MAGNESIUM KALK der ETABLISSEMENTEN MATISSEN COMICE BERICHTEN. in VEEKWEEKDIENST. VERBETERING PAARDENRAS Zulte, op 1 hedendaagsche over PROVINCIE OOST-VLAANDEREN. Rupsenwering. NIEUWE LEDEN. van de weers- van BESLUIT viers. rund- gemeenten, 21 haarden, Ss! te viu- de en A. MAS. Oud- De rol van gras en hooi in de voeding. Winter. van dure ele- be- deel Gezondheidspolitie der Huisdieren. bloei 9,5 1,5 29,5 6,8 Miltvuur werd gemeenten Provinccie Antwerpen: Herenthals, Bond der Landbouwcomicen van Roeiselare - Tielt - Ingelmunster. gras is en gras is Boutvuur gemeenten: Provincie Oost-Vlaanderen runddier. Provincie Limburg: St. Truiden, op 1 rund dier. Totaal 2 gemeenten, 2 aangetaste dieren. Vorige veertien dagen: 1 gemeente, 1 aan getast dier. Vóór den bloei 16,1 5,6 21 7,7 Vrijdag 23 plaats. Inschrijving bij M. Lenel, veeteeltconsulent, 50, Spintaystraat, Ministerie van Landbouw en Voedselvoorz. gemeenten, 8 haarden, 1 geit, 10 var- i doende de waarde voeder voor den Beste kooi kan krachtvoeders MOND- EN KLAUWZEER. bestaan van mond- en klauwzeer provinciën 2 haarden, 28 Bij gebreke, door de belangheb- i het hier- de schik- er van De Gouverneur A.I. van .Oost-Vlaanderen, Gezien het Landelijk Wetboek van 7 Octo ber 1886; Gezien artikel 1 van het koninklijk be sluit dd° 20 Januari 1887, genomen in uit voering van gezegd Wetboek en dat de Gou verneurs der Provinciën gelast te doen over gaan tot de vernieling der rupsen, hunner eieren, alsmede der netten of beurzen die haar tot nesten dienen, verkeerde richting groeien, die zich bijvoor beeld van den eenen kant van de kruin naar den anderen begeven, takken die elkander kruisen of zelfs door wrijving soms huivings- griffeling doen ontstaan, worden ook best Uitgezaagd; hierbij komen dan nog de gulzi gaards die zich boven op den tak bevindende al te weelderig groeien en geen vruchthout voortbrengen. Het sleunen moet met veel zorg uitgevoerd worden en mag hoegenaamd niet overhaastig gebeuren, maar wel bere deneerd en overwogen. Voor wat aangaat de rupsenpoppen daar voor hebt U tijd tot den 15 Februari om die weg te nemen, alhoewel de sleuning kunt doen, wel te verstaan, U ze voor den vastgestelden datum voert. Van de winterbespuiting met bolineum is veel heil te Rijksveeteeltconsulent te Oosterzele. Woensdag 21 Januari, te Brussel, Place de l’Université du Travail. Inschrijving bij M. Jans, Rijksveeteeltconsulent ,31, Leo- poldstraat, Mechelen. Vrijdag 23 Januari, te Bergen, Plaines de Nimy, Inschrijving bij M. Deschamps, Rijksveeteeltconsulent, 18 Charles Quint- laan, Bergen. Cm schcone oogsten te bekomen, gebruikt N. V. te Merlemont Telefoon: Merlemont 18 (N. Dinant). Ruwe eiwitstof Amiden Vezel Minerale stoffen Jong gras bevat de meeste proteische minerale stoffen en heeft somsl Van overwegenden invloed op de kwali-. eiwit en amper de1 teit van het hooi is het tijdstip van maaien hoofdzaak de ontwikkeling der Vele boeren zien er tegen op vroeg te maai- Ofschoon klaversoorten best thuis hooren in een weide, mag men toch niet vergeten dat wege de per- Voor dit omstandig- en zal het in me gemakkelijk zijn water mag men gerust zeggen afsluiting en drink- worden door de De Voorzitter, GUSTAAF COUCKE. kingen van het ambtswege overgegaan wering ten kost der velen van minderd wordt bij artikel 7 suit van 20 Januari 15 frank. Als er verzachtende omstandighe- dijk brengen. En in zulke soort weiden is op haar (Vervolg van 1 blz.) Groenvoeder is des te voedzamer naarmate het jonger en malscher is. Er bestaat een enorm verschil tusschen de