■b 22e JAAR Mr 25. ZONDAG 21 JUNI 1942. WEEKBLAD Groote FOKVEEDAG L ich terveI de te op Maandag 29 Juni a.s. 6000 fr. prijzen. AALPÜTTEN. ONKRUIDEN ALS KONIJNENVOER. het I stellen. Men kan de goot of grippe die de vloeimest der dieren af leidt, tót buiten den stal brengen en de zeik aldaar in den aalput laten vloeien. Voor paardenstallen is dit stelsel zeer goed omdat er met den zeik der paar- middelen in 't werk i het dier tengevolge. 1. De paardenbloem. De bekendste wilde voorjaarsbloem, de paardehbloèm, levert groote hoeveel heden van het allerbeste konijnenvoer. In verschillende streken heeten de paardenbloemen in verband hiermede „konijnenbladen”. Ze kunnen in ver- schen toestand zonder gevaar in elke hoeveelheid aan de konijnen worden Uit voederproeven is gebleken, dat ve le onkruiden een zeer hooge waarde als konijnenvoer bezitten. Nu de akker bouwproducten alle voor de voeding van den mensch en de groote huisdie- moeten blijven, dient van deze onkruiden een zoo ruim moge- lijk gebruik te worden gemaakt. Op de ze manier zijn de konijnen, die tot de kruideneters behooren, op zeer goed- koope wijze te voeden. Vele onkruiden zijn licht verteerbaar en bezitten een ei witgehalte, dat even hoog is als van ei witrijk krachtvoer. Zouden ze anders als waardeloos afval naar de mestvalt ver huizen, door de voedering aan konijnen kunnen ze nog veel bijdragen tot de productie van waardevol konijnen- vleesch w In April komen de eerste kruiden. Echter mag nooit plotseling van net winterrantsoen op uitsluitend groen voer worden overgegaan; men moet met zeer kleine hoeveelheden bij wijze van, versnappering beginnen. 1 overgangen leiden tot spijsverterings- j stoornissen (b. v. trommelzucht) en hebben maar al te vaak den dood van den opfok van jonge dieren moeten zij bijzonder dan waardevol zijn. trom-5. Doovenetels. Wat de bestand-1 deelen betreft zijn paardenbloemen rijk aan melksap, eiwitrijk en arm aan ruwe celstof en daardoor een der allerbeste voederplanten voor konijnen. Het ver- teerbaarheidspercentage ligt hoog, en j bedraagt naar schatting ongeveer 70%. De paardenbloem is ook bekend om h&ar geneeskrachtige eigenschappen Het bittere melksap stimuleert de werking van alle klieren, zoodat het melkvor- te passen; ook ismend werkt bij zoogende voedsters. De plant werkt voorts gunstig op de spijs vertering zoowel bij verstopping als bij diarrhee en verslapping van de darmen. Eij het verzamelen van bladeren I moeten de planten niet uit den grond i worden getrokken of af gestoken. Snijdt men de bladeren af, dan groeit de plant weer aan, gelijk is. 2. Het Duizendblad. Teveliik met de paardenbloem komt plantendeelen aan de konijnen wor- het eerste fijne groen van het duizend- den gevoerd. Als hooi en als kuilvoeder Ten onrechte noemt i ten of gierkelders in tal van streken beirputten. De benaming doet niet zoo veel ter zake op voorwaarde dat de aal put er is, en degelijk is ingericht. Welnu op vele plaatsen is dit niet in orde en gaat er onnoemelijk veel aan voedende bestanddeelen voor den landbouw ver loren. Vooral op kleine bedrijven is de inrichting doorgaans gebrekkig. En ’t en staat toch nergens geschreven dat ook de kleinere boer zijn intresten niet moet beminnen. Wie wat centen van kant heeft gelegd besteed ze voordeelig aan in ’t regel brengen van wat er op zijn gronden en zijn hoeve nog gebrek kig is. Veel is er in zake mestbewaring reeds verbeterd; veel valt er nog te doen. Komen doen we er wel des te meer daar de nieuwe inrichtingen