HOE GAAT HET IN MEXICO. NBuwpoori - siadsDlews Dlksmoiöe - Siadsntsuws. o-o On2;e Kristene Sociale Beweging. de+ ter1ve7ezj;nliiki^ vaioiis a 0 Christen Sociaal ideaal. or KALKOVENBRUG- VEURNE NIEUWPOORT GHISTEL BRUGGE UURTABEL DER f CZ LIJN VAN DIT EN DAT. een der ONGEVAL. moet wer DAVIDSFONDS. die leer staan wij hier in WERKERSVERBOND DE is de zoo erg, UURREGELING DER TRAMS VOOR DE VISCHHANDELAARS Veurne en DE ver- BIT en on- W erkersverbond werkliedenfeest verkrijgen HÖle, DeRoo- om Veranderen 6.47 10.00 14.18 18.26 20.51 7.11 10.11 14-32 18.40 21.02 11.30 11-35 11.40 11.45 11.50 11-55 12.00 12.00 12.08 12.10 12.20 12.25 12.30 12.35 12.40 12.45 12.55 13.00 11.20 11.25 11.35 11.40 11.45 11.50 11.55 12.00 12.05 12.10 12.05 12.15 12.20 12-25 12.30 12.35 12.40 12-45 eed en Veurne (s!‘.atie) Wulpen Nieuwpoort St-Jooris Mannekensvere Schoore ^t-Pieterscappelle Zevecote Ghistel Westkerke Roxem (Ettelgb.) Roxem (Bekegh.) 7r>rkeghem Tabbeke ''nel'eghem Varssenaere "t-Andries Brugge (statie) 8.15 8.20 8.25 8.30 8.35 8.40 8.45 8.45 8.50 8.55 9.05 9.10 9.15 9-20 9.25 9.30 9.40 9.45 18.15 18.20 18.25 18.30 18.35 18.40 18.45 18-45 18.50 18- 55 19.05 19.10 19.15 19.20 19.25 19.30 19.40 19- 45 7.00 7.05 7.15 7-20 7.25 7.30 7.35 7.40 7.50 7.55 8.00 8.00 8.05 8.10 8.15 8.20 8.25 8.30 18.00 18.05 18.15 18.20 18.25 18.30 18.35 18- 40 18.50 18.55 19- 00 19.00 19.05 19.10 19.15 19.20 19.25 19.30 te ver O-o GEMEENTERAAD APOTHEKERSDIENST. Op Zondag 15 Januari is Apotheker VOCKE van dienst. Ook Calles zal en het geloof De herstellingskwestie van de Kalk ovenbrug blijft nog steeds in den steek. Verleden maand was er druk spraak deze brug te modemiseeren, maar daar van is niets terecht gekomen en nog dit geen de bestaan- in. Daarover meer toekomende week. Nóg andere organisaties worden in het vooruitzicht gesteld. Om het te weten en om op de hoog te te zijn hoeft ge maar iedere week trouw «ONS WEEKBLAD» te lezen- En elk zegge het voort. n ’•et lossen van ijzer zijn hand verplet terd tusschen de ijzeren staven. Vin geren en duim werden leelijk bezeerd e"1 dade'ijk moest in geneeskundige hulp voorzien worden. Zijn toestand is zorgwekkend en M art nog 2 voordrachten: «Over- -Je' der Primitieven». (Datum later) Ingangsprijs 1 fr. voor de leden van 't Davidsfonds 3 fr. voor niet le den. Kaarten op voorhand te bij den haar L. Vin laan. ui Steyart, scïepe- zes kinderen te Te bekomen ten bureele dezer DE VOORNAAMSTE BESMETTELIJKE ZIEKTEN HET RUNDVEE EN HET PAARD van Dr. M. SOBRY. Prijs 10 frank. AVENBEWEGING GEDURENDE DE MAAND DECEMBER Op 9 December gebeurde alhier de Kaai een ernstig ongeval. De genaamde Symoens Henri, 'lende voor de maatschappij «Handel Scheepvaart» onzer stad, werd bij fenmeester H. Jehansart. BAAN NIEUWPOORTSTAD NIEUWPOORTBADEN Jaren lang is er spraak geweest deze uiterst armzalige Baan te herstellen en er een baan te ontwerpen, waardig van een Badstad. Deze baan die door Nieuwpoort-Stad moet onderhouden worden, ligt feite lijk op het grondgebied Oost-Duinker- ke. Gezien de naijver die bestaat tus schen de gemeente Oost-Duinkerke en de Stad Nieuwpoort, wegens het inlij ven van een gedeelte van het grondge bied van Oost-Duinkerke aan Nieuw poort-Stad, bleef de zaak der herstelling van deze Baan jaren lang onbeslist totdat eindelijk de Staat er tusschen gekomen