ZONDAG 3 DECEMBER 1939. WEEKBLAD 20e JAAR Nr 48. Stalvoedering van hel* vee. Stal voedering van het vee. G. COULIER. met ge samen mengsel be en de gepaste Rijksland- sa- voederen De knolvoetziekte van de stoppelrapen. zaken. een voorbeeld (3/5 graanmeel Er wordt veel gesproken over duurte van krachtvoeder en voederschaarschte. Daarom wordt ten zeerste aanbevolen geen beschikbare voeders (beetenloof) te la ten verkwisten of verloren gaan wat men nu te veel heeft,dient ingekuild te worden, bij voorkeur samen met pulp. stalvoedering dient gezorgd te aangepast wezen doel, en dat alle verlies moet uit samen- 2-3. Het samengestelde valt kostelijk en is hetwelk uit hooi en stroo bestaan zal, hoeft ook krachtvoeder verstrekt te worden. De te geven hoeveelheid zal afhangen van de min of meerdere rijk heid van het basisvoeder, en zal geschieden in evenredigheid van de melkgifte (Kilo grammen melk en vetgehalte). Het verstrekte krachtvoeder verschillende enkelvoudige voeders gesteld zijn; beter uit 5-6 dan uit gebruik van onbetrouwbare voeders uit den handel af te keuren. Verstandige landbouwers maken hun menstellingen zelf en kunnen dan met kennis van Hieronder steld voeder rijk meel) 100 Kg. rogge 100 Kg. gerst 100 Kg. maïs 100 Kg. aardnootkoek 50 Kg. Soyakoek 50 Kg. lijnkoek. Allerlei gelij kaardige voedende deze laatste vorm en in (Raadpleeg de mengsels, bruik van andere voeders, kunnen gesteld worden. Bij een dergelijk gepaste verhouding verschillende standdeelen, en men geve der den gepasten hoeveelheden. bouwkundigen De voeding der melkkoe valt lijkst gedurende het van samenge en 2/5 eiwit- Bij de worden dat de voeders aan het betrachte vermeden worde. Men zorge voor een tusschen de het koste- winterseizoen. Eiwit, vet, zetmeelachtige stoffen, mineralen, wa ter en ook vitaminen zijn zooveel stoffen die de opbrengst van het vee beïnvloeden,. De voeders der hoeve volstaan doorgaans niet om de voeding,sbehöêften van het melkvee te dekken. Benevens het basisvoeder, het veld te herkennen. Zelfs op afstand ver- I toonen ze duidelijke kenmerken, waardoor j men ze van de gezonde kan onderscheiden. Immers zij blijven kort, het loof is mat van tint en verachterd in ontwikkeling. Gedu rende den dag vallen ze slap in een woord: ze kwijnen. Hoe beter de rapen groeien, hoe meer ook het gezwel toeneemt. Met een sterke doel matige bemesting kan de besmette raap tot volledige ontwikkeling komen. Bij erge aan tastingen sterven ze doorgaans af. Overvloedige bodemvochtigheid begun stigt de ziekte. De sporen zijn gevoelig te genover de droogte. Ze kunnen kiemen op een warmtegraad afwisselend tusschen 9° en 30°C. De knolvoet werd reeds op alle grondsoor ten aangetroffen, maar heeft alleszins een bijzondere voorliefde voor zeer humusrijke bodems. De ziekte wordt vooral bevorderd door te eenzijdig en overdreven gebruik van stalmest. Hooger kalkgehalte van den grond werkt de knolvoet tegen. Immers de alkaliteit be lemmert de massale kieming van de sporen én alzoo worden slechts enkele rapen aange tast. Op zure gronden en bij voldoende warmte en vochtigheid, kiemen ze in mas-1'3ieeJ'eni/ mergkoolen, pulp en rapen, sa, met als gevolg de aantasting van ge- heele rapenvelden. Over de mogelijke levensduur der sporen is niets met zekerheid bekend. Ons steunen de op de proefnemingen zijn wij van oordeel, dat de minimum duur in de ongunstige om standigheden 3 jaar bedraagt. In het volgend artikel zullen wij enkele bevindingen mededeelen, die bij het bestrij den van deze ziekte van groot nut kunnen zijn. Verwaarloos niet, vooral uw aandacht te vestigen op de noodzakelijkheid: 1) van vruchtaf wisseling en onkruidbe- strijding (vooral de familie der kruisbloem!