meestal aan de vereischten beantwoorden. Het gebrek kige oude verdwijnt, en de goedgebouw de (nieuwe en verbeterde) komen steeds bij. Met het oog op bemesting onzer ak kers Is de goede inrichting van aalput- ten van groot economische belangen. Het is voldoende gebleken en door onze Een goed ingerichte aalkelder moet op d’eerste plaats water- en luchtdicht men de aalput- Zjjn Aalkelders bouwen is niet het werk ol xra-r» cfrcilznn t in I De doovenetelsoorten (witte, paarse, gevlekte) worden door de konijnen gaarne gegeten als men ze, niet in te groote hoeveelheden, gemengd met an dere kruiden geeft. Het eiwitgehalte 13 hoog. Bij doovenetelhooi 36.9% van de droge stof. Het ruwe celstofgehalte is laag. De verteerbaarheid van de droge stof Is hoog, minstens 75%., Ze zijn daarom zeer waardevol voor de zoogende voed sters. De witte doovenetel komt steeds in ”-^oten getale bij elkaar voor. Zij Schijnt echter een geringere voedings waarde te bezitten dan de andere soor ten. 6. Distels. De roodbloeiende distels (b.v. de Ak- i kerdistel) kunnen in verschen toestand ment een bezonderén rol Speelt in dé plantenvoeding. Welnu de stikstof gaat voor een aanzienlijk deel uit den stal mest verloren, zoo er niet voor een doel matige bewaring wordt gezorgd. De ammoniakgeur in de omgeving der aalputten wijst Op een gestadig verlies va ris tik stofZulks beteekent een zwaar verlies voor de landbouweconomie. Gelukkig is de tijd voorbij da.t zoovele en nog mesthoopen zóó werden aange legd dat de aal naar een laagte of gracht werd afgevoerd. Om oordeelkun dig de mesten te kunnen behandelen moeten vaste uitwerpsels en de aal af zonderlijk (apaart) worden bewaard. Al worden de nieuwaangelegde aal putten doorgaans goed gebouwd, toch brengt het bouwen van aalkelders niet altijd het gewensche resultaat. De oor zaak daarvan berust niet altijd in het defectueuse van den bouw, ofschoon de ze zelfs vaak te wenschen overlaat, doch voornamelijk hieruit dat de kelder te klein is met het gevolg dat er moet aal gevoerd worden op tijdstippen dat de akkers er weinig mee gediend zijn. Dik wijls ook berust het gebrekkige in het feit dat de kelder onvoldoende is afge sloten zoodat de ammoniak vervliegt en zich met de buitenlucht vermengt, of erger nog dat hij vervluchtigt en in den stal te recht komt, waar hij dan op deze koop toe het stallokaal komt te verpesten Op enkele bedrijven blijft de aalpomp jaarin jaaruit in den put; deze nalatig heid kan eveneens oorzaak worden van een aanzienlijk stikstof verlies. blad. Deze plant wordt in elke hoeveel heid door het konijn graag gegeten. Op droogrekken kan men de volwassen planten drogen tot een uitstekend krui- denhooi. Het duizendblad heeft een middelmatig eiwitgehalte, terwijl het percentage ruwe celstof tamelijk hoog is. Vermoedelijk zullen in verband hiermede de verteerbaarheid en de voe dingswaarde ongeveer overeenkomen met lucerne, hooi van gemiddelde sa menstelling. Het verdient aanbeveling het dage- lijksche kruidenrantsoen van de ko nijnen steeds voor een deel uit deze planten, hetzij versch, hetzij in den vorm van hooi samen te stellen 3. Herderstaschje. Het herderstaschje is een algemeen voorkomend onkruid, dat in den regel als groenvoer over het hoofd wordt ge zien, doch voor de konijnen gaarne wordt gegeten. Men moet de planten jong voeren, want als de plant bloeit I zijn de in een rozet op den grond zich 'plotselinge' uitstekkende bladeren reeds voor 1 grootste gedeelte verdord. 