is en de herstelling dezer baan op zich genomen heeft. Er wordt herinnerd aan de Visch- ’-andelaars dat een geregelde dienst ter state Nieuwpoort-Stad bestaat voor het vervoer van versche visch, garnalen, o'sters, mossels, kreeften, enz. Aangeboden ter statie tot ten laatste 16 30 ure, komen deze zendingen den Van de gastvrijheid van ONS WEEKBLAD zullen we steeds uim gebruik trachten van te maken. .'1 de werklieden onzer streek zullen Idus bijna week op week onze'werking kun nen volgen, en ze zullen zici kranen ■overtuigen van de weldoendel beztling die onzen strijd om hun wflzij^ be zielt. De Havenbeweging van Nieuwpoort Brugge (statie) St-Andries Varssenaere Snelleghem Tabbeke Zerkeghem Roxem (Bekegh.) Roxem (Etellegh.) Westkerke Ghistel Zevecote St-Pieterscappelle Schoore Mannekensvere St-Jooris Nieuwpoort Wulpen Veurne (statie) NIEUWPOORT-DIKSMUIDE (Heen en Terug) B 5.46 7-58 11.55 16.52 20.04 S 5.52 8.02 12.01 16.58 20.09 6.07 8.17 12.16 17-13 20.24 Nieuwp. Nieuwp. Pervyse Diksinuide 6.18 8.2Q U 27 17.26 20,35 Diksm. Pervyse Nieuwp S 7.25 10.25 14.46 18.54 21.02 Nieuwp B 7.34 10.34 14.56 19.03 21-25 AUTOBUSLIJNEN BRUGGE GHISTEL NIEUWPOORT VEURNE s die zich hier nog het meest laat oelen onder al de Belgische Zeeha vens. I. Bij het inkomen noteerden we en kel 16 schepen met een globaal totaal van 3,755 tonnen- Voor gmsch het jaar 1932 zijn de haven binnen gevaren: 52 schepen met een vracht van 15.417 Tonnen en 146 schepen zonder vracht vertegenwoordigende een tonnenmaat van 29.371 tonnen. II. Voor het uitvaren zijn de opge geven cijfers wat rooskleuriger ge durende de maand December verlieten 10 schepen de haven met een gezamen- Ook hier te Nieuwpoort é-Saatons j) Christen Werkersverbond geestdftig Voor gansch het jaar 162 schepen met een tonnenmaat van 23.237 ton, terwijl enkel 37 schepen de haven verlieten zonder vracht. gen der werklieden, zoo geestelijke, steeds voorgestaan 1-ondigd, v< el krachdadiger rechtzinniger dan wie ook. Onze tegenstrevers kunnen het te gendeel beweren dat vraagt immers maar de moeite van het te zeggen- Maar het u .ended BEWIJZEN dat kunnen ze riet. Op gebied van sociale strijd mag de Katholieke Kerk bogen op een verleden dat torenhoog verheven staat boven dat van gelijk welk organisme. En dat schitterend verleden is de beste waarborg voor de heilvolle toe komst die ze ons bereidt. Het is in den geest der Katholieke sociale leer .dat onze Kristene werklie denorganisaties opgevat zijn. Stuk voor stuk werden in de laatste jaren de sociale watten ten voordeele van onze werklieden veroverd. Spijts laster en geknoei stond het Algemeen Christen Werkersverbond vooraan op de bres,. Vooraan, zeggen wij. Onze leiders hebben in de laatste jaren, onder meer, den moed gehad en den durf hun aandeel in de leiding van het land te aanvaarden. De socialisten, volksmenners zooals geen, bleven steeds toekijken en kritikeeren dit is eigenlijk steeds -het gemakkelijkste. Toch werden ze tot ’n soort razernij gebracht, omdat er daar ’n Minister was, ’n Christen Demokraat,' die in 3 tot 4 jaar tijd meer sociale wetten ten voordeele der werklieden deed stem men, dan de socialisten te zamen sinds de stichting hunner .partij. Zoo kwamen uit Minister Heyman’s handen de verhooging en de uitbrei ding van den werkloozensteun de ver plichte