■toc/t Z/edló D A N K Z IJ DIENST DER RIJKSLANDBOUWKUNDIGEN. ge- rollen met haver te stikstof toe- van Besluiten en Verordeningen. KRUIS HET W I T i 533,10 fr. Batig saldo: 183,10 fr. Batig saldo: wijlen vervanging van de De provinciale 25 kgr. per Denie P. A.1 APOTHEKEN BEGROOTING 1942: Ontvangsten: Uitgaven: voor en 1.964,00 fr. 1.430,90 fr. en van met die Prijzen van inlandsche, ruwe tabak. (Besluit van 27 Januari 1942). (Wervik (Vloesberg) (Appelterre) (Obourg) (Semois uit de bergen (Semois uit het dal) BELANGRIJKE VERGADERINGEN TE KORTRIJK OVER WAT DE LANDBOUWER DIENT TE VERMIJDEN. PIJNLIJKE MAANDSTONDEN - HOOFDPIJN SCHELE HOOFDPIJN - GRIEP ZENUWPIJN - DUIZELIGHEID VERMOEIDHEID - RHEUMATISCHE PIJNEN 2.633,10 2.450,— BODEMONDERZOEK. Ten einde de landbouwers in staat te stel len hun gronden oordeelkundig te bemesten, had het Ministerie van Landbouw- en Voed selvoorziening, in overleg met het Bodem- kundig Station, Kardinaal Mercierlaan, He- verlee, schikkingen genomen om de landbou wers toe te laten kosteloos een zeker aantal monsters grond te doen ontleden. Het voor ziene getal werd overschreden. Voor het jaar 1942 wordt dezelfde gelegen heid aan de landbouwers gelaten voor een een Station van ontledingsbewijs moet de kosten der plaatselijke de verpakkings- verzendingskosten der monsters. Ern., De Wolf fr. 12,het kg. 12,— 13,50 13,50 13,50 13,50 11,— 1) De Koolzaadteelt. 2De kwaliteitstabak. 1) Vergadering over de Koolzaadteelt Voor een volle zaal landbouwers, opgeko men uit al de gemeenten van het arrondis sement deed de Heer J. I. Callens, arr. sekret. der Boerencorporatie de inleiding. Hij ver klaarde het volgende. Op eene vergadering op het provinciaal commissariaat voor Wederopbouw van W. Vlaanderen te Kortrijk, geleid door dhr. Ir. Demeyere, Prov. Comm. en waaraan deelna men, de Gouverneur van W. Vlaanderen, Prof. Reyntjes als afgevaardigde van de Commissaris Generaal van Brussel, van We deropbouw, een algev. van de Militaire p- perbevelhebber uit Brussel, de hoofdinge- nieur van Waters en Bosschen, van Bruggen en Wegen, de Provinciale Rijkslandbouw- kundige en de Prov. Sekret. v. W. VI. der N.L.V.C., had ik het groot genoegen het inge zonden bundel voorstek tot afwatering van het arr. Kortrijk het meest volledige te hoo- ren verklaren. Dit dank ik aan de HH. Kan- tonleiders welke met de landbouwcomissies uit de gemeenten v. h. gebied ernstig deze studie hebben opgevat. Hiermede wensch ik kantonale leiders en vertrouwensmannen geluk om hunne prestaties en do.et tegelij kertijd een beroep om met dezelfden ijver hunne medewerking te verleenen, aan de koolzaadaktie, waarover onze algemeene in- spekteur U hier komt toespreken. De Heer Rigolle herinnert vooreerst aan de vergadering van een zestal weken geleden te Kortrijk, waar den heer Dr Mattelaer sprak over „Het tekort aan vetstoffen in de algemeene stem- Machtelinckx D., Victor, Denie aan scheuten, niet voornoemde barema’s worden respectievelijk op 5 frank en 0,50 fr. het kg. vastgesteld. De hierboven vermelde prijzen gelden voor levering in balen, op wagon, vrachtwagen, of schip, forfaitaire overdrachttaxe niet in begrepen. De andere vrachtkosten, het ma kelaarsloon en alle andere gebeurlijke on kosten, vallen ten laste van den kooper. handelt hiermede over de prijs in het buitenland het besluit dat loonenste is. Verder spreekt hij over de gegevens in zijn artikel in Volk en Bodem van 7 Februari. Samengevat bekomen de landbouwers vol gende voordeelen. 1) Prijs 600 fr. 50 fr. premie 650 fr. per 100 kgr. 2) Teruggave van lijnkoeken: 100 kgr. geleverd koolzaad. 