M 8 t fetë pa 1, den meststoffen op dan nog zoo schoon van vorm wezen. W- 22e JAAR. Nr. 45. in in waarop hij gaarne hem dag op dag schade berokkenen. (Vervolgt 2e blz. 2e kolom). meeste landbou- hebben een gier- MELKKONTROLE. Een brok geschiedenis. de de boerderij in orde zijn? En is er tevens weinig mogelijk Is er overal voor gezorgd, dat gierafvoer en de gierbewaring op van zeer tekort aan stikstof degelijk aan de gewassen merk- zaak aan de bewa- de noodige aan- wat hebt ge Ze zijn hun vee te dus met z.g. gen ze dan wel een oogenblik aarzelen, Een boer houdt toch geen koeien voor bij middel van woekerdieren, te ontdekken en ze onver- zophaast mogelijk van al mogen deze dieren er zelf van overtuigd dat weinig melk levert, dat ze woekerdieren zitten. Mo- over een drie honderd dagen maanden loopt, kan 1... een jaar tien controlen te hebben. Is dat dan toch de moeite waard om te jammeren over den last door dit werk meegebracht. Bij tal van veehou ders schuilt echter als echte reden van hun gekantheid tegen controle dat hunne dieren te weinig melk leveren. Hoe zoo Ze willen dan tot hun eigen schade een doek voor hun eigen oogen binden. een gierkelder in de terdicht moet zijn. Dan hebben de kelders nog vaak een ander gebrek en wel, dat de kelder ruimte in open verbinding staat met de lucht en soms ook met den stal. Dit is dan de oorzaak van de vaak groote verliezen aan stikstof. Hoe dit verlies nu tegen te gaan Eenvoudig genoeg zullen sommigen zeggen: sluit de gierkelder van de lucht en van den stal af. Juist, daar zit hem de kneep. Laat iedere landbouwer eens in zijn belang nagaan, wat er aan zijn afsluiting van den kelder hapert. In de eerste plaats betreft dit de afdekking i van de mangaten. dekplaten op den onder openingen, wat lastig is de hangende krijgen, kan men een schuin stuk is het maken een putje met stankafsluiter in ernstige controle deze ’t plezier alleen van koeien te bezitten elke gierleiding. Zoo mogelijk maakt neerblikt, als deze i men deze putjes onder de mestgang I onmiddellijk naast de grup met een I rooster er voor. Dit rooster wordt voor beschouwen, geven we toe melkonderzoek o_ wordt overigens ook yoor lies aan stikstof. De i wers en veehouders kelder. Maar... deze is soms lek, met het gevolg, dat bij lagen grondwaterstand de gier er uitloopt en bij hoogen grond waterstand er water in den kelder komt. In het eerste geval een verlies aan gier, in het tweede geval wordt de gier verdund. Het behoeft geen betoog dat eerste plaats wa- Vaak liggen de af kelder en zijn hier- doordat de platen niet vlak aansluiten. Dit is meestal ge makkelijk te verhelpen door een rand om de afdekplaat te maken, zoodat de ze plaat in een sponning komt te lig gen. De naden worden dan met klei, gedicht. Op deze wijze voor gezorgd, dat zoo van de waardevolle meststoffen verlo ren gaat Naar onze ervaring meenen we dit te moeten betwijfelen. Wanneer we de verschillende boer derijen bezoeken, dan blijkt maar al te vaak dat in meerdere gevallen van de meststoffen nog steeds een groot deel verloren gaat. Dit komt, doordat men vaak niet beseft, op welke wijze dit be langrijk verlies kan plaats hebben. Nu weet ieder, die in het landbouw bedrijf bekend is, dat de stalmest en de gier plantenvoedende bestanddeelen bevatten. Men vindt er o.a. in stikstof verbindingen, kali en fosforzuur. Iede re landbouwer weet ook, dat vooral de stikstofbemesting van zeer groot be lang is en dat een wel baar is. Het is dus ring van de stikstof dacht te schenken. Want, er aan, om een behoorlijke hoeveelheid mest en gier op Uw land te brengen, als de stikstofvoeding er voor een groot deel uit verdwenen is. Door verschillende onderzoekingen is komen vast te staan, dat het verlies aan stikstof belangrijk kan zijn, als de