(flu <yu..DE kraaien/ 2 VERNIETIGING VAN DE WESPEN. C0M1CE-BERICHTEN LANDBOUWCOMICE OUDENAARDE Gedurende de baring vergt de zeug KRUISHOUTEN! VERORDENINGEN EN BESLUITEN. er langs LANDBOÜWCOMICE VAN DIKSMUIDE landbouwer kort te blijven door aseptisch Landbouwcomice van Diksmuide. de F EN te Markt, op HOE IS HET MET ONZE VARKENSSTALLEN GESTELD Niet vergeten de aangifte der dieren in pot. Men drage zorg te stoppen. Men van 1 laatste plaatst men navel die den foetus De Voorzitter, Al. Van Cauwenberghe. HET DROGEN VAN GROENTEN EN VRUCHTEN. 36,000 kilogram, 32,000 30,000 28,000 28,000 27,000 25,000 AGRO-CHIMIE» DIKSMUIDE, op de Groote u. op Donderdag 15 October 1942. aan moet dit gebouw vol hoog zijn. In de mu- moet men de openingen voor deu- buiten- bestaan een ge- als deze in j ZORGEN AAN DE ZEUGEN TE GEVEN GEDURENDE DE BARING. De leden van het Landbouwcomice worden vriendelijk uitgenoodigd tot de jaarlijksche algemeene vergadering op Zondag 27 September, te 15 1/2 u. (off. tijd) „In den Appel” Groote Markt, Oudenaarde. zeer zindelijke wijze is gewonnen en op het oogenblik van het melken 6 tot 10.000 bacteriën per kubieke centimeter, de melk verkregen op een zindelijke ma nier 10 tot 25.000 en de melk, welke in de gewone omstandigheden wordt ge wonnen, 25 tot 50.000 bacteriën per ku bieke centimeter. De eerste melkstralen houden ingendeel van 50 tot 30.000 bacteriën en moeten dus steeds verwij derd worden. Onder de ziektenbacteriën, die aldus in de melk kunnen komen, noemen we de bacteriën van de tering, van het mond- en klauwzeer, van de besmette lijke nierontsteking, van de kropziekte, van de roode koorts enz. Daar deze bacteriën zich gemakkelijk met het overige melkvuil laten afschei den, en nog in de boter en in de ver- sche kaas besmettelijk zijn, zoo kan' men niet genoeg met de meeste zorg, de melk behandelen. Stamboekvee, te ALVERIN GEM, en geraken in den algemeene besmet- het is de LANDBOUWCOMICE M„ ’t Bestuur heeft het genoegen U uit te noodigen tot een bijzondere verga dering op Zondag, 27 September, om 11 uur ’s voormiddags in ’t Gemeente huis te Huise. De heer Rijkslandbouwkundige De Wandeler zal spreken over een zeer be langrijk onderwerp: Gekeurde zaden. Namens het Bestuur De Secretaris, G. Vermeiren. TEGEN KRAAIENVRETERIJ regel is het doelmatig na elke keer ploegen met het eggen één dag of een paar dagen te wachten, bijzonderlijk opdat de grond en de onkruiden een weinig kunnen indrogen. Groote Jaarmarkt voor LANDBOUWCOMICE DEINZE. i - Eene belangrijke vergadering waartoe al de lansbouwers van het kanton Deinze, dringend uitgenoodigd worden zal plaats hebben op Woensdag 30 Sep tember, om 10 uur voormiddag Café St. Cecelia, Groote Markt, Deinze. Mijnheer De Wandeler, Staatsland- bouwkundige, zal handelen over het ge bruik van egkeurde zaaigranen en de voorname aanbevelingen daarvoor van wege het Departement van Landbouw. Geene bijzondere uitnoodigingen zul len gezonden worden en eene buitenge wone opkomst wordt verwacht gezien het overgroot nut dezer voordracht. De Voorzitter, De Secretaris, Graaf ’t Kint Maurice Campe, de Roodenbeke. mak van onderhoud. De voorkant der hokken, de kant naar de voedergang, wordt meest afgesloten met ijzeren ba- I ren. De voedergang moet breed genoeg zijn om het voederen der dieren en stallen te vergemakke lijken. De vloer der hokken en van de