lagen PRIMO KRACHT DADIGHEID w PRIJS r 2 Namens het Bureel Het verbod «orE20%sifflf de Regee- belang bij hebben voor het wij nog kun- indien het welke invoer-, De firma's on- den 2 ft Vervolgt). de volle beek of ge- hun MEDEDEELING VAN HET MINISTERIE VAN NATIONALE VOORLICHTING. 1939 1939 1939 landbouw - invoer van Weest op uw hoede voor de valsche geruchten. vaderland- den strijd Wi steeds beschik- 1) de samenstelling van Comité 2) een omstandige begrooting der ontvang sten en uitgaven, in drievoudig afschrift; de daartoe noodige formulieren moeten ge vraagd worden aan den Heer Voorzitter der Kamer, Provinciaal Bestuur, te Gent. 3) een uitgebreid programma. Gent, den 16 November 1939. Voor de Voorzitter: De Ondervoorzitter, J. MAENHAUT. KOEKJES voor RUNDVEE ve. Water in groote hoeveelheid is niet on misbaar, maar het is nochtans zeer voordee- de 1 October 16 October 1 November V. het Inrichtend omgekeerde verhouding te staan met groote der ganzen. Voor gewone rassen is het gemiddeld aantal veertig. Omtrent in ’t midden van den legtijd be geert de legster op haar nest te blijven, maar het is voordeeligst deze niet te laten broe den, opdat de tweede legperiode niet later zou komen en alzoo minder voordeelig zou worden. Voor het broeden dat 28 dagen duurt, wor den eieren aan hennen of kalkoenen toever- trcuwd: 6 a 7 eieren voor de eerste, 12 tot 14 voor de tweede, volgens de groote van de broedster. Sommige kweekers leggen deze eieren in broedkasten en dit met goed suc ces. De broedsters, in een Gek. Boter 124,266 123.847 126.937 O— voor de broodbereiding geschik te inlandsche tarwe te gebruiken voor de vee voeding, heeft de aandacht der kringen op de quaestie van den voedèrgraan gevestigd. Men vraagt Inzonderheid dat ring den invoer zou toelaten van graan dat voor mens'che lijke consumptie ongeschikt, doch als veevoeder wel bruikbaar is. Het Departement van Landbouw brengt ter kennis van de belanghebbenden dat in voer van voedergraan thans aan geen enke le beperking-onderworpen is en dat bijge volg al de aanvragen om invoer, zoowel voor het zachte graan als voor het harde graan worden ingewilligd. zorgen.... en wij hebben er blik reeds genoeg en hun wat te vermeerderen. Het behoort tevens tot schen plicht van lederen burger, tegen de valsche geruchten aan te gaan. Stellen wij, meer dan ooit, een onvoor waardelijk vertrouwen in onzen Vorst en in ons leger. 1 de nutrassen, waarvan de eene bestemd' i tijd plaatsen beschut tegen den wind en de hen binnen De ganzenkweekop de hoeve. De taoedsters in een rustlg 10taal Er werd reeds meer dan een bijdrage ge-plaatst, worden tweemaal daags van genomen; een bak met fijne asch en houtskool is ter hunner beschikking om zich hierin vah ongedierte te ontdoen. Men moet waken opdat zij zonder te lang wachten terug, op de eieren weerkeeren; in dien noodig, zet men er een mand of bak boven. De ganzenkuikens zijn bij hun geboorte bedekt met een schoon dons en vragen door hun ongeduldig gepiep hun eerste voedsel maar zij moeten de eerste 24 uur vasten. Het. is noodig hun te leeren eten, doori hun op de hoogte van den bek het volgend voer te geven: broodkruimels, verschillend groenvoer, fijngekapte brandnetels, dit alles! gemengd met maïsbloem en licht vochtig gemaakt, zonder te vergeten er een weinig kalkfosfaat bij te mengen. De eetmalen der ganzenkuikens moeten talrijk zijn, een tiental daags, want zij ver teren vlug. Zeer zuiver water wordt ter hunner be schikking gezet in een hoog en smal vat om het nat worden te beletten, wat zoo nood lottig is voor deze jonge kuikens. De jonge ganzen worden in ’t begin in een warm lokaal geplaatst en moeten over een droog en versch strooisel ken. Op 8 dagen ouderdom, indien het weder zacht is is het goed de jonge ganzenkuikens op de weide te laten, slechts een paar minu ten voor de eerste maal, en eiken dag wat meer. j Het is plezierig hen te zien weiden, de fij- i ne graspuntjes afrukkend. Men zal hen al- de ganzen reeds levenskrachtig zijn, zoodat' zorgen verminderen. Zij moeten goed’ verzadigd zijn na de maaltijden, die minder, I talrijk zijn dan in ’t begin, en die toege- I diend worden wanneer de ganzen niet wei-i J ’s avonds geeft men wat