leem of mest bewaring van de meststoffen op de kan hier dan een luchtdichte afsluiting boerderij niet oordeelkundig geschiedt, worden verkregen. Nu het andere geval, de open ver binding met den stal. De gier wordt dan de grup door een ducten zijn vluchtig de gier dus van de worden. Wat zien we nu vaak in de practijk Dat de gier wel met de lucht in aan raking komt. Vandaar het groote ver- Vooral de gier, het meest rijk aan stik stofverbindingen, welke door de planten opgenomen worden, verliest door een verkeerde be- waring een groot percentage van de stikstof. Volgens genoemde onderzoe kingen was er soms de helft, tweederde, ja zelfs drievierde gedeelte van de stik- een verkeerde bewaring uit de gier verdwenen. De oorzaak is dan vaak gemakkelijk na te gaan. Nu kent ieder wel den ammoniak- j gen. En waar de melkperiode ongeveer Seur> die uit de gier opstijgt. Ammoni- i n of tien ak is een - het volstaan op lucht verdwijnt, Lange nachten en natte ligging slecht voor het vee en drukken de productie. Daarom kan het reeds veel baat geven, als het vee om dezen tijd alleen ’s nachts wordt gestald en wat groenvoer en voe- derstroo krijgt, terwijl het dan overdag nog zooveel mogelijk gras uit de weide opneemt. Als de koeien naar den stal gaan, verhuizen de schapen naar de hoogste perceelen. ZONDAG 8 NOVEMBER 1942. De melkkontrole heeft van stonde af niet bestaan zooals wij hem thans ken nen. Gaarne ontleenen we diesaangaande enkele wetenswaardige gegevens aan: «Grondbeginselen der Algemeene Vee teelt» door Prof. Dr. Bakker bl. 68-69: „Ten opzichte der melkproductie, waar van men natuurlijk op een tentoonstel ling niets kon laten zien terwijl melkwedstrijden toen nog onbekende zaken waren en deze trouwens ook nu maar alleeiï in Amerika plaats hebben (sindsdien bestaat er hier te lande ook) ging men af op verschillende ken merken, waaruit men een hooge melk- gifte meende te mogen afleiden. Uit dien tijd dateert de groote repu tatie, die fijne horens, een dunne zachte en op het gevoel vette huid, zacht en fijn haar, een groote en wee- ke uier, ruime en sterk gekronkelde melkaderen, wijde melkgaten, duidelijk waarneembare melknapjes, een regel matig gevormde en groote melkspiegel, een lange dunne staart en een ge strekte lichaamsbouw hadden. Veel hiervan is verloren gegaan en dateert reeds tot de geschiedenis ten| gevolge van de nieuwe methode van onderzoek der melkproductie, zooals die sinds het laatste der vorige eeuw (1895) is ingevoerd. Zij bestaat uit de regel matige controle van de hoeveelheid en de hoedanigheid der melk van elk dier afzonderlijk en heeft sinds dien tijd, toen de eerste melkcontrolevereeni- ging in Denemarken is opgericht, een snelle vlucht genomen; zóó snel dat volgens de beschikbare gegevens het aantal dezer vereenigingen in 1912 in Europa reeds 2500 bedroeg. In 1914 bestonden in Duitschland reeds 792 vereenigingen met 13.219 be drijven en 351.857 koeien die regelmatig gecontroleerd werden. In vroeger tijden nam men vrij al gemeen aan, dat het reeds voldoende was om tot een goede melkproductie te mogen besluiten, wanneer een dier ras zuiver was gefokt en een evenredigen en een goeden bouw vertoonden. Moge dit tot een zekere hoogte waar zijn voor die dieren, wier productiever mogen met het oog zichtbaar en voor wie het in zekere mate een raskenmerk is, ten opzicht der melkproductie was deze meening in elk geval onjuist. En ook ten opzichte der „zichtbare” pro ducties gaat zij niet geheel op, om dat zooals wij reeds hebben opge merkt de productiewaarde van een dier voor een belangrijk deel mede af hangt van de vraag „hoeveel die pro ductie heeft gekost.” Tech heeft elk ras een gemakkelijk kunnen I rechtstreejjS vanuit buis naar de gierkelder afgevoerd. Hier door ontstaat een dubbel