der Dekenij Diksmude Ra» Opgelet Een Laatste Occasie Leering' Houdt uw PASCHEN Paaschcommunie der zieken Vormreis in 1937 Houdt uw Paschen, Vrijdag 19 Maart: Feestdag van den H. JOZEF, Patroon van ons land, en van de kristene huisgezinnen. Bruidegom van de H. Maagd; Voedstervader van Jesus, bid voor ons en voor de arme verdwaalden. Paaschpropaganda Stof Is Paschen te wege Liturgische Kalender Goddelijke Diensten Vijfde Jaargang Nr II 13 Maart iq37 Dinsdag 25 Mei Dinsdag i Juni Houdt uw en ’t zou misschien wel waarheid 9.45 u. Nieuwcapell® 11 u. Loo 3.3ou. Pollinchove Volgt de Vastenser moenen in uw pa rochiekerk. durft lijn. Zooals elk jaar sedert 1921 wordt de Paaschcommunie rondgedragen aan zieke en oude menschen in de week van Passie zondag tot Palmenzondag. Buiten de zie ken van het hospitaal zijn er reeds rond de 5o aang teekend, die de Paasch Communie ten huize zullen ontvangen. Zondag 21 Maart, is het de wijding der Palmen in de kerk der Eerw. Paters te 9.15 uren en het lang evangelie in de Mis. Zorgt dan voor palmen en voor kerkboek met het lang evangelie (zondagmisboek of xnissale, ofwel nog Misteksten voor het volk. Palmen zoadag met uitleg en zang aan O 85 fr. te bekomen bij den uit gever vau het parochieblad. Aldaar ook te verkrijgen "Witten Donderdag met uitleg en zang, ook aan den uitzonderlijken prijs van O 85 fr. BEoraHMraraHnMaMeuBimffiEannBMBMHB Drukker-Uitgever H. Soenen-Ds Craemere Eesenstraat, 17 Postrekening n° 624,64 Handelsregister Veurne n° ï52I Telefoon n’ 22 Houdt uw Paschen, BEBI Niet uit goeste, maar uit plicht. Prijs per jaar io fr. Prijs per maand 0.90 f. Per nummer o 25 fr, Maandag Z4 Meig.3o u. Jonckershove 11 u Houthulst 4 u. Clercken 8.30 u. Leke 9.45 u. Keyem 11 u. Beerst 4 u. Stuyvekenskerko Woensdag 26 Mei8,3o u. Caeskerke 9.45 u. Oostkerke 11 u. Eessen 3.30 u. Vladsloo Maandag 3i Mei9 3o u. Zarren nu. Dixmude 4 u. Lampernisse 7 u. College Dixmude 9.30 u. Merckem 11 u. Woumen 4 u. Oudecapelle Woensdag 2 Juni8.3o u. St Jacobscap* Anders kan men denken dat er iets te ver beteren valt in uw leven en dat ge te laf sijt om te beteren. Ik vrees altijd voor de laatste oogen- blikken van mijn leven. Dan gaat er een dokter komen en me wal moed Lpraten en vriend, het is zoo erg niet, ge ziet er goed uit, ge zijt volop aan ’t genezen enz. Achteraf geeft hij gauw bevel Loop om Mr. Pastoor, want hij sterft. Had hij me nu eens klaar gesproken en me gewezen hoe dicht ik bij het graf lag 1 Dan had ik minstens kans om me nog wat voor te bereiden I De H. Kerk is een betere dokter. Zij verwittigt ons tijdig gedenk dat ge stof zijt. Maaku geen leugens wijs. Uw leven is een nietigheid. Maak’ u gereed Daar ben ik met elk rechtzinnig mensch blij om. Nu kan ik me minstens voorbe reiden. Nu kan ik bewust mijn voorbe- reidingswerk aanvatten. Nu kan ik zelfs aanstonds een vasten onderhouden om een eeuwigheid te veroveren. Mijn lichaam vergaat toch in stof en slijk. Maar mijn ziel vergaat nooit. BL. HOEVE. In zoover we uit de toegekomen inlich tingen hebben kunnen opmaken, schijnt de Paaschaktie dit jaar bijzonder goed gelukt te zijn, dank vooral de eendrachtig® samenwerking van de verschillende katho lieke organisaties. Langs vier vijf kanten te gelijk werden de onverschilligen cn de verdwaalden met dezelfde gedachte be stookt. Dit