riolen moet aangelegd zijn om den re- gelmatigen afloop van pis en afspoel- water te verzekeren. Een woord over de voederbakken. De troggen moeten ondoordringbaar zijn en gemakkelijk schoon te maken. Dit laatste wordt bekomen door de maken af te ronden. Gegal- ook; vanniseerde of geglazuurde ijzeren tro- vloeren zijn doordringbaar/ gen Zjjn uitstekend, maar nog al duur. Troggen in gegoten ijzer met zwarte lak bestreken (nooit met roode merie) zijn ook zeer goed. Bij droogvoederen WAAROM DE MELK ZORGVULDIG BEHANDELEN GEMEENTE ZAKREN. Bijgevoegde stierenkeuring met prijs- I kamp voor Stamboekvee op Woensdag 7 October 1942, om 10 uur voormiddag. Verordening nr 7/42 betreffende de mobilisatie en de benuttiging van den oogst der suikerbieten van 1942. Artikel 1. Elke producent van suiker- rekenplichtig tegenover den «Suiker van de opper- deze voorzien in voor de compensatie hokken en de vloer der hokken moeten; ook bij voorkeur in baksteen zijn met; cémentmortel ingevoegd. De vloer moet een weinig helling hebben voor ’t ge- muren iedereen zal begrijpen, dat die hokken onbewoonbaar zijn. Die ellendige toestand zou niet mogen bestaan, te meer, daar de varkensfok- kerij een van die takken van het land bouwbedrijf is, waar werkelijk iets mee te verdienen is. Men vergete niet dat de kosten de inrichting van maar eens moeten van - - - - een doelmatig hok jn jen laatsten tijd veel gebruikt, betaald worden en dat de uitslagen met de moderne, goed- varkensstallen verliezen,1 voor de jaarmarkt te Alveringem niet tegen de tijds te doen bij M. J. Morlion, Veurne. en dat vochtigheid en vochtigheid door klein T ROOS KRUIS I XXXX geen ander meer gebruiken. DAGORDE: 1. Voordracht door Mijnheer Vanden Noortgaete A. over Nut en noodza kelijkheid der vee- en der veeherver- zekering 2. Voordracht door M. De Wandeler P., Rijkslandbouwkundige, over „Het be lang van gekeurde zaaizaden te ge bruiken 3. Allerlei nuttige mededeelingen. Gezien de buitengewone belangrijk heid rekent het Bestuur op een vol tallige opkomst. Het ware zeer aange naam indien ieder lid een vriend of ge- buur die niet-lid is van ons landbouwco mice, kon medenemen. Namens het Bestuur De Secretaris, d.d. De Voorzitter, F. DE MERLIER. L. THIENPONT. Men hoopt geene verloop van een paar dagen zijn wespen dood. De leden van het Landbouwcomice worden vriendelijk verzocht de alge meene vergadering bij te wonen op Maandag 5 October 1942, om 10 uur voormiddag (torenuur), in het Gast hof «De Vrede» DAGORDE: VOORDRACHT door M. U. Simoens, Rijkslandbouwkundige, over: „Herfst- bezaaiingen”. Namens het Bestuur: De Secretaris, De Voorzitter, H. Beyts. G. Delputte. U het beste in zakken hangende op een droge zolder (niet op een warme plaats) Bewaar gedroogde pruimen in een goed sluitende trommel. Zie vooral deze af en toe na, ze kunnen wel eens gaan gisten. Voor het drogen komen In hoofdzaak die appels en peren in aanmerking, die voor de pot bestemd zijn. Neem de ste vige soorten. Het fruit mag rijp zijn, wat de smaak ten goede komt. Groenten. Soepgroenten zijn al heel gemakke lijk te drogen. We binden ze aan kleine bosjes, die we buiten hangen of bij ’t fornuis (kachel). Na 1-2 dagen zijn ze dan klaar. Verwijder de dikste steel tjes en bewaar de blaadjes in gesloten bussen of jampotjes. Daar het drogen boerenkool, hoewel ze winterhard is, nogal eens wordt toe