aansluiting van alle werkgevers bij de compensatiekassen, de uitbrei ding en de verhooging der pensioenen; de pensioenen voor gebrekkigen, de premies voor het bouwen van werk manswoningen, de verplichte /verzeke ring tegen werkongevallen, de uitbrei ding van den steun aan de Mutualitei ten, en zooveel meer. Het is wel goed dat eens aan te ha len,'buiten den kiesstrijd, want zooveel werklieden bij de socialisten divaald, weten daar niets van. En dat is nog maar een klein staaltje van de geest- en durfkracht die onze organisaties bezielt- zelf richt weldra een GEMEENTERAADSZITTING VAN 7 JANUARI 1933. De eerste 'jimeenUeraadsiitting van 933 mocht zich in een ongewone be- 'wgstelling verheugen. De openbare rtibuun zat immers stampvol. M. De Keyzer opende de zitting met verklaren hoezeer het hem verheug de al deze nieuwe raadsleden rondom hem te zien. Helaas, zijn vreugde zou van korten duur zijn, zooals al dadelijk bleek uit het vervolg der gemeenteraadszitting. Want na den grondwettelijken van getrouwheid aan den Konmg gehoorzaamheid aan ’s lands wetten, die door al de verkozen en met een roe- -ende eensgezindheid werd afgelegd en na het vaststellen der voorrangsorde, werd het woord verleend aan raadslid Daenens. Deze zette zijn politieke loopbaan in met een streng rekwisitorium over en kele onbenullige feiten die in ’t jaar dertig gebeurd waren, verklaarde na mens de Liberale Partij dat hij geen vertrouwen schonk aan de Katholieken Jhet tegenovergesteld zal ook wel waar zijn) dat zij geen deel zouden nemen aan het bestuur der stad, dat zij zich zouden beperken tot een loyale, op bouwende oppositie en tot een strenge kontrool. Dus ongeveer zooals het vos- ie uit den fabel die druiven zijn te groen Ook M. Vandorpe kreeg het woord, maar hij was nauwelijks begonnen of daar viel als een donderslag in de zaal: «De zitting is gesloten», en wij moesten buiten. Iedereen was verwonderd over onverwacht besluit, waartoe minste aanleiding scheen te Nu er was niets aan te doen, we moes ten buiten. Waarom Welke woorden zouden wellicht ^sproken worden, die wij, oningewijden, niet mochten vernemen? Mysterie. Nu, daar is nog een spreekwoord dat zegt «De kraaien zullen het uitbren gen» en misschien zullen wij in ’t korte heel interessante dingen vernemen. Als ons pijpje uitgerookt was, moch ten wij wederom binnen. M. Titeca was juist aan ’t woord en verklaarde dat de Katholieken zes jaar lang zonder de Liberalen hadden be stuurd, dat hun werk mocht gezien zijn en dat zij het in ’t vervolg wel nog maals zonder de Liberalen zouden kun nen stellen. Daarna werd overgegaan tot het ver- k:e'en van twee schepenen. Een plech tige stilte hing over de zaal. Wat zou er nu gebeuren Maar reeds na enkele oogenbükken waren wij gerustgesteld. De Heer Tite ca was schepen verkozen met vijf stem men. De andere briefjes waren wit. De tweede schepenzetel werd op dezelfde wiize aan den Heer Focke toegekend. Daarop werd de zitting geheven- Wij konden terloops nog enkele woorden snappen van een vertrouwelijk te tusschenkomst bij Ministers en Gou verneurs; vrij dus voor iedereen gansch kosteloos. RECOLLECTS AVONDEN eens per maand voor alle bestuurleden onzer organisaties en studiekringers. Verder, onze kranige KAJOTTERS en KAJOTSTERS. Onze Kajotsters ge ven onder meer op Zondag 22 Januari aanstaande