22e JAAR Nr 48. Goede behandeling van het gras land in den voorwinter geeft beter grasbestand krachtiger een en zode beworteling, met diepere welke ook in ongunstige winters minder lijdt. OMZETTINGSVERMOGEN. OVER DE Dit is de en I 1 de nielen. weeinig wordt gewaardeerd verschilt van ras tot het vereischt. tig toch nog het vandaag omzettingsvermogen, in den echten zin regels en wetten reeds gezegd veranderingsver - dat bij gemiddeld en dan Om die raden, KLEINE WINTERVLINDER. (Cheimatobia brumata) hebben. Zoo zijn vroegrijpe rassen uit j den aard der zaak en van huis uit, goe de voederverwerkers. En dit is heel na tuurlijk. Vroegrijpe dieren zijn de die ren die op jeugdigen ouderdom reeds hun volledige ontwikkeling hebben be- loopen. vooral in de Juli en gedurende enkele schoone dagen van de maand November. Ze eten gretig de volwassen, Lakkende rupsen- od. lang de eiwitachtige stoffen van voeders op uitmuntende lijke producten te wijzigen hare gebuur die er maar 5500 voort -I brengt. Zeggen we gerust dat een zorg- i vuldige voederberekening wel eens tot verrassende resultaten zou leiden en i aantoonen dat in menig geval de 5500 liter koe verre te verkiezen is boven die der 6000 liter Betreffend veranderingsvermogen on zer nuttige huisdieren zegde de geleer de professor Frateur op de studiedagen van den B.B. in 1927 o.m. „Verbetering moet op economischen grondslag steunen. Alle andere be schouwingen zijn maar van bijkomend belang b.v. wat de schoonheid betreft. Het veranderingsvermogen moet den grondslag vormen der verbetering. De uitbating der dieren is een nijverheid van ’t woord, en de der nijverheid zijn hier toepasselijk. De stallen zijn hier de werkhuizen, de dieren de omzettings- machines, het voeder de grondstoffen die in menschenvoedsel en nieuwe nij- verheidsproducten omgezet worden. De maatregelen die niet voor doel hebben verhooging van het veranderingsver mogen, hebben slechts bijkomend be lang. En in het bekomen van zuivere linies van dieren met een veranderings vermogen veel hooger dan de middel maat, en in de verspreiding van deze linies, ligt de vooruitgang. Al de pogingen die niet met dat doel gedaan worden zijn verkeerd: keurin gen en prijskampen namelijk alléén volgens het uiterlijke, hebben geen zin meer”. Uit deze enkele woorden blijkt dade lijk en klaar hoe zeer de groote en verdienstelijke pionier der veeverbe- tering in de richting der melkproductie, het omzettingsvermogen op prijs stelt. Over de redenen daartoe hoeven we niet uit te weiden. Het is zonneklaar dat we vee moeten houden niet als een i, middelen is het beschermen van de in sectenetende vogels, welke in ons land overwinteren, voornamelijk de meezeil en roodborstjes, welke geweldige hoe veelheden wij fj es vlinders kunnen ver- -NN... kunnen de volgende over h Het is ook goed, de hoenders een paarheen de boomkruin bereiken, maal per jaar onder de boomen te laten y maanden Juni en heeft men ongeveer 15 gram lijm i pikken de cocons uit de aarde en lusten in den Winter de kruipende wijfjes ook. Het voornaamste bestrijdingsmiddel is het aanleggen van Lijmbanden rond den stam der boomen. Begin October wordt een stuk perkament papier van ongeveer 15 centimeter breedte stevig om den stam gebonden met twee touw tjes, een langs boven en een langs on der. Indien de schors van den boom ruw is, krapt men ze er eerst af op de plaats, waar de band komt. Want de vlinders mogen er niet onder door kun nen kruipen. Deze band perkamentpa- pier wordt bestreken met een dunne laag vruchtboomlijm. Dit is een speciale soort lijm, die zeer klevig is en zoo blijft gedurende verschillende maanden, niet tegenstaande droogte, zon of regen. Men kan ze zelf