TONKA I— T ROOS KRUIS oesss" REINE MELKWINNING. hoogstammen een goede mest- die is zeer doch op de: schijven, waarvan! hygiënisch oogpunt. J. MAS. en het grootste deel (’t Vervolgt). A&-q.sr.^8fc. 2 groot deel OVER EIWITHOUDENDE VOEDINGSRANTSOENEN. 440.000 54.000 880 Dit alles is van de DE BEWARING VAN STALMEST EN GIER. ONDERHOUDSZORGEN AAN DE BOOMGAARDEN. vooral in volwassen. dien ze bijna Volwassen tusschen terialen belangrijke Amerikanen de lisyne, zou ander pro- de protéine 60 kgr. dat DE KLEINE WINTER VLINDER. (Cheimatobia brumata) 1,2 4,8 5,8 2,6 0,07 4,5 3,2 3,1 0,25 1,5 o 2 3,34 6,62 0,13 43,66 0,58 3,16 0 1,49 0,45 1,50 2,35 13,22 4,11 1,13 3,88 16,69 5,25 13,51 4,98 1,88 0,85 5,50 2,60 1,37 X VI M K X X WMSSX lage of leivormen. ten door verdroogde takken Grundelstraat, 204, ANDERLECHT. ons af, hoe we het de mestbereiding kunnen navolgen, door de grupmest Bacteriën per cm3. Slecht gereinigde kruiken Goed gereinigde kruiken Uitgestoomde kruiken Uitstoomen der kruiken is dus de bes- de kruiken te reinigen, verschillende melkerijen ongeveer 8 omgeven van hebben dan het oorzaak van eene eeuw: «Er be- verscheidene ei- een klamp breed en 1 of 2 (Vervolg van le blz.) Volledigheidshalve halen we melkgereedschap eenige gegevens uit: Melk en Men vraagt vertegenwoordiger voor voortverkoopers van 1/5 biljetten Win terhulp, Groep Invalieden. Vraag voor waarden: Kartuizerstraat 4, Brussel. alle op i doen f0Sf00rzuur) en. Uit het magazijn van antikiteiten, waar de nieuwe dierkunde het oneer biedig had verborgen, begint men het princiep van de «betrekkelijke voeding» weer te halen. Maar ’t kindje heeft een anderen naam gekregen. Thans noemt men het: de theorie van de evenwichtsvoeding. Inderdaad men beschouwt niet meer ring. Het gaat er dus bij de stalmestbewa- ring om, dat de lucht zoo spoedig mo- gelijk uit de mest verdwijnt en geen of weinig nieuwe- lucht kan toetreden, omdat de beste mest wordt verkregen bij afsluiting der lucht. Bovendien wenscht men een dichte vloer en om walling, omdat er dan niet veel plan- tenvoedsel verloren kan gaan door weg zakken in den grond. Het aanwenden van versche stalmest op bouwland besèhouwt men meer en meer als een slechte methode, en het uitrijden van versche stalmest op gras land, vooral in de koude wintermaan den, als een zeer slechte methode. Nog steeds geschiedt dit laatste, omdat men dan zoo gauw mogelijk van de mest af is. Dat is wel waar, doch in dezen tijd komt het er op aan, dat we de stalmest zoo doelmatig mogelijk aanwenden en moet gebroken worden met methoden die vroeger reeds afkeuring verdienden, doch onder de huidige omstandigheden onverantwoordelijk moeten worden ge acht, „De gier in een goede dichte kelder, •en de stalmest goed opgezet aan de vaalt!” ziedaar het voorschrift, dat reeds tientallen van jaren is gegeven, maar... dat toch nog lang niet alge meen wordt gevolgd. Nu het vee pas is gestald, is het noo- dig, nog eens weer te wijzen op de! noodzakelijkheid van bewaring. Wij weten allen, dat pot aan plantenvoedsel, Hofstede 20 a 30 Ha. te koop net woud, alles toehoorend, bij Namen, yïalevé, 8 Kroonlaan, Brussel. Tel. <8.73.82. (3) Beschrijving en levenswijze. Gedurende de maanden October, No vember en December komen de vlin ders van de Cheimatobia brumata uit hun poppen te voorschijn. Gewoon lijk komen ze meest in November, na de eerste flinke koude, doch indien hier nat weder op volgt, kunnen ze tot in Januari blijven verschijnen. De mannetjes-vlinder l teere vleugels van 2,5 cm. cm. lang, met franges aan De voorvleugels zijn bruin-grijs en de! binden met of kleiner is, dan krijgt men een klamp, die in korten tijd een voldoende hoog te heeft bereikt. Trapt men deze klamp dan tijdens het