I DOODT RAT EN MUIS GFr. 1 $tiïketanden[ OOK BIJ ONS IS ’T ZOO. de DE BOTERMARKT. Voortbrengst en Afzet. onze productie zijn alleen in Niet mopperen!. we hierover pers. ve. Belgische op, veel ge- andere lan- IIOE STAAN WIJ TEGENOVER DE BELASTINGEN mocht kun- ver- aan- overweldiger bloot te stel- het jongste <RK> grootelijks de vraag voor de nabije bij zon de hoe veel last ganzen geven kan ge in van „De 1939, onder de ónderteekend door 7 saB Hetgeen hier aan de Nederlandsche land bouwers gezegd wordt is ook voor ons Bel gische boeren van toepassing. Ook bij ons is de techniek van het inkuilen en het vóórt brengen van groenvoeder opgelost en aan onze bedrijven en teelten aangepast en hoeft ze slechts practisch te worden uitgevoerd. Op wat BLIJVEN sommige landbouwers wachten Het onderstaande werd ontleend aan het wendig niet gevlekt zijn. De vogel pluimen Nederlandsch Landbouwblad „De Nieuwe wanneer hij dood is. Het dons van de plui men scheiden. De gepluimde ganzen worden aan den bek gehangen in een frissche goed verluchte plaats, gedurende 24 uur, om het vleesch te doen vast worden. Lessen per briefwisseling over Hoenderkweek en Pelsveekweek. Deze lessen welke sedert jaren met stij gend succes gegeven worden en den steun van het Ministerie van Landbouw genoten staf van zullen zeer kortelings terug aanvangen. Voor alle nadere inlichtingen schrijve men onder bijvoeging van een zegel voor antwoord aan den bestuurder K. Hambrouck, Inge nieur Agronoom, L. Fourezstraat, 15',. Koe- kelberg-Brussel. den, opdat zij overvloedig en vlug zou uit bloeden. De strotslagader doorsnijden; de lever zal dan niet rood blijven en zal in- gansch de dieren veelzijdig onderzoek wel geheel opgelost te achten, de methode van werken is voor de’ Nederlandsche practijk voor 100 geschikt gemaakt. Maar als vele boeren thans een of meer silo’s bezitten, hoevelen, hoe zeer ve len hebben er nog geen? Kan men er in blijven berusten zeer belangrijk aantal Nederlandsche vee houders in oorlogstijd op de aartsvaderlijke manier blijft werken dat de sleur op de be drijven BLIJFT heerschen met een daaraan evenredig gezeur over onvoldoende regee- ringsmaatregelen Er gaat een moment ko men, dat deze in dezen zin, dat ze verder toelaten er een gewoonte van van de en huidige GEMEENTE HOOGLEDE. Bijgevoegde Stierenkeuring en Prijskamp op Vrijdag 1 December (St. Elooidag) om 10 u. voormiddag. De eigenaars van stieren uit 5e landbouwstreek mogen er hunne ter keuring aan de jury voorstellen. en ekono- en an- binnen afzienbaren tijd geen aan verbruiksvetten in België te vreezen valt, vraagt de vergadering bij hoog dringendheid de Regeering volgende maat regelen te treffen: 1. Alleen en uitsluitend boter te gebrui ken bij de bevoorrading aan verbruiksvet ten van het leger; Het bewerken van uitvoermogelijkhe- den De zgn. afname van boter door het le ger zou immers nog geen afdoende ontlas ting van de botermarkt medebrengen; 3. Doeltreffende steunverleening aan de kaasbereiding en de bereiding van volle Landbouwblad Veldbode” van 3 November rubriek „Actualiteiten” de redactie van dit blad. We drukken dit gedeelte van het artikel over omdat wij de meening toegedaan zijn dat het voor ons land even goéd past als voor Nederland en in de hoop dat het onze landbouwers niet alleen.tot nadenken maar ook tot DADEN zal stemmen. Het is een groot geluk te achten, dat er, onder den invloed van crisisomstandighe den óók sedert 1929 in ons land heel wat gebeurd is. De voorlichtingsdienst werd uit gebreid, naast nieuwe diensten werd door de aanstelling van nieuwe inspecteurs, con sulenten en het aan dezen toevoegen van een belangrijk aantal assistenten de moge lijkheid geschapen tot een veel intensiever voorlichting, terwijl ook het landbouwon