3) Bedeeling van meststoffen, 60 kgr. extra zuivere stikstof. Spreker uitte dan ook den wensch gansch de productie van koolzaad in handen te krij gen. Daarvoor zou hij nog grootere voordee len geven, n.l. voor al het geen boven de ver- De maximumprijzen van inlandsche ruwe tabak, te betalen aan de planters, zijn deze vastgesteld door de Commissies van deskun digen» van de Hoofdgroepeering «Suiker- en Nijverheidsteelten» van de Nationale Land bouw- en Voedingscorporatie, volgens de ba rema’s door den Commij&aris' voor prijzen en loonen goedgekeurd en op de hiernavolgen de gemiddelde prijzen gesteund Tabaksstreek: nr 1 nr 2 nr 3 nr 4 nr 5 nr 6 nr 7 (andere streken) maximumprijzen te betalen planters voor bolbladeren en voorzien in hoeveelheid koeken 50 kgr.) teruggeve* worden. Vervolgens spreekt hij over de goede kwa liteit van koeken als veevoeder en verklaart verder over goed duitsch zaad te beschik ken. Hij haalt enkele technische kwesties aan en drukt er op dat koolzaad een zeer belang rijke teelt moet worden. Hij wijst op den grooten nood die er heerscht en vnl. het overgroote tekort aan vetstoffen, die erge gevolgen heeft voor onze bevolking. Hij doek een warmen oproep voor de koolzaadteelt en verwacht praktische resultaten. Ook in He negouwen en Limburg is er interesse voor deze teelt. Daarop wordt het woord vrij gegeven en inlichtingen worden aan de belanghebbende landbouwers verstrekt. De arr. Leider K. Hanssens de Nat. Boerencorporatie wijdt uit over de technische kant der kwestie. Onmid dellijk daarop wordt de inschrijving geopend voor zaad en stikstofmeststoffen. Het on middellijk resultaat van deze zeer voorloo- pige gegevens was, dat voor een oppvl. 8 Ha. plichtingen geleverd wordt, zou een dubbele koolzaad gevraagd werd. landbouwers gelaten beperkt aantal ontledingen. Nochtans zal som van 10 fr. door voormeld den landbouwer voor elk geëischt worden. Deze som dekken van de verplaatsing medewerkers, alsmede van en IN MEMORIAM. Wij vernamen het afsterven, in de ouder dom van 77 jaar, van den heer Louis Bauwens, eere-inspecteur generaal bij het Ministerie van Landbouw. De heer Bauwens was steeds een vriend van onze organisatie, die hij om zoo te zeggen mede over de doopvont heeft gehouden. Technisch medewerker van den eersten algemeenen secretaris van den Boe renbond, E. H. Mellaerts, werd hij, na zijn benoeming tot staatslandbouwkundige te Brugge, een ijverig voorstander van de boe- renvereeniging. Als inspecteur-generaal ont brak hij op geen enkele van onze Studieda gen. Zijn tusschenkomsten, ingegeven door zijn groote persoonlijke ervaring, vonden steeds een verdiend gehoor. In hem, verliest de Belgische Landbouw een toegewijden dienaar. Wij bieden aan de familie Bauwens de uitdrukking aan van onze oprechte, christe lijke deelneming. P. S. Mr. Bauwens was gedurende ver scheidene jaren ook mede-opsteller van „Het Boerenleven”. Van Den Noortgaete en Van Meckebeke in naam al de boeren van ’t Cornice Nederbrakel. Heer Remi Bourdeaud’huy hulpsecretaris geeft verslag van de werkzaamheden van 1941.en gaat over tot de lezing van de reke ning 1941 en de begrooting 1942, welke beide goedgekeurd worden. REKENING: Ontvangsten Uitgaven tS ZIJ JONG GEBLEVEN. Steeds bleef zij gespaard van de zandboer dient zoo min mogelijk haver te zaaien en nooit witte soorten. de leemboer zal nooit stalmest toedienen direkt aan haver. beide dienen nooit gladde rollen. met croskill gerolde haver niet zoo laten liggen, maar onmiddellijk schoffelen. niet schoffelen met te breede ganzevoeten, slechts een gebogen ijzeren pin kan vol staan op 18 cm. zaaibreedte. geen versch ongeteerd kaf op de weiden strooien. geen versche strooachtige stalmest dienen. geen gladde rollen gebruiken om geploeg de zand- of zandleemgronden vast te leg gen; wel schijf rol of slechts door paar den laten vasttrappen. de leemboer net als de zandboer vermijde oppervlakkige fijne zaaigrond te maken. Antwerpen de heer