men hunner ongesteld voor kunnen WAAROM MOETEN WIJ KALKEN nadien reactie kunnen we gronden hebben kalk Herfst, grond losser de uitpuilende de C) Van September af, de verschillen- Dr. de moet vruchtbare kan op opname E. GEURDEN l.i. zelf. Ten opzichte der Kalk als verbeteringsmiddel van den grond. Het kalken maakt den DE BEMESTING ALS REGELAAR DER GRONDREACTIE. vaagliggende De or en de groenlan- want hier onvoldoende de Vilvor- Begin Mei inpotten staat van maar den me- zure gronden te verkiezen. 1 slechts gebruikt onzuur geble- algemeen voor is Onder deze A) Aardbeien van Augustus-September tot Mei. XXXX XXXX XXXX XXXX XXXX XXXX II. A) Selder van Februari tot Mei. IV. A) Wortels van Februari tot Mei. H C) Van Augustus af kunnen verschil lende culturen gedaan worden. BJ Van Mei tot September Meloenen of Komkommers. huis gemakkelijk tamelijk het beschimmelen het dat vloer 3) Van Mei tot September Meloenen of Komkommers. Variëteit: Beste van Allen. In Augustus perselie, en XXXX X X X X X X X X XXXX xxxx xxxx XXXX xxxx xxxx XXXX WXX XXXX xxxx X X X X X X groentenkweeker zeer geschikt, aange zien vroege sla, vroege boonen en late tomaten vlot verkoopbare marktproduc- ten zijn. men ook Mechel- van Fe- invloed uit onze land- bevorderd. Het gevolg hiervan is dat lucht en warmte gemakkelijker in den grond doordringen en er hun goede werking uitoefenen. De kleefkracht der gronden wordt in hooge mate door de kalk verminderd, zoodat de trekdieren veel minder last hebben om den ploeg en andere landbouwwerktuigen door het land te drijven. Ook op de zand gronden is kalk voordeelig om de na tuurkundige eigenschappen te verbete ren. De kalk werkt als een ciment die de kleine zandkorreltjes samenhechten, en op die wijze meer vastheid aan den grond geeft. bij een temperatuur van 20° C. plaatst. Als de zaadlobben gevormd zijn inpot ten in potten van 10 cm. en in Mei uit potten in den bak: één plant per raam. De bak moet eerst voorbereid zijn, t.t.z. een mestlaag gemaakt op 75 cm. diepte in het midden ervan. Sepciaal geprepareerde jonge planten der variëteit Princesse Clementine. Tar dive de Léopold of Vilmorin, einde Augustus uitplanten. Men plant vier lijnen per bak en in de lijn laat men tusschen twee planten een afstand van 30 cm. Daar de ramen eigenlijk niet op de bakken moeten gelegd worden voor Januari, kan men ze ondertusschen nog gebruiken om b.v. een stuk veldsla of spinazie te beschutten. De aarbeien worden in Mei geoogst. In plaats van wortels kan bloemkolen (variëteit Vroege sche of Vroege Leuvelsche), bruari tot Mei kweeken. Er zijn natuurlijk nog vele andere combinaties voor het gebruiken van koude bakken en ervaren kweekers zullen die voor zich zelven kunnen sa menstellen. Dé vier teeltmogelijkheden welke we hierboven opgeven passen goed voor de markttuinders, want al de opgenoemde planten en variëteiten zijn handels- producten welke zich goed onder koude ramen laten kweeken. (Vervolg) Immers ook een ander punt mag niet uit het oog verloren worden. Zekere grondzuurheid dient bestreden maar dit mag niet geschieden ten koste van de goede structuur van den grond. Ziehier wat ik bedoel: Proeven hebben bewezen dat bij het herhaald toedienen van meststoffen welke Natrium bevat ten, zware gronden nog vaster worden, nog meer aaneen kleven. Dit is zeer nadeelig voor de verluch- ting, het watergehalte en de goede ont wikkeling der nuttige grondorganis- men. Deze punten zijn eerste ver- eischten voor den normalen groei eener plant. Men weze dus niet eenzijdig in de bemesting. Zeker nochtans dient er rekening ge- houden van de reactie der meststoffen; in sommige gevallen