gepast, noemen we dat ook hierbij. Haal het groen van de stelen, let op ongedierte en verwijder dit, droog het uitgespreid in een lauwwarme oven. Bewaar het evenals slaboonen. Ook dit laat men, evenals het fruit, dikwijls bij den bakker doen. Door de gelijkmatige ovenwarmte kan deze met voldoende zorg in korten tijd een goed resultaat verkrijgen. winden, regen en sneeuw af U weren. Voor wat het gebouw op zijn' eigen betreft, onderscheidt men tus-[ schen het hoofdgebouw (het gebouw, waarin men de varkenshokken aan legt) en de binnenverdeeling van dit gebouw in varkenshokken. De buitenmuren van het hoofdge-1 bouw moeten goed dicht en voldoende; zuurj ze niet alleenlijk met groote snel dicht zijn; men maakt ze best in bak-! maar kan zij tegelijk zeer gevaar- worden voor gezondheid. Daar om moet men steeds voor bacterievrije t melk zorgen. Daardoor blijft zij ook' langer versch. Een gezonde koe kan melken melk zonder bacteriën leveren! of hoogstens met 8 a 10 bacteriën per kubieke centimeter. Practisch bevat de melk welke op een 5#XX*?XXXMXX X X XXXXXXXKXM roor rinKdiiV» uni,» aAwnrmpn Pn nn XXXX Waarom lijden aan Vóór 't gebruik worden gedroogde groenten en vruchten eerst gewasschen en dan een nacht of langer geweekt. P.S. Als U de slaboonen yóór het dro gen opkookt, doe ze dan telkens bij ge deelten in het kokende water, zoodat ze vlug aan de kook komen. Na 3 min. er uitnemen en in datzelfde water weer een nieuwe portie koken, zoolang, dat ze allemaal voorgekookt zijn. «Goed vee is een gezonden stal waard». Aan de inrichting der varkens-! stallen is tot nu toe weinig zorg be steed. Nochtans is het varken, even eens als alle andere huisdieren, zeer dankbaar voor een drogen, luchtigen,1 ruimen en behoorlijk warmen stal. Op uitmesten der te vele plaatsen nog is het varkenshok aangebracht in een donkeren, vullen hoek. De hokken zijn over ’t algemeen! kleine, lage bijgebouwtjes. Ze zijn ge woonlijk donker, slecht verlucht, en de deur, als eenige opening is dikwijls zoo laag, dat een persoon, slechts sterk ge bukt er door kan kruipen. Dit heeft on vermijdelijk voor gevolg dat er weinig binnenvlakte effen en glad te toezicht is over de dieren en dat het( en de hoeken en kanten hok, niet op tijd gereinigd wordt. Dik-! Houten troggen deugen niet, wij Is komt dan van ontsmetten ook - - - - niets. De vlneren riin doordringbaarJ slorpen vele organische afvalstoffen op! en vormen alzoo een gevaarlijke kweek-: plaats voor allerlei ziektekiemen. Voeg daarbij nog de vochtige muren en der varkens gebruikt men liefst houten bakken, zelfvoederbakken genaamd, waar de voorraad meel voor verschei dene dagen wordt ingestort. Deze bak ken hebben een beweegbaren klep, waartegen de varkens met hunne snuit stooten, en langzaam het voeder dan hoeveelheden in den trog' vat neemt men het weg met den staak,! om niet gestoken te worden. gelijk niet alleen T op het oogenblik In huis kan men ook zulke glazen zetten. Maar behalve gesuikerd bier/ men de buiten bodemwanden met confiture. I Somwijlen ontgraven de boeren de; nesten en steken er vuur in. Dit is zeer gevaarlijk, want de wespen zouden u vieze perten kunnen bakken. In geval men een steek krijgt van een wesp doe men op de wonde ajuin- sap. Men snijt den ajuin in twee stuk ken en men wrijft eenige oggenblikken op de wonde met den ajuin. Dit mid del wordt altijd bijna ©ogenblikkelijk met goeden uitslag bekroond. van de appels. Voor een deel is dit te voorkomen door de schil er aan te la ten. Ook doet men ze daaróm het eerste uur wel in een vrij warme oven, zoodat ze eerst iets zacht worden of wel men kookt ze vóór het schillen in hun ge heel een paar minuten op. Droog ze verder vooral bij een matige tempera tuur als voor appels. Ze kunnen dan ook in ongeveer denzelfden tijd klaar zijn. Door de peren tijdens het drogen met papier af te dekken, is ook nog te voorkomen, dat ze te hard worden. Het duurt dan wat langer. Het fruit is klaar en goed gedroogd, als U het kunt buigen en dan geen vocht meer te voorschijn komt. Het; moet dus taai zijn. Breken de stukjes! door, dan is het te hard gedroogd. Het is dan wel duurzaam, maar van de fij- is dit noodig. ne smaak is verloren gegaan. Peertjes, die te hard geworden zijn legt men wel eens een paar dagen uitgespreid op zol- der, waardoor ze weer wat zachter wor- I den. Gedroogde appels en peren bewaart Verzorgde stallen, winstgevend zijn. Bij het bouwen van mogen we niet uit het oog dat de jonge viggens hitte kunnen zeker de koude en groot wordt geschuwd. Men verzuime ook niet alle noodige aandacht te verleenen aan gemak van' voederen, uitmesten en ontsmetten. Voortgaande op deze gegevens 1 ginne men met eenen droogen grond gesteld, eene droge ligging te kiezen en men - het gev voorziet voor vensters en deuren zoo-! stoncj af dat de melk uit veel mogelijk de richting Zuid-Oost om ruimschoots te kunnen j van de weldoende uitwerkselen steen. Om niet te plaats en lucht doende ruim en ren ren en vensters voorzien. De deuren moeten bij voorkeur uit eene boven- en eene onderhelft. Dit ten voordeele van toezicht, ver luchting en verlichting. De vensters worden zoo hoog mogelijk geplaatst. Het model valvenster met tochtscher men is het beste. De vensters moeten voor verlichting dienen dus van ruiten voorzien zijn. Men neme bij voorkeur ijzeren ramen, omdat hout in stallen gemakkelijk door de vochtigheid zwelt en trekt, en ook rot. De zolderen moet stof dicht zijn. Voor ’t geen de hokken betreft, moet men voorzien dat de binnenkant der muren van het hoofdgebouw, die als wand van een hok moet dienen, tot op de hoogte van ’n meter met cement- mortel moet ingevoegd worden. De afscheidingsmuren tusschen De melk is meer dan veel andere be- voedingsmiddels aan besmetting bloot- i Reeds bij het melken 1 het gevaar van besmetting op. Van den stond af dat de melk uit den uier ge- molken wordt kunnen talrijke micro- genieten, ben en bacteriën er op x weldoende uitwerkselen vanDe lucht van d* zonnelicht en warmte en om de scher-waarin de melk pe winden, regen en sneeuw af te handen, de kleederen van den melker, enz. maken besmettingsbronnen uit. Vandaar de noodzakelijkheid met zuivere handen en armen te melken, met kokend water gewasschen toestel- len aan te wenden, gezonde lucht in i den stal te brengen enz. Als de melk veel bacteriën bevat ver- (GEBRUIK THANS terecht komen.' van den stal, de toestellen' u /n. men er in giet, bestrijke verzameld wordt, de te en rust. Men moet de aanwezigheid van vreemde personen vermijden; de enkele .persoon die gewoon is het dier te verzorgen, zal aanwezig zijn bij de baring, gereed om tusschen te komen De nesten vindt men in de onmid- indien noodzakelijk, hij zal de navel dellijke nabijheid