W. Casteleyn, dd. hoofdrijkslandbouwk. Mechelsche steenweg, 211, Lier, bedient thans ook de derde om schrijving, in tijdelijke vervanging van den heer Sebrechts, te Brecht. Het Provin ciaal Landbouwbureel blijft voorloopig vestigd te Brecht, Gemeenteplaats, 20. Oost-Vlaanderen de heer G. Coulier, dd. Hoofdrijklandbouwk., Klokstraat, 25, Gent- brugge, bedient thans ook de 11e omschrij ving, in tijdelijke vervanging van den heer Vanden Noortgate, te Oudenaarde. De heer Derwa, Rijkslandbouwkundige, Em, Hielstraat, 26, te St. Gillis (Dendermonde) benoemd tot Rijksveeteeltconsulent, blijft voorloopig nog in dienst. Het Provinciaal Landbouwbureel blijft, tot nader bericht, ge vestigd te Oudenaarde, Dijkstraat, 15. Geen tekort aan Carbolinium Super-Carbol is nog te verkrijgen. .SUPER-CARBOL” komt van houtteer in plaats van koolteer en is daarom veel be ter dan gelijk welke Wintersproeistof. Kuischt de boomen en vernietigd de insek- ten als de beste carbolinium, doch ver brandt de huid, de kleeren of de onder culturen niet. Gebruik: 3% steenfruit - 5% kernfruit. Uitstekend gemakkelijk, zindelijk, goed koop. Aangegeven a. h. Ministerie v. Landbouw. Voor inlichtingen en prijzen, bij GEORGES TYTCATH 101 Kouterstraat, WONDELGEM bij Gent. Telef. Nr. 507.87 of bij onze voortverkoopers. menschenvceding” en verklaart dat hij en- I kelen tijd later de leiding van de koolzaad teelt door den Corporatieleider zelf werd overgemaakt. De koolzaadkwestie is een kwestie van le ven of dood, zegt dhr. Rigole. Om die teelt echter bij de landbouwers interessant te ma ken moet ze vooreerst winstgevend gemaakt worden. Hij handelt hiermede in verband en komt tot de prijs in België de meest 6 waarmede zijn toehoorders luisteren getuigt van de kunst van den spreker om door het gemoed den geest van onze boeren te ver rijken. 1) . Mais Met kaf en al doen malen een kloek voedsel voor de zwijnen. Geeft groote opbrengsten in zandgrond (5.000 kgr. per Ha.)in zware gronden is men beter met tarwe. 2) . Meststoffen: We zullen er te weinig heb ben.. We moeten er in meehelpen met de groenbemesting toe te passen, b.v. minet- teklaver zaaien tusschen onze tarwe in de lente want hij brengt humus en in den grond. 3) . Zaden Vooral hét beetenzaad zelf op doen. Houdt de variëteiten zuiver door het af te zonderen van beetenzaad van andere boeren. In ’t vervolg zal het teelen van zaad (alle zaden) meer en meer in ons land gebeuren. Het is echter zeer winstge vend. Iedere beet levert 300 gr. zaad Kaverzaad: van de tweede snede zelf uw zaad opdoen. Heer Van Melckebeke antwoordt op een vraag van den Voorzitter n.l. „Welk is de beteekenis en het nut van de grondontle- ding door het bodemkundig instituut”? met een uiteenzetting over de werking het goedkeuren en het aanraden ontleding. De Voorzitter dankt de Heeren West-Vlaanderen de heer R. Lecluyse, Rijkslandbouwkundige, Vanden Peereboom- laan, 36, Kortrijk, bedient de 9e omschrij ving, in vervanging van den heer Pauwels, te Kortrijk. De heer U. Simoens, Korte Tor- houtstraat, 14, «te leper, wordt dd. Hoofd rij kslandbouwkundige. Het Provinciaal Landbouwbureel blijft voorloopig op boven genoemd adres gevestigd. Herkiezing van de helft van ’t bestuur: Worden herkozen met men: Vindevoghel De Vos Raymond, Pierre Voor Opbrakel J.B. De Pessemier door zijn zoon Marien Kiezing van een nieuw bestuurlid: Verloo Jozef. Als afgevaardigde voor de landbouwmaatschappij en de provinciale landbouwkamer blijft behouden Als plaatsvervanger: De Smet Victor. De Voorzitter dankt de aanwezigen voor het vertrouwen dat ze in hun leiders stellen, alsook voor hun goede opkomst niettegen- itaande het ongunstig weder. De Hulpsecretaris, De Voorzitter, R. BOURDEAUD’HUY. V. DE SMET. 7 Het (Uit Kruis

Ons Boerenleven (1922-1965) | 1942 | | pagina 4