opzetten ook nog een paar keer goed aan en bedekt men hem met een laagje grond, hetwelk ook nog wordt aangetrapt, dan krijgt men een kleine klamp, die weinig lucht bevat en toelaat. De volgende dagen werkt men dan aan een nieuwe kleine vaalt tegen de vorige aan, totdat men een klamp heeft verkregen van ongeveer 3 meter breed en 2 meter hoog en zoo lang als de heele vaalt moet worden. Men werkt dan verder regelmatig met smalle strooken tegen deze eerst opge zette klamp aan: het volgend voorjaar kan dan de eerst bereide mest worden aangewend, terwijl men zoo mogelijk de mest van de voorjaarsmaanden laat zitten tot in den nazomer. In streken, waar men practisch geen strooisel bezit en ook moeilijk goede i aarde kan krijgen om daarmede meng de weeke koe- bewaard binnen Beschadiging aangericht door de rups De rups van den wintervlinder is niet 7teer kieskeurig over haar voedsel. geven. Ik druk niet op het gehalte protéine in de rantsoenen voor melkkoeien. Laat ons nu eens onderzoeken wat de schrijvers ons opdisschen bij den kweek van jonge runderen. De cijfers van de tabellen opgemaakt door Kellner schijnen onvoldoende, ze verhoogd die hij komt uit en daarbij steeds de beste bedrijven uit de omgeving als voorbeeld nemen. Vooral in de weidestreken was het voor een halve eeuw zeer gebruikelijk om aardefflest te maken. De vaalt werd klamp voor klamp opgezet: een laag mest, een laag aarde, enz. ~Op die wijze werd de mest dicht opgetast, zoodat bij de omzettingen de toetreding van lucht gering was, ter wijl bovendien de aarde de gierbestand- deelen uit de mest ook nog opslorpte. Was de eerste klamp klaar, dan kwam daar de plank op langs, waar de mest vóór de volgende klamp werd overgekruid, zoodat op die wijze de XX JOOmMXXXM»! xxnr vsww®. Clycocole I Alanine Valine Laucine Sérine Acide glutamique Acide asparatique Arginine Lysine Histidine Cystine Tyrosine Phénylanine Proline Osyproline Tryptophane Merken wij de ontoereikendheden op dn de protéine van het graan aan lysine, arginine, histidine, die juist de amino zuren zijn onontbeerlijk tot den groei. Om voldoende histidine te hebben zou het vormen van de kaasstof de vernie tiging zijn van nagenoeg het dubbel van de gliadine en voor men zijn toevlucht tot een moeten nemen, zooals arachide- In de zandstreken leverden de schaapskooi en de potstal vanouds de mest. Feitelijk werd in beide de mes. volgens hetzelfde beginsel gewonnen. Er werd veel goedkoop strooisei aange wend, waarin de vaste en vloeibare uit werpselen werden opgevangen en door het heen en weer loopende vee werd de laag telkens weer goed ineengetrapt, zoodat een vrij volledige afsluiting van de lucht werd verkregen. Schaapskooien vindt men thans niet meer en de pot stallen zijn in grupstallen veranderd, wat met het oog op een zindelijke melk- winning zeker is toe te juichen. Doch... ook hier vragen we oude voorbeeld, wat betreft, het best Welnu, dit kan, dagelijks op te stapelen op een zoo klein mogelijk oppervlak. Wanneer men een klamp maakt van een meter breed en 1 of 2 meter I lang, al naarmate de veestapel grooter JWSSMöaiX X X MXXXXXXXXX te manier om Dit wordt in gedaan. Wordt afgeroomde melk terug gegeven, dan moet de boerin op hare beurt terug zorgen voor een grondige reiniging op de hoeve indien zij zinde lijke en geen zure melk wil afleveren. x 'in wat groote hoeveelheid worden Voor de melkzeef zegt de brochure: X X X X x X deze pijnen zullen bevrijden X X 3t XMXX hmk» XKMM XBCJgA VWSKR XMKX MKXM X X XMXX ***®g%. mw «WK de weeke mest daar zonder of aarde ingebracht, dan is mogelijk er een vaste klamp doch door doelmatig bereiken, dat de- De bruine poppen zijn millimeter lang en zijn een spinsel, dat goed met aardkorrel- tjes doorweven