bereiden volgens zeke re recepten, doch dit is een omslachtig werk en het product, dat men verkrijgt, is toch nooit zoo goed als de vrucht boomlijm, welke men in den handel koopt. De (Vervolg). Verspreiding. De meeste wintervlinders worden aangetroffen in de streken, waar veel kersen geteeld worden, daar hieraan de voorkeur gegeven wordt. De verspreiding van den eenen boom- aard naar den anderen gebeurt nooit op groote schaal, aangezien het wijfje niet vliegen kan. Wel kunnen de rup sen van den eenen boomgaard naar den anderen overloopen en soms zeer ver, wijl ze ook op hagen en andere strui ken leven. Als ergens een plaag optreed is het nochtans gewoonlijk te wijten aan een jarenlange verwaarloozing van de bestrijding. De vermeerdering kan dan jaarlijks zoo toenemen, dat de boomgaard op den duur niets meer op- brengt. De verspreiding van de eene streek naar de andere gebeurt bij middel van jonge boomen, welke men aanplant en welke voortkomen uit een aangetaste kweekerij van een andere streek. De wintervlinder leeft immers ook in de kweekerij en en daar, waar hij niet krachtig bestreden wordt, blijven de1 eieren levend op de boomen en brengen j er het ongedierte mee op de nieuwe aanplantingen. Daarom moet, bij het aankoopen van boomen, de voorkeur gegeven worden, aan boomkweekerijen, waar de ziekten- in insectenbestrijding krachtdadig ter hand wordt genomen. Bestrijding. De bestrijding van den wintervlin der is tamelijk eenvoudig en kan op een meer degelijke wijze en met beter resultaat toegepast worden, dan op de meeste andere insecten. Een van de natuurlijkste bestrijdings- deze eigenschap der dieren nog veel te reikt. Om dien vollen wasdom te beko men is er natuurlijk voedsel noodig, - - -1 door onze men is er Aljk 1 landbouwers. Het omzettingsvermogen voedsel dat op gunstige en snelle wijze verschilt van ras tot ras. Er zijn vee- in vleesch, beenderen, vet wordt omge- rassen die deze eigenschap als in pacht i werkt. Tot dit omwerken is een krach- hohhon '7.r,o „iivx TrrooiT-iinn roccori nif x.'zy OUlZettingS VermOgen T’-**.''* - '-1— Vroegrijpe dieren hebben het eigen be- ben de Carbolineum wijze in dier-boomen, welke van een lijmband voor- zien werden, moeten bespoten worden, (Vervolg op 2e blz. 2e kolom), omdat er toch nog altijd vlinders in wijfjesvlinders, welke tegen stammen oploopen, worden tegenhouden door den lijmband en blijven er op plakken. Ook vele mannetjesvinders, welke rond de vastgeplakte wijfjes ko men fladderen, worden gevangen. In Januari, als de vlinders opgehou den hebben te vliegen, verwijdert en verbrandt men de banden. Men mag dit werk dan niet langer uitstellen, want vele wijfjes leggen toch eieren op den band en hieruit zouden rupsen te voorschijn komen, welke dan toch op den boom zouden geraken, reden is het ook niet aan te de lijm direct op den stam te smeren. De lijmbanden worden ongeveer op 1 meter hoogte aangelegd: indien er nog vee in de weide graast, legt men ze of wel heel hoog, ofwel laag bij den grond Bij sterk optreden van den wintervlin der zal het wel eens noodig zijn, twee lijmbanden, den eenen boven den an deren, aan te leggen, want als op den eersten reeds vele vlinders vastkleven, over hun ruggen Voor een boom van gemiddelde dikte i noo dig en 65 centimeter perkamentpapier. Volgens tellingen heeft men kunnen 'nagaan, dat bij een tamelijk sterke aantasting, gemiddeld vierhonderd vlinders, vrouwelijke en mannelijke, per boom gevangen kunnen worden. Het tweede bestrijdingsmiddel is de bespuiting met carbolineum, welke vooral in kweekerij en en op struiken (bessen, hagen) moet toegepast worden, aangezien deze planten geen stam heb- om er een band rond te leggen, doodt de eieren. Ook de Het gaat hier natuurlijk over het omzettings- of veranderingsvermogen onzer nuttige huisdieren inzonderheid onzer koeien. Wat we verstaan door veranderings vermogen Dit is de eigenschap der dieren om het verorberde voedsel om te zetten in dierlijke voortbrengsels als melk, boter, vleesch, wol, arbeid andere. We hebben het vandaag over den factor omzettingsvermogen, dien we ook kunnen voederverwerking noemen met des te meer bezieling daar deze eigenschap, maar al te veel, op ’t ach terplan wordt geschoven, wat zeg ik, daar ze wellicht door vele veehouders zelfs niet is gekend. De factor is er eene die als in een duister hoekje staat, en onopgemerkt wordt voorbijgegaan. Maar al te veel veehouders verkeeren in de meening dat een goede melkkoe is, deze, die vele melk voortbrengt. Ver geten we echter niet dat de netto op brengst (winst) het resultaat is van het verschil tusschen productie en pro ductiekosten. Welnu een dier met gun stig omzettingsvermogen haalt uit het voedsel veel uit; een dier met deze eigenschap niet bedeeld, laat veel van zijn voedsel verloren gaan. Nu begrij pen we het belang van de voederver werking, een hoofdfactor in de ra- tioneele uitbating onzer dieren. Onge twijfeld zien we met goede oogen dat onze koeien vele en goede melk leveren, doch deze opbrengst nemen als maat staf tot beoordeeling van de produc tiewaarde van het dier gaat niet op. Om eén oordeel te vellen moeten we re kening houden met alle de elementen die tusschenkomen in de productie en met name de gevergde onkosten niet vergeten in de berekening van den werkelijke netto-productie. We willen onze zienswijze staven door een paar voorbeelden. Twee koeien A en B brengen elk evenveel evenwaar dige melk voort zegge elk 6000 liter ’s jaars. Gaan we daaruit zoo maar da delijk besluiten dat beide dieren even goede productiedieren zijn. Toch niet! Er valt te zien wat elk der dieren ge kost heeft om die opbrengst te geven. En dit verschil is in menig geval zeer groot. Om die dieren naar hun eigenlij ke productiewaarde te kennen moeten we kunnen berekenen aan hoeveel zij den kilo melk of boter voortbrengen. En dit dier zal het beste zijn dat den liter melk of den kilo boter aan den goedkoopsten inkomprijs weet te leve ren. Zoo komen we niet alleen in vaarwater van melkcontrole doch te vens in dit van de voederberekening. Een oningewijde zal bij het beoordeelen der melkkoeien dadelijk beslissen dat een koe met 6000 k. melk beter is dan luxe-artikel maar opdat het produceere en veel produceere en zooveel mogelijk produceere, binnen de gewenschte en gepaste grenzen, zijn bezitter en ’s lands welvaart ten bate. Terloops voegen we hier aan toe dat voornoemde professor in het opvoeren der melkproductie nadruk legt op het verhoogen van het vetgehalte meer nog dan op het vermeerderen der kwantitatieve opbrengst. Veel werd er voorzeker en geschreven over 1 mogen, toch moeten we bekennen dat men Alle aankondigingen mogen vrij aan’eerd worden Jaarlijkecfae of tijdelijke aankondigingen volgens overeenkomst. Ongeteekende artikels worden geweigerd. Ieder schrijver ia verantwoordelijk voor zijn bijdragen. Officieel Orgaan der Landbouwaomicen, Veekweek- en Varkenssyndikaten van Oost- en West-Vlmdere». DRUKKER-ÜITGEVER V. DECAN, Groote Markt, DIKSMUIDE. TeL 97. ZONDAG 29 NOVEMBER 1942. WEEKBLAD iw&a - 'jetxaaa^ r- ..7 IH 1111 IWHH—HI II WH I IMI— Abonnementsprijs 90 ir. *s jaars. Bijzondere prijs voor de le sten der Raadbouwcomicen. PostcheckreI;ening 39.307. Alle artikels, inededeelingen en aankondigingen atare ’jftachtyrij op tegen den E'INSDAG avond. .R-- Igjipw- I.I.I.J IIIIH

Ons Boerenleven (1922-1965) | 1942 | | pagina 1