kan deze zelfs heel nuttig uitgebaat worden. Bijv. De grond heeft een kalking noodig maar klimaat- of cultuuromstandigheden be letten u deze toe te passen. Als ge dan kunt kiezen tusschen twee gelijkwaar dige meststoffen waarvan de eene zuur de andere alcalisch is, dan ware zeker de alcalische te verkiezen. Ook in het uitzonderlijk geval BEWAREN VAN FRUIT Hoe men het glas het meeste kan doen opbrengen. Wie over ramen en bakken beschikt, tracht deze zooveel mogelijk te benut ten door er steeds een cultuur onder te hebben. Dat materiaal moet men beschouwen als een belegd kapitaal dat den hoogst mogelijken interest moet opbrengen, dit door er voor te zorgen dat het geene lange gedeelten van het jaar onbenut blijft liggen. Om dit te kunnen, is er heel wat vak kennis en voorstudie noodig, want als de eene cultuur pas geoogst is, moeten er al andere planten klaar zijn om uit- gepoot te worden. Het is raadzaam op voorhand een heel teeltplan op te ma ken en dit zoo nauwkeurig mogelijk na te volgen. Bij het opmaken van dit plan, moet er natuurlijk met verschil lende zaken rekening gehouden wor den. Het is niet goed, bij voorbeeld, twee wortelgewassen op elkaar te laten vol gen of twee bladgewassen, of twee peul- vruchten, dit met het oog op de voeding j een warme serre of op een warme laag, Kalk heeft ook een scheikundige werking. Kalk heeft de eigenschap alle ganische stoffen te ontbinden voedingsstoffen ten spoedigste beschik baar te stellen voor de planten. De kalk verbindt zich met de zuren van den grond om zouten te vormen. De kalk verzadigd den grond en vormt terzelfdertijd nuttige verbindingen wel ke de planten ten goede komen. De kalk maakt de opneembare pot- asch los en stelt ze ter beschikking van de plantenwortels, zoo kan de klei een Variëteit halflange, stomppuntige van Nantes of Amsterdammer bak zeer eccht extra kortlof, uit de volle hand zaaien. Van 15 April af mogen de ramen afgenomen worden. nu af aan de gronden te bewerken en, ten deele ook te bemesten met het oog; op de aanstaande teelt van zomerkoel-1 kalknitraat, kalksalpeter traat. Van dit standpunt uit zijn b.v. taalslakken of supra op boven superfosfaat laatste kan echter worden op kalkrijke of ven gronden. Laten we echter ook niet te veel ver wachten van metaalslakken of supra. Wel bevatten ze kalk en dragen niet bij om den grond te verzuren, doch van zure gronden onzure maken doen ze evenmin. Hun kalkgehalte wordt heelemaal ge bruikt door de voeding der planten, ’t Is dus in elk geval noodig kalk toe te die nen, zelfs bij metaalslakken op supra, want deze meststoffen evenals de an dere alcalische bevatten te weinig kalk om te kunnen bijdragen tot de verbe tering van den grond. Onder de potaschmesten kan worden ingelaten, dat zij goed de warmte en de koude buiten kunnen houden, en dat deze koude nachttem- peratuur overdag bij het fruit kan wor den vastgehouden. Verder is het noodig, dat de vochtigheid eenigszins te rege len is, omdat een te droog pakhuis de vruchten te veel doet indrogen en soms rimpelen, terwijl een te vochtig pak- aanleiding geeft tot en soms rotten der Maar wanneer steltenis erger is dan ken op, gewoonlijk voorkomend of drie uren na het eten, of liever darmen- xxxxxxxxxx XX xxxxxxxxxx XXXX xxxx xxxx xxxx xxxx xxxx xxxx en dubbel zooveel, ue plaatselijke agronooms dienen desaan- heid van gaande geraadpleegd te worden. A. C. T ROOS KRUIS X X xxxx »*®tx ^XMXXXXXMX XX XXXXXXXXXX Voor het bekomen van kleine, vroege selder. Variëteiten: Volle witte goulgele (Chemin) of de Goudgele Barbier. Men zaait in December Januari op een war- de cultures welke we onder combinatie me laag