is, waardoor ze moeilijk te ontdekken zijn. Dikwijls zijn er ver schillende poppen bij elkaar in de aar de. Uit de bladeren worden groote ovale en ronde holten gevreten. Bij zeer sterke aantasting kunnen de boomen gevreten worden. De schade, welke de trekmade kan aan richten, is dus zeer groot, eerst en vooral de rechtstreeksche beschadiging aan de vruchten en dan de onrecht- streëksche door het vreten van blade- wat de bloembotvorming en de den boom dukt hoek. Dit voorbeeld wordt gegeven om de veeleischendheid van de melkgeving te doen begrijpen en te bewijzen dat het noodig is zeer breede schattingen te doen voor de noodwendigheden. Doet men het niet zoo stelt men zich bloot de verrichting te vertragen. In den hul digen staat van onze kundigheden kan ons geen enkele juist- jonge kersen aldus aangevreten en vallen af. In de jonge appels worden gaten in het vruchtvleesch gegeten, waaruit misvormingen en steenigheid 1 teriën te dooden en de melk te bewa ren. De doenwijze is echter op een I boerderij niet praktisch en de beste over, en eenvoudigste manier ter bestrijding aan berust in een dadelijk afkoelen na het koud w'ater ook de warmte veel beter geleidt dan lucht. Intusschen en voorafgaandelijk heeft men er voor gezorgd de melk, terstond na het mel ken, onmiddellijk in een koude-luchtige1 plaats buiten het stallokaal te brengen. Zijn alle koeien gemolken dan vangt het af koelen zonder verwijl aan. Hoe afkoelen? Verschillende wijzen liggen voor de hand, d’eene praktischer en oordeelkundiger dan de andere. In de melkerijen beschikt men over speciale afkoelers. Deze toestellen zijn best geschikt om de melk zorgvuldig af te koelen. Dich in ’t algemeen kunnen de boeren zich het aanschaffen van dit toestel niet permitteeren. Deze toe stellen ter afkoeling berusten 1 ■eenzelfde principe: „het melk vloeien over een oppervlakte die ge stadig aan door nieuw koud water wordt afgekoeld”. In de praktijk moeten we ons bepa- tijken, en hoofdzakelijk tot het ge bruik van den welput (bronput). Men hangt de melkkruik er in, er zorg voor dragend dat het omgevende water hooger komt dan de melk in de kruik. Deze laatste sluiten: versche reine lucht medesteeds een zuiverende actie uit melk. 1 Deze methode biedt groote voordee- I len tegenover een gewonen koelbak waarin het water regelmatig moet ver- verscht worden en waardoor er heel wat werk wordt gevergd. Trouwens de ze laatste methode werkt trager, daar het niet mogelijk is steeds voldoende koud water rond de oppervlakte der kruik te hebben. Daarbij nog het komt er op aan dat de melk zoo spoedig mo gelijk afkoele. Hoe langer ze op hooge- re temperatuur blijft, hoe langer ook de aanwezige bacteriën bedrijvig blij ven. Het is er in het afkoelen vooral om te doen de ontwikkelling en de bedrij vigheid der bacteriën stil te leggen. Het spreekt vanzelf dat de geperfection- neerde toestellen uit den handel dit doel het gemakkélijkst en het vol- maakst zullen bereiken. Wat aangaat de chemische stoffen; deze worden al gemeen als minder aanbevelenswaar-j dig beschouwd om de bacteriën in dej melk te bestrijden, gezien deze, zoo zij aan- VUUI' tlcJ II1U1KZUU1 zeg b ClU uruuilllic. VVO.U M.C ovanuvpv L/cviviv, ZJCAX nxvii xxwux* V11C.