blijkt wel de goede methode te zijn. Men onthoud? dit voor toekomend jaar. Een punt heeft nochtans verwondering gewekt. Hoe komt het dat de Paasch- plakbrieven niet uithingen in de stations De reden is, dat, niettegenstaande ons aan dringen om tegen het gewoon duur tarief, onze propaganda te voeren in de stations, de Nationale Maatschappij van Spoorwegen geweigerd heeft. Verleden jaar werden ons reeds moei lijkheden gemaakt en werd er een tekst verandering geeischt. Dit jaar was de weigering onvoorwaar delijk. De reden, die aangegeven wordt, verdient met alle aandacht gelezen en overwogen te worden Deze teksten zouden den indruk van veiligheid, die de Spoorwegen aan hunne klanten wenschen te verzekeren, kunnen wegnemen, (sic). Zonder kommer taar. Palmenzondag nadert. Dien dag wordt in de H. Mis het lang Evangelie gelezen of gezongen met het schoon lijdensverhaal van den Zaligmaker. Er bestaat een heel schoon en handig kerkeboek, met de Mis sen van al de zondagen van het jaar, dus ook van Palmenzondag schoon boek die kan dienen voor plechtige Communie handig boek, die heel gemakkelijk op zak kan medegenomen worden. Die vóór Paschen bestelt kan den kerkeboek beko- ipen voor 1O tr., na Paschen zal het minimum 18 tr. zijn. Een andere occasie voor Zondagmis boek, met veel schooner papier, latijn en vlaamsch, met Vespers van den zondag, en muziek voor de bijzonderste gezangen, verbonden heelemaal in zwart of gekleurd leder, nu voor 31,50 fr. in plaats van 48 tr. na Paschen. Maakt stof nat en het wordt slijk. Slijk is erg vuil. Beproef het maar eens te gaan door een overstroomd land. Ge zinkt er in tot over uw enkels, En als ge uw stok niet stevig vast steekt in den grond dan ligt ge voor ge ’t zelf weet te spartelen. En als ge dan na lang zuchten en kuchen toch weer rechtkomt, bezie u dan maar eens I Alles vol slijk en stof. En toch, als we op Asschen Woensdag een kruisje gaan halen in de kerk, een zwart vuil kruisje op het voorhoofd laten drukken, dan hebben we ’t weer gehoord. Gedenk o mensch dat ge stof zijt en tot stof zult wederkeeren Dat ge stof en slijk zijt. Niets meer. Stof vervliegt. Stof en water vormen modder en slijk. En de Kerk durft ons zeggen gedenkt dat gij stof zijt Wat wordt er dan van ons Hoe wij het draaien en keeren. De zaken veranderen niet. Hoe gij het ook wenscht, gij blijft stof. Ge moogt al geven aan gentesheeren, ge moogtuw lichaam masseeren en pomma- deeren, het staat onverbiddelijk vast uw lichaam vergaat in het stof Sommigen willen het verbergen I Waar om zulke komedie Heeft de Kerk geen gelijk dat ze ’t ons klaar zegt Of houdt ge meer van een klein bedrog) •en vleiende leugen 1 Les. Vasten Biecht Paaschcommunie VASTEN. Ia het 3e gebod der Kerk gebiedt de Kerk ons te vasien op de vol gende dagen des Vrijdags, gedurende de 40 daagsche Vasten, op de Quatertemper dagen, en op Je Vigiliedagen van sommige feesten. ’t Was den Vrijdag te 12 uren dat de beulen Jesus aan het kruishout geslagen, met lange nagels te drijven door zijn ge benedijd vleesch aan handen en voeten. Daarom als ge den Vrijdag te 12 uren aan tafel zit, wacht u wel uit misprijzen voor die herinnering aan Jesus1 kruisdood toch vleesch te eten. Men spot niet ongestraft met zijnen Heer en zijnen God. BIECHT. In het 4e gebod verplicht de Kerk ons, eenmaal