de normale Meirhaege Kind., Pete- St. kan Grondelstraat, 204, ANDERLECHT. HET FISKAAL RIGIME VAN DEN KLEINEIGENDOM. nc®a eigen voix. eigen bobhm GEWONE PRIJSKAMPEN VOOR MELKKOEIEN EN VAARZEN. dat zij die bekwamen, factuurtaxe deze Be- Sedert lang reeds hebben de Openba re Besturen maatregelen getroffen om den kleinen onroerenden eigendom van de mingegoede gezinnen te beschermen en te bevorderen: eigenaar worden van een woonhuis met enkele aren grond, is een der meest doeltreffende midde len om den werkman of kleinen land bouwer, op den buiten te houden. Onder de meest, doeltreffende maat regelen die werden genomen om den kleinen landeigendom aan te moedigen, vermelden wij eerst en vooral het in richten van het sociaal krediet, waar van de voorwaarden aan de inkomsten van de minvermogende personen zijn aangepast: officieele organismen wer den er mede belast: de Algemeene Spaarkas die leeningen toestaat voor he aankoopen van werkmanswoningen, de Nat. Mij. v. d. Kleinen Landeigen dom (26, Steenweg op Charleroi te Brussel) die geldvoorschotten doet voor het oprichten van kleine landei gendommen (woning met aanhoorig- heden voor kleinveeteelt! op minstens 8 a. grond), aankoop van kultuurgrond met of zonder hofstede, enz. Benevens dit sociaal krediet, nemen tie Rijkspremies en de fiskale ontlastin gen een belangrijke plaats in onder de wettelijke beschikkingen betreffende den kleinlandeigendom. De Staat kent nog steeds de bouwpremies toe ten be drage van 2.000 tot 3.500 fr. volgens de plaats of de streek en met verhooging voor elk kind ten laste, voor zoover men in de huidige omstandigheden kan bouwen en de kostprijs van den bouw een vastgesteld maximum bedrag niet overtreft (50 tot 75.000 fr.) grond in begrepen. Herinneren wij eraan vroeger de bouwpremie ontslagen waren van de voor de aanneming van het huis; vrijstelling werd bij Koninklijk sluit van 28 Nov. 1939 afgeschaft. In plaats van de bouwpremie men de vrijstelling gedurende 10 jaar van de grondbelasting op het huis aanvragen. De samengeschakelde wet ten, betreffende de belasting op de in komsten voorzien, voor elk door den eigenaar bewoond woonhuis, of hij al dan niet een premie bekomen heeft, een vermindering van 1/4 op de grond- 5e pr.: 50 fr. Van Lancker Remi, Heur- ne, Blanca 8/2172. 5e pr.: 50 fr. De Clercq Remi, St. Maria - Horebeke, Sara 8/2026. 5e pr.: 50 fr. De Clercq Alfons, Heurne Rona 40/018. 6e pr.: 25 fr. Van Lancker Remi, Heur ne, Cora 40/0188. 6e pr.: 25 fr. Van Lancker Remi, Heur ne, Breda 9/974. 6e pr.25 fr. Van Lancker Remi, Heur ne, Blonc 40/0186. RIJKSUNIVERSITEIT TE GENT. V®eartsenijkundige Examens. Uitslagen van den 1ste zittijd 1942. Candidatuur in de Veeartsenijkunde. Met de grootste onderscheiding. M. Devos Albert, Oostende. Met groote onderscheiding: M. Oyaert Willy, Oostduinkerke. M. Van Tieghem Hubert, Tiegem. Met onderscheiding: M. De Dobbelaere Marcel, Watervliet. M. Versluys Edward, Desteldonk. Met voldoening: M. Verhelst Jozef, Deerlijk. M. Mullens Emiel, Lauwe. De Jonghe G., M. Tallieu Albert. Tielt. Doctoraat in de Veeartenijkunde. Eerste proef. Met voldoening: M. De Pape