'mercator 4$jafMMuod te STRAATMEST-POUDRO. Bijgevoegde Stierenkeuringen te Provivincie Oost-Vlaanderen. onderzoekingen gist of dik- Luc Eduard Voor uwe chienen en een adres HUIS DEMULDER 188, St. Salvatorstraat GENT Tel. 502.46 aangeno- van den de te BOOMVRUCHTEN ALS VOEDERMIDDEL. Lijst der eigenaars van beeren goed gekeurd voor den Openbaren Spring- dienst, (het bewijs van goedkeuring is in het oor aangebracht deelen, stikstof, fosfoorzuur en potasch, moet straatmest onderdoen in opzicht van humus. Stalmest heeft dienaan gaande een wezenlijke meerderwaarde boven straatmest en voorzeker op ver- I sche straatmest. DE VERMOEIDHEID VAN DEN GROND BIJ DE KLAVERTEELT. GEMEENTE ZEVEROTE Eene Bijgevoegde Stierenkeuring is aangevraagd te Zevekote, op Woensdag 25 November 1942, te 10 uur voormiddag, gevolgd van prijskamp, voor de leden van het landbouwcomice Gistel,, om te kunnen deel nemen aan den prijskamp moeten de stieren ingeschreven zijn voor 16 November 1942. Inschrijvingsbulletijns hiervoor te be komen bij den Secretaris van het kweek- syndikaat te Gistel, Karei Denduyver, Nieuwpoort steenweg, 44, Gistel. Drin gend verzocht bij inschrijving geboor- tekaart en melkkontrool der moeder mede te brengen. dubbele portie verdund zuur worden besproeid. Daarna brengt men hierop een laag grond van 40 a 50 cm. Zoo mo gelijk gebruikt men hiertoe leemachti- ge grond en drukt deze goed samen om luchtdicht te maken. De voedermassa zal vlug zakken en zoo gauw men scheuren in de laag grond ziet te voor schijn treden moeten deze dadelijk dichtgemaakt worden. Om de grond goed te doen sluiten is het aan te ra den enkele emmers water er op te gie ten. Na 3 a 4 weken mag het ingekuild voeder gebruikt worden. voor dat doel M. Kling noemt o.a. in die gen für die Landwirtschaft: Acaciazaad: De bruine peulen, die in groote trossen aan de boomen hangen, kunnen worden geoogst en leveren na dorsching zaden, die men met erwten en boonen op één lijn kan stellen. Zij bevatten 39% ruw eiwit, waarvan 29% licht verteerbaar, 10% vet en 13% ru we vezel. Met het oog op de harde schaal moeten zij gebroken worden. Alle huisdieren kunnen ze eten. Ahorn- of eschdoornzaadDe beken de dubbel gevleugelde zaden, die in trossen aan de boomen hangen, bestaan voor 57-60% uit zaden, die zeer rijk aan voedsel zijn. De vleugels met 40 a 43% ruwvezel hebben weinig waarde. Ge- dorscht en gemalen bevatten de zaden 21% eiwit en 9% vet. Men kan ze ge mengd door ander voedsel aan rundvee en paarden voeren (doch niet aan var kens). Aanvankelijk 0,5 kg per dag. Men kan deze hoeveelheid geleidelijk tot 2 kg. per dag en per dier opvoeren. De haartjes op deze zaden prikkelen de slijmhuid, zoodat grootere hoeveel heden niet gegeven mogen worden en bovendien verdient het daarom aanbe veling het meel eerst in water te ko ken. Esschenzaad: Zaden met een enkelen spitsen vleugel in trossen aan den boom. De vruchtjes hebben een dikke schaal, die 44%: uitmaakt van het ge wicht van het zaad, dat 11% ruw eiwit, 10% ruw vet en 17% ruwe vezel bevat. Vooral voor paarden en rundvee ver dienen zij aanbeveling. Gemalen en ge kookt kunnen zij ook den varkens ge voederd worden. Lindezaad: Het lindezaad is overbe kend; Een of meer van die nootjes zitten aan een smal steel, die de verlengde nerf invloed op rundvee. Kling 10 kg. en 400 gr. water 3 uur De bessen bevatten 5 7 ruw eiwit, waarvan 4,5 werkelijk eiwit, 47 ruw vet,. 5264 stikstofvrije extractiestoffen (dus suikers, zetmeel, enz. enz.) en 79% ruwe vezel. Ook als varkensvoer kan men deze bessen gebruiken. Hofstede 20 a 30 Ha. te koop met woud, alles toehoorend, bij Namen. Malevé, 8 Kroonlaan, Brussel. Tel. 48.73.82. (3) SYNDIKAAT NIEUWPOORT. Een bij gevoegde stierkeuring is aan gevraagd te Nieuwpoort voor Dinsdag 1 December aanstaande gevolgd van prijskamp. De voederwaarde van eikels, beuke-j I noten en kastantjes behoeft hier niet dennader te worden vermeld. Behalve deze nog boomzaden, welke geschikt zijn. Prof. Dr. Mitteilun- Te Evergem. Baele Prosper, Waarschoot, Odiel, L 203. Dhooge