21 e JAAR. Nr. 12. W E E K B 1 A D ZONDAG 22 MAART 1942. VAN WINTER TOT LENTE. ongetwijfeld BERICHT AAN PAARDENKWEEKERS. DE een tide (carotte op- nacht tem- in gebreke hebbelijk de Provinciale Vereeniging der houders en eigenaars van goedgekeurde hengsten van de Provincie West-Vlaanderen. zoo voor hoeve als voor landerijen. liet gaat hier over enkele losse gedachten in het dierlijk organisme de lijk ze voor komen ongetwijfeld gaat dit groeivitamine wordt gevormd en opgebouwd, praatje nu wel geen model van orde en aan- j Wortelen zijn echte medecijn voor dieren eenschakeling zijn in de gedachten. Dit islijdend aan borst of ingewanden. Vergeten! ook onze bedoeling niet. We beoogen slechts eenige punten van belang te belichten en den landbouwer dienstig te zijn. In de stallen. Vermijden van tocht en zor gen voor voortreffelijke stalverluchting en passenden warmtegraad. In sommige stallen wordt de ventilatie totaal verwaarloosd, en is bij nacht alles potdicht. In zulke stalling oefent de atmosfeer nadeeligen invloed uit op de gezondheid der dieren en hun brengst. Bij dag licht en lucht, bij lucht, en dag en nacht gewenschte peratuur. Blijft de verluchting dan verzwakken en verwecken (ook bij gebrek aan licht) vertroetelde serreplanten, die haast de bui tenlucht vreezen. Naarmate de Lente na dert en het oogenblik dat de dieren ter wei de kunnen, zal men verluchting vermeerde ren en de temperatuur van ’t stallokaal iet wat verlagen om de dieren van lieverlede voor te bereiden op de buitenlucht (aanpas sing), en de overgang zoo regelmatig moge lijk te maken. Is er voor de paarden geen werk op den i wankel, dan moet men weging en oefening.. Dit is vooral waar voor bloedrijke dieren, voor dieren met goede mil de natuur en voor drachtige. Bij winterdag paarden’nen halven emmer wortelen (peeën) geven per dag, is het geheim om ze gezond te houden. Er is een oud spreekwoord dat zegt: „In het voorjaar Vier weken lang dis- tels en in den Herfst vier weken lang wor- te’en, dit houdt den veearts uit den stal”, praatje houden, i Zijn wortelen zeer geschikt in het Najaar, tusschen ze zijn het evenzeer in de Lente. In verschel- van dendene planten doch vooral in wortelen treft boer in het voorjaar moeten gaande maken1 men een plantaardige kleurstof aan, care- pee) bij middel van welke vitamine A, of j Enkele jaren voor deze oorlog bestond er reeds een beroepsvereeninging van hou ders en eigenaars van goedgekeurde stieren in Oost-Vlaanderen, met als hoofddoel de be- roepsbelangen van haar leden te bevorderen, namelijk door het gebruik van ongekeurde stieren voor den openbaren dekdienst tegen te gaan. Onmiddellijk na dezen oorlog werd een beroepsvereeninging van hengstenhou- ders ingericht in de provincie Henegouwen, verders ook in Brabant, Namen en Luxem burg. Voor dezen oorlog werden ook pogingen ge daan om tot een samenwerking te komen in West-Vlaanderen. stijgende hoeveelheid Jn ,t Mang TOOr ï00rultgang san den paardenkwe’ek werd thans ook in West- Vlaanderen, zooals in de andere provinciën: n-st-V’aanderen Henegouwen, Brabant, Lu xemburg, Namen, enz., een beroepsvereni ging tot stand gebracht der houders en eige naars van goedgekeurde hengsten, hebbende voor hoofddoel het gebruik tot den openba ren dekdienst van ongekeurde hengsten tegen te gaan, dit ingevolge het algemeen reglement we echter niet, dat ondanks zijn goede i eigenschappen, de wortel geenszins de haver kan vervangen. Wortelen alsook pastenaak, beet, raap, of - i schoon ze niet tot dezelfde plantenfamilie behooren, hebben toch alle als uitwerksel i het bloed te verfrisschen en te zuiveren, en 1 af drijvend te werken. Enkel gezond en rem voeder voorschote- len. Beschimmeld of bedorven voeders zijn1 schadelijk voor de gezondheid der dieren. Ook geen bevroren goedje geven: Al dit on- voeder kan, naast allerhande dieren stoornissen, bij de drachtige dieren, oorzaak en worden ze als worden van verwerpen. De Lente brengt voor de dieren de weide weelde mede. De overgang van droog op greenvoederregime moet geleidelijk geschie den ten einde ongesteldheden in de verte- ringsorganen te voorkomen. Zoo men gele genheid heeft groenvoeder te geven op stal voordat de dieren ter weide gaan kan de wijziging in de rantsoenen trapsgewijze ge schieden, door een groenvoeder aan het droge rantsoen toe te toch zorgen voor be- voegen. Na een dozijn dagen kan die over gang voltrokken zijn. Bijna overal geschiedt de overgang van stalvoeder op weidevoeder. Daarom mag het gewensch theeten de dieren d’eerste dagen slechts een paar uren, liefst bij zonnig we- I der, rond den middag te buiten te laten. (Vervolg op 3e blz. Ie kolom) Willen we vandaag een niet te lang, over eenige punten zoovele anderen, die de aandacht Veekweek- geweigerd- Ieder, zijn bijdragen- i Officieel Orgaan der Landbouwcomicen, Veekweek- Allé Aanki udigingen tncgen vrij aanveerd worde», en Varkenssyndikaten van Oost- en West-Vlaanderen. Janrlijksche oi lijdelijke aankondigingen volgens over een kom st. DRUKKERUITGEVER Ongekende artikeb worden V. DECAN. Groote Markt, DIKSMUIDE. Tel. 97. schrijver is verantwix.rdelijk voor Abonnementsprijs 20 fr. ’s jaars. Bijzondere prijs voor de leden der Landbouwcomicen. Postcheck- rekening 39.307. Alle artikels, mededeelingen en aankondigingen sto re men vrachtvrij op tegen den DINSDAG avond.

Ons Boerenleven (1922-1965) | 1942 | | pagina 1