rijk heid aan voedende bestanddeelen van dat slechts een paar weken oud in rijpheidstoestand. Jeugdig gras is een uitstekend voeder, bezonder rijk aan eiwit gehalte en zeer verteerbaar. Oud gras, de rijpheid nabij, nog slechts 10% van dit helft van de verteerbaarheid. Wijzen we daarom op de dringende nood- en onder voorwendsel dat de opbrengst nog j zakelijkheid de graasweiden in verschillen- steeds kan vermeerderen. Ze hebben onge- goede grassen ook voedzaam zijn en in hooi de perceelen te kavelen. De weide wordt! lijk. Ze kijken maar door één oog en hou- weiden doorgaans de meeste aarde aan den dan regelmatig kaal gezet en gansch het den het andere dicht. Ze openen slechts Weideseizoen door heeft men jong gras.| het oog dat naar Eens tot tegen den grond afgegraasd wordt het vee op een andere weide getrokken. De met rust gelaten weide kan dan wederom flink opschieten, des te meer daar het mo gelijk is ze alsdan gedurende de korte rust poos nog een oordeelkundige bemesting toe te dienen. Daarin berust het geheim der intensieve weidekultuur. De weilanden bren gen dan in de hoogste mate op een maxi mum rendement voeder van de beste kwali teit. De afgrazihg van een perceel mag hoog stens een tiental dagen in beslag nemen, en de rustpooze hoogstens een drietal weken. De bemesting na elke begrazing. bestaat hoogdzakelijk uit snelwerkende mesten, in zonderheid stiktstofmesten. Stikstof is een drijver, een aanjager. Er dient bij onderha vige uitbatingsmethode rekening gehouden met een rijkere toediening van fosfoorzuur - 3 gemeenten, 3 haarden, 36 Oost-Vlaanderen: 2 gemeenten; 2 L„ den; 14 runddieren; 1 schaap; 4 varkens. Henegouwen 5 - runddieren, 3 schapen, het begrazen in het Najaar tevens kunnen verlengd worden. Het opbrengstvermogen van kuituur is aan- zwakke of gewon* mogelijk een grooter met een voed- op de dieren zal 102 r~ tegen in- kens. Luik: dieren, 2 varkens. Totaal 18 gemeenten, 21 haarden, 285 runddieren; 7 schapen; 3 geiten, 49 varkens. Vorige veertien dagen: 26 gemeenten, 32 haarden, 460 ruddieren, 63 schapen, 4 geiten, 179 vvarkens. MILTVUUR. vastgesteld in de volgende Afhankelijk van het tijdstip van maaien zijn de voedende bestanddeelen de volgende: Tijdens den Naden bloei 7,2 0,7 32,4 6,2 en tevens het minst cellu lose. Volgens deskundigen is hooi van jong gras dubbel productief tegenover ander hooi, om wille van zijn hooger gehalte eiwit en minerale bestanddeelen. Hieruit kan men dadelijk af leiden dat zulk hooi een hooge zermogen nog Wie rekening gévens zal hooi bekomen van teit. En elkeen wie veehouder is kent vol- waarde bezit vooral voor melkkoeien, drach- van uitmuntend droog- tige dieren en groeiend vee. Kan men van jong gras beste hooi bekomen, van oud gras integendeel komt er op den hooizolder niet veel goeds. Zoodra de zaden gevormd zijn, daalt het eiwitgehalte aanzienlijk, en in vele gevallen, is zulk gras al niet veel meer waard dan goed stroo. Naast verpleging en onderhoud van de wei de naast, vroeg maaien, komt vooral de be mesting op 't voorplan om een flinke mas sa uitstekend voeder te oogsten. Het spreekt van zelf dat de zode moet saamgesteld zijn uit goede grassen en klaversoorten. Voor graasweiden en ook voor hooilanden bestaat er voordeel een zeker evenwicht te behouden tusschen gras en klaver. De bemesting kan hier in zekere mate als regelaar tusschenko- men. De fosfoorzuur- en potaschhoudende mesten bevorderen ruimer den klaver dan den grasgroei. Komt het voor dat de klaver soorten de grassen wat te sterk op ’t achter plan gaan duwen, dan