Ö VU1111U tiled HCb CCLllgCLl ULJU. UlUUgV» Het meest aan te raden is het zeven bij §ewenö, tevens nadeel opleveren onder delen naar plaatselijke omstandigheden,: is Ook hier de luchttoetreding heel ge- middel van watten schijven, waarvan hygiënisch ncgpunt. de Ulaxfilter het type is....” Er zijn wellicht geen voedingstoffen die zoo gemakkenjk de reuken en geu ren uit de omgeving opnemen, als warme melk. En ’t is niet alleen de bo venste melklaag alléén die bedorven wordt, doch gansch de inhoud. Wel is waar is het de melk der oppervlakte die de ongewenschte geuren opneemt, doch deze bovenste laag naarmate zij ver dampt en zwaarder wordt zakt naar den bodem en voert de slechte geuren mede en verspreidt ze over gansch den inhoud. De voornaamste factor ofa reine melk te behouden berust echter in den strijd tegen de bacteriën die de melksuiker tot melkzuur wijzigen. Het is geweten dat de bacteriën een best geschikt mid den ter ontwikkeling vinden in de koe- warme melk. Waar het tot nu ging over het reinigen van het melkgerief om het. bacteriengedoe in de mate der mo gelijkheid van kant te houden, is het er nu om te doen de, alle voorzorgen ten spijte. toch aanwezige bacteriën in hunne ontwikkeling te hinderen. Wel zijn er in den handel scheikun dige stoffen te verkrijgen om de bac- achtervleugels glangend grauw-wit. De mannetjes verschijnen gewoonlijk voor de vrouwtjes. Het wijfje is 3'4 cm. lang, is bruin grauw, heeft dikke pooten en lange sprieten en een dik lijf. De vleugels zijn niet ontwikkeld en korte stompjes, welke tot aan de helft van het lichaam reiken. Ze kan dus niet vliegen. Zoo gauw ’t wijfje ontpopt is, zoekt ze naar een boomstam en begint er da delijk tegen op te klimmen. Gedurende het opklimmen komen de mannetjes er omheen vliegen en grijpt de paring plaats. Na de paring sterft het mannetje. Het wijfje klimt hooger in den boom en legt ongeveer 200 eieren op de twijgen, nabij de knoppen of in schorsspleten. Daarna sterft ze ook. De vlinders eten gedurende hun le ven niets; er is op dat oogenblik ook weinig te vinden voor hén De eieren zijn ovaal, eerst wit-groen en worden daarna bruin-rood. Ze heb ben een zeer stevige schaal, zoodat ze moeilijk mechanisch kunnen gedood worden. De rupsen verschijnen in het voor jaar, eten voor het uitloopen der bot ten. Dit heeft in Maart of April plaats volgens het weer. De rupsen worden ook «trekmaden» geheeten en behoo- ren tot de groep der spanners. Ze heb ben onder het middenlij f geen pooten en móeten zich door spannende en trekkende bewegingen verplaatsen. Ze zijn geel-groen met een donkerder streep over den rug. Verder hebben ze aan elke zijde drie zeer lichte, witte, overlangsche strepen, zijn ze 2,5 cm. lang. Vanaf einde Mei, maar Juni en Juli, zijn de rupsen Ze laten zich aan een draad, zelfs spinnen, tot op den grond zakken om in de aarde te verpoppen, op en- kele centimeters diepte. In grasland ge- beurt het ook, dat de verpopping bovfen Melkverzorging bl. 29-30.tejsmten, afkoelen in (B.B.)„Het melkgerief: Niet zindelijkbij Winterdag, daar water te houden melkgerief is dikwijls een bron van besmettng en in veel gevallen oorzaak van zure melk. De melkemmer moet duurzaam zijn, gemakkelijk te reinigen en voldoende groot. Er worden op de boerderijen zoo- wat alle soorten emmers gebruikt, ver vaardigd uit hout, blik zink; de jongste jaren gebruikt men meer verlakte en vertinde emmers. Verlakte emmers zijn minder duurzaam dan vertinde al heb ben deze het nadeel dat het vertinsel nog te gemakkelijk wegwreet. Vertinde emmers zijn in ieder geval te verkie zen boven houten, blikken, zinken of verlakte emmers. De ideale emmer die sterk, duurzaam licht en niet te koste lijk is, komt nog niet in den handel. De melkemmer, uit éèn stuk gemaakt, verdient de voorkeur. Het conisch model, dit is, wijd boven en smaller naar onder toe, heeft het voordeel dat de emmer gemakkelijk tus schen de beenen is te houden en de melkstralen beter op te vangen zijn. Zulke emmer heeft echter het nadeel dat gedurende het melken meer stof in de melk komt. Hier en daar gebruikt men daarom overkapte emmers die echter minder praktisch zijn. Men kan er nochtans zindelijker melk winnen. De melkemmer moet steeds rein zijn; men