of in een warme serre in tei- opgesomd hebben, len of kistjes; verspenen in dezelfde plaats zoodra de zaadlobben goed ont wikkeld zijn en einde Februari in een bak uitplanten op 10 cm. afstand in alle richtingen. Voor het witmaken de ramen enkele dagen voor den oogst met rietmatten dekken. Oogsten in Mei. B) Meloenen van Mei tot Augustus. Variëteiten: Kantaloup, Zwarte Kar melieten of witte Kantaloup Prescott. In April zaaien in kistjes welke men in daarom zal men grondreactie van desnoods regelen met bekalking. De landbouwer moet dus bij de keuze zijner meststoffen oordeelkundig te werk gaan en voorkomen dat de zuur- l zijn land zou verhoogen of ook dat de bodem zijne goede structuur, zou verliezen. Vroeger was er een spreekwoord in voege: «Kalken maakt den vader rijk en den zoon arm». En wezenlijk dit was zoo; nu, echter is dit een vooroor deel geworden. Vooruitstrevende boe ren weten dat reeds lang en vergeten niet dat zij bij een kalkbemesting ook nog een stikstof, potasch en fosfoorbe- mesting moeten toedienen; te meer omdat de kalk deze noodige voedings stoffen gemakkelijker ter beschikking stelt van de planten. De zoon werd dus arm, niet omdat zijn vader kalkte, maar omdat hij de door de planten, ontnomen meststoffen niet aan den grond weergaf. Ieder ver staat dit nu, alle boeren zijn er van overtuigd. hier was de eenvormigheid min opval lend. Zulke provinciale wedstrijden voor vaderpaarden zijn uiterst leerzaam, en het bijwoonen dezer kan niet genoeg aan de landbouwers aanbevolen wor den. onder de losse vloer ingelaten, die strijkt langs de vruchten en gaat boven weer weg. Er heeft dus een regelmatige stroom van koele lucht door het pak huis plaats. Stijgt buiten de tempera tuur, heeft’er dus door de buitenlucht geen afkoeling meer plaats, maar kan men eerder een hoogere buitentempe ratuur verwachten dan binnen reeds verkregen was, dan wordt het pakhuis gesloten en gesloten gehouden, totdat de buitenlucht weer kouder is geworden dan de binnentemperatuur. Op deze wijze kan men in een pak huis, dat goed gebouwd is, en goed is geïsoleerd, een vrij regelmatige tem peratuur handhaven en het fruit ge durende lange tijd bewaren. van die gewassen en de ziekte- en in- sectenbestrijding. Wortelgewassen ne men niet in dezelfde verhouding de voedingsstoffen uit den grond op als b.v. bladgewassen. De eerste nemen meer kali en fosfoorzuur en de tweede meer stikstof. Peulvruchten zoeken hun voedsel dieper dan bladgewassen. Om al het voedsel van den grond dus nuttig te verbruiken, is het noodig de teelten te wisselen. De insecten en ziekten welke de wortelgewassen aantasten, tasten, ge woonlijk niet de bladergewassen van een andere familie aan, zoodat ze in hun ontwikkeling gestuit worden, ter wijl indien men daartegen tweemaal dezelfde planten zou telen, de uitbrei ding der parasieten in de hand zou ge werkt worden. Wil men dus een maximumopbrengst hebben, dan is het niet alleen noodig de teelten zoo te regelen, dat ze elkaar zonder tusschenpoozen kunnen opvol gen, maar ze zoo te doen afwisselen dat nooit twee planten derzelfde familie direct op elkaar volgen. We kunnen enkele practische combi naties opnoemen, waaruit ieder het zijne kan halen. Nu is het oogenblik al aangebroken om voor veel van die com binaties een besluit te nemen voor het volgende jaar. A) Lentesla van October tot April. Variëteit Meikoninging of Kardoezen. Gezaaid rond 15 September; plantaf- stand: 25 x 25 cm. Zoo dicht mogelijk bij het glas planten en luchten wan neer de temperatuur hooger wordt dan 20° C. B) Lage boontjes van April tot Juni. Variëteit. Vroege zwarte Belgische. Rond begin