zal een stikstofbe- mesting wel een machtige hand toesteken om terug orde in den staat van zaken te brengen. Stikstofmesten begunstigen immers grassen. Streek III: Donderdag 15 Januari, te Libra- mont, Gemeenteplaats. Inschrijving bij M. Vigneron, Rijksveeteeltconsulent, Mar che. Woensdag 21 Januari, te Coüvïri, Groote Markt. Inschrijving bij M. Lefèbvre, RijKs- veeteeltconsulént te Hollogne Marche. Janüari, te Verviers, Saucy- Rijks- Ver- De leden worden vriendelijk uitgenoodigd tol, de algemeene vergadering op Zondag 18 Januari aanstaande, te Ingelmunster, in het „Hotel Royal” om 3 ure namiddag. DAGORDE; 1) Rekening 1941 Begrooting 1942. 2) Voordracht. 3) Vrije bespreking landbouwtoestanden. 4) Prijsloting Achtingsvol. N.B. Geen uitnoodigingskaarten worden aan de leden gezonden. Dit bericht geldt voor uitnoodiging tot de algemeene verga dering. De Schrijver-Schatbew., R. VAN ACKER. Landbouwcomice Veurne. M. Huyghe Silvain, Wulveringem. M. Deman Petrus, Bewesterpoort, Veurne. M. Mannens Oscar, Alveringem. M. Brunooghe Henri, Alveringem. M. Alfons Naeyaert, Vinkem. M. Maurice Vulsteke, Vinkem. M. Albert Lowagie, Vinkem. M. René Van Acker, Wulveringem. M. Roger Vandenberghe, Steenkerke. M. Adrien Ameloot, Houthem. M. Modest Feryn, Veurne Landbouwcomice van Diksmuide M. Wed. Jules Catteeuw, Oostkerke M. Georges Leys, Merkem. COMICE-LEDEN Werft nieuwe leden aan voor uw land bouwcomice. Maakt propaganda bij uv. vrienden en kennissen. Eendracht baan macht. Turnhout en Rijkevorsel, op 1 runddier iedere gemeente. Totaal: 3 gemeenten, 3 aangetaste dieren. Vorige veertien dagen 5 gemeenten, 5 aangetaste dieren. BOUTVUUR. werd vastgesteld in de volgende veeweiden met intensieve zienlijk hooger dan bij bemesting; het is dan aantal stuks vee te voeden, sel dat het beste uitwerksel hebben. De ernstigste bezwaren tensieve weideuitbating komen van afsluitingen (verdeelen in verschillende ceelen) en de watervoorziening, laatste punt zijn de plaatselijke heden zeer uiteenloopend nig geval den. In ieder geval dat de onkosten voor plaatsen rijkelijk vergeld meeropbrengst. uitschakelen. We halen enkele factoren naar voren, die nvloed hebben op winning van beste hooi. )m slechts te gewagen van het maaitijd- I stip; van de samenstelling en den aard van ten grond; van de bemesting, éénzijdige of alzijdige, kloeke of zwakke; omstandigheden als regen, zonneschijn, tem peratuur; van de botanische samenstelling der zode van de bewaringsmethode en wat weet ik al. Natte seizoenen leveren water rijke voeder; sterke droogte is een hinder paal voor de werking der minerale bestand deelen en staat daardoor juist de kwalita tieve waarde der gewassen in den weg. Slecht hooi bevat maar rond de 3 ver teerbaar en 22 zetmeelwaarde terwijl goed hooi rond de 5 a 6% verteerbaar eiwit in houdt en beste hooi (vroeg gemaaid, en krachtig bemest) een verteerbaar eiwitge halte biedt van 7,5% en meer. Van overwegenden invloed op de potasch- en kalkmesten, ten einde de wet' van het minimum niet over het hoofd te zien. De stikstofmesten mogen bestaan uit' ale en beir. Waar men echter en uitsluitend deze mesten toedient onder vorm van schei-1 kundige mesten mag het gewenscht heeten in het voorjaar een laag compost aan te wenden met het oog op het onderhoud en de werkdadigheid der bacteriën. Het regelma tig toedienen van een lichte dosis snelwer kende suikstofmesten geeft de grassen een donkergroene kleur, waardoor hun groei kracht wordt bijgezet. houdt met voormelde ge- prima-kwali- is Het oestaan van mond- werd vastgesteld in de volgende Antwerpen: 2 gemeenten; unddieren; 2 varkens. 