22e JAAR. Nr. 5. W E E K L AI) ZONDAG 1 FEBRUARI 1942. OP meer te beschouwen de het HET BESMETTELIJK VERWERPEN STAL. K>e Haverteelt in de vroege Lente. dat zekere producten vijand, zegge den herik, Het verdient aanbeveling eens na te gaan, welke plannen er worden ontvouwd, om ook hier een regelmatige bestrijding op te zetten. De Gezondheidsdienst voor Vee in Fries land heeft onlangs een proeve van werkme- Ten aanzien van de tuberculose is men reeds goed gevorderd. Men is al niet ver meer af van de mogelijkheid, dat eenmaal al het vee, waarvan de melk fabriekmatig wordt verwerkt, onderzocht wordt, zoodat open lij ders uit het productie-proces kunnen wor den verwijderd. Maar de eigenaars van de vrije stallen werpen zich nu reeds met kracht op het z.g. abortusvraagstuk, de kwestie van de bestrij ding van het besmettelijke verwerpen. Op tal van boerderijen gaat het er om, den vee- oplossing die volstaat om 100 kgr. j stapel ook abortus-vrij te maken. ontsmetten. Op een gereinigden het graan voordu rend om, terwijl een tweede persoon regel matig de oplossing over den hoop uitsproeit. (Vervolg op 2’ bl. 2e kolom.) eveneens licht tot aan den laten doordringen; Heden ten dage is er op tal van punten een inniger samenwerking. Denk maar eens aan de verbetring van den veestapel, of aan de gemeentschappelijke en fabriekmatige ver werking van de voortbrengingsmiddelen. vele en zoo goede kanten! Hakken is een goed middel ter bestrijding der onkruidplan- ten. Voegt men daarbij nog bestrooiing van fijngemalen sylviniet (kainiet) op bedauw de gewassen met vooruitzicht van zcnnigen dag dan kan deze praktijk den genadeslag geven aan herik (wilde mostaard, wilde ra- dys) met 3 a 4 groeiblaadjes. Kalkcyanamide is eveneens goed en ver dient met sylviniet den voorrang op water- vrij ijzersulfaat daar sylviniet (potasch) en cyanamide (stikstof) nog voedende stoffen leveren. Van beeten zegt men: Men moet den sui ker in de beet hakken. Van graan kan men zeggen: Men moet graan in ’t gewas hakken. Talrijke proefnemingen bewezen ten vol le het gunstig uitwerksel van hakken in het graangewas. We nemen er slechts eene over: Niet gehakt: 2500 kg. graan en 4100 kg. stroo. Eens geh.3000 kg. graan en 4500 kg. stroo. Tweern, geh.: 3200 kg. graan en 4700 kg. stroo. Dit schoffelen heeft zoon gunstig uitwerk sel op den plantengroei door het de boven korst breekt en de lucht- en warmtetoe- j bevordert en boven- j aangevat. Ten aanzien van de bestrijding van op den voorgrond tredende veeziekten, heeft de ze -ontwikkelingsgang in de veehouderij ons weer voor tal van problemen geplaatst. En I wij zouden er op achteruit gegaan zijn, in- dien deze problemen niet met energie werden Het vraagstuk van het besmettelijk ver werpen is na de bestrijding van de tubercu lose onder het rundvee wel het belangrijkste vraagstuk, hetwelk uit gezondheidsoogpupt de aandacht vraagt van onze veehouderij. Vroeger had men dit als een particuliere aangelegendheid van lederen boer afzonderlijk. Toen was ook nog elk bedrijf meer een zaak op zichzelf, en meer een afgesloten geheel. ((Vervolg) Is de klaver gezond en kloek dan vertoont ze zich in haren jeugdwasdom met een don kergroene kleur en een weelderig vettig blad. Haver wil tamelijk diep gezaaid zijn. Werp ze er maar in (in den grond)., ze komt er wel uit. Diep zaaien is een zekere waarborg tegen het droogteg«vaar en anderzijds ha ver vroet zich eventwel naar boven bij het kiemen. Om gelijke opkomst der haver te verzekeren gebruikt men de zaaimachine. Met de machine brengt men de haver op ge lijke diepte onder, en bekomt men evenwij dige afstanden tusschen de rijen. De diepte mag 4 a 5 centimeter zijn, en de afstand tusschen de rijen van 20 a 25 centimeter. Ik zou eerder nog de 25 centimeter verkiezen, ten minste te oordeelen naar proeven, die gedaan worden op rogge en haar groeiaf- stand door den Nederlander Addens. Rijenafstand van 16 cm. gaf 32,50 kg. graan p. h. 19 cm. gaf 32,90 kg. graan p. h. treding in hooge mate 22 cm. gaf 33,65 kg. graan p. h. dien de wortelontwikkeling nog kracht bij- 25 cm. gaf 37,95 kg. graan p. h. Op vier proefvelden was het telkens de af stand van 25 centimeter die de hoogste op brengst gaf. Tegen vroeg zaaien haalt men in sommige streken aan, den last van onkruid, vooral in de zandstreken het lievelingsoord der on kruiden. Zeggen we hiertegen dat rijenteelt door hakken en schoffelen de onkruidbestrijding vergemakkelijkt en den voornaamsten kunnen klein krijgen. Rijenzaai spaart zaaigraan uit (gemiddeld 15%) geeft meeropbrengst aan korrels en soortelijk gewicht; is een verweermiddel te gen het legeren, en maakt hakken mogelijk. Hakken en nog eens hakken heeft toch zoo- zet door het laagje aarde waarmede ze deze bedekt. Rijenteelt biedt eveneens het voordeel lucht en licht tot aan den voet der stengels te laten doordringen; de halmen zijn er te gezonder en te steviger om. Enkele ziekten en vijanden. De stuifbrand veroorzaakt door de zwam Ustilago Avenac, kan bestreden worden o.m. door het behandelen van zaaihaver met Germisan. i In 6 liter water lost men 100 gram Germi san op, oplossing die volstaat om 100 kgr. graan te dorschvloer scheet men s-sa Officieel Orgaan der Landbouweomicen, Veekweek» en Varkenssyndikaten van Oost- en West-Vlaanderen. DRÜKKER-UITGBVER V. DECAN, Groote Markt, DIKSMUIDE. Tel. 97. Alle aankondigingen mogen vrij aanveerd worden. Jaarlijksche of tijdelijke aankondigingen volgens over eenkomst. Ongeteekende artikels worden geweigerd- Ieder schrijver is verantwoordelijk voor zijn bijdragen- Abonnementsprijs 20 fr. ’s jaars. Bijzondere prijs voor de leden der Eandbouwcomicen. Postcheck- rekening 39.307. Alle artikels, mededeelingen en aankondigingen sto re mem vrachtvrij op tegen den E'INSDAG avond.

Ons Boerenleven (1922-1965) | 1942 | | pagina 1