April zaaien in potten van 10 cm. of in kistjes, geplaatst in eene warme kas. Van onder in de potten aarde, van boven zand, om het weg rotten der boonen en planten te ver mijden. Tien dagen na het zaaien uit- pooten in den bak: drie lijnen op 50 cm. afstand van elkaar en de planten op 35 cm. afstand van elkaar in de lij- van Mei kan zaad. Wij hopen dat het Landbouwminister rie met behulp der Rijkslandbouwkun- digen, hoogere Landbouwscholen en j Landbouwleeraars al het mogelijke zal doen ter aanmoediging: inrichting van voordrachten, proefvelden, kostelooze aflevering van zaad en hulpmesten enz. zooals dit vroeger geschiedde voor an dere teelten. In de landelijke gemeen ten kunnen de hiertoe bekwaamste on derwijzers met de leerlingen van vier den graad zeer doelmatig gemobiliseerd worden met toelating van het departe ment van Onderwijs en Opvoeding. Met eendrachtige werking zijn beste uitslagen mogelijk. Opbrengsten per hectare volgens E. Wolff. Zaad 1700 k. peulschelpen 1200 k. stroo 2700 k. Zulke teelt bevat: 78 k. stikstof, 39 k. fosfoorzuur en 54 k. pot asch. Zulke voorkeur gegeven worden aan de rijke soorten b.v. chloorpotasch of zwavel zure potasch aan 50% die den grond minder ontkalken. Het is beter de rijke sylviniet aan 20-22% te gebruiken dari de gewone van 15-16 of kainiet van 12% want gene maakt den grond min der zuur dan deze. Wat eindelijk de stikstofmesten be treft, hier is de sodanitraat aan te be velen om zijn alkalische werking. Doch bij herhaalde toepassing geschiedt dit wel ten koste der structuur van den grond. Ammoniaksulfaat werkt verzurend, bij zijn gebruik de dicht gadeslaan en en dan nog niet eetrijp zim. Deze een volkomen ee<rijp vruchten. Een vorm, die fruitpakhuis wordt toegepast met de losse vloer. komen luchtkanalen uit, die in een af sluitbare verbinding met de buitenlucht staan. Verder is er aan de zolder een mogelijkheid voor de afvoer van de lucht, hetzij door middel van een ven tilator, hetzij door natuurlijke trek, ’s e en doelmatig geholpen1 de meststoffen verdeelen in drie groote hebben aan de oordeelkundige verhoo- groepen namelijk de zure, de alcalische ging der voortbrengselen dienende tot en de neutrale mesten. voeding van ons volk. Zure meststoffen: zwavelzuur ammo- Gezien er voor den Winter thans nog niak, superfosfaat en de ruwe potasch- geen voldoende hoeveelheid winter-zouten. koolzaad werd gezaaid doen wij een Neutraal of onzijdig zijn chloorpot- dringenden oproep tot de leden onzer, asch, zwavelzure potasch en de ruwe comicen en tot de boerengilden om van' fosfaten. Alkalisch zijn metaalslakken, Supra en B, Bernardfosfaat, cyanamide, en sodani- kalk, kan door zulke alkalische bemes- de zwarte markttingen een gewenscht midden behouden worden voor zekeren tijd. Dit is voor deelig want eene kalktoediening hoe volmaakt zij ook weze, is steeds ge- Zakpijn komt zeer dikwijls voor bij paarden, ook muilezels en ezels. Oude paarden wier maag lui en lam geworden is en wier tanden versleten en onregelmatig zijn geworden bezitten er een groote voorbeschiktheid toe en zijn er dan ook zeer onderhevig aan. Wanneer de paarden aanstonds na hun maaltijd worden ingespannen of afmattend werk verrichten dan komt zakpijn zeer vaak voor. Bloedarmoede, hevige hitte, wind tochten, luiheid van ’t zenuwstelsel, het drinken van al te koud water; slecht en bedorven voedsel, stoffig, slijkerig, verduft of beschimmeld hooi, vervrozen voeder en zelfs goed voeder maar in overtolligheid genomen; paarden die zich lostrekken des nachts en gaan smullen in de haverkist, deze zijn allen gewone oorzaken om zakpijn te weeg te brengen. Wanneer