Médard, Kaprijke. M. Ostyn Roger, Poperinge. M. De Groote Gaspard, Izegem. M. Geerst René, Herzele. M. Lootens Adiel, Houtave. M. Van Esbroeck Léo, Melsele. M. De Mol Benoit, Wichelen. M. Van Thuyne Camiel, Staden M. De Zutter Edgard, Kanegem. Tweede proef. Met voldoening. M. De Vlamynck Jules, Aalter. M. Vandermeersch Albert, Ingelmunster. M. Van Suyt Lucien, Stavele. M. Moulaert Michel, St. Lievens-Essche. M. De Vos Nestor, St. Kornelis-Hooreb. M. Balanck Jules, Booitshoeke. Derde proef. Met onderscheiding: M. De Vreese Gerard, Knesselare. M. Wijdooghe Gerard, Kortemark. Met voldoening: M. De Bruycker Maurits, Zaffelare. M. Baeke Jeroom, Kaprijke. M. Geerinck Aviel, Zele. Te OUDENAARDE, op 4 Mei 1942. A. Voor Vaarzen met hoogstens 2 t. van volwassene le pr.75 fr. zilv. eerep. Spellers Henri, Wortegem, Mina 42/0594. 2e pr.: 60 fr. br. eerep. Blommaert P., St. Maria-Horebeke, Bella 42/3222. 2e pr.: 60 fr. br. eerep. Van Schoorisse Alfons, Kwaremont,Lieze 42/3030.. 3e pr.: 40 fr. br. eerep. De Jonghe G., St. Maria-Horebeke, Liliane 42/3226. 3e pr.: 40 fr. br. eerep. Blommaert Fr., St. Maria-Horebeke Bertha 41/2698. 3e pr.40 fr. br. eerep. Vander Donckt J., Petegem (Oud.) Mina 42/0570. 4e pr.: 25 fr. Van Meirhaege Kind., Petegem (Oud.) Laura 42/0576. 4e pr.: 25 fr. Van Meirhaege Kind., Petegem (Oud.) Bella 42/0558. B. Voor Melkkoeien en Vaarzen met 3 tot 6 tanden van volwassene. le pr.: 100 fr. zilv. eerep. Labes Juliaan Wortegem, Witte 42/0626. 2e pr.: 75 fr. bronz. eerep. Delsoir R., Petegem (Oud.) Rosa 42/3164. 2e pr.: 75 fr. br. eerep. St. Maria-Horebeke Mazette 41/2692. 4e pr.: 40 fr. Van Hufte Henri, Eine, Lizette 41/2814. 4e pr.: 40 fr. Van Meirhaege Kind., Petegem (Oud). Lieze 41/0332. 4e pr.40 fr. Vander Kimpen Maarke-Kerkem, Vos 41/2758. klein landelijk goed bij Voor melkkoeien met 7 of meer t. van volwassene le pr.: 125 fr. zilv. eerep. Blommaert Fr., St. Maria-Horebeke, Sara 7/0730. 2e pr.: 100 fr. br. eerep. Blommaert P., St. Maria-Horebeke, Lucie 35/1004. 3e pr.: 75 fr. br. eerep. Monté Karel, St. Maria-Horebeke, Lotte 6/3166. 3e pr.: 75 fr. br. eerep. Montr Karei ,St. Maria-Horebeke, Mina 9/908. 4e rp.: 60 fr. Baelcaen Marcel, gem (Oud.) Blondine 40/0004. 4e pr.: 60 fr. Baelcaen Marcel Petegem (Oud.) Dina 8/1944. 4e pr.60 fr. Blommaert Frans, Maria-Horebeke, Fanny 9/1554. 5e pr.: 50 fr. Van Hufte Henri, Eine, Bella 35/324. belasting, voor zoover de kadastrale 3.000 fr. bedraagt, al naargelang het ge west. Deze vermindering wordt niet van ambtswege toegepast; belangheb bende moetl daartoe een aanvraag in dienen. Vele kleine eigenaars zijn niet bekend met dit voordeel dat door de wet wordt voorzien en doen er dan ook de aanvraag niet van. De aankooppremie met een zelfde bedrag als de bouwpremie is voorbe houden aan de aankoopers van een woonhuis, gebouwd door een Maat- opbrengst niet meer dan 1.500, 2.000 of schappij, toegelaten door den Kleinen Landeigendom, terzelfdertijd als een vermindering op 1,5 t.h. van de re gistratierechten; de normale rechten beloopen 11%. Ingevolge de een breede boord in rood aan de witte krans en werd het bloempje de «eeuwi ge schoone», genoemd; maar