MAGNESIUM KALK der ETABLISSEMENTEN MATISSEN LANDBOUWCOMICE GISTEL. keuringen en prijs- COMICE BERICHTEN. LANDBOUWCOMICE NEVELE. 1. LANDBOUWCOMICE SAFFELARE. kleinere doch en Halewyck, vastere en Bruto opbrengst Per hectaar Groenhals (halve sulkerbeet) kgr. 16,75 9.078 54.200 LANDBOUWCOMICE VEURNE. Roodhals (halve sulkerbeet) kgr. 16,80 8.652 57.500 Roode Eckendorf kgr. 11,30 7.006 Gele Eckendorf kgr. 9,20 6.302 68.500 11,00 en helft der der reken. Bestuur- over en AD. MAS. en NIEUWE LEDEN. VEEKWEEKSYNDIKAAT VEURNE. het verloopen -ii. en wenschen, vergadering aan Droge stof per hectaar landbouwvraagstukken Symoens, Staats- De Voorzitter, Graaf de Boussies. Provinc. Geiten, Bokken en Melkschapen Herverz. van Oost-Vlaanderen. N. V. te Merlemont Telefoon: Merlemont 18 (N. Dinant). De Secretaris, Georges Vanden Weghe. De Voorzitter, Petrus Peerts, Onkerzele. Haver- stroo 1% 14 0,2 0,3 60.000 aldus grootendeels in Holland en Duitschland inge richt. wijten aan de krachtinspanning der dieren, of aan het gevolg van organen der spijsvertering? DAGORDE Belangrijke voordracht door den Ingenieur Agronoom M. SYS, Rijksveeteeltconsulent. N.B. Vóór en na de vergadering zullen ■er stamboeken te verkrijgen zijn. Iedereen op de Vergadering HET BESTUUR De Secretaris, De Voorzitter, Jules Moriion. René Tanghe. Rogge- stroo 0,4% 10,8 0,2 0,3 Om schoone oogsten te bekomen, gebruikt de GEACHT MEDELID, Wij hebben de eer U uit te noodigen tot de Jaarlijksche Vergadering van ons Syndikaat,' die zal plaats hebben op Maandag 26 Januari 1942, om 10 uur (O.T.) voormiddag, in de vergaderzaal van Mr. August Van Nieuwen- hove „In de Kat” Groote straat te Geeraards- bergen. proeven en ontle de voederwaarde van enkele ’t licht. Deze proeven werden Tarwe- stroo 1,1% 11 0,2 0,2 De Voorzitter, R. Cornille. ten minste drie den Heer rijk en arm aan voedende bestanddeelen. Ze werden op wij deren afstand verplant en ge dreven door overmaat van stikstofmesten. Deze bemesting mocht op haar eigen reeds ondoelmatig en daarom verkwisting oiijken; bovendien bracht ze op gebied van dieren voeder weinig aarde aan den dijk, en leverde beeten ongeschikt voor de bewaring. Een gelukkige kentering mag het heeten Vaariac De halve sulkerbeet doorstaat vuurproef op schitterende wijze. De bemesting. Eenzijdig zware De algemeene jaarlijksche vergadering zal plaats hebben op Zondag 8 Februari a.s. om 2 uur namiddag op de bovenzaal van het Ge meentehuis te Saffelare. De heer Staatslandbouwkundige Coulier zal een voordracht geven met als onderwerp: „Landbouwproductie”. Wij durven hopen dat geen enkel lid zal afwezig zijn. Niet leden worden ook toege staan op de voordracht. met de aanstaande kampen. Op uwe tegenwoordigheid rekende, groe ten wij U vriendelijk. Namens het Bestuur De Secretaris, Valère De Bruyn, Appelterre. praktijk vaarwel zegden en, tot prof ij te, goede beetvariëteiten ver ge rijkere uit- van het be- Ameloot 2e ondervoor zitter, Depuydt bestuurslid, secretaris. Voorstellen dagen voor de Voorzitter te laten geworden. 