in het jaar, het sacrament van Boetveerdigheid te ontvan gen Daartoe zijn 3 deelen noodig. voor de biecht berouw of leedwezen, in de biecht belijdenis of biecht, na de biecht voldoening of penitentie. a) Berouw die geen spijt heeft over bedreven zonden, of ook die niet vast besloten is de zonden te haten en te ver zaken en de occasie van zonden te schu wen, zou beter niet te biechte gaan, want zijn biecht is slecht, en, in plaats van absolutie, bedrijft hij nog een sacrilegie er bij. b) Biechtdie al zijn zonden niet belijdt, maar alleenlijk deze waarvan de belijdenis niet al te vernederend is. zou ook beter van de biecht af blij ven, zijn biecht is een sacrilege biecht de eene zonde kan niet -ergcv-u-worden zonder de andere. c) Penitentie wacht nooit een enkelen dag rie penitentie te volbrengen, die de priester heeft opgelegd anders is er groot gevaar dat gij die zult vergeten. PAASCHCOMMUNIE. In het 5' gebod verplicht ons de H. Kerk eetmaal in het jaar het H. Sacrament des Altaars te ontvangen. Daartoe nog eens zijn drie voorwaarden vereischt tot een goede Com munie. Door een heiligschenner.de com munie wordt het gebod der Kerk niet vervuld. a) Gelooven waarachtiglijk aanveerden dat Christus tegenwoordig is in de H. Hostie, onder de gedaante van breod, Christus zelf, God en mensch, gelijk Hij nu glorieus in den hemel is. Die zulks niet voor waar aanveerdt mag niet te Commu nie gaan. b) Nuchter zijn d.i. sedert middernacht niets geesten of gedronken hebben, zelfs onvrijwillig. Die niet meer ruchter is, mag dien dag niet te Communie gaan. c) Zuiver zijn van zonden, daarom moet eene goede, volledige en rouwmoedige biecht voorafgaan daarom nog wordt onmiddelijk vóór de Communie, zelfs op den Communiebank, een akte van berouw verwekt, of een Confiteor opgezegd als het belleken klinkt vóór de Comnunie, om door die akte van berouw of die Cor fiteor de laatste vlekken van ons zondig hert weg te nemen. HOUDT UW PASCHEN EN HOUDT HEM GOED. Och, o'.ze dierbare Parochianen, uw Piies»ers zouden willen binnen springen i al uwe huizen, u in de oogen kijken, u op ds schouders kloppen, u bij den arm nemen, en roepen dat uw huizen dreunen en uwe harten begeven Gauw I ’t is Paschen tewege tijd van vtirijzenis en leven, ook en meest voor uwe zielen Komt Laat Gods zonne, de zonne van zijn gratie, laat ze haar licht <n haar warmte gieten over uw hoofd en over uw hart 1 KomtLijk de bloemen des velds en lijk de vogeltjes des hemels, herleeft uit den dood 1 Komt Laat uwe zielen zich zuiveren en genezen door een goede Paaschbiecht, zich nieuwe krachten en nieuw bloed aan schaffen door eer goede Paaschcommunie1 het bloed van Jesus zelf I Lijk Jesus, verbreekt de banden van den dood jaagt de soldaten weg der hel, de booze duivelen, die uwe ziel omsingelen; laat daar het graf van de zonde, verrijst tot het leven der genade. Gauw 1 Jongens, kleine en groote, ’t is Paschen tijd van verrijzenis en leven 1 Zie, mensch, den Mensch, En ken zijn goddelijken werssch, Om zoo gekneveld en gehoond. Om zoo gescepterd en gekroond, Het Lam te zijn, dat in zijn Bloed Al zijne leden doopen moet En doopend in zijn liefde en wensch Aan God gelijk maakt weer een mensch. Zondag 14 Maart Passiezondag (Judica me) Halfdubbel le klas, 2’ gebed voor de Kerk of de Paus Vespers v. d. Zondag