als later de liefde bij menschen is verminderd en de Christenen ondereen zijn gaan bedriegen en gaan oorlog voeren, toen is die roode boord gedurig kleiner ge worden en nu in onze dagen is het bloempje wederom te vinden met heele witte krans en nog maar hier en daar vindt men het met een smal rood boordje; de voorspelling nu is: dat de liefde weer grooter wordt en de Chris tenen wederom waarlijk daarin een voorbeeld zijn voor de ongeloovigen, dat dan ook wederom de krans van het madeliefje een breede vurige roode boord zal krijgen. Moge deze voorspelling in onze dagen in vervulling gaan. huidige omstandighe den wordt er bijna niet meer gebouwd; aet regime van de premies en der ver minderingen wordt dan ook niet veel meer toegepast. Een practische vermindering die nog steeds in zwang blijft betreft de re gistratierechten die slechts 6% be dragen voor den aankoop van een be scheiden woning, d.w.z. een woonhuis met aanhoorigheden en hof op hoog stens 25 a., waarvan de kadastrale op brengst de 1.500; 2.500, 3.000 of 3.500 fr. volgens de streek niet overtreft Vermelden wij dat de vermindering op 6% der registratierechteen, die eer tijds werd toegekend aan de aankoo pers van een I besluit van 13 Januari jl. werd afge schaft. Welke ook de redenen mogen zijn die tot het intrekken van dit voor deel aan de kleinlandbouwers hebben geleid, is het te hopen dat men op dit Besluit terugkome voor zoover het in zijn algemeenheid te ver gaat: b.v. bij de beperking op 25 a. van de opper vlakte; boven deze oppervlakte wordt dus een woonhuis niet meer aangezien als een bescheiden woning, terwijl de exploitanten van minder dan 50 a. wettelijk niet als landbouwer worden beschouwd; anderzijds zou men de ont ginning van gronden moeten aanmoe digen door het verminderen der akte- onkosten voor den aankoop van braak- gronden, met verplichting voor den aankooper de gronden binnen een be paalden tijd te ontginnen. Voor de zelfde reden zou men de werking van de Nationale Maatschappij voor den Klei nen Landeigendom meer moeten steu nen door het toekennen aan hare ont- leeners van een vermindering op de rechten voor hen die gronden koopen meti verplichting ze rendeerend te ma ken met oprichting van de noodige ge bouwen voor de exploitatie. Laten wij in herinnering brengen dat alleen werklieden en andere min gegoede personen een leening bij de Nationale Maatschappij voor den Klei nen Landeigendom kunnen bekomen; de toegepastè rentevoet bedraagt 2,50% met mogelijkheid de leening zonder onkosten, op gelijk welk oogenblik, te rug te betalen. .3K-- 3S 'fff? if/ Zaadhandelaars o{ Verzekerinïsma«i»ck«Fpi) - A 30. ANTWERPEN A BAYER zulke vijanden bedreigen voortdurend droogontsmefter. Verkrijgbaar bij Apothekers, Drogisten en rechtstreeks bij AGRO-CHIMIE, p.v.b.a.. Statiestraat, 20, St-TRUiQ8N Niet alleen Uw bezit I I Even geheimzinnig, maar veel gevaarlijker zijn de graanziekten, die telkenjare de opbrengst van Uw oogst onzeker maken. En toch is het zoo gemakkelijk Uw oogst tegen deze risiko’s te verzekeren, zoo ge alle zaaizaad ontsmet met Ceresan i'ww

Ons Boerenleven (1922-1965) | 1942 | | pagina 3