graan. In! neemt men als verblijfplaats het verlaten en het terugkeeren op de hoe- een rein lokaal, goed verlucht en voorzien van overvloedig strooisel. De ganzen komen en loopen in groep op de lig. Indien de weide niet voorzien is van een weide! Men moet het verblijven vermijden waterput, zal men de ganzen naar de drink- op velden waar hondsgras groeit, omdat het plaats leiden, ofwel zet men drinkbakken oopnemen hiervan in te groote1 hoeveelheid ter hunner beschikking. ke hen gelegd, is verschillend en schijnt in! doodelijk kan zijn. Graan wordt gegeven bij SINOX heeft verleden jaar bij honderden landbou wers bewijs gegeven, onkruidverdelger te zijn zonder weerga, zonder ten minste de vruchten te schaden. Met toevoeging van ACTISINOX is den uitslag nog veel doelmatiger., en geeft vol ledigen uitslag na 24 uren. Aangezien .het hier een buitenlandsch product geldt, raden wij u aan om alle ze kerheid van nu af uwe aankoopen te doen. Algemeene vertegenwoordiging voor de "Vlaanders en een deel van Henegouwen. J. en A. HOLVOET Statiestraat, HEULE Tel. Kortrijk 1610. o Volgens het Ministerie van Landbouw, kunnen de hoeveelheden in frigo bewaarde boter als volgt worden vastgesteld. Bevr. Boter 4.870.103 4.925.691 4.888.642 Politie van den handel. Het Ministerie van Landbouw heeft her- haaldelijk de aandacht van de landbouwers I erop gevestigd, dat zij er belang bij hebben hun aangekochte zaden, meststoffen en vee- voeders te laten controleeren, en hun aan koopen te doen bij gunstig gekende huizen. Alhoew’el de reglementeering den fabri kant of den verkooper verplicht de verpak te waren te voorzien van een verzegeld eti ket, en aan den kooper een factuur of een bewijsstuk af te leveren met de reglemen taire waarborgen, is bedrog niet uitgeslo ten, niettegenstaande de waakzaamheid van den Inspectiedienst. Het gebeurt ook dikwijls dat zaaizaden, meststoffen, grondverbeteringsmiddelen en veevoeders verkocht worden aan buitenge woon hooge prijzen, die de handelswaarde van het product ver overtreffen. De landbouwers kunnen zich steeds voor alle inlichtingen wenden tot den geweste- lijken Rijkslandbouwkundige, of schrifte- j lijk tot den Inspectiedienst van het Mini- i sterie van Landbouw, te Brussel. -x- of personen Sommige onzer medeburgers schijnen er altijd niet van overtuigd te zijn dat, gelijk de Nederlandsche Eerste Minister, Jonkheer de Geer het zoo treffend heeft uitgedrukt, de neutraliteit een eigen geestesgesteldheid vereischt. Tot zulke geestesgesteldheid behoort in de eerste plaats kalmte en bezadigheid. De hoofden dienen koel gehouden te worden, ook al geven wij grif toe dat de omstandig heden en de overvloed van elkaar tegen sprekende berichten, gelijk ze ons uit de oorlogvoerende landen toekomen, meestal niet van aard zijn om de gemoederen tot een idyllische rust te brengen. Men doet echter verstandig deze berichten tegen elkaar af te wegen en hierbij zijn De Secretaris, J. MENSCHAERT. kritischen zin te laten toch vanzelf dat de mededeelingen mentaren der strijdende partijen voor een j goed deel op wat men noemt het binnen- landsch verbruik af gestempeld zijn. En dat zij juist daarom slechts met mogen aanvaard worden. ■Dat de zenuwen onzer medeburgers op een zware proef gesteld worden, met het ge volg dat hun fantaisie op hol dreigt te slaan, wie zal het ontkennen In de jongste dagen hebben wij nen vaststellen wat al parten deze fantaisie aan sommige menschen heeft gespeeld. In lij kheidsgevoel, vier eetmalen hebben wij niet minder dan 1 zich niet om dat hun een tiental valsche geruchten kunnen aan stippen, die door de goedgeloovigen gretig werden geslikt: Nederland had van een der oorlogvoerenden een ultimatum ontvan gen! De stad Verviers was ontruimd gewor den! Duizenden parachutisten stonden ge reed om op het grondgebied onzer Noorder buren neer te dalen enz. enz. Naderhand bleken al deze geruchten juist te zijn, maar de opwinding die ze ver oorzaakt hadden, bleef nog langen tijd na werken bij onze menschen. Van waar alzulke kwakkels uitkomen, valt moeilijk na te gaan, ’t Is echter vol doende dat er één opgelaten wordt opdat hij zich met de snelheid van den bliksem gaat voortbewegen. En kwakkels schijnen