Paars Maandag i5 maart Dinsdag 16 maart Woensdag 17 maart Vleeschderven Donderdag 18 maart Vrijdag 19 maart Vleeschderven Zaterdag 20 maart ZONDAG 14 Maart Passiezondag 5 de van den Vasten. te 7 u. Gez. Mis v. overleden familie H. te 8.3o u. Gez. Mis voor Alfors Jouret. van wege Hoekje Grond te ro u. Hoogmis voor de Parochianen. Na de Missen, zegen met de relikwie van den H. Jozef. Vergadering voor de leden van de Derde Orde. ’s Namiddags te 8 u., Vespers en Lof met Sermoen over het bitter lijden van den Zaligmaker. MAANDAgt i5 Maart te 7 u. Kerkgangmis ter eere van O. L. Vrouw. te 8 u. Solemneefe Mis voor Charlotte Lyneel te 8.3o u. Solemneele Jaarmis met libera voor E.H. Baert. te 10 u. Solemneele Jaargetijde Vande- woude. 's Namiddags te 6 uur, Lof en pater noster ter eere van den H. Jozef DINSDAG 16 Maart te 7 u. Gez. Mis ter eere van den H. Antonius B. te 8 u. Gez. Mis voor Désiré Vanheste. ’s Namiddags te 6 u Lof <.n g zang ter eere van den H. Jozef WOENSDAG 17 Maart te 7 u. Gez. Mis voor Irma Storme te 8 u. Gez. Mis ter eere van den H. Jo zef (BI Namiddags te 6 u. Lof en pater noster ter eere van den H. Jozef. DONDERDAG 18 Maart te 7 u. Gez. Mis voor overledenen R.D te 8 u. Gez. Mis voor Seraphyn Mus 's Namiddags van 5 30 u. tot 6.30 u. Heilig UUR van aanbidding. VRIJDAG 19 Maart Feest van den H. Jozef. te 7 u. Gez. Mis ter eere van den H. Jozef K.L. te 8 u. Solemneele Mis ter eere van den H. Jozef, ter intentie der vereerders. teiou. Solemneele Jaarmis met libera voor de familie Hoet-Gryffroy. ’s Namiddags te 6 u. Laf en Kruisweg ZATERDAG 20 Maart te 7 u. Gez. Mis voor overleden echtgt» nooten B te 8 u. Gez. Mis voor overledenen A V. ’s Namiddags te 6u. Lof en paternos ter ter eere van den H. Jozef. ZONDAG 21 Maart Palmenzondag te 7 u. Gez. Mis voor al de leden van de O.L. Vrouwcongregatie te 8.3o u. Gez. Mis voor Jozef Leyre. te 10 u. Hoogmis voor de parochianen. Onderpastor der week E.H. WILLAERT. .f. Worden aan de gebeden der parochia- I nen aanbevolen Leonie Pierar, weduwe van Henri Soete, alhier overleden en begraven, en Florence Debever, alhier overleden en te Woumen begraven, beide na ontvangen te hebben de H. Sacramenten. HoUfif UW PüQChpU Want ’t is niet genoeg geen kwaad te doen, ge moet llVLivit UW fi aovllv.ll* ook goed doen niet genoeg geen opstandeling te zijn tegen God, ge moet ook in den dienst staan van God, dus ge moet God dienen, m.o.w. godsdienstig zijn, ge moet religie hebben. Zonder godsdienst zijt ge t ffenaf dienstweigeraars PAROCHIEBLAD i Van den dag. (Miserere) Enkel, 2e gebed voor de Kerk of de Paus Paars (Requiem-missen zijn toegelaten) Van den dag (Exspecta) Enkel, 2e gebed voor de Kerk of de Paus. H. Patricius, bissch. en bel. (Statuit). Dubbel. Gedachtenis van den dag. Wit H. Cyrillus van Jerusalem, bissch., bel. en kerkl. (In medeo) Dubbel. Ged. v.d. dag Wit H. JOZEF, Bruidegom der H. Maagd, (Justus ut palma) Dubbel, te klas. Gedachtenis van de Zeven Smarten van Maria en v.d. dag. Wit Van den dag (Miserere) Enkel, 2’ gebed voor de Kerk of Paus. Paars 14 Zondag, 5“ van den Vasten. Passiezondag. Evang. De twistrede met de Joden (Joan 8) I7 Maait Woenschdag vleeschderven 19 Maart Vrijdag Feest van den H. Jozef Vleeschderven iste kwartier 11.46 uur

Parochieblad van Diksmuide (1933-1940) | 1937 | | pagina 1