nadeel. Ten eerste raakt men de stikstof kwijt, ten tweede wordt de stallucht door de op stijgende ammoniaklucht bedorven. Hier een goede luchtafsluiting te krij gen gaat vaak lastiger, doch mogelijk is het altijd. Dit is te bereiken door in i den kelder in aansluiting met de gier- 1 leiding een hangende buis of zoo er meer af voorleidingen zijn, voor elke leiding een buis aan te brengen tot op 20 cm. afstand van den bodem. i Behalve den eersten tijd van de vul- ammoniak, I ling van den kelder is deze dan steeds koolzuur en water. De eerste beide pro- 1 luchtdicht van den stal afgesloten. Daar en daarom dient het soms wat lastig lucht afgesloten te 1 buizen goed vast te van het benedeneind afslaan en laat de buizen op den bodem van den kelder rusten. In elk geval die nen toch een paar beugeltj es te wor den aangebracht, om de buizen op hun plaats te houden. Een andere oplossing van een putje met stankafsluiter Zoo mogelijk putjes onder de grup met de fokkers het daarheen te leiden dit gemiddelde steeds hooger op te voeren. Dit verklaart ook waarom zij een zoo groote waarde hechten aan bepaalde constante, uiterlijke raskenmerken. Deze bedoelen een waarborg van echt heid te zijn, een soort „fabrieksmerk” waaraan de koopers, vooral die uit het buitenland, de dieren als behoorend tot een bepaald ras kunnen herkennen. In melkcontrole lijk trouwens in vele kwesties van landbouwaangelegenhe- den moeten wij in Denemarken ter school gaan. Het valt niet te betwisten dat de Denen de pionniers zijn in de meeste punten van vooruitgang landbouw- en vee-uitbating. Ook zake melkcontrole zijn ze wederom de baanbrekers, ’t Is nu bijna juist hon derd jaar geleden (1843) dat de knappe Deensche veehouder naar middelen be raamde om de boterproductie zijner koeien te leeren kennen. En hij kwam te voorschijn met de z.g. „botermeters”. Van stonde af was dit toestel natuur lijk niet de perfecte. Dat was ten an dere ook niet noodig. De gedachte ging haar gang, en van het primitieve bo- termeterken uit, steeds wat beter en j wat volmaakter, geraakten ze na eeni- ge werkzame jaren tot het Gerber - systeem, en ze waren er. Zeggen dat het nu honderd jaar ge leden is dat de Deensche boer aan melk en botercontrole doet, door alle moei lijkheden en soms teleurstellingen heen; zeggen dat het onmogelijk is de melk-j dieren naar hun echte waarde te lee ren kennen zonder melkcontrole, en dat er dan ten onzent nog veehouders gevonden worden die melkkontrole dood eenvoudig als een nutteloos iets of een luxe-artikel beschouwen. Hoe onzin nig Grif geven we toe dat het niet noodzakelijk is melkonderzoek dage lijks te doen. Dit niet gedaan in de officieele controle. Slechts van maand tot maand wordt controle uitgeoefend over vier melkin- ak is een stikstofverbinding, die in de als daartegen geen maatregelen worden genomen. De stik stofverbindingen, welke in de gier aan- wezig zijn, worden door de aanraking met de lucht ontleed in ma men DE STALTIJD NADERT. Officieel Orgaan der Landbouweomtoen, Veekweek- en Varkenssyndikaten van Oost- en West-VLaanderen. DRUKKER-UITGEVBR V. DECAN, Groote Markt, DIKSMUIDB. Tel. 9?. ^£2!«!EESE5EEEESEESEEE=EEESEEESEHSEHHEES=E^ESE=SSS= Abonnementsprijs 20 fr. jaars. Bijzondere prij» voor de le ren der Landbonwcomicen. Postcheckrekening 39.307. Alle artikels, tnededeelingen en aankondigingen stwe inichtvrij op tegen den E'INSDAG avond. I bepaalde ge- biddelijk en middelde productiewaarde en trachten kant te zetten, ’kt -r'*^r Hl*' Alle aankondigingen mogen vrij aanveerd worden Jaarlijksche of tijdelijke aankondigingen volgens overeenkomst. Ongeteekende artikels worden geweigerd. Ieder schrijver is verantwoordelijk voor zijn bijdragen. W1EKBLAD ■wnrwmw

Ons Boerenleven (1922-1965) | 1942 | | pagina 1