bovendien zeer productief te zijn. Wanneer men er één den kop indrukt, dan gebeurt het wel dat er tien andere naar de begrafe- nis komen, om het nu eens met een schil- derachtig Vlaamsch spreekwoord te zeggen. wijd aan het belang van de ganzen- en kal- nest koenenteelt op de hoeve. Spijtig is het dat de ganzenteelt in de laatste jaren zoo in achteruitgang is geko men. Ten onrechte beschouwt men deze vogels als een soort sierelement alleen maar thuis hoerende op zekere voorname pachthoeven. Nochtans kan de kleinste landbouwer enkele ganzen opkweeken en voor schoone prijzen van de hand doen. We zijn zelfs geneigd aan te nemen dat ganzenkweek onder oog punt vleeschproductie veel voordeeliger uit komt dan kippenkweek. In «Cultura» verscheen van de hand van den heer L. De Groote een bijdrage over den ganzenkweek op de hoeve, die we hier zul len laten, volgen. „De gans, aldus de heer De Groote, is een sterke zwemvogel die zich aanpast aan elk klimaat en aan elk regiem uitgezonderd aan dit der opsluiting. Haar ideaal is vrijheid, uitgestrekte weiden met vijver. De gans, is een bron van inkomsten wanneer het opkweeken oordeelkundig ge schiedt. Elk deel kan benuttigd worden: het dons, de pluimen, het vleesch, het vet, de le ver, het bloed en zelfs de ingewanden; deze laatste goed gezuiverd, worden gemengd met het bloed, gestoofd en vormen een lekker ge recht dat in Frankrijk zeer gezocht wordt en „Pinganade” wordt genoemd. Er bestaan verscheidene ganzenrassen en men kan zeggen dat elke streek een eigen ras bezit. Wij zullen hier slechts spreken over zijn als gebraad, de andere om vetgemest te' /'J~ r ----- i felle zonnestralen; men neemt worden. J I bij koud weder. Na omtrent 25 dagen, zullen I De kweekmethoden kunnen in de volgen-! --I de regels samengevat worden: Kweek der de jonge ganzen tot den ouderdom van 20 a 25 dagen. Verblijf op de weide of op het veld tot op het einde van den groeitijd; I den; Het is best, om te gelukken, niet aanver- j deze periode wante dieren te nemen, uit de groepen die 'uit hun tweede legjaar zijn. Gewoonlijk be staat de verhouding in één haan voor 3 4 hennen. De leg begint midden Januari om einde April te eindigen. Het aantal eieren door el- doorvoer- of uitvoervergunningen aanvra gen, worden er door den Centralen Dienst voor Contingenten of Vergunningen om ver zocht toe te zien dat op hun aanvraag een eenzelvigheidsnummer vermeld staat, sa mengesteld uit het nummer van hun post- checkrekening, gevolgd van het volgnummer der aanvraag en van de verkorting Inv., Doorv. of Uitv., naar gelang het invoer, doorvoer of uitvoer betreft. Voorbeeld: de firma, houdster van de P. C.R. 306.066, die een eerste aanvraag indient voor uitvoer, zal volgens de vorenstaande aanduidingen aan deze aanvraag volgend nummer geven: 306.066 .1 Uitv.; de volgende aanvragen zullen de nummers 306.66 2 306.066/3/, enz. dragen; het nummer dient zeer duidelijk, en leesbaar geschreven te worden, boven op het bescheid, in den rechterhoek, tegen den bo vensten rand, zoodanig dat het zoo goed mo gelijk in het oog springt. De Dienst rekent er op dat al de betrokken firma’s en personen de gewoonte zullen aan nemen met deze voorschriften rekening te hoyden; hierdoor zullen, in het vervolg, me dedeelingen, briefwisselingen, opzoekingen, enz. vergemakkelijkt en het uitreiken der vergunningen bespoedigd worden. werken. Het spreekt Maar kwakkels kunnen en com- oogenblik best missen. Mogen wij U bovendien een goeden raad geven? Wanneer iemand U voortaan een sensa- voorbehoudtioneel bericht tracht op te solferen, vraag dien meneer dan waar hij zijd bericht heeft gehaald en of hij de feiten waarover het. gaat, heeft vastgesteld. Hebt gij trouwens al opgemerkt, dat het gewoonlijk dezelfden zijn die met kwak kels uitpakken? Deze menschen geven trou wens blijk van een groot onverantwoorde- want zij bekommeren er bericht van gisteren vandaag gelogenstraft wordt. Wij hernalen het nogmaals leen het oor niet aan al die geruchten die in deze dagen, van links en rechts, op U afkomen. Zij brengen u niets anders dan nuttelooze voor het oogen- aantal nog niet BS sulfaat 6? ■’S: Ammoniak- 3^53^ 3

Ons Boerenleven (1922-1965) | 1939 | | pagina 2