8. Uitlooting van nuttige voorwerpen. De Secretaris, De Voorzitter, A. Halewyck. A. Ronse. opgenomen worden opneembaar voedsel klaar te zijn, rijpingsproces’ zetting ondergaan tot dewelke de van der bladeren wordt -1_ GEACHT MEDELID., Gij wordt vriendelijk, doch zeer dringend verzocht de Algemeene Vergadering bij te wonen van het Veekweeksyndikaat Veurne, die doorgaat op Woensdag voormiddag 21 Januari aanstaande om 11 uur (torenuur) in de Cinema Palace, Groote Ooststraat Veurne. Wie zelf belet is late zich vertegenwoordigen door een huisgenoot. De boerinnen zijn ook -welkom De leden worden vriendelijk uitgenoodigd tot de jaarlijksche algemeene vergadering op Zondag 25 Januari, te 3 uur, te Aalter, in *Het Lam”. Al de leden van het cornice worden vrien delijk en dringend uitgenoodigd tot de alge meene vergadering die doorgaat op Woens dag 28 Januari 1942 te 10 ure voormiddags in het gewoon lokaal „Hotel van Commerce”. DAGORDE I. Verslag en Rekening over dienstjaar. II. . Voordracht door den Heer Wilssems, As sistent bij het Rijkszuivelstation. Onder werp: „Melkverzorging op de hoeve”. III. Belangrijke mededeelingen in verband Aan de dagorde 1) Jaarverslag. 2) Goedkeuring der jaarrekening 1941 der begrooting 1942. -3) Herkiezing van de uittredende bestuursle den. 4) Bespreking der onder leiding van Mr. landbouwkundige. De Secretaris, M. Vandamme. kgr. de1 opbrengst als naar LANDBOUWCOMICE NEDERBRAKEL. Jaarlijksche algemeene vergadering der le den op Zondag 1 Februari 1942, om 2,30 ure (torenuur) zeer stipt namiddag te Nederbra- kel, Gildenhuis markt. DAGORDE 1. Verslag werkzaamheden 1941. 2. Rekening 1941. 3. Begrooting 1942. 4. Vernieuwing van den leden. 5. Benoeming afgevaardigde en plaatsver vanger bij de Provinciale Landbouwmaat-i schappij en Landbouwkamer. I 4. Onderzoek en bespreking der wenschen 6. Belangrijke voordrachten door de Heeren Vanden Noortgate en Van Melckebeke over Maïsteelt en actueele landbouwbelangen. Wij rekenen op eene zeer talrijke opkomst en groeten U vriendelijk. Verteerbaar eiwit Zetmeelwaarde Fosfoorzuur Kalk Uit de vergelijking blijkt dat, in elk geval, verteerbaar eiwit en zetmeelwaarde glad weg de bovenhand halen in het kaf; bij verge lijking der kafsoorten onderling, komt het haverkaf flink vooraan. Wie, om bepaalde redenen, de beeten niet kan vervoederen in mengsel met kaf of me len, handelt wijs ze hun in geheel te vervoe deren. Er is dan minder verlies aan vrucht- sappen, en er wordt heel wat handarbeid uit gespaard. DAGORDE Verslag der laatste algemeene vergadering. 2. Jaarlijksch verslag. 3. Programma prijskamp 1942. 4. Rekening 1941. 5. Begrooting 1942. 6. Voordracht door den Heer Ryckaert, Rijks- landbouwkundige over: «Boekhouden op de hoeve». 7. Vernieuwing van het mandaat der tredende herkiesbare leden stuur, de heeren geringer zijn. Fosfoorzuur integendeel be- dan hindert men spoedigt de ontwikkeling en het rijpen, j verrichting, doch tevens op onrechtstreeksche Groenvoeders zijn algemeen, hoe jonger, hoe. wijze, de werking voedzamer; wortelgewassen daarentegen hoe rijper hoe rijker. Immers bij beeten en an dere wortelgewassen verhuizen de voedende elementen van stengel en blad naar den wortel, naarmate ze rijpen. Het ontbladeren heeft eveneens invloed op de voedzaamheid der beeten. In streken van kleinbedrijven met melk vee en zwijnen wordt