- gen). 2) de verspreiding van deze ziekte door de zieke knollen en hun overblijfsels te vermij den. 3) regelmatig uw velden te kalken (zon- uw aardappeloogst in gevaar te brengen) en geen overtollig misbruik te maken van zure of verzurende meststoffen: Gezien de knolvoetziekte jaarlijks aan zienlijke opbrengstverliezen teweeg brengt, hebben wij het geraadzaam geoordeeld onze landbouwers met deze vernielende en mis vormende zwamziekte beter vertrouwd te maken, om alzoo een doelmatiger beperking en bestrijding te bereiken. De slijmzwam die de knolvoet veroorzaakt, de „plasmodiophora brassicae”, is bijzonder eigen aan de familie van de kruisbloemige planten, zooals de rapen, de koolsoorten, de de radijs, enz. Ook zekere onkruiden worden aangetast, b.v. de wildemosterd, de hederik, het herderstaschje, enz. De parasiet van de knolvoet besmet wor telgestel en knollen en veroorzaakt kleinere of grootere opzwellingen, waarvan de op pervlakte meestal wrattig is Zij ’kan zich zoowel in de wortels van de kiemplanten als in de oudere stoppelrapen vestigen. Eenmaal dat ze binnengedrongen is in de weefsels van wortel of knol, oefent ze daar een zeke re prikkeling uit. Dit gaat gepaard met een verhoogden toevoer van water en voeder- stoffen. Alzoo ontstaan allerhande misvor mingen, zooals kleine knobbels, vingerach tige gezwellen, lobvormige uitgroeiingen. Dit laatste komt het meest voor bij de rapen. Aangetaste deelen blijven veel weeker als de niet aangetaste. Het mikroskopisch beeld van zoo’n op zwelling vertoont besmette en niet besmette cellen. In de zieke cellen, die de grootste zijn en zich het meest vermenigvuldigen, zien wij de vormlooze massa van de slijm zwam die de knolvoet veroorzaakt. Bij vol doende vochtigheid gaan de opzwellingen in rotting over en vormen een donkerbruine, onaangenaam riekende, dikke vloeistof. Daarin bevinden zich talrijke dikwandige sporen. Deze besmetten den grond en dank zij de voortdurende beweging van het bodemwa ter, kunnen ze zich overeen zekeren af stand verspreiden. Bij gunstige gelegenheid kiemen de spo ren en geven wat men noemt de zwermspo- ren, die dunwandig zijn, tevens zeer beweeg baar en voorzien van een lange trildraad, die snelle bewegingen toèlaat. Zij bezitten daarenboven het vermogen om in den grond voort te kruipen, (amaeboïdale strooming) ’t Zijn de zwermsporen die de wortels van bovenvermelde planten binnendringen en daar opnieuw de knolvoet doen ontstaan. De aangetaste rapen zijn gemakkelijk op icj’ao’ i Officieel Orgaan der Landbouwcomicen, Veekweek- en Varkenssvndikaten van Oost- en West-Vlaanderen. DRUKKER-UITGEVER V. DECAN, Qroote Markt. DIKSMUIDE. Tel. 97. tdB«nitementsprijs14 fr. ’s jaars. Bijzondere prijs *e«r -de leden der Landbouwcomicen. Buitenland: fr. Postcheckrekening 39.307. ÉHe artikels, mededeelingen en aankondigingen scu- men vrachtvrij op tegen den DINSDAG avond. i i ..■■i.i»»— Ongeteckende artikels, worden geweigerd. ledeï schrijver is' verantwoordelijk vuur zijn bijdragen. Alle aankondigingen mogen vrij aauveerd worden. Jaarlijksche of tijdelijke aankondigingen volgen» overeenkomst.

Ons Boerenleven (1922-1965) | 1939 | | pagina 1