zakpijn zich vertoont één uur na het eten dan is er enkel eene maagontsteltenis. Dan bestatigt men slechts eene droefgeestigheid; het dier krabt met de voorpooten, maar zoo men buikrom- melingen hoort dan mag men op eene spoedige herstelling en genezing hopen, vermits weldra het dier mest zal lossen dan zegt men: „de zakpijn is rap over gegaan”. Maar wanneer de ont komen de kolie- twee Wij vernemen de inrichting van een Bijraad voor de afdeeling: Zuivel, Olie en Vetten in het Ministerie van Land bouw en Voedselvoorziening. Hoofdzaak is hier een voldoende ge tal boeren te vinden die aan de gestel de voorwaarden koolzaad zullen telen dat hier eertijds in Zuid-Vlaanderen loonende opbrengsten gaf. Er werden thans reeds in het Kortrijksche en in de Poiders eenige hectaren winterkool- zaad gezaaid maar veel te weinig zoo dat nog na den winter in ons land een groot aantal hectaren zomerkoolzaad zal dienen gezaaid te worden. In een voordracht gehouden door een afgevaardigde der regeering deed de hooge noodzakelijkheid en tevens de winstgevendheid dezer cultuur uitschij- nen. Het zaad zou worden verkocht te gen 600 fr. de 100 kilos, daarbij komt 50 fr. premie, teruggave van 25 kgr. koeken en kostelooze aflevering van 601 kgr. zuivere stikstof per hectare. Die voorwaarden zijn alleszins zeer voordeelig op voorwaarde dat er stren gere maatregelen genomen worden te gen de immer stijgende prijzen van graan en aardappelen op de zwarte markt. Zoo hoort men spreken van tarwe aan 40 fr. per kilogram b.v. of 4000 fr. per 100 kgr.! te betalen door den verbruiker die ook zijn aardappelen 5 tot 7 fr. en meer op te betalen heeft. De onmenschen die zich op oneerlij ke wijze verrijken ten koste Imuuvx - - -- - noodlijdende medemenschen verdienenbrekkig en maakt den grond, als ik me de allerstrengste straffen. Daaraan mo gen eerlijke landbouwers niet mede- helpen en zich aan erge straffen bloot stellen als zij nu met de teelt van kool zaad aanzienlijke, doch eerlijke win sten kunnen verzekeren, en tevens een gronden vergoed worden door ongeveer 200 k. ammoniaksulfaat of 300 k. soda nitraat; 500 k. ijzerslak. of superfosfaat en 200 k. chloorpotasch of 600 k. sylvi niet. Op onvruchtbare gronden minstens i Veel fruit wordt in onze boomgaar den geplukt, terwijl het aan den boom reeds zoover gerijpt is, dat het, vooral door de hoogere zomer temper a tuur, vrij spoedig eetrijp is. Anders is dat gesteld met vele verscheidenheden, die laat in de herfst geoogst worden bij lange na fruitvariëteiten hebben lange tijd noodig om te worden, vooral ook, omdat de lagere herfst- en wintertemperaturen het rijpingsproces tegenhouden. Er zijn bij de appels en stoofperen verscheiden heden, die tot ver in het voorjaar kun nen worden bewaard. Het mag bekend verondersteld wor den, dat het bewaren van winterfruit (en evengoed van zomerfruit) berust op het vertragen van het rijpingsproces, j Nachts wordt, als de temperatuur bui- Daarom zal men, als men zeer lang be-' ten lager is dan binnen, de koude lucht waren wil, de temperatuur, waarbij het fruit wordt opgeslagen, zoo laag moge lijk houden: men gaat dan koelen. Ook voor de gewone bewaring geldt, dat een zoo laag mogelijke temperatuur het rijpingsproces zoo lang mogelijk rekt. Er is echter een grens aan deze lage temperatuur, want bevriezen verdra gen de vruchten niet: men moet dan Ook in het uitzonderlijk geval van' ook, zoowel in het koelhuis als in de gronden die weinig gebrek hebben aangewone bewaarplaats geen lager tem peraturen hebben dan ongeveer 1° C. boven nul. Vooral in de koelhuizen, waar de temperatuur gedurende zeer lange tijd op dezelfde