hun openbaar feest. Koste- ■ooze toegang voor iedereen. De kinde ren die niet van hun ouders vergezeld rijn worden niet toegelaten. Ook het Christen trr’ng. Daarin zijn begrepen deze voor Rijssel en Parijs. Het vervoer geschiedt tegen de prij zen voor goederenvervoer (Tarief Yr goed) 20 ten honderd wordt afgetrokken van het gewicht voor het ijs. Over Mexico is thans weinig ver trouwbaars te vernemen. De groote bla den zwijgen, omdat de persagentschap pen zwijgen. En deze zwijgen omdat de ingever van de kerkvervolging in Mexico, oud-president Calles, een Jood is. Na drie jaar bloedige vervolging (1925—1928) hadden de Katholieken van Mexico gehoopt betere tijden te mogen verwalchten. Nieuwe politieke leiders hadden immers het roer in han den gekregen, maar het bleek alras dat zij niets anders waren dan poesj esnellen van Calles- Deze Calles heeft vroeger eens ge zegd «Ik ben een persoonlijk vijand van Jezus-Christus». Dit is ten slotte een even belachelijk als godslasterlijk woord. Zoovele vervolgers hebben im mers ook verteld wat Calles thans ver telt. Zoovelen zijn reeds gestorven, ge oordeeld en vergeten, verdwijnen en vergaan zal leven. Dat de toestand voor de Katholieken in Mexico ondertusschen ver van roos kleurig is, moge onder meer blieken uit volgende feiten. Bij wet is bepaald dat het aantal priesters in verschillende districten zal worden vastgesteld. Aldus, in het fede raal district Mexico, worden 34 pries ters als zielzorgers erkend en geduld. Deze 34 priesters moeten instaan voor de zielzorg van een bisdom van ander half millioen menschen. Ze mogen hun zielzorg uitoefenen in de kerk, die hun hiervoor door den staat wordt aange wezen, en in geen andere kerk. Op straf van 200 tot 500 pesos boet of vijf tien dagen gevang. In het district Michoacan heeft men een bijzonder scherpe wetgeving op de priesters ingevoerd. Het district is ver deeld geworden in elf onderdeden, waarvan elk zoowat tien parochies telt. In elk dezer onderdeden zullen ter hoogste drie priesters worden erkend. Het is hun verboden te gaan wonen in de bijgebouwen van de kerk, welke vroeger als pastorie dienden; de staat zal de pastorieën voor openbaar nut ge bruiken. Alle priesters, erkende en niet-erkende, zullen een speciale identi teitskaart moeten bezitten. Op de kaart der erkende priesters zal worden ge- schreven Toelating om te officiëe- ren Op de kaart der overige: Geen toelating om te officiëeren Een pries- tei, die deze voorschriften niet zou onderhouden, zal nooit meer erkenbaar zijn en bovendien strafbaar met zes maand gevang. Het is verder aan alle priesters verboden een kerkelijke plech tigheid buiten hun vefblijfnlaats bij te wonen, zonder vooraf toelating van df burgerelijke overheid te hebben bel-c- men. Straf: tw<-e maand gevang en 200 pesos boet. In Vera Cruz, Tabasco en Queretaro zijn reeds tal van kerken omgevormd tot scholen, bibliotheken, vergaderza len of kinemas- Voor menschen, die tegen den wil der regeerders in, toch publiek blijver toonen dat ze aan het geloof hunner va deren gehecht blijven, vinden de auto riteiten allerhande kleinzielige moei lijkheden. Bijvoorbeeld, de menschen van een bepaald dorp hebben geen er kend priester. Wie de H. Mis wil hoo- ren, moet naar het naburig dorp. Om evenwel daar te komen, moet men over heen een rivier, waar