gebruike hem uitslui tend als melkemmer en niet als wasch- of drinkemmer of, wat nog erger' is, om varkensvoeder uit te deelen. Wat het materiaal betreft waaruit de kruiken vervaardigd zijn, geldt het zelfde als hetgeen wij zegden voor de melkemmers. Aan weerzijden van den kraag zijn best twee luchtgaten aange bracht om de melk te laten uitluchten. Het grondig reinigen van de melk kruiken is van zeer groot belang. Dit bleek bij het naspoelen van kruiken met bacterienvrij water: vrouwelijke melkdieren en in sommige gevallen aan de vetbeesten. Nooit heeft men ze aangeprezen tot krachtvoort- brenging; de tiende serie proefnemin gen gedaan op omnibus paarden door mijne meesters Muntz en Lavalard heb ben het bewezen, ’t is genoeg de levens verrichtingen te verzekeren. Sedert langen tijd heeft men aan genomen dat tot het onderhoud der or ganen men noodig had 0 gr. 6 verteer bare protéine per kilogram levend ge wicht. ’t Is waar, dat volgens de schrij vers, eenigen de totale verteerbare pro téine nemen, de anderen enkel die on der den eiwit houdenden vorm. Dit laatste vermindert de dosis van 1 tot 2 percent volgens de beschouwde voeders. Men kan ze gemakkelijk ten akkoord stellen door hun te zeggen dat dit cij fer niet heel juist kan zijn, immers het 1 hangt af van de samenstelling van de eie-j proteïnen en die is zeer verschillend. Deze moeten radikaal ontbonden wor den in hun elementen gedurende de vertering om te dienen tot den terug bouw der dierlijke albuminnen, en de materialen, die ze aanbrengen zijn, de eenen te veel de anderen in onvoldoen de hoeveelheid. Om er over een oordeel te vellen, zie hier de samenstelling van de plantaar- dige albuminnen, in vergelijking met de kaasstof. de volgende klamp zoodat op die eerste klamp nog verder werd ineenge- drukt. Door op deze wijze verder te werken, werd een uitstekende mengmest verkregen; het eerste deel daarvan werd vaak in Maart of April uitgereden over het grasland en in Augustus. Met behulp van goede teelaarde en van slootaarde, welke in den zomer op de kant is gegooid, zal in menige streek deze wijze van mestbewaring de beste moeten worden geacht, indien hiervoor de noodige arbeidskrachten aanwezig zijn. heeft dunne,; alleenlijk de oude verhouding tusschen 1. breed en 2! de weefselvormende voeders en de voe- de randen.! dingsstoffen, die zich gemakkelijk ver- zuurstof. Dit wil zeggen de groei- en onderhoudsma- der organen en die verbruikt tot voortbrengst van kracht onder alle vormen, sterkte, warmte, vetaanzetting men zoekt de betrekkingen juister te bepalen die dienen te bestaan in 1 bestaan slechts uit verorberde voedsel, tusschen de menten waaruit het bestaat, tot beter en vollediger verbruik. Vroeger achte men het voldoende de noodige hoeveelheid voedende princie pen te bepalen. Thans ziet men in dat dit minimum nog onvoldoende is wan neer andere elementen te kort zijn, die een groote rol vervullen en wier me- canismus nog niet gekend is. Langen tijd heeft men gezocht naar wat men toen «minimum eiwit noemde». Dit is de onontbeerlijke hoeveelheid protéine in elk rantsoen. Nooit is men ten akkoord geraakt. Nochthans, het hadde volstaan zich te herinneren, om' de besprekking te verlichten, wat Rubner, die den tegenstand voorzag zonder er de oorzaak van te gissen, schreef over bijna staan niet één, maar witminima’s De Denen, hebben zeer opzoekingen gedaan, de hebben ze gevolgd; in Frankrijk hebben wij hunne afleidingen en hun ration- neeringsgehalte aangepast. De toepas sing daarvan in de praktijk is voorze ker betreurenswaardig. Gouin zegt: Wat mij betreft, wanneer ik cijfers heb moeten bepalen in de tabellen, heb ik me altijd laten beïnvloeden door het gedacht van onze verlichtste kweekers, het