derwijs in de gelegenheid gesteld werd zijn vleugels geleidelijk nog breeder uit te slaan. Dat alles heeft resultaten opgeleverd, onge twijfeld, en zelfs zeer belangrijke. Maar| toch zijn we, in verband met de huidige om standigheden, lang niet gerust. menschen te klagen in plaats uit de mouwen te steken daarmede onder de den tevens het Nederlandsche brand te helpen. Voor de mogelijkheden, die er zijn, zij nog eens verwezen naar de artikelen van Addens en kostprijs van de melk, van dit blad verschenen, beteekende een op ductie ongeacht het gebruik krachtvoeder, juist dus wat meen gebeuren moet. Daarnaast publicatie’s van onvoldoende zouden blijken' dat de; maken om handen zelf zichzelf en omstandighe- volk uit den De omstandigheden leggen alle belastingschuldigen zekere offers ringer trouwens dan hetgeen in den geëischtwordt. Laat ons dus niet tegen- preutelen. Laat ons, den toestand indachtig, alles doen om dezen niet moeilijker te ma ken en de taak van de Regeering te verge makkelijken door vrijwillig te aanvaarden wat zij van ons verwacht. Zij vraagt het voor het welzijn van ons land en van ons allen. Het Bestuur van het Algemeen Verbond der Cooperative Zuivelfabrieken in zijn al- gemeene vergadering van Donderdag, 16 November 1.1. te Brussel, 19, Pletinckxstraat, onder voorzitterschap van heer Senator Mul- lie, heeft een bijzonder onderzoek gewijd aan de kwestie van de boterproduktie en van den boterafzet. De uiterst benarde toe stand van de botermarkt is het gevolg eener verhoogde produktie eenerzijds en vermin derd verbruik anderzijds. In de huidige periode is eenerzijdso 1 nog minstens deze van vorig jaar; het ver- bruik daarentegen blijkt merkelijk te zijn afgenomen Aldus overtreft het aanbod van Men neme als voorbeeld het silovraagstuk, versche boter grootelijks de vraag en dit een zoo buitengewoon belangrijke factor bij wellicht ook voor de nabije toekomst. An- het op hooger plan brengen van onze vee-: derzijds is er in de koelhuizen nog een hoe- houderij. Technisch is dit vraagstuk door een i veelheid van circa 5 miljoen kg. opgesta peld d.w.z. ca. 3 1/2 miljoen kg. meer als vo rig jaar rond dezen datum. Gelet op het algemeen sociaal misch belang der melkveeuitbating derzijds dat j tekort dat een steunverleening de bereiding van melkpoeder. Ook over de winterperiode zou den de productiepremiën dienen te worden verstrekt. De vergadering beslist deze mededeeling - -- Irs over te maken aan de Regeering en aan de Rienks over het verlagen van den in vorige nummers Deze proefneming peil houden der pro- van minder thans alge- wijzen de rij ksiandbouwproef stations en landbouwinstituten met hun medewerkers, en van de consulenten e. a. in tallooze mededeelingen de resultaten van proef boerderij en en proefvelden enz. enz. uit, hoevele mogelijkheden van rationali- seering er nog zijn.” Vervolgens wordt de gans opengesneden, zorgvuldig wordt de lever uitgenomen gedu rende 15 a 20 minuten in koud, licht ge zouten water gedompeld, daarna in linnen gewikkeld, hij bewaart hierdoor een gelijk wit-roze kleur. De ingewanden worden ontdaan van hun vet, welke gesmolten wordt. De gans wordt in deelen gesneden; de eetbare afval wordt terzijde gelegd; deze deelen evenals het vet, worden, na gezouten te zijn, in een pot be waard gedurende drie dagen. De eetbare afval wordt eerst verbruikt en dient tot bereiding van saus en bouillon. De bouten; de vleugels en den hals worden gebraden in het ganzenvet om bewaard te in een aarden pot, waaruit het later geno men wordt; dit vormt een uitstekend ge recht voor lekkerbekken. De ganzen die men voor eigen verbruik niet bestemd, worden somtijds op het einde van de groeiperiode verkocht; die worden dan bekocht door vet mesters die in dezen