een tol te betalen is op de brug. Wat heeft men gedaan' Menschen, die over de brug gaan om de H. Mis bij te wonen, moeten tien dubbel tol betalen. Hoe het in dit ongelukkig land met de scholen gesteld is, valt licht te be grijpen. Het is zoo erg, dat een huisvader, Gonzalez Franco, onlangs in een open brief aan een blad verklaard heeft, vast besloten te zijn, zijn laten opgroeien zonder eenig onderwijs, liever dan ze toe te vertrouwen aan een staatsbestuur dat ze bederft en hun zielen naar den ondergang voert Hij voegt eraan toe dat, zoolang de wetten op het onderwijs niet veranderd zijn hij zal blijven weigeren zijn kinderen te zenden naar de scholen holen van ongodsdienstigheid en prostitutie Hoe zulk een toestand mogelijk is in een katholiek land en dergelijk bewind niet bij een eerste verkiezing omverge- wrorpen wordt? Maar wat wilt ge? De verkiezingslokalen worden door gewa pende troepen van de nationale revohr tionnaire partij bewaakt. Op voorhand is de uitslag der verkiezingen bekend- Wie openlijk tegen de gevestigde partij durft op te komen, is ervan verzekerd binnen zooveel dagen in het gevang te zitten. Mexico kan slechts bidden, lijden en wachten. En voor ons allen zijn dergelijke toe standen een ernstige verwittiging. Wat mogelijk is in katholieke landen als Mexico en Spanje kan ook hier gebeu ren. De vijanden van onzen godsdienst beloeren ook onze kerken en onze scho len, gereed om toe te springen bij de eerste gelegenheid. Katholieken, let op Uw zaak E’ectrieke trams Oostende-De Pan ne. Vertrek uit Nieuwpoort om 5.53 7.33 9-13 11.18 12.47 <4.18 15.33 16.53 18.08 19.28 en 21.23. Electriek uit Nieuwpoort 7.33 gaat naar Veurne. Nieuwpoort-Baden Geven aansluiting voor Veurne te Coxyde-Baden, de trams vertrekkende uit Nieuwpoort om 15.33 en 19-28. Geven aansluiting voor Veurne Oostduinkerke-Baden de trams trekkende uit Nieuwpoort om 12.47 en 16.53. Elektrieke tram De Panne-Veurne- Nieuwpoort-Oostende vertrekt uit Nieu nooit om 5.42(§) 7.02 7.57 10.22 12.40 13.57 15.22 16.37 17-57 19.11 en 20.31. Vertrekt uit Veurne om 5.02. Elektrieke trams uit Veurne naar Nieuwpoort-Oostende om 6,20 11.39 15,39 17.08 veranderen in Coxy de-Baden om 7,13 veranderen in Nieuwpoort-Bad. om 9.33 14.33 ver anderen in Oostduinkerke-Baden. KRISTEN NIEUWPOORT. Bij het verschijnen van dit proefnum mer van «ONS WEEKBLAD» kan het niet anders dan nuttig zijn, eens even te wijzen op de werking van het Chris ten Werkersverbond. van Nieuwpoort. Het SYNDIKAAT is het organis me dat onze werklieden verzekert te gen de risico’s van werkloosheid en ge dwongen werkstaking. Het behoort tot die ontzaglijke organisatie van het Al gemeen Christen Vakverbond, het bol werk dat reeds zooveel voorname so ciale wetten heeft veten te veroveren en er nog zooveel voorbereidt. Voor alle inlichtingen en inschrijvingen voor Nieuwpoort en omliggende, zich wen den bij Aug. Dubuy, gemeenteraadslid te Nieuwpoort, Yperstraat- ZIEKENBOND geeft vergoedingen voor ziekte, werkonbekwaamheid, te ring, groote en kleine operaties (koste loos), geboorten, X stralen, brillen, tanden, enz. Onze Ziekenbond (Nieuw poort en omliggende gemeenten) is aan gesloten bij het v erbond Oostende- Veurne-Diksmuide dat bijna 25.000 le den telt. Verder beschikken wij over eene ziekenverpleegster. Voor alle in lichtingen