6 gemeenten; Art. 1.De eigenaars, pachters, huurders, vruchtgebruikers en andere bezitters die hun eigene Crven of die van andere bebouwen, zijn gehouden 7"n heden tot 15 Februari 1942- de rupsenwering te" verrichten of te doen verrichten op de booraen, boompjes, hagen of heesters die zich op gezegde erven be vinden en dadelijk de beurzen of netten die de nesten der rupsen uitmaken te doen ver- ibranden. De ondernemers van het onderhoud der plantingen der wegen en der bevaarbare waterloopen zijn tot dezelfde verplichtingen gehouden. Art. 2. F" benden, zich te gedragen, binnen boven bepaald tijdsbestek, naar vorig artikel, zal worden tot rupsen overtreders, op de be den Burgemeesters, en dit onge- de straffen waarmede gedreigd van het Koninklijk be- 1887. (Boete van 5 tot ge dit evengoed bij als uit- car- j verwachten. Eenj deels den aankoop fruitkweeker dien naam waardig mag hoe- genaamd niet nalaten deze te bewerkstelli gen binst den winter. Mossen, insecten eieren, woekerdiertjes, alles wordt er door vernietigd. We zagen deze bespuiting graag in alle boomgaarden toegepast, voor meer dere opbrengsten van gezond fruit. perceelen te kavelen. De weide wor< regelmatig kaal gezet en gansch het den het _x. heeft men jong gras.het oog dat naar de bruto opbrengst kijkt,een stikstcfbemesting des te meer en sluiten het oog dat naar de voedende I Plaats, daar men zonder deze de klaversoor- waarde van het product moet uitzien. Men 1 mag niet alleen het gewicht in acht ne men, maar wel de somme voedende bestand deelen die er vergaard wordt. Welnu de hoogste som voederwaarde bekomt men bij maaien juist voor of rond den bloeitijd der gewassen. Van af het oogenblik van den bloei begint de voederwaarde te verminde ren. De bloei toch is het eerste stadium der rijpwording d.w.z. dat van dan af de goed- verteerbare en toeëigenbare voedende menten zich wijzigen tot houtachtige standdeelen, die reeds een aanzienlijk van hun voedbaarheid hebben ingeboet. Ter zake nemen we enkele gegevens van Wolf, waarin voor drie sneden van éénzelfde gewas, samenstelling en verteerbaarheid worden verklaard. VAN HET 19 4 2 De bijgevoegde keuringen voor hengsten van het zwaar trekras zullen plaats grij pen op de hiernavolgende datums en plaat sen: Streek I: Vrijdag 16 Januari, te Herenthals, Molenvest. Inschrijving bij M. Jans, Rijks veeteeltconsulent, 31, Leopoldstraat, Me chelen. Streek II: Donderdag 15 Januari, te Hoei,' Pierre l’Ermitteplaats. Inschrijving bij M. Lenel, Rijksveeteeltconsulent, Verviers. Zaterdag 17 Januari, te Deinze, Groote Markt. Inschrijving bij M. Van Spaendonk ten te veel voorsprong laat nemen. Immers bij behulp van fosfoorzuur- en potaschmes- ten zijn de klavers bij machte zich zelf te redden op het stuk van stikstofbehoefte, daar zij stikstof uit de lucht weten te put ten bij behulp der bacteriën hunner wortel- knobbeltjes. Gezien de noodzakelijk vroeg te maaien moet men om te gelukken, vroegtijdig een weelderige massa jeudig groen te bekomen, voordat de zaadvorming in aantocht is. Hierin ligt gansch het geheim om bij vroeg maaien niet alleen puik maar ook veel hooi te bekomen. Kan men om wille van kloeke oordeelkundige bemesting vroeger maaien, zoo kan men natuurlijk ook vroeger beweiden, en zoo de methode van perceelen zooals hooger vermeld wordt toegepast, zal West-Vlaanderen: 6 gemeenten; 6 haar den; 105 runddieren; 3 schapen; 31 varkens. 2 gemeenten; 2 haar- i 4

Ons Boerenleven (1922-1965) | 1942 | | pagina 3