Frans, Evergem, Cies 169. Mussche M., Eevergem Hercuul, 4/483. Te Hansbeke. De Reu Honoré, Poeke, Max L 239. Everaert Ach., Merendree, Willy, 4/466. Van Parys A., Merendree, Cies 4/493. Te Kaprijke. Focke E., St. Margriete, Charles 517. Welvaert Cyr., Bassevelde, Kiki 527. Ryckaert Em. Boekhoute, Max 4/484. Ryckaert Em., Boekhoute, Cesar 4/667. Goethals Alfons, Eekloo, Biron 529. Van Peteghem Wed. J., Lembeke, 4/235. Huyghe Kind. Eekloo, Pol 326. Te Loochristi. Van Vreckhem C., Oostakker, 4/499. Uyttendaele A., Zaffelare, Marcel 4 313 het zijn hardschalige nootjes. Baeten Wed. R? Wetteren, Max 4 314. ELEKTRIEKERS Waschma- motoren, de plant te voorzien 20 a 30 per Ha. voldoet. innig mogelijk met de. ijzerslakken, die men regelmatig uitstrooit. Borax wordt in den grond vastgezet; men moet voor geen verlies in den bodem bevreesd worden. Haar uitwerking doet zich verschillende jaten gevoelen, door dat zij eerder als prikkelend of kalaly- tisch middel, dan als voedingsmiddel fungeert. Sedert dat die theorie uitgedacht werdt hebben uitslagen in de practijk deze zienswijze bevestigd. Hieraan hoeven nog de volgende op merkingen bijgevoegd te worden. Een te ver gedreven bewerking van den grond en een massale stalmesttoe- diening hebben een onregelmatige ont wikkeling van de klaver ten gevolge. De voorvrucht heeft den bodem goed te belommeren, om hem tegen de ont smettende werking van de zon te vrij waren. Een grond, die des Zomers bloot staat, verliest veel van zijne vrucht baarheid. Poudro, straatmest, straatkeersel, stadsmest is de afval van het Huis houden vooral van de groote steden. Dit mest of liever de afval wordt in de steden verzameld, op hoop gelegd, waar zij na zekeren tijd eene gisting ondergaan en veranderen van groen straatmest in zwart. De samenstelling is erg verschillend, ’t Beste is het straatmest van den zo mer. Alsdan immers is er meer afval van groenten en minder assche. Gemiddeld bevatten, 1000 kg. straat mest 2 kg. stikstof, 4 kg. fosfoorzuur eh 1,2 kg. potasch. Hieruit volgt dat het voordeelig is rond de steden, waar het vervoer weinig kost. Het verbeterd de gronden, Mijnheer Gyzen zegt: „Na eene bemesting met straatmest neemt het aantal en de le vens der gunstigwerkende bacteriën sterk toe in pas ontgonnen gronden”. Op weilanden toepassen waar dieren grazen is niet van gevaar ontbloot ter oorzake der koper- en loodverbindin- gen, die het soms bevat. In „Le Journal d’Agriculture pra tique” vonden wij destijds eene ontle ding van groen- en eene van gegist straatmest, gisting die zich voltrokken heeft onder goede voorwaarden. Le Journal zegt verder. Men ziet dat straatmest verschilt van stalmest door zijn inhoud water, die veel geringer is en vooral door zijn inhoud minerale stoffen, die veel grooter is. Deze mine rale stoffen, ondanks zij een weinig kalk inhouden, waarvan een gedeelte in den toestand van karbonaten, zijn samengesteld uit assche, steenen, mod der, voor het meest werklooze be- standdeelen, die hier geen enkel we zenlijk voordeel geven. Wat betreft de organieke bestand- deelen, ziet men dat zij in hun ge middelde normale vochtigstaat (40 p.h. ongeveer voor straatmest 80 p.h. onge veer voor stalmest) minder waard zijn dan stalmest. Beschouwt men het bevochtigd deel, zoo vertoont de stalmest op de straat mest een wezenlijk voordeel. Men heeft ongeveer driemaal meer natte stof in verhouding met de totale organieke stof. Deze is maar 10 p.h. in gegist on derzocht straatmest, bij stalmest komt men tot 31,7 p.h. Dit verschil is te wij ten aan: 1. ) dat straatmest niet wij Is slecht. 