het ontbladeren in Augustus en September op vrij groote schaal gepleegd. Het spreekt van zelf dat vroegtijdig en aanzienlijk wegnemen van bladeren den oogst zal schaden, zoo naar kwantitatieve In plantenleer spreekt men van den be langrijken rol der bladeren in de ontwikke ling der planten. Vroegtijdig wegnemen van' groene bladeren mag verspilling heeten. De voedende bestanddeelen die door de wortels opgenomen worden moeten, vooraleer tot een om- dewelke de der bladeren wordt vereischt, alsmede iaat toedienen van stikstof- of zelfs potasch- tusschenkomst van koolzuur uit de lucht, mesten, zal het suikerprocent onvermijdelijk Ontbladert men vroegtijdig en ondoelmatig, dan hindert men dat bij toedienen van beeten in hun geheel,fers, eindsom van talrijke de dieren minder gewicht krijgen dan bij dingen stellen schijf voederen. Is dit resultaat misschien te' variëteiten in De heeren leden worden uitgenoodigd tot de algemeene vergadering die zal gehouden morden op Zondag 25 Januari te 3 uur na middag (torenuur) bij de Krs. Jonckheere, markt Gistel. 1 wijze, de werking der wortels in zake bo- I demvoedsel. Daaruit volgt fataal een ver minderde opbrengst met vruchten arm aan koolhydraten, suiker en vet. Geen bezwaar zit er in de onderste reeds geelwordende bladeren weg te nemen. Vol gens recente bevinding zou deze verwijdering zelfs gunstiger invloed hebben, de opbrengst in gewicht en kwaliteit ten bate. Verdere proeven zullen op dit punt meer bepaalde inlichtingen kunnen verschaffen. De afstand tusschen de kultuurplanten beheerscht in zekere mate de rijkheid en voedingswaarde van den beetenoogst. De laatste jaren gingen er van de leidende Landbouwcomice Bottelare. werking; De Keyster Hector, Balegem. de1 M. De Clercq Richard, Balegem. M. Van der Haeghen Oscar, Balegem oJ M- Balcaen Alfons, Gavere. niet alleen de bladgroen- M- Van Ma&senhove Jules, Lemberge. m. Nerinck Désiré, Melle. M. Ghys Gebroeders, Munte. M. Van Cauwenberghe Charles, Schelderode. M. Van der Heggen Jules, Semmersacke. M. De Roo Eugeen, Landscauter Moortzeele. Landbouwcomice Diksmuide. M. Decoene Melchior, Pervijze. Verbond der Landbouwcomicen Roeselare - Tielt - Ingelmunster. Mev. We Vandaele en Kinders, Ousselgem. Landbouwcomice St. Niklaas. M. Blommaert Eduard, Tielrode. Landbouwcomice Gistel. M. Demaeght Maurits, Leffinge. Landbouwcomice Nederbrakel. Mev. We Matthys Marcelin, Hemelveerdegem. 6.600 hoedanigheid. Onbezon nen ontbladeren kan het suikergehalte ter- bemesting dege, ja zelfs met 3 en 4% doen af nemen, en Biet stikstofmesten, en ook eenzijdig zware' de opbrengst in bruto gewicht merkelijk potaschbemesting doen het suikergehalte doen slinken, ja, in uitzonderlijke gevallen bij beeten dalen; is de wet van het minimum! tot op een kleine helft, onderhouden, dan zullen beide deze mesten T~ 1 eerder een lichte verhooging van het suiker procent bewerken. Wellicht houdt dit ver band met de rijpheid. Stikstof vooral ver traagt de rijpwording. Welnu het is bewezen dat beeten, vooral suikerbeeten, in het laat ste tijdstip van hun groei nog merkelijk aan suiker bijwinnen. Waar het zich te laattijdig voltrekt, uit hoofde er groot verschil van voedzaamheid tusschen