4. Weegbree. Alle drie soorten (de groote, de smal le en de ruige weegbree) zijn een ge liefd konijnenvoer. Ze zijn even waar devol als de paardenbloem. Darmstoor- nissen veroorzaken ze .niet, ook niet als ze in groote hoeveelheden wopden ge voerd, daar ze de darmfucties regelen. Heer oudste naam „wegarih” betee kent „Koning van den Weg”. Zij groeit tegen elke verdrukking in. Over het algemeen werkt deze plant gunstig op verstrekt, maar mogen niet op een hoop de slijmvliezen. Vooral voor worden opgeslagen of op een warme - - plaats bewaard. De planten gaan broeien, waardoor gevaar voor melzucht ontstaat. zoodat een tweede oogst mo- riet, of altans slechts in kleine hoeveel- heden en dan uitsluitend jonge den weinig droge uitwerpsels vermengd zijn; de zeik vloeit bijgevolg gemakke lijk en kan ver genoeg weggeleid wor den. Buiten den stal wordt de zeik ontvan gen in een putje, vanwaar hij met pot aarden of cementen buizen naar den aalput gedreven wordt. Deze buizen moeten een goede helling hebben. Dit putje laat toe, zoo noodig de aflei- dingsbuizen te ontstoppen en met water door te spoelen. 2. ) Om volkomen te beletten dat er wind of reuk in den stal dringe, snij de men de gemeenschap volledig of door middel van een siphon of hevelbuis. 3. ) Het zou nochtans kunnen gebeu ren dat de ligging van den aalput niet: toelate dit stelsel toe t-,n het niet zoozeer aan te prijzen voor de koestallen, omdat hier te veel vaste uit werpsels met de zeik vermengd zijn. In deze gevallen neemt men zijn toe vlucht tot het aanleggen van een siphon rechtstreeks in gemeenschap met den aalput. i Al deze stelsels hebben voor nadeel gemakkelijk te verstoppen, vooral wan neer er te veel vaste uitwerpsels, invol doende aangelengd met water, moeten doorgedreven worden. van den eerste den beste; het is arbeid zou ik zeggen van een specialist. We zouden de landbouwers durven aanra den bij het bouwen van een aalput schriftelijke waarborg te vergen nopens; ren beschikbaar deze dubbele vereischte. Wordt er na het afwerken bestatigd dat de put b.v. niet waterdicht is dan rijzen er veel moeilijkheden en kosten, en op slot van rekening wordt de boer de zondenbok, ofschoon de ambachtsman zijn werk niet naar behooren heeft uitgevoerd. Betreffend afleiding der ale zegt Em. Van Godtsenhoven in «Dierkunde op de Hoeve» bl. 221-222.: „In menige stallen is de aalput onder de stallen aangelegd en dikwijls gebeurt het dat verpestende geuren van den aalput zich in den stal kómen verspreiden, de lucht bederven en de dieren aan ongesteldheden en ziéktéh blootstellen. De oorzaak hiervan is de rechtstreek- sche gemeenschap tusschen stal en aal put. Oih dit ongemak te vermijden is hét dus voldoende dié gemeenschap te belettën. Om dit doel te bereiken kan 1 men verschillende landbouwers gekend dat het stikstofele- amna— Zie programma 2e blz. r^MdBZKNDI IMBSJ men Officieel Orgaan der Landbouwcomicen, Veekweek- en Varkenssyndikaten van Oost- en West1 Vlaanderen. DRUKKER-UITGBVER V. DECAN, üroote Markt, DIKSMUIDE. Tel. 97. ■’SSaSmwrifclt 14 Alle aankondigingen mogen vrij aanveerd worden. Jaarlijksche of tijdelijke aankondigingen volgens overeenkomst. Ongêteekende artikels worden geweigerd. Ieder schrijver MJ verantwoordelijk voor zijn bijdragen. Abonnementsprijs 20 fr. ’s jaars. Bijzondere prijs voor de le den der Randbouwcomicen, Postcheckrekening 39.307. Alle artikels, mededeelingen en aankondigingen sture vrachtvrij op tegen den EINSDAG avond. (Vervolg op 2e blz. 4e kolom). JK 's_ J..

Ons Boerenleven (1922-1965) | 1942 | | pagina 1