zijn de door hen aangenomen rant soenen, die me altijd geleid hebben. Praktijkers zijn niet zoozeer aan slen ter gehecht als men denkt. Hunne doen wijzen zijn het gevolg van lange en zandachtige opmerkingen gedaan door verscheidene generaties. Kunnen wij theoretisch de oorzaken niet uitleggen en moeten wij onze onkunde maar be kennen. Merken wij op dat al de rant soenen, tot intensieve voortbrengst, aangewend door onze beste kweekers een veel nauwere voedingsbetrekking de wetenschappelijke regels voorschrijven. Deze praktische gegevens aangeno- men nebbende als basis tot het bereke- de wetenschap nen van de rationneeringsgehalten, die heid ik heb voorgesteld, werd ik beschuldigd de voedingshulpbronnen te verkwisten. De rantsoenen men enge voedende ver houding zullen altijd toegepast worden Ze leeft op vrijwel alle boomen en strui-i on de jongeren nog in groei, aan de voorhanden. Zoolang het een open! winter is, moet de gier dan zoo spoedig mogelijk over het grasland worden ge— een ondoorlatende vloer verdient altijd bracht, en dit geschiedt het best opaanbeveling. Een cementenvloer is het wat drogere perceelen. (Zit de grondbestej doch een dichte leemen vloer geheel vol water, dan spoelt er vaak nog, onder de mestvaalt, kan ook zeer goed. In practijk ziet men bij flinke boe ren nogal eens een mestvaalt, waar bo dem en walletjes beide van leem zijn opgezet. Wordt strooisel het niet van te maken, werken kan men wel ze weeke mestmassa een tamelijk geslo- wel reden om zijn nalatigheid in dezen I f-en ge^eej vormt, en mede doordat zich te betreuren. 1 over de mest spoedig eenigszins een Wat de stalmest betreft, zal men han- vlies vormt als het eenigen tijd droogt, zeer juist heeft M. Leroy in de nieuwe tabellen te geven. Vergelijken wij volgens de verschil lende rationneertabellen behoefte van een kalf van per dag ongeveer het zesde deel van zijn gewicht volle melk drinkt. Dagelijks verbruik van 10 1. a we de spaar- welke in onze gronden aanwezig was, reeds duchtig aanspreken. Grasland wordt bij duizenden en dui zenden hectares gescheurd, om een goed gewas aardappelen of koolzaad te verkrijgen met behulp van de reserve- stoffen uit de zode. Het bouwland ont vangt al een paar jaren practisch geen de hoeveelheden stal mest en gier welke worden gewonnen zijn door de inkorting van vee- en var- kensstapel heel wat kleiner dan enke- le jaren geleden. len tot eenvoudige en bescheidene prak- Dit alles is het noodzakelijk gevolg oorlogsomstandigheden, het is goed ons daar ten volle reken schap van te geven, want dan blijkt ook te duidelijker de noodzakelijkheid om met gier en mest zoo zuinig moge- mag men niet potdicht; te zijn en deze op zijn doelmatigst reine lucht oefent aan te wenden. Wie een goede gierkelder heeft, moet zorgen, dat deze luchtdicht afgesloten is of wordt. Anders zou een der stikstof in ammoniakvorm kunnen! verdwijnen. Dit is de eerste wenk, wel ke ter harte moet worden genomen Wie geen gierkelder heeft, zit er moei- lijker voor, want de materialen zijn te schaarsch om thans nog een nieuwe1 kelder te kunnen bouwen. Meestal is inj zulke gevallen een kleine kelder of putmes^ bereiden, kan mest het best worden een goede omwalling. Mestbewaring op De gespecialiseerde fruitaanplantin- gen worden doorgaans goed onderhou den, maar de aan de boerderijen ge- 'hechte boomgaarden blijven al te dik wijls verwaarloosd. Het sleunen der hoogstammen is even onontbeerlijk als het sleunen der Inzonderheid moe- kanker aangetaste takken, of takken die den toegang van het licht tot in ’t midden der kroon belemmeren, verwijderd wor den. De strijd tegen de schadelijke in secten en de ziekten dient methodisch doorgedreven. De ruwe schors, waaron der het ongedierte