laagte wordt ge houden, kan men last krijgen van zoo genaamd „koudebederf”. In de gewone pakhuizen, waar de temperatuur nog al eens schommelt tengevolge van tem peratuursveranderingen buiten, is het optreden van temperaturen onder nul (een paar graden) en dan weer hooge re niet zoo erg. Het fruit behoeft in de- ze pakhuizen niet zoo lang bewaard te worden als in de koelhuizen, en onder vindt geen beteekende schade van der gelijke temperatuurschommelingen Het bewaren van fruit in de pakhui zen geschiedt het beste in kisten; de vroeger veel toegepaste methode van uitstorten kan niet genoeg worden af gekeurd. Het fruit, dat zal worden be waard, moet zoo spoedig mogelijk na het plukken in het pakhuis worden ge bracht. Het beste is het, een nacht over te laten staan onder een open af dak. Alleen volkomen gaaf en onge schonden fruit komt voor bewaring in aanmerking. Het is dus noodig, dat het boomgewas onmiddellijk wordt gesor teerd; alle vruchten, die iets mankee- ren worden verwijderd en dadelijk ge veild. Het goede fruit wordt zorgvuldig j f behandeld en vervoerd en zoodanig op- Ditgestapeld, dat de lucht rondom de kis-en mulliger de kruimelstructuur wordt ten kan komen. Dus niet stapelen op groote, geheel gesloten blokken. De pakhuizen moeten zoodanig zijn, dat ’s nachts gemakkelijk koude lucht nen zetten. Op het einde men beginnen oogsten. C) Tomaten van Juni tot October. Variëteit: Joffre, Potager de, Nunhem’s export, enz. zaaien in een serre, gewoon en uitplanten als de oogst der boonen gedaan is: drie lijnen op 50 cm. afstand van elkaar en de planten op 40 cm. van elkaar in de lijn zetten. Men nijpt in op één blad boven de tweede tros. Het zal noodig zijn de ramen op te hoogen op een houten omlijsting op paaltjes geplaatst. Men zal de laatste tomaten ongeveer een maand later kunnen oogsten dan die van open lucht. Deze combinatie is voor den handels-! Koliek is zakpijn pijn. De muil is warm en droog en riekt zuurachtig, rinsch. Het dier gaapt dik wijls en vertoont braaklust terwijl het verstopt geraak en oploopen kan, (op geblazen staan). N.B. Eene koe die oploopt dik langs den linkerkant (kant het hart) en wordt daar gestoken, maar een paard staat dik langs rechterkant. Een paard dat zakpijn heeft wordt ongerust en droefgeestig en is opgehitst en gansch terneergeslagen. Het bekijkt dikwijls zijne lenden en krabt met de pooten, legt zich neder en springt plot selings recht, laat zich weder vallen om zich met heftigheid héén en weêr te rollen. Wanneer het paard met den staart kwispelt dan verraadt dit zakpijn in den ondeldarm. Bij alle soorten van zakpijn doet het dier geweld om water te lossen, en het kan in sommige gevallen aardige hou dingen aannemen b.v. de houding van een ziftenden hond. De algemeene gevoeligheid is ver stompt, de slijmvliezen zijn bloedig dooraderd (b.v. steenroode kleur der oogleden) de polsslag en de ademhaling versnellen. Zeer dikwijls worden 1) Postelijn zaaien, variëteit. Breed- blad, gele, uit de volle hand. Van 15 September af bedekken met glas en tot einde October oogsten. 2) Snij sla. Indien de meloenen op eind Augustus niet geoogst zijn, ze la ten rijpen en in September steek- of snijsla zaaien, variëteit Gotte jaune d’or; van 15 October af met ramen dek ken en ’s nachts dekken met rietmat ten; luchten wanneer de temperatuur boven 20° C. stijgt. Men oogst in No vember en December. Gedurende den korten tijd dat de ramen ongebruikt liggen, kan men ze nazien, repareeren en eventueel schilderen. 3) Kervel. In September, op dezelfde manier kervel, variëteit fijngekrulde of echte Brusselsche winterkervel, zaaien om gedurende den Winter van te snij den. 4) Peterselie, variëteit extra fijne krul, zaaien van October af met ramen dekken. 