zich wenden bij den schrij ver Schoolstraat, 44 te Nieuwpoort. STUDIEKRING Voor volwassen werklieden. Wat dat is Voordracht, bespreking, gezellig samenzijn, ’n fer me pijp en geurige tabak gratis voor niets. Alle 2n en 4n Donderdag van de maand te 7 uur in het Davidsfonds, De Roolaan te Nieuwpoort. INLICHTINGSBUREEL: Alle Zon dagen van 11 tot 12 uur. Toegankelijk voor haegenaamd iedereen, lid of geen lid van onze organisaties- Men mag er voor alle zaken komen pensioenen, kindertoeslag, bouw premies, gewensch- voVenden morgend vroeg ter bestenr De bange voorbije jaren hebben in vele harten ’n bitterheid en ’t wrok ge zaaid en er doen groeien, en zoo velen ’oopen gedrukt onder den last van eenc wereldorde die onrechtvaardig is en harteloos. Onze wei klieden zijn tot 'n zeker besef gekomen van de minderwaardig heid waarmede ze zoo ten onrechte bejegend werden en veelal nog beje gend worden. Sluwe volksmenners, of verdwaalde idealisten ooi;, die hun eigen wrok niet meester konden, hebben velen onder het volk opr eruid en hen tot een ver keerd besef van hun toestand gebracht. Het kapitalistisch stelsel, zooals het thans bestaat, is eene oneer voor onze beschaving. Het is doordrongen van het hatelijks e- en het menschonteerend’ ste systeem dat ooit bestond: het libera lisme. Het socialisme, de voorlooper van het commui isme, is niet „minder on-, rechtvaardig. Waar Liberalisme de menschen heeft vervormd tot gewetenlooze zelfzuchti- ?en, wil het socialisme hen verlagen tot hartelooze, tot ziellooze, tor geest loze wezens, tot ’n soort levende ma chines die s!echts mogen bewegen als de God-Staat spreekt, of beter beveelt. Boven de liberale bandloosheid en de socialistische zelfbegoocheling en dwang, staat als ’n ondoofbaar licht de sociale leer der Katholieke Kerk. In plaats an de teugellooze vrijheid en den klassenstrijd: de leer der Liefde. Zooals de weldoende stralen der len tezon de menschen stilaan de barheid van den winter doen vergeten, zoo doet langzaam m: ar zeker de heilbrengende doorzinderini van ’s Pausen sociale leer de hardheid van de voorbije tijden tot ’n nooit meer terugkeerend verleden verzwinden. Midden d. verwarring en de duister- lis onzer tijden zijn de magistrale En cyclieken «Rerum Novarum» en «Qua- drages’.mo Anno» als twee lichtbakens waarheen ga i$ch de menschheid ericht word m. Wij mens'hen, die allemaal smach ten naar rechtvaardigheid en naar men- schelijkheid, wij moeten.in de leer doof onze Pauzen verkondigd het Evangelie erkennen der toekomende sociale ver houdingen. Het is de .’énige weg die de goede de ware is. Het is de leer die ons, i der Gocls schutse, zal brengen naar Hem die het doel is van ons leven en van ons bes'aan. En voor slagorde. Door wooi 4 en door daad, met hart ■1 ziel en gmsch ons wezen staan wij die leer voo en zullen ze volgen en verspreiden met al de krachten waar over we bes-hikken. D^ kracht en de kroon van ons ge- Hefde Vlaair che volk is steeds geweest rijn gehechtheid aan Kerk en Paus. Valsche tl roriën hebben in de laat ste tijden velen van die gehechtheid doen afwijken. Terug moeten ze in de -angen van het christen leger. De Katholieke Kerk heeft de belan- stoffelijke als en ver en vee! steeds blijft die brug zijn erbarmelij- ‘kén toestand bewaren. De weg Nieuwpoort langs Veurne- vaart naar Veurne