van de aangetaste; strengen oversnijden en de nageboor- beplantingen. Om de nesten te ontdek- ten verwijderen vervolgens zij verschij- ken moet men enkel de wespen in hun ne vlucht nagaan. Die schuin omhoog vliegen verwijderen zich van hun nest; die steeds lager en lager vliegen kee- ren weer naar hun woonplaats. Dit geldt voor degenen die men vaak noemt «onderaardsche wespen». Een andere soort van wespen bouwen hun nesten in boomholten en onder daken. ’s Avonds wanneer al de wespen zijn thuis gekeerd steekt men in de ope ning een vod gedrenkt in térebenthine. Dat is een radikaal middel, ’t Anderen daags zijn al de wespen vergeven. Anderen steken in de gaten vodden gedrenkt in benzine of sulfure de cor- bone. Daarop wordt een laag grond geworpen. Deze twee produkten ver stikken ook de wespen. Ziehier een ander HUIS DEMULDER 188, St. Salvatorstraat GENT Tel. 502.46 Het drogen in de oven kunt U over 2-3 dagen verdeelen. Het voordeeligste is het natuurlijk het te doen als het fornuis tevens nog gebruikt kan worden om er iets op te koken. Het is dus niet noodig, dat U het fornuis speciaal aan houdt voor het drogen. Moet het fornuis Voor het koken hard branden, dan zet U natuurlijk hetgeen U droogt zoolang uit de oven. Voor het drogen boven op de plaat kan de warmte iets grooter zijn. Vooral van het winterfruit kunnen we heel gemakkelijk af en toe eens wat drogen. Tijdens het drogen wordt de oven-< deur vaak op een kier gezet om te voor- komen, dat de warmte te groot is. Ook voor de afvoer van het vocht uit de groenten en vruchten, dat verdampt, PRIJSKAMP TENTOONSTELLING VOOR KWEEKVEE MET BIJGEVOEGDE STIERENKEURING gegeven door het Landbouwcomice Diksmuide. De prijskamp zal plaats hebben te Diksmuide op de Groote Markt, OP WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1942, OM 10 uur VOORMIDDAG (off. u.) Prijskamp Tentoonstelling voor Kweekvee met bijgevoegde Stierenkeuring, Woensdag 30 September 1942, om 10 uur voormiddag (off. (Vervolg). APPELS EN PEREN. Vooral appels worden veel gedroogd en met succes. We passen het toe, als ze niet duurzaam zijn of als we er te veel hebben om ze rauw goed te bewa ren. De behandeling is als volgt: Schil de appels, snijd ze in vieren of in achtste partjes, verwijdert de klokhuizen en rijg ze aan een katoenen draad. Bij aan houdend zonnig weer, zooals we dat in het najaar dikwijls hebben, zijn de ap pels op deze manier in enkele dagen heel goed te drogen. Haal ze ’s avonds in huis. In plaats van de appels in partjes te snijden, kan ook het klok huis verwijderd worden met de appel boor, daarna schillen, in plakken snij den en aanrijgen. Ook kunt U de ap pels bij het fornuis of de kachel han- gen om ze te drogen of wel de oven ge bruiken. Neem voor het drogen in de i oven of in bakjes op het fornuis de wenken in acht, die in het vorige num mer zijn gegeven. Appels verdragen wat meer warmte dan pruimen. Ze dro gen het beste bij een ovenwarmte van 65° C, (d.i. een matigwarme oven) en kunnen dan in ongeveer 12 uren klaar zijn. Peren worden, voor zoover ons be kend, uitsluitend in de oven of in bak jes op het fornius gedroogd. Dus niet buiten in de zon. De behandeling komt vrijwel overeen met die van de appels. Peren worden echter niet geboord voor ’t verwijderen van de klokhuizen. Snijd ze dus na het schillen in vieren, kleine soorten in de helft en