een schuilplaats vindt, dient van den stam en de hoofd takken afgekrabd. De boomën (stam en kroon) dienen ’s Winters besproeid met stoffen die de eieren en de insecten vernietigen; welke later de bladeren en het fruit zouden aantasten. In dé Lente en in den Zomer zullen opeen volgende behandelingen de boomen be schermen tegen de talrijke insecten of ziekten die den oogst zouden in gevaar brengen. De landbouwers die de noodige ken nissen bezitten en over de noodige toe stellen beschikken, kunnen deze be handeling zelf uitvoeren: desnoods kunnen zij zich wenden tot een der specialisten die, het land door, de ver zorging der boomgaarden op contract aannemen. De bemesting moet zoo volledig mo gelijk zijn en op het gunstige tijdstip toegediend worden. De phosphorzure en potaschhoudende meststoffen zul len zooveel mogelijk in het begin van den Winter gegeven worden. De stik- stofhoudende meststoffen zal men in de Lente toedienen. Goed verteerde stalmest, alle 3-4 jaren toegediend, zal gunstige uitslagen geven: men zal als dan minder minerale meststoffen moe ten gebruiken. Ook aalt werkt zeer snel, maar haar werking dient aangevuld door een toepassing van phosphorzure meststoffen. De bodem moet bovendien een toe reikende hoeveelheid kalk bevatten, in zonderheid voor appelaars en steen- fruitboomen; desgevallend geve men, in ’t begin van den Winter, een kleine dosis kalk. De Rijkstuinbouw- en Landbouw kundigen verstrekken dienaangaande alle, nuttige inlichtingen. Een vlug schrift betreffende de zorgen te geven om de fruitopbrengst te verhoogen, I werd onlangs uitgegeven door den Tuin- dên grond''geschiedt? aan grasstengels, bouwdienst voor de uitbaters van boomgaarden en wordt hen op aanvraag kosteloos gezonden. ken, maar vooral op kers, kriek, appel,! peer, pruim, kruisbes, zwarte bes, ha zelaar, olm, linde, meidoorn (hagen),! beuk, eik, wilg, enz. Op aalbes en fram boos komt ze weinig voor. De voorkeur, wordt nochtans gegeven aan den ker selaar. Bepaalde variëteiten krijgen] on+staan ook de voorkeur, bijvoorbeeld de Mei-! kers, de Goudreinette e, a. Bellefleur en Court pendu worden gewoonlijk niet aangetast. I heelemaal kaal De rupsen vreten aan de ontluikende knoppen en beschadigen die grootelijks. Als de bloemen opengaan, vreten ze er de meeldraden en stampers uit en ma ken ze alzoo onvruchtbaar. De jonge vruchtjes worden ook niet gespaard^ ren, vooral de groenekersen. De rupsen vre - krachtige ontwikkeling van 1 ten er een gat in tot op de kern. In ve- tegenhoudt. le gevallen worden veertig p.c. van de, een deel van de gier over de oppervlak- te van het land weg). Kan men de gier uit deze putten niet' meer naar het land brengen, dan is het beste, ze over de mestvaalt uit te gieten; dan heeft men althans kans dat er nog wel wat van terecht komt, wat niet het geval is, als men de put eenvoudig laat overloopen. VZie geen gierkelder bezit, heeft thans 1 m ziin nalatigheid in dezen! te betreuren. 533 BBSSSS2S5: BHSSSSaS’SS’W’W van HS'.’Ü A ‘■H Kaasstof van de koemelk o 0,9 1,0 10,5 0,2 11,0 Gliadine van het graan 1 Arachine van de arachide o sr rel «w tlnHencoed bhfven tatrien U het wascM met MiBSUUÉÏ'MttttltKHSrt/l» V v.. -MÜua' k, Ah— --ÏA/ '■■Sr -! Tc verkrijgen in alle goede Apotheken of vrachtvrij tegen postman daat. on rrv cw tt' De doos van 8 poeders fr. 4,00 De driedubbele doos 25 poeders fr. 18.0© Gebruik ze eens, U zult n®eit geen ander meer gebruiken. Waarom lijden aan MIGRAINE HOOFDPITN TANDPIJN GRIEP RHEUMATIEK ZENUWKOORTSEN KW PIJN DER MAANDSTONDEN XXX^ XXJÖl n als de Wonderbare BRUINE POEDERS van der Apotheek DE POORTERE SINT NIKLAAS - WAAS U oBgenb’ikkelijk, zonder schadelijke K gevolgen

Ons Boerenleven (1922-1965) | 1942 | | pagina 2