wordt tegenwoordig flink bereden door autos, velos, motos, karren en vrachtautos die natuurlijk den koetsten weg zoeken om te Veurne aan te landen, stellen bijzonder déze mooie baan in asphalt op de proef, met tijd en stond zal ze eerstdaags ook onze vrachtrijders doen afschrikken bij het berijden dezer baan en dan, waar naar toe Is er dan geen enkel barmhartige Sa maritaan die de Kalkovenbrug tot een gunstiger uitweg zal leiden en zal die zoo mooie -brug, die ons reeds veel dui zenden deed opslorpen en ons tevens van zooveel moeilijkheden spaarde niet eens tot dit keerpunt komen van volle dig herstel. Weet het wel, zaad in bakje is er ge noeg, alleen een beetje goeden wil en medewerking kunnen daaraan een gun stig gevolg geven. Welaan, de Kiesbeloften die uwe pa pieren zwart op wit, eer aandeden, en uwe stelling verdedigden die U uit de zen roemvollen strijd, hard tegen on zacht deden komen, zijn dat dan al luchtkasteelen, verzinsels, voor eigen glorie Binnen kort zullen deze puntjes wel op ’t dagorde komen DRIEKONINGEN FEEST. Het Concert, dat Zondag laatst in de Belle Vue» aan al de leden van het Muziekkorps aangeboden werd, mag ■vaarlijk welgeslaagd heeten- Onder de kundige leiding van den Heer De muynck, kregen we iets puiks te hoo- ren. Op ’t programma immers hadden we «Boccaccio» en «La Belle Galathée» van Suppé. La Dame Blanche van Boieldieu, verders Cocorico, enz. - Tusschen in konden we Juffrouw Bay ers toejuichen met een drietal liederen als Kerstnacht van Wambach La Bohème van Puccini en «Elegie» van Massenet, begeleid met piano, cello en viool door de heeren Demuynck, als ook Juffrouw Vandewynckel aan de pi ano met Fantasia van Mozart. We zagen ongelukkiglijk de koren niet op treden, die verleden jaar zooveel suc ces oogsten, maar hopen we dat alhoe wel zij, deesmaal achtergebleven, toch niet voor goed verdwenen zijn. Hét was in alle geval ee i concert, dat de symphonic tot eere strekt. Ten anderen, de instemming van het talrijk publiek bewees genoeg, hoe het in de smaak viel. Na ’t Concert had een groote tombo la plaats, waar wel zestig prijzen te verloten waren, waaronder zeer merk waardige geschenken van sommige le den. Ik meen hier de tolk te mogen zijn, hen nogmaals van harte ‘te be danken, en tevens ook den vrensch u;. te drukken dat wij in alle eensgezind heid en gezelligheid nog menige zulke avonden mochten beleven, en nog dik wijls de gewaardeerde medewerking van de Juffrouwen Bayens en Vande wynckel mochten toejuichen, tot verzet n blijk van den echten kunstzin leden. Er heerschte groote belagstelling ond de eerste vergadering vande nieu we gemeenteraadsleden op virden Ja- luari laatstleden omstreeks 7,9 ure 's avonds. Mijnheer Huyghebaert, Bugemeies- Ter-Voorzitter opende de vergflering. De Heer Secretaris las den lief, ge richt aan het stadsbestuur vantóje de bestendige afvaardiging, inhiidende le goedkeuring van de kiezing van 9 Tctober 1932. In de handen van den Heer U.ievis- en legde de heer Burgemeeste dan den eed af waarna al de ander leden insgelijks den eed aflegden in Ie han den van den heer Voorzitter. Er werd dan overgegaan tot ht kie zen van de schepenen. Als eerste schepen werd gekozn de Heer Deeren met 6 stemmen tesen 1 voor den H. Braet en 4 voor den Heer Thevissen. Als tweede schepen werd gkozen den Heer