verwijder de klokhuizen. Ze worden ook wel met de schil gedroogd (ook bij appels wordt dit wel toegepast). Naar men zegt, blijven de peren daaroor geuriger, maar ’t lijkt ons minder smakelijk om ze met de schil te eten (dit kan wel voor ’n gerecht van runderrib gekookt met peren en aardappelen). Voor ap pels vervalt dit bezwaar, want die kun nen, als ze gaar zijn, gezeefd worden en heeft men dan appelmoes. Wel kunnen peren bij het drogen gauw te hard worden, zoodat de behan deling hiervan meer zorg vraagt dan Wat al schade berokkenen de wespen; -- aan ons smakkelijk fruit! Vooral zijn' Gedurende de baring vergt _._o zij verzot op onze sappige wijnperen, I niets anders als zooveel mogelijk kalm- onze lekkere pruimen en onze onover- x trefbare serredruiven. Het meest af doende middel om deze onaangename insecten te vernietigen is ze aan te val len in hun nest. nen opdat de zeug ze niet kunne opeten. De jonge biggen vergen zekere zorgen die niet mogen nagelaten worden. Men moet ze afdrogen vervolgens dat zij uitgedreven worden en wanneer de baring afgeloopen is op allen een na velband zetten. Het navelverband dat gewoonlijk voor het kalf gebruikt wordt in alle goed gehouden veestallen, wordt veel te weinig gebruikt bij de big. Wij staan hier voor eene nalatigheid door niets gerechtvaardigd, want dit ver band is buitengewoon eenvoudig en laat toe dikwijls groote verliezen te voorko men bijzonder in de groote varkens stallen. Er bestaat inderdaad bij de big een ziekte die te vergelijken is met de bloedvergiftiging der kalveren, ten minste wat aangaat hare manier van met kleine hoeveelheden in den trog Ziehier een ander middel, ’t Avonds ontstaan. De navel die de vaten in- van den bak valt. Deze bakken wordenzet men op het nest een grooten bloem- houdt die den foetus verbonden aan het bodemgaatje het moederlijk placenta, wordt bevuild neme een glas geest! térebenthine en een teljoor. Deze! aanraking met weinig voor de geboorte en eenige da gen erna bloedopdrang vertoont in den uier die hard gespannen blinkend en pijnlijk is. Deze staat, die gewoonlijk het gevolg is van een slechten voedings- regiem, is erg, niet zoozeer voor de zeug als voor de biggen, omdat de opkomst der melk slecht gebeurt en de pijn zoo erg is dat de zeug weigert te latei} zo gen. Indien men niet rap tusschen komt sterven de jongen in enkele da gen, omdat ze zich niet kunnen voeden. Men moet in zulk geval den bloedop drang bestrijden voor de baring, door zeepsoppen met warm water en i^itte zeep, gevolgd van olieachtige wrijvin gen tweemaal daags. Deze behandelin gen helpen de opkomst der melk. ELEKTRIEKERS Voor uwe Waschma- chienen en motoren, J een adres bieten is Staat en de Hoofdgroepeering en Nijverheidsteelten» voor: a) Den oogst gewonnen op lijkwaardige oppervlakte 1941 met suikerbieten bezaaid. Deze oogst mag slaan op een kleinere dan de in 1941 met suikerbieten be zaaide oppervlakte, voor de landbou- wers die hun verplichtingen mochten verminderen ten einde geen 65 t.h. van de oppervlakte der totale exploitatie te overschrijden; b) De in compensatie te leveren hoe- veelheden volgens het leveringsprogram ma, binnen het raam zijner productie- verplichtingen, door den opgemaakt. Alleen de productie vlakte, bezaaid boven littera a)mag aangewend worden. Art. 2. De in littera a) van artikel 1 bedoelde oogst is forfaitair vastgesteld op de volgende opbrengst: Polders Leemstreek Zandleemstreek Zandstreek Gondroz Famenne Andere streken De planter die denkt dat hij deze op brengst niet zal kunnen bereiken, moet i er ten minste veertien dagen vóór het rooien en per aangeteekenden brief de Hoofdgroepeering «Suiker en Nijver heidsteelten» van verwittigen. Dit schrijven moet vermelden: 1. De bij toepassing van het besluit van 15 September 1941 bezaaide opper vlakte; 2. Per perceel en voor al de teelten van in 1942 geplante suikerbieten: De juiste ligging; De oppervlakte; De variëteiten en de herkomst van het zaad; De door den planter aangenomen mi- nimumopbr engst Den datum van het planten. De Hoofdgroepeering «Suiker en Nij verheidsteelten» mag controle uitoefe nen op de werkelijk door den planter bekomen productie. Zij kan, te dien einde, één of meer controleurs afvaar digen, die met het oog op de uitoefening van hun opdracht alle noodige rechten tot onderzoek hebben. glas geest op het oogenblik der geboorte door de mest en strooisel. De nevens het gat enmicroben die er in wemelen besmetten over alles zet men den pot omgekeerd, de vaten van den navel, vermenigvul- er langs aarde op opdat' digen er zich in, dampen zouden vervliegen. Na' bloedsomloop; de de ting is een voltrokken feit, bloedvergiftiging der verschgeborenen Sommigen zetten boven het wespen- die in enkele dagen doodt. l Wanneer de ziekte bij een big voor- b.v. gesuikerd bier.! komt verdwijnt gewoonlijk de gansche Men plaatse het ’s avonds en men nest en somtijds worden verschillende hecht het vliegenglas aan een langen °P elkander volgende nesten aangetast, nest een vliegenglas. Hierin giet men een zoete vloeistof 1 Men plaatse uiuuu- neenb net viiegengias aan een langeiii --=> treedt staak. Zoodra het nest veel wespen be-! verliezen kunnen zeer belangrijk zijn, De besmetting van den navel is mo- langs de navelstreng der geboorte, maar langs de kleine navelwonde die ontstaat bij het af vallen der streng; het is dus gedurende de 10 tot 12 dagen die op de geboorte volgen dat de bloed vergiftiging kan verschijnen. Het navelverband, dat bijna zeker het besmettingsgevaar afwendt, be staat hierin dat het uiteinde der afge broken navelstreng gedoopt wordt in jodiumtinctuur bij de geboorte, en dan dagelijks en tot volledige heling, de navelwonde gesopt wordt met jodium tinctuur of beter met geïomeerde glyce rine. Het gebeurt soms 'fr Gebruik ze eens, U zult nooit yÜAAGT MADtlit INLICHTINGEN BROCHURE X X xxxx XXXX XXXX XXXX KKXX XXXX XXKX XXXX XXXX. X X X «Maoudls d r o g ia g b t I It a aidcM Gaan ItanbarcWlglng 1 G«m dar aaaimacbiaa I Ntoterteg I ftarahaa» «araafc^rdl B.V.B.A. U STATIESTRAAT. 20. ST-TRUIDEN XXXX. XXXX 5SXXM XXXX XXXX XXXX X X. VX&XXXXXXX X X imXXXXKKXX De doos van 8 poeders fr. 4,00 De driedubbele doos 25 poeders fr. 10.00 Te verkrijgen in alle goede Apotheken of vrachtvrij tegen postmandaat. KXXX X X X X X X s MIGRAINE HOOFDPIJN TANDPIJN GRIEP RHEüMATIEK ZENUWKOORTSEN V’MXX PIJN DER MAANDSTONDEN XXXX als de XXXX Wonderbare BRUINE POEDERS van der Apotheek DE POORTERE SINT - NIKLAAS WAAS U oogenblikkelijk, zonder schadelijke jij gevolgen van deze pijnen zullen bevriiden X X X XXXX MMXX XXKX XXXX WIXX XXXX MMNM I VXA KJ Vz A V- A A. MVYÏtAlAXV XXXX XXXX XXXX XXXX XXXX G, xxw dat de zeug een

Ons Boerenleven (1922-1965) | 1942 | | pagina 2