vroegere hunner planten op geringen afstand in de rij. winnen beeten, met een hoegere opbrengst dan voor heen. Beeten ruw geven; het koken vermindert de verteerbaarheid en vernietigt de C-Tita- minen, waaraan de beeten zoo rijk zijn. Rotte deelen worden bij het voederen ver wijderd. Beetbladeren versch en in aanzienlijke kwantiteit vervoederd, blijven niet zonder gevaar darm- en uierontstekingen en ver zwakking van het beendergestel te veroorza ken, als gevolg van het hoog procent zwing- zure zouten die ze bevatten. In den tijd van ’t beetloof zal men de dieren per kop daags 2 a 3 eetlepels geslibd krijt toedienen om evenwicht te behouden. Zegt men dat beeten harde boter geven: Gebruikt de remedie: voedert wat zemelen, die eer platte weeke boter geven, en bloem achtige granen die geur en smaak van melk verhoogen. landbouwklas raad en daad uit om de beeten dicht te planten. De ervaring heeft geleerd dat men derwijze een hooger percentage eenige stoornis in de' droge stof en tevens hooger bruto-gewicht- j opbrengst bekomt. De reuzenbeeten, die vroe- Bij kleinmaken der beeten is het steeds te ger werden beoogd, waren doorgaans water - verkiezen schijven te snijden: stukken beet blijven gemakkelijker in het keelgat vastzit ten. Er zijn een menigte van factoren die tus- schenkomen in het vaststellen der voeder- waarden bij beeten. We noemen enkel de beetvariëteit, de bemesting, de oogsttijd, het ontbladeren, de afstand tusschen de planten. De variëteit. Voor beeten is het kwestie een massa droge stof te winnen. In dat opzicht is dat de landbouwers bijna algemeen aan de t. o---- Wel hebben een aantal proeven uitgemaakt, de verschillende beetsoorten. Volgende cij-l i.t hii xroi ^cr2 eirrdsonr van talrijke proeven en ontle— DAGORDE 1. Verslag, rekening 1941. 2. Begrooting 1942. 3 Verkiezing der uittredende bestuurleden. 4. Toespraak door Mr. Coulier, Rijksland- bouwkundige. 5. Zeer belangrijke uiteenzetting over vee- levering, bevoorrading enz. door Ing. L. Van Spaendonck, Rijksveeteeltconsulent. 6. Prijsloting voor de aanwezigen. 7. Betaling bijdrage. Iedereen weze op post en brengt een nieuw lid mede. De Secretaris, Ch. Standaert. Verbond der Veekweeksyndikaten van Oost-Vlaanderen. Gewestelijk Syndikaat Geeraardsbergen. reklamen. De Schrijver-Kashouder Van de Velde Em. Kalken, Molenstraat, 5. De Voorzitter, Heirman B. Groendreef 188, Lokeren. N. B. a) Reklamen en wenschen in te dienen vóór 1 Februari 1942. b) Ledenlijsten en bijhoorigheden worden U gezonden na 2 Februari e.k. c) Al de ingezonden sterften van 1941 zijn uitbetaald op 15 Januari 1942. Wie zijn sterften nog niet aangegeven heeft moet dit zonder uitstel doen, want op 20 Januari worden alle rekeningen over 1941 gesloten. De heeren afgevaardigden worden vrien delijk uitgenoodigd tot de Algemeene Ver gadering der Herverz. op Maandag 2 Febr. 1942 in de «Rooden Hoed» Klein Turkije, Gent. Syndikaatsvergad. om 2 u. Herverz. verg, om 2,30 u. Dagorde der Herverzek. Vergadering. 1. Verslag der voorg. Algem. Vergad. van 2 Februari 1941. 2. Nazicht en goedkeuring 1941. 3. Verslag en bespreking der werkzaamheden over 1941. ^*S 4 62.000

Ons Boerenleven (1922-1965) | 1942 | | pagina 3