handel een goede bron van inkomsten vinden. In Frankrijk bestaat een belangrijke han del in vette lever op de markten van de kweekcenters. De meest gezochte zijn deze van 700 a 900 grammen gewicht. De bewa ring en verzorging geschiedt met veel zorg en de kenners weten den fijnen smaak hier van naar waarde te schatten”. Tot daar deze hoogst belangrijke uiteen zetting. Zelfs nog zonder bedoelde vetmesting door den kweeker gaan de ganzen nog voor een fatsoenlijken prijs van de hand vooral de Kerstmis- en Nieuwjaarsdagen. land waar belastingen het laagst zijn. In Dwitschland, in Frankrijk, in Engeland, in Nederland, in Zwitserland, enz. zijn zij in ruime mate hooger dan wat zij bij ons zijn. In Italië is er sprake van 50% belasting op alle vormen van eigendom, zoowel roerende als onroerende; in Engeland is het gemid deld aanslagcijfer van de inkomstenbe lasting met 5/6 tot 7/6 per pond sterling verhoogd, dit wil zeggen dat het gemiddeld ongeveer 35% van het inkomen beloopt. In Frankrijk heeft de Regeering, onverminderd de andere reeds overzware lasten, een nieu we buitengewone nationale belasting inge voerd, van 5% in het algemeen en van 15% voor alle personen van het mannelijk ge slacht van 18 tot 49 jaar die niet onder de wapens opgeroepen zijn en niet hebben deel genomen aan den oorlog 1914-1918; deze maatregel geldt voor alle inkomsten; alleen vrijgesteld zij die minder dan 7.000 frank (gewoon bedrag) of zelfs minder dan 2.500 frank per jaar, als het landbouwers betreft, verdienen. Overal worden ook de indirecte belastingen buitorpwnrm ver_ zins mogelijk is. De belasting, verzekeringspremie. Zooals, zeer terecht, werd gezegd is de be lasting ten deze niet anders dan een verze keringspremie, weliswaar wat hoog naar verhouding tot de bekende risico’s die het land tegen de avonturen van den oorlog en zijn nasleep moet waarborgen. De belasting! zal trouwens zelfs niet te vermijden zijn in de veronderstelling dat dergelijke gedach ten in het brein van de Belgen nen opkomen door af te zien van de dedigingswerken en ons aldus aan de vallen van den ien. Voorbeelden uit het jongste verleden’ hebben inderdaad aangetoond hoe deze het overwonnen land behandelt, de bevolking! afperst, het beste uit het land wegschuimt,' en de bevolking tot armoede brengt. Zoodat, uit alle oogpunten, de landsverdediging een! noodzaak blijkt en alle brugers tot plicht hebben die landsverdediging van de midde len te voorzien om ze doelmatig te maken. Belasting betalen is een burgerplicht. Wij moeten er inderdaad den nadruk op- het land redden, wil men ons grondgebied afkeeren, !wil men de vrouwen en kinderen de vreese- lijke luchtbombardementen sparen, wil men het gemeenschappelijk vermogen onge schonden in stand houden, dan moet de Regeering ook de noodige middelen daartoe verkrijgen. Zonder geld, geen oorlog! heeft men wel eens gezegd; doch geld is evenzeer onontbeerlijk om den vrede te vrijwaren. Wij moeten er dus in berusten: betalen is de plicht; het is een noodig offer voor 's lands heil. De opgeroepene die zijn ouders, zijn vrienden, zijn vak of zijn zaken moest vaar wel zeggen en aan de grenzen de wacht houden; de opgeëischte die zijn vaak on misbaar materieel moest indienen zij allen brengen nog veel zwaardere offers, waar naast hetgeen van den belastingschuldige gevraagd wordt, betrekkelijk gering schijnt. Het voorbeeld van de andere landen. I Overigens stelt de Belgische Regeering geen hooge eischen aan onze landgenooten, han^als men, wat van hen gevergd wordt, ver- dat demobilisatie van verscheidene hon-gelijkt met hetgeen den belastingplichtigen derdduizenden manschappen, hun uitrus-in onze naburige staten op de schouders ting, voedselvoorziening, onderhoud, het I weegt Van aRe buurstaten is