der Dekenij Diksmude BH! i Honderde Houdt uw Paschen Liturgische Kalender kende christen© menschen van Diksmu.de eerherstel aangeboden worden aan Jesus H. Hert voor de nalatigheid of de onverschillige heid of de lafheid of erger nog* de vijandschap van soovèel stads- f snoeten, die dit jaar nogmaals hun Paschen niet houden. Sen Oproep tot onze Gozers, Woest Zachtmoedig* Paschen is ’t groote V errijzenisfeest Donderdag* avond en Vrijdag* morgen moet er door alle weiden van Diksmu.de eerherstel aangeboden Goddelijke Diensten Vaders en Moeders zendt uw kin der s naar het H. UUR donderdag avond, en naar de Gommuniemis op eersten Vrijdag of wel beter nog, gaat ter kerke ea neemt uw kinders mede. Sïe Bisschap van Brug*^® ©ver kwaad- spreken lasteren ia April Vijfde Jaargang Nr i3 Telefoon voor big. Maandag Woensdag Vrijdag Zaterdag AAN AL ONZE LEZERS. een Zaligen f*asclieii ALGEMEENE MA ANDINTENTIES Apostolaat des gebeds j Voor de katholieken die verspreid en ver van hun geloofsgenooten leven. Pauselijke Missieintentie Opdat de actie der goddeloozen in de missielanden moge ontdekt en tijdig ge stuit worden. 94 97 lór 202 172 168 200 I4I *74 202 2U 175. 218 161 i5g 197 149 i55 Drukker-Uitgever H. Sssnen-De Craemere Eesenstraat, 17 Postrekening n° 624.64 Handelsregister Veurne n° i52I Prijs per jaar io fr. Prijs per maand o.go f. Per nummer o 25 fr, gevaarlijke kinderbla den, modebladen, ma- dringen soms in de meest kristelijke families Zondag 28 Maart PASCHEN (Resurrexit) Dubbel ie klas met Oktaaf Vespers van het feest Wit Maandag 29 maart 2' Paasohdag (Introduxit) Dubbel 1’ klas Wit MIS Lux et origo Credo LOF Zondag Christus vincit O sanctissima O filie Panis angelicas Regina cceli De profundis O salutaris O Maria Salve Pater O salutaris Ultima Cor dulce Ave verum Regina cce'i Ad regias N a ’t Lof Adoremus Triomfeeren ges’agen hebben, keer hem ook de andere toe en zoo iemand u voor het gerecht wil dagen om uw onderkleed te nemen, geef hem ook uw mantel.. Gij hebt ge hoord, dat er gezegd is Gij zult uw naaste lief hebben, en uw vijand haten. Doch Ik zeg u Bemint uw vijanden, doet wel aan die u haten, en bidt voor degenen die u vervolgen en belasteren, opdat gij kinderen moogt zijn van uw Vader, die in den hemel is, en die zijn zon doet opgaan over goeden en kwaden, en repenen doet over rechtvaardigen en onrcchtvaardigen De beoefening van de zachtmoedigheid schij t wel moeilijk aan de natuur, maar aan degenen die haar beoefenen zooals Hij, belooft Jezus een heerlijke belooning den vrede der ziel reeds hier beneden op aarde, dien vrede, die alles overheerscht, den vrede met God, den vrede met zijn evennaaste, den vrede mst zichzelf. Huisgezinnen van ’t H. Hart Verbannen we dan uit ons huisgezin alle gramschap, onrust en kwelling. Betrach ten we, naar het voorbeeld van Jesus’ H. Hart, da zachtmoedigheid in onze woor den en in onze daden, jegens, onze broe ders en jegens ons zelf, bij tegenkanting en lijden, waarmede de weg aaar den hemel bezaaid is VERNIEUWING DER TOEWIJDING O Liefdevolle Zaligmaker, in alle nede righeid aan uwe voeten nedergeknield, vernieuwen wij de toewijding van ors huisgezin aan uw Koninklijk Hart. Blijf immer het hoofd van ons huisgezin, dat zijn vertrouwen in U stelt dat uw geest hiersche over onze gedachten, onze ver langens, onze woorden en onze werken zegen onze ondernemingen, drel met ons onze vreugde, onze droeftvii en onzen arbeid maak dat wij U steeds meer en meer kennen, vuriger beminnen en ge trouwer dienen. Dat over de geheele aarde deze ééne kreet weerklinke Bemind, ge zegend en verheerlijkt zij voor altijd het zegepralend Hart van Jezus I Amen, (200 dagen aflaat iederen dag. dat de familie dit gebed gezamenlijk zal bidden). «Zalig de zachtmoedigen, want zij zullen de aarde bezitten roept Jezus uit tijdens zijn bergrede, en Hij plaatst de zachtmoedigheid op de tweede plaats van de acht zaligheden. Op plechtige wijze kondigt hij de beoefening van die deugd af, die in de Oude Wet onbekend was Gij hebt gehoord, dat er gezegd is Oog voor oog, en tand voor tand. Doch Ik zeg u, mocht iemand u op de rechterwang Niets kon, tijdens zijn lijden, zijn goddelijke zachtmoedigheid verminderen of een woord van verontwaardiging cf gramschap van zijn lippen persen noch de schandelijke or dankbaarheid van het volk, dat Hij met zijn weldaden had overladen en dat tha> s luidruchtig zijn dood eischte, noch de vlucht van zijn apostelen, noch de kus van Judss, noch de kaakslag van den kr.echt, noch de onrechtvaardigheid van zijn rechters, noch de wreedheid van zijn beulen. Hij was als een lam, onder de hand van den- gene die het schert. O hoe veroordeelt het gedrag van Jezus’ H. Hart onze on verduldigheid, onze gramschap, or ze gevoelens van leedvermaak en wrok 1 Luisteren we nog even naar zijn aanmoe diging, om zijn zachtmoedigheid na te volgen Wij vragen aan ai onze lezers om, op al de dagen van den Paaschtijd een vurig gebed te storten, opdat, gedurende deze dagen, talrijke zielen terug tot den God van hun jeugd zouden komen. Intronisatie Gezinnen Naast zijn nederigheid heeft Jezus ons vooral het toonbeeld gegeven en de beoe fening aanbevolen van de deugd van zacht moedigheid. Leert van Mij, dat ik zacht moedig en nederig van harte ben, zei Hij, en gij zult rust vinden voor uw zielen Gaan wij ter school bij J*zus’ H Hart; zijn woorden en werken zullen ons de aanminnelijkste deugd leeren beoefenen. Het openbaar leven van Jezus was een onafgebroken uitstraling van een boven- menschelijke, waarlijk goddelijke zacht moedigheid. Met welk geduld verdroeg Hij het onbegrip en de onwetendheid van zijn apostelen, zoo traag in het vatten van zijn leering en van hunne ze ding, den overlast van de volksmenigte, die zich dagelijks om Htm heen verdrong, en de vijandige gezindheid van de fanztërs, die Hem strikken spanden Met welke zachtmoedigheid richtte Hij de zondige zielen op Maria-Magdalena, de over spelige en de Samaritaansche vrouw, Zachiu?, de tollenaar, Petrus, na zijn drievoudige verloocheling. en zelfs op het kruis nog. den goeden moordenaar 26 Maart i@37 en COMMUNIE verwaarloosd hebt. En... zijt ge wei ze ker dat ge tijd zult hebben tot berouw en bekeering. y|Q vuilschriften en tallooze lichtzinnige bladen, dikwijls met onschuldige titels, trekken de aandacht van ouderen en jongeren 1 gazines, enz. Paschen luidt het sinjaal van de opstan ding over de sluimerende ziel... We voelen ons zoo zwak... moe... loom... onverschillig... Passchen geeft nieuwe kracht door een GOEDE BIECHT want spijts ai onze zwakheden fouten zonden mogen we weer opblikken naar Mem, die ons liefheeft die voor ons den Kruis dood stierf. Naderen wij tot Kristus in de HEILIGE COMMUNIE. Ik ben het Brood des Levens. Wie mijn Vleesch eet en mijn Bloed drinkt, blijft in Mij en Ik in hem ZONDAG 28 Maart Hoogfeest van Paschen. te 70. Gez. Mis vóór al de leden van O. L. Vrouw van de Kapel te 8 3o u. Gez. Mis voor Edmond Ver- suyt. te 10 u. Hoogmis voor de Parochianen. Onder al de Missen omha’ing voor de parochiale werken. ’s Namiddags te 3 u Vespers, Ser moen en Lof. maandag 29 Maart Tweede Paaschdag Afgestelde heiligdag te 7 u. Gez. Mis voor Alfons Arneel. te 8 u. Solemneele Mis voor de ge zusters De Beerst. te g u. Solemneele Mis voor E.H. Baert ’s Avonds te 6 u. Vespers en Lof. DINSDAG 3o Maart te 7 u. Gez. Mis voor Désiré Vacheste. t«7.3ou. Gez. Mis voor eenen overle dene A.V. te 8 u. Gez. Mis voor Charles Wybouw en overleden hwsvreuw Valentine Peer neel. ’s Namiddags te 6 u Lof en gezang ter eere van den H. Jozef WOENSDAG 3i Maart te 7 u. Gez. Mis voor Irma Storme te 8 u Solemneele Jaargetijde met libera voor Johannes Daems. te 8 3o u. Solemneele Jaargetijde voor Camiel Vacquier ’s Namiddags te 6 u. Lof en pater noster ter eere van den H. Jozef. DONDERDAG i April te 7 u. Gez. Mis voor eene overledene fa milie C.J. te 8 u. Gez. Mis voor Seraphyn Mus CSSS' ’s Avonds te 7.30 u 5.Ï. UUR van voor mannen, vrouwen en schoolhinders VRIJDAG 2 April Eerste der maand, toegewijd aan het H. Hert. te 7 u. Gez. Mis ter eere v. