I 22e JAAR. Nr. 28. WEEKBLAD ZONDAG 12 JULI 1942. In de naaste toekomst zullen de Veeprijskampen nog enkel toegang stamboekdieren verleenen, aan met gekende herkomst. of meer uit te ha- TEELT EN BENUTTIGING DER RAPEN UITSLAGEN Inventaris en Besluiten en Verordeningen. De eerste zitting moeten genomen BOEKHOUDEN OP HET BOERENBEDRIJF. Rijkslandbouwhoogeschool te Gent. TOEGANGSEXAMEN. Eig.: Devreese Marcel, Zevekote- 7e Mercura de Gottem 40/9487; 6 jaar. Eig.: Mehuys Joseph, St- Pieters-Kap. 8. eindelijk den ondernemer te wa penen tegen de eischen van den fiscus. De aanwijzingen door een goed ge houden boekhouding geleverd, laten de ondernemer toe, het belang van die of die onderneming welke hem verlies be- of ten minste of -pulp. Desnoods kunnen ook vervro- zen rapen ingekuild worden, onder voorwaarde ze te trekken zoodra de dooi het toelaat. In dit geval zijr. de blade ren echter verloren. hoeveleider was genoopt te verdienen te selecteeren d.w.z. die-1 ren of vruchten te kweeken, die in be paalde levensomstandigheden, het mees te voordeel leverden tegen den gering- sten inkomprijs. Het boekhouden, dank zij de resulta ten van de aanpassing, leidt als van zelf tot intensieve cultuur. Een Vlaam- sche boer waagt zich niet licht op van éénen nacht en kijkt gaarne kat uit den boom. Van huis uit is hij spaar zaam; doch eens dat de uitkomst (cij fers der boekhouding) bewezen heeft dat er voordeel in zit kloek te mesten, beste zaaizaad en p’antgoed te gebrui ken enz. zal hij niet aarzelen kosten te j Minerva de Ghistelles 39/11381; 7 jaar. ig Van Massenhove Ch., Gistel. ’■’ei’a de Zerke em 42/3763; 4 jaar. ”ig.: D’Hond Re mi, Zerkegem. Pe’1n d~ St Andre 4' 769;. 5 jaar. ^ig.: Logghe Maurits, Qisiêl. Re’la de Zevekote 4Q./,13417; 7 jaar. "i'T Vandevyvere Camiel, Zevekote. A,rira de Slype 44/127.21; 4 jaar. landbouwmachines, aan se- veredeling van zaaizaad, Maximumprijzen voor inlandsche vroe ge aardappelen. Krachtens het besluit dd. 14 1941, betreffende de bevoegdheidsover dracht inzake bepaling van de prijzen der inlandsche vroege aardappelen, worden de maximumprijzen voor in landsche vroege aardappelen, door den verbouwer afgeleverd, tusschen Juli 1942 en den 12 Juli 1942 inbegrepen, PRIJSKAMPEN VOOR MERRIËN EN KWEEKMERRIËN VAN HET BELGISCH TREKRAS. Te GISTEL, Dinsdag 9 Juni 1942. I. Driejarige Merriën. Ie pr. Raby II de Stalhille 44/11937, 3 j. 500 fr. en zilveren medalie. Eig.: Tulpin Leon, Zandvoorde (O.) 2e pr. Paula du Moulin 43/3385; 3 jaar. 400 fr. en bronzen medalie. Eig.: Tulpin Leon, Zandvoorde (O.) 3e pr.: Bella de Snaas 43/6019; 3 jaar. 300 fr. en bronzen medalie. Eig.: Meuleman Joseph, Snaaskerke. II. Merriën van 4 jaar en meer. Ie pr. Charmante II du Présende 42/11181; 4 jaar. 1000 fr. en zilveren medalie. Eig.: Vandevyvere Camiel, Zevekote. en gebr. Simoens Stalhille. 2e pr.: Mira de Leffinghe 40/2659; 6 j. 750 fr- en bronzen medalie. hebben Eig.: Plasschaert Edpiond, Leffinge- veld' 3e pr.: Hilda de Leffinghe 39/6125; 7 j. -1400 fr. en bronzen medalie. Eig.: Kimpe Achiel, Leffinge- (2de) 3e pr.: Wanda de Clemskerke 38/6329; 8 jaar. 400 fr. en bronzen medalie. Eig.: Mehuys Joseph, St- Pieters-Kap. (3de) 3e pr.: Polka de Vlissegem 40/67; 6 jaar. 400 fr. en bronzen medalie. Eig.: Mehuys Joseph, St- Pieters-Kap. Terruggeroepen De rapen, waarvan de teelt met recht vooral in Midden en Laag België zeer uitgebreid is, leveren een goed veevoe der op in het najaar tot het naderen van de groote koude. Men zaait ze na graangewassen, zoo mogelijk voor den 15n Augustus, bij voorkeur op rijen om de onderhoudzor- gen te vergemakkelijken; voor zooveel de omstandigheden het toelaten, geeft men een goede stikstof bemesting (300 tot 400 kg. stikstof meststoffen per ha). Men neemt doorgaans aan, dat de rapen hun hoogste voederwaarde berei ken tusschen einde October en half- November, naar gelang den zaaitijd. Reeds in December beginnen zij van hun voederwaarde te verliezen en zulks neemt toe naarmate het seizoen vordert. gevaar van schade door vorst: wanneer de tempera tuur 5° C beneden het vriespunt daalt, worden de bladeren vernietigd. Men verlieze niet uit het oog, dat dei bladeren meer voederwaarde 1 dan de knollen en nooit op het 1 dienen achtergelaten om ondergeploegd te worden. Anderzijds zal men den oogst oordeel- 1 kundig benuttigen en niet al doen wat| men kan om al de rapen voor de groote koude door het vee te doen verbruiken: men zal best met het inoogsten aanvan gen in ’t begin van November, er nTati- ge hoeveelheden van aan het vee geven, en wat overblijft zorgvuldig inkuilen zoodra de groote koude te verwachten is. 6e Amazone de Geysenhof 40h4509; 6 j. Rapen kunnen met de bladeren inge kuild worden, hetzij afzonderlijk, het-1 zij wat beter is met bietenkoppen - 8e Altesse de Snaes 38/4445; 8 jaar. Eig.: Jonckheere Jan, Snaaskerke. 9e Cora de Gasbecq 38/7023; 8 jaar. Eig.: Osaer Pamphiel, Zevekote. 10e Herva d’Alost 40/9435; 6 jaar. Eig.: Logghe Maurits, Gistel. lie Edith de Geysenhof 42/3671; 4 jaar. Eig.: Devreese Marcel, Zevekote. Hilda de Ghistelles 42/2519; 4 jaar. Eig.: Dehaemers Polidoor, Gistel. Juni; Adda de Slype 41/8267; 5 1/2 jaar. Eig.: Maenhoudt Camiel, Slijpe. Amazone de Leffinghe 42/1569; g jaar. .1 Roose Emiel, Leffinge. Frida ds Leffinghe 39/1461; 7 jaar. Eig.: Rcose Emie1, Leffinge. den 6) Clara II de Zandvoorde 38/7429; 8 j. umi x™ cn xx, wtxxx xx/cxx, g Tulp n T eon Zandvoorde (O). als volgt vastgesteld, per 100 kilogram: Prijs te betalen aan verbouwer, voor waar geleverd op de dichtstbij gelegen verzamelplaats: 200 frank; Verkoopprijs van den groothandelaar voo” waar geleverd vrachtvrij magazijn kleinhandelaar: 242,50 fr. Verkocpprij.s van den kleinhandelaar aan den verbruiker: 2,60 fr. wederom vakonderwijs en tijdschriften hooge, diensten aan den landman bewezen. Dej De eerste zitting voor het afnemen om zijn kost: Van het toegangsexamen tot de drie jarige Graduaatstudie zal plaats heb ben op Maandag 3 en Dinsdag 4 Augus tus e.k. Zijn vrijgesteld van dit toegangs examen, dezen die in bezit zijn van het gehomologeerd getuigschrift van oude- of moderne humaniorastudiën of van de Handelsafdeeling der moderne hu- ijs1 maniora. 1 De inschrijvingen worden voor 25 Juli. Voor de toegangsvoorwaarden tot de vier’arige Ingenieursstudiën en alle an- de'"' inlicht’ngen wende men zich tot ^et, secretar'aat, Coupure links, 213 te Gent. doen om er dubbel len. We sluiten met enkele gezonde ge dachten ontleend aan het Aanteeken- boekje van den Pachter 1931 bl. 80-81.: «Een eenvoudige en goede boekhou ding zal ons toelaten: 1. het bedrag en den aard der aan gewende kapitalen te kennen, ze te volgen in hun ontwikkeling en te weten, wat zij op een gegeven oogenblik ge worden zijn. 2. juiste inlichtingen te kunnen ge ven over de verhouding van den on dernemer tegenover zijn corresponden ten; 3. de beweging van hetgeen bin nenkomt en uitgaat van alle waren van het bedrijf aan te toonen; 4. de bijzonderheden te verschaffen nopens de ontvangsten en uitgaven, de^iMer^tïjd^o eit “het opbrengsten, den handarbeid, den ar beid der gespannen, het verbruik enz. 5. den inkoopprijs der verkregene voortbrengselen te kennen; 6. de geldelijke uitslagen in winst of verlies, aan te duiden na iedere be rekening en over het gezamenlijke van de onderneming. 7. toe te laten den landbouw slechts intensief werd be-J de Balans op te maken; oefend. Ten huldigen dage is zulks niet meer waar. Ge hebt allen reeds voldoen de gehoord van intensieve kuituur die in hoofdzaak bestaat in hooge opbrengst tegen lagen inkomstprijs. En deze intensieve kuituur kan de moderne landbouw niet te buiten, het' rokkent, te doen vallen gaac hier om een strijd voor het bestaan.) ^e beperken en meer uitbreiding te ge- vooral de uitheem-! ven aan die welke een winst verschaft. De weinige uitbreiding tot nu toe aan de landbouwboekhouding gegeven is vooral te wijten aan het feit, dat men deze voorgesteld heeft als bezet met moeilijkheden, zoodra men ze op den landbouw wil toepassen; deze meening is niet juist». DIX. De concurrentie en sche mededinging heeft de prijzen naar - omlaag gedrukt. Wie wil boven drijven moet ook hier aan die prijzen even waardige producten kunnen leveren. De uitbreiding van de scheepsnijverheid heeft er vooral toe bijgedragen uitland- sche producten op onze markten te brengen, tegen goedkoope vervoerprij- zen. Hier hebben en vakbladen (Vervolg) Die boekhouderij kan en moet de landbouwer op zijn bedrijf met eigen volk doen. Zeg me niet. We hebben het zoolang zonder boekhouden gedaan, vader en grootvader deden het zoo, en ’t zal bij ons nog wel gaan. Zeggen we dadelijk dat de boer alleen er ’t meeste profijt bij heeft zijn boekhouding net jes te verzorgen. Laat zijn dat er in ver vlogen tijden aan geen boekhouden werd gedacht. Er zijn zoovele dingen en zaken in het boerenbedrijf veranderd, gewijzigd, en aangepast. De landbouw ook moest met den vooruitgang mede. Wie wars bleef als boer van den voor uitgang is nu een verachterde boer, tot zijn eigen schade. Er is heel wat veranderd in dieren en gronduitbating. Denk even aan den rol der scheikundige mesten, aan ’t ge bruik van lectie en plantgoed, dieren enz. Vroeger werd de nood van landbouw wetenschap en technische opvoeding in ’t boerenbedrijf niet gevoeld omdat de[ intensief men Shutt Officieel Orgaan der Landbouwa<n*i««B, Veekweek, en Varkenssyndikaten van Oost- e» We«t-Vtaaad«fea. DRUKKER-UITGEVER V. DECAN, Groote Markt, DIKSMUIDB. Fel. 91. 1 Alle aankondigingen mogen vrij aanveerd worden. Jaarlijksche t af tijdelijke aankondigingen volgens overeenkomst. I Ongeteekende artikels worden geweigerd. Ieder schrijver ia' verantwoordelijk voor zijn bijdragen. A4xwi«cmentsprijs 20 fr. *s jaars. Bijzondere prijs voor de le den der L«udbouwcomicen. Postcheckrekening 39.307. Alle artikels, mededeelingen en aankondigingen sture vraiAtrvrii «p tegen den DINSDAG avond.

Ons Boerenleven (1922-1965) | 1942 | | pagina 1