2. ) dat de organieke stoffen van ver schillenden oorsprong in ’t algemeen minder humus leveren dan stroo. In het gegeven voorbeeld heeft de gis ting onder goede voorwaarden plaats gehad. Men heeft de waardelooze afval voor den landbouw verwijderd, den hoop werd gekeerd. En nochtans werd eer minder humus voortgebracht dan in goed stalmest. In ’t kort, zoo volgens talrijke vroe gere ontledingen straatmest zich als gelijke vertoont van stalmest in op zicht van vruchtbaarmakende bestand- gewezen, om in de boriumbehoefte van ruw eiwit, 26 vet en 12 ruwe vezel, kilogram Zij kunnen zelfs, evenals de beukel, Men vermengt ze zoo dienst doen in de olieslagerij. Ontbol sterd zijn zij een goed varkens- en pluimveevoeder. In den dop kunnen slechts paarden en rundvee gevoerd worden. Lijsterbes: Vruchten van de lijster bes zijn de alom bekende oranje-roode bessen, die in trossen de boomen som mige jaren door hun gewicht doen bui gen of scheuren. Versch en gedroogd is het een uitstekend kippenvoer. De bessen hebben een goeden de melkproductie van ons Men neme volgens prof, bessen met 1 kg. krachtvoer zout, waaraan men 36 1. kokend toevoegt. Dit mengsel laat men in een gesloten ketel staan. Het is algemeen bekend dat een kla verveld na enkele oogstjaren ver moeid wordt, zoodat het voor klaver niet meer geschikt is, maar wel voor andere gewassen. Over de oorzaak van dat verschijnsel is men het nog niet eens. Er zijn twee verklaringen van dat verschijnsel, welke in de practijk be vestigd schijnen te worden. Vooral in Amerika wordt men dat de z.g. vermoeidheid grond aan de ophooping van door wortels afgescheide toxiden toe schrijven is. Anderen houden staande dat opeen volgende oogsten van een zelfde gewas den bodem de onmisbare bestanddee- len ontnemen, en dat zulks vooral ’t geval moet zijn, wanneer het gaat met een gewas, gelijk de klaver, waarmede de grond onafgebroken en zonder ver dere bemesting bezet blijft. Daar de vlinderbloemige planten veel kalk inhouden, is het in de regel dit bestanddeel, dat ontbreekt. De ervaring heeft geleerd dat de mogelijkheid om zonder kalk goede klaver te winnen to taal uitgesloten is. Na de uitstrooiing van 2.000 tot 3.000 kg. kalk kan de teelt van vlinderbloemige planten opnieuw mogelijk worden. Het spreekt van zelf dat er in grond voldoende hoeveelheden potasch zijn er echter en fosfoorzuur zich moet bevinden. Men zal de voorkeur geven aan alca- lische fosfoorzuurmeststoffen. Zij hoe ven gelijk de kalk met de aarde innig vermengd te worden. Daarom is het noodig ze voor het ploegen uit strooien. Indien het kalkgehalte komt te laag te worden, dan ontstaat een groote zuurheid, waardoor de werking der bac teriën, die stikstof uit de lucht vastzet ten, verhinderd wordt. De planten krij gen dus minder stikstoffen en de groei gaat achteruit. Dit is een onrecht- streeksch gevolg van het gebrek aan kalk. Nieuwere onderzoekingen hebben aangetoond dat het borium bij de le vensverrichtingen der bacteriën ook een blangrijke rol speelt. Deze stof zou ook zeer nuttig zijn bij de teelt van aardappels, tabak, tomaten, rapen, enz. In den handel komt zij onder andere borax. Zij hoeft hoeveelheid toe- Te St. Martens-Leerne. De Loof G., Deurle, Wily J/119. is van een smal, spits blad. Prof. Kling Dhondt C., Nazareth, Rornaan 4/289. geeft op, dat slechts 33% van de vrucht,) Stepman Ad., Drongen, Jackie 4 268 die 10 ruw eiwit, 8 ruw vet en 39 ruwvezel bevat, zaad is de rest is schaal. Ontbolsterde zaden bevatten dan ook een belangrijk hooger gehalte aan voedende bestanddeelen, nl. 26 voor in den vorm van slecht in zeer kleine gediend te worden. Die methode wordt sedert 1931 door Sir Russel. Bestuurder van het be roemd station van Rothamsteadt in Engeland warm aanbevolen. Ziehier een korte beschrijving van dat stelsel. Na de besmetting van de pinwortel door de bacil, ontwikkelen zich talrijke zij wortels die de bacteriën voeden en afscheidingsstoffen afvoeren. Deze laat ste wortels hebben voor hun ontwikke ling borium noodig. Indien deze stof ontbreekt, van vallen de bacteriën ge lijk andere zwammen, ander bestand deelen van de klaver aan, waardoor de ontwikkeling van het gewas verhinderd wordt. Borax wordt in dat geval aan- (muntz.) 37,2 47,2 15,6 Water ral? stoffen Organieke stoffen Humusstoffen Vochtigheidsgehalte 39,2 44.4 16.3 1.6 10 dooh volk, op bodem M, VtomtoWM ANTWERPEN Verzeheringsmaaischappij groen straatm. Gegist straatm. Verteerd paardmest 75,0 7,0 18,0 5,7 31,7

Ons Boerenleven (1922-1965) | 1942 | | pagina 3