5) Radijzen: variëteit halfrood-half- wit of de ronde roozeroode witpunt in September zaaien om in November te oogsten. 6) Spinazie, variëteit Reuzen van Vi- roflay, rond 15 September zaaien om in den Winter van te oogsten. Men zou ook nog aarbeien planten in Augustus, na de meloenen, voor de vervroegde cultuur, of de ra men en bakken gebruiken om groenten te overwinteren. Van Augustus af zijn er dus veel teeltmogelijkheden in den kouden bak. Veel van onze noodig. Kalk oefent een goeden op de hoedanigheid van bouwprodukten. Het kalken gebeurt in den alle vier jaar 3000 kg. per Ha. Dat de boeren nu de hand aan den ploeg slaan; meer en meer moeten wij van onze gronden betere en meer vruchten verkrijgen om het landbouw bedrijf loonend te houden. Daarom, kalken wij regelmatig onze gronden. J. L. zoo mag uitdrukken, zekeren tijd. Ook late men de zuurheid van den bodem nooit zoo hoog stijgen dat men zijne toevlucht moet nemen tot groote hoeveelheden kalk. Zulke paardereme- menschlievend werk verrichten ten ba-l dies zijn door de onmogelijkheid eener te van het door honger bedreigde volk, j goede verdeeling van de kalk in den Wij rekenen stellig op de eensgezinde bodem, bijna zoo nadeelig als de kwaal medewerking der leden onzer zoo hoog verdienstelijke landbouwcomicen, die immer kranig gedeelte van haar potasch loslaten, dat anders onbenuttigbaar is. Kalk verbetert de hoedanigheid en de hoeveelheid der landbouv.luchten. Op de weiden breigea d? klavers het tot een betere ontwikkeling, de zuur- lievende onkruiden verdwijnen of wor den overmeesterd, het hooi is dus van betere hoedanigheid. Daar kalk alle voedingsstoffen ten dienste stelt van de plantenwortels, spreekt het van zelf dat de productie verhoogt. Wanneer moet men kalken De herfst is het gunstigste oogenblik voor het kalken. Kalk is moeilijk op losbaar dus moet zij volstrekt in den herfst toegediend worden, opdat zij vooraleer opgenomen te worden, zich in den grond oplosse en verdeelen kun ne. De kalk moet ook gelegenheid heb ben in den grond te dringen, kalkt men in het voorjaar dan zal de kalk eenige centimeters diep geraken en de jonge planten zouden na aanvankelijke frisschen groei, alras aan ’t kwijnen gaan, daar hun wortels in de kalklooze laag terecht komen, waar hun lucht, bacteriën en opneembare voedingstof fen ontbreken. Het is ook natuurlijk de den in den herfst te kalken kan de kalk slechts op wijze ingewerkt worden. Welke hoeveelheid kalk moet men toedienen De hoeveelheid toe te dienen kalk ■zal afhangen van het kalkgebrek van den te bekalken grond. In algemeenen regel zou men om de vier jaar 2 a 3000 kgr. per Ha. moeten toedienen. Men weze hieraan herinnerd dat men nooit stalmest met kalk tegelijker tijd mag uitstrooien. Moet men beide meststoffen aan den grond toedienen, dan strooit men eerst de kalk uit en enkele weken dient men den stalmest toe. SiSSBME 2 TEELT VAN KOOLZAAD. OF BESLUIT. van Te verkrijgen in alle goede TEELTWISSELING IN KOUDE BAKKEN. MAAG- EN DARMONTSTELTENIS ZAKPIJN BIJ PAARDEN. Gebraik ze eens, U zult nooit geen ander meer gebruiken. Apotheken of vrachtvrij tegen postmandaat. III. Waarom lijden aan MIGRAINE HOOFDPIJN Tandpijn griep RHEUMATIEK ZENUWKOORTSEN deze pijnen zullen bevrijden X De doos van 8 poeders fr. 4,00 De driedubbele doos 25 poeders fr. 10.«0 PIJN DER MAANDSTONDEN XXXX als de Wonderbare BRUINE POEDERS van der Apotheek DE POORTERE SINT NIKLAAS WAAS U «ogenblikkelijk, zonder schadelijke X gevolgen - I.

Ons Boerenleven (1922-1965) | 1942 | | pagina 2