22e JAAR. Nr. 1. WEEKBLAD ZONDAG 22 FEBRUARI 1942. OPROEP AAN DE LANDBOUWERS. DE TRICHOMONASZIEKTE BIJ DE KÖJK. DRAINEERETK in Een goed aangelegd draineernet gaat een menschenleven lang mee. te!” en menige veehouder afgevraagd die ziekte?” Wij mogen van Oost-Vlaanderen. E. GEURDEN landbouwkundig-ingenieur. zullen vereischte, namelijk de voorafging. Eerst door toegewijde mannen van ’t vak legd, honderd jaar en meer zijn weldoenden invloed op de bodemstructuur en de vrucht- winning doen gelden. (Vervolg op 2e blz. 2e kolom). Reeds enkele jaren heeft deze ziekte ons land de belangstelling gewekt van vee artsen en ook van veehouders en terecht, want alhoewel wij nog over geen nauwkeuri ge statistieken beschikken, blijkt zij tamelijk verbreid te zijn. Vele boeren zullen reeds de bedenking hebben gemaakt: „Weeral eene nieuwe ziek- zal zich hebben „Waarin bestaat nu eigenlijk De trichomonasziekte is eene besmettelijke j aandoening van de geslachtsorganen van het rund (zoowel van de stier als van de koe), die meestal onvruchtbaarheid voor gevolg heeft. Zij wordt overgedragen tijdens de dek king; het is dus eene geslachtsziekte, welke veroorzaakt wordt, door een heel klein zweepdiertje. Dit zweepdiertje is beweeglijk en, bij besmette stieren zit het in het slijm, dat zich bevindt in de plooien van den kop der roede en van den ingang van den koker, bij besmette koeien daarentegen, in de scheede en in de baarmoeder. Daar vindt het de noodige stoffen om te leven en zich te vermenigvuldigen. Buiten het lichaam der In vaste harde gronden kan zulk een net, besmette dieren (op het stroo, op den vloer aange- j Van den stal, in de aal, in het water enz.) kan het zich moeilijk gedurende eenigen tijd in het leven houden. Wat gebeurt er nu, wanneer een besmette stier een gezonde koe dekt? Da landbouwcomicen zouden eerlang kun nen geroepen zijn om een uiterst belangrij ken rol te vervullen in de verdediging der eest essentieele belangen van den Land bouw. Daarom ook moeten zij sterk staan. Hun ledental moet «geweldig aangroeien. Ieder lid moet minstens twee of drie nieu we leden bijbrengen. Jongere boeren moeten zich allen, zonder uitzondering, laten in schrijven. Ook moeten de Comicen geldelijk door hun leden gesteund worden: zij zijn geoorloofd vrijwillige persoonlijke giften te aanvaarden. Elk Comice van Oöst-Vlaanderen zou er moeten fier kunnen oiigaan in zijn schoot minstens 29 of 30 leden te tellen die een extra geldelijke bijdrage schenken van 20, 59, 100 frank of meer. De bijdragen worden aan den secretaris ter hand gesteld. Welk Oost-Vlaamsch Corni ce zal alzoo het hoogste bedrag aan steun- alvast overtuigd zijn dat het hier geen nieuwe ziekte geldt, maar wel eene aandoening, waarvan wij vroeger de oorzaak niet kenden en dus ook het wezen niet ver moedden. De wetenschap staat niet stil: hetgeen gisteren duister was en onver klaarbaar scheen, wordt vandaag of morgen opgeklaard en krijgt eene oplossing. Zoo is het vergaan met de trichomonasziekte, waar van de oorzaak nog maar een twintigtal ja- afwate- geld ontvangen j ren gekend en bestudeerd is. Wij verwachten mededeeling der uitslagen echter van dezen oproep. Landbouwers, vergeet het niet het gaat hier om de verdediging uwer eigen beroeps- belangen. Daarom steunt uwe vereeniging, helpt uw Ccmice De Secretaris der Landbouwmaatschappij (Vervaigl. Het overtollig nat maakt de gronden ziek, de eerste zorg voor zulke gronden moet er in berusten ze gezond te maken, door ’t ver wijderen van dit overtollig nat door degelij ke ontwatering en de meest doelmatige methode is het draineeren. Al de andere mid delen, bemesting inbegripen, zullen niet baten zoo de eerste gezondmaking, niet voorafging. Eerst dan zal het zurig stilstaand water wegvloeien en de luchtverversching plaats grijpen; eerst dan zullen de mesten hun volledig uitwerksel geven. Het droog leggen geschiedt door het aan brengen van boven- of ondergrondsche af- voerwegen. In het laatste geval neemt men doorgaans zijn toevlucht tot steenen buizen. In hellende weilanden kan men soms het beoogde doel bereiken door het goed open maken der grachten en het aanbrengen van enkele greppels, die een voldoende ring kunnen verzereien. In dc meeste gevallen dringt zich, een verzorgde drainage op, door middel van •ndergrondsche waterafleidingen We zeggen verzorgde drainage. Geen half werk, dat is geld wegwerpen. Niet zien op een paar honderden franken: een gebrekkige draineering, een werk half en half, geeft niet het beoogde resultaat en moet, na korte ja ren, herbegonnen worden. De grondbewer king kan door den landman en zijn perso neel geschieden; het opmaken van ’t drai- meerplan en het leggen der buizen is het werk van een vakman. Draineeren moet kosten ongetwijfeld doch ’t is geld, dat goed besteed is en rijkelijk in trest geeft. Door den band zijn de drainage- kosten op drie, vier jaar reeds teruggewon nen, dank zij de meeropbrengst der droog gelegde gronden. Officieel Orgaan der Landbouwcomicen, Veekweek- en Varkenssyndikaten van Oost- en West-Vlaanderen. DRUKKERUITGEVER Alle aankondigingen mogen vrij aanveerd worden. I Jaarlijksche of tijdelijke aankondigingen volgens «ver i eenkomst. i Ongeteekende artikels worden geweigerd- Ieder V. DECAN, Groote Markt, DIKSMUIDE. Tel. 97. i schrijver is verantwoordelijk voer zijn bijdragen Abonnementsprijs 20 fr. 's jaars. Bijzondere prijs voor de leden der Landbouwcomicen. Postcheck- rekeaing 39.307. Alle artikels, mededeelingen en aankondigingen stu- re mea vrachtvrij op tegen den DINSDAG avond.

Ons Boerenleven (1922-1965) | 1942 | | pagina 1