België het bouwen van versterkingen en forten, het aankoopen van materieel, enz. enz. ontegen- zeggelijk veel geld kosten en moeten betaald! worden. En ook het geld valt zoo maar niet uit de lucht dat dit alles slechts met de opbrengsten van belastingen en met leeningen kan betaald worden. Deze midde len zullen aangewend de leening die dan een verzachte o De Regeering heeft zoo pas een reeks van nieuwe belastingen ingevoerd, terwijl zij ook den aanslagvoet van de bestaande heffin gen verhoogde. Natuurlijk zal niemand zich hierover verheugen, ook niet de Ministers die ertoe genoodzaakt werden dergelijke leggen: wil men onaangename en onpopulaire maatregelen^en ooriog van te treffen. Wij moeten deze evenwel met i kalmte aanvaarden en hierbij denken aan de oorzaken die ze onafwendbaar gemaakt hebben. Europa is inderdaad in staat van oorlog. Gekneld tusschen twee groote staatsblokken die elkaar een beslissende strijd leveren, moet België alles in het werk stellen om het hoofd te bieden aan alle poging die er op berekend is ons land in den oorlog mede te sleepen en het eenzelfde lot op te leggen, als wij tijdens de jaren 1914-1918 gekend hebben, Doch wien zal het ontgaan dat, als België totnogtoe er in geslaagd is den vrede te bewaren, dit precies grootendeels te wij ten is aan de aanzienlijke verbetering van zijn militaire voorbereiding, aan de stevig heid van zijn verdedigingsstelsel Wie is er zich niet van bewust dat de overgroote risi co’s waaraan een eventueele indringer zich zou bloot stellen, hier ook een doorslaande rol spelen? Nochtans ligt het voor de van verscheidene De keerzijde van medaille worden ook belastingen buitgewoon sterk Ihoogdrhet bestek van dit artikel laat het niet mogelijk de talrijke voorbeelden die ons voor de oogen staan te halen. De aanvetting zonder schieden door opsluiting der kleinere hokken en door het deeg- en papvoeding. Ten gepasten tijde handelen zelf. Enkel nog dit: We willen opkomen tegen de barbaarsche middelen, die soms aange wend worden om den lever in het levende dier te doen zwellen. Sommigen plaatsen de vette ganzen wel een in een door verwarmd vertrek; andere houden aan de meest bar baarsche middelen om hen te dooden. Laten we deze en andere praktijken aan den kant en doen we het te dooden dier niet langer lijden dan noodig. Ziedaar dan, beste lezers, enkele derheden over den ganzenteelt op worden. Maar, opdat trouwens niets anders is vorm van de belasting kans krijgt te slagen en kan gesloten wor den onder voorwaarden die voor den Bel gischen belastingbetaler niet te zwaar we gen, is het volstrekt noodzakelijk dat, vooraf uit de belasting alles gehaald wordt dat maar eenigszins mogelijk is. De Regeering zal ook niet nalaten de publieke uitgaven tot het uiterste te beper ken en overal te bezuinigen waar het eenigs- 2. ft &Mpt vandaag WRIGLEYS De Zomer heeft haar intrede gedaan. Oud en jong verheugt zich op het vooruitzicht der aangename en mooie dagen die dit seizoen ons brengt. Maar ook dit jaargetijde heeft haar keerzijde. Dikwijls is het ondraaglijk warm. De zwoele temperatuur werkt uiterst vermoeiend en veroorzaakt gemakkelijk hoofd pijn. Laat U dan deze eenvoudige raad dienen. Neemt slechts 1-2 Aspi rine tabletten en spoedig zult U zich weer frisch en opgewekt voelen. Kmv WRIGLEY'S m dkea awltijd «B 4b •pijsresteo, die rich bij bet eten tuMchen de tanden vastnetten, te verwijderen. Wrigley*» bevordert bovendien de spijsvertering en neemt het drukkende gevoel na den maaltijd weg. Twee heerlijke smaken Spearmint (kraisemnxit) ea PX» (suivere pepermunt). Beide geven U een fneachea arfriM. Kaapt vandaag aog enkele pakje» es handt ar *toed» eca paar bij de hand. 75 cent, per p«k> 6

Ons Boerenleven (1922-1965) | 1939 | | pagina 4