Steyaert riet 6 stemrien te- -en 1 voor den H. Braet en 4 vjor den Heer Gaelens. Béide gekozenen namen dan plaats rechts en links van den voorziter en 'egden den gebruik el ijken eed af.' Ten laatste werd de rangschikking 6er leden als volgt aangegeven H. Huyghebaert, Burgemeester-foor- zitter- De H.H. Deeren nen. De H. H. Hoevenaeghel, Thesissen Fryns, Gaelens, Visaert, Dubuy, Ny- vil1e en Braet, leden. Onder deze eerste zitting heeft fle H. Huyghebaert de leden aangewakkerd om in deze moeilijke tijden boven alle partijbelangen, de belangen van de stad Te behartigen en te verdedigen. Omstreeks 8,15 ure -werd de vergade- ing geheven. 1) B'nen kort worden we met nieuwe post verrijkt een prachtstuk voor onze stad. 2) Ze zijn bezig de kalkovenbrug te modemiseeren., 3) De palingbrug wordt stilaan van den ouden trant en Groote koppen heb ben reeds ’t gedacht opgevat er een nieuwe fee bakken 4) De vuiligheidsdienst van Lombart- rijde wordt fegenwoordig zindelijk hewel onze potten en pannen moeten die dan in den gracht vliegen en dan een proces op onzen donder. Als nieu we reclame De vuiligheidsdienst ir toch wel algemeen nietwaar, tenzij de conducteur van Lombartzijde zelf zijn condities stelt en reglementen maakt 5) Voor onze voetballisten alle Don derdagen KOSTELOOZE raadgevin gen en proeflessen van voetbal bij oe- Donderdag laatst waren er slechts 3 die deze les sen volgden. Welaan hebben we hier met voetballisten te doen ofte wel mei eigendenkenden 6) Ge weet nietwaar dat ’t verboden 's te rocken in de Cinémas en ’t zijn er nog die in een hoekje of kantje een fermen cigaar smoren ja dat is ver staanbaar met nieuwjaar want dan moest uw ongehoorzaamheid met eer proces betaald worden. 7) Er is druk spraak de stukken var 10 fr- te doen verdwijnen. Dat is eer heel goede zaak daarna zullen we van geen 10 fr. meer gefopt worden 8) Het is wel om 9,30 ure dat dc Autobus (Nieuwjioort-Ghistel (Brugge- Veume) van de «Sportwereld» bij H Rommelaere vertrekt. Zondag was het 10 u. 20 dat er vertraging bestaat, accoord. Maar met een soort beesten wagen gaan nieuwjaar wtenschen dat is maar al te kras, daarbij de auto was ook niet waterdicht; stel eens voor: gedurende de week: een grooten auto bus. De zondag en bijzonder gedurende de nieuwjaarsdagen: een autotje en ijke tonnenmaat van 1795 tonnen. daarin zaten we met 30 geprest Daarbij de chauffeur moest nog kaartjes geven: en langs den weg, aan ’t monument en te Oostduinkerke moesten de menschen van hun nieuw jaar af zienDaarbij de chauffeur moest de eer hebben om te staan Wat praat’s héHij zag met eigen oogen dat we bijna gesmetterd en opgepropt za ten in den auto en dan moest er nog spraak zijn van kruipt maar langs achter Hoe erbarmelijk hé Is het dan te verwonderen dat we ongelukken moeten betreuren autovertraging de chauffeur tracht zijn tijd in te winnen °n wij kunnen nauwelijks een luchtje scheppen; Wat dan? het Beheer dezer autobussen kan toch best begrijpen- ■oo’n auto gedurende de week: goed! toch den zondag geen bijval kan heb ben. Waar is dan de auto van H- Try- nhon Zondag 15 Januari 1933 om 5 ure aal Davidsfonds, De Roolaan Herop- treden van het K. Vlaamsch Cabaret dat verleden jaar zoo’n bijval genoot)- In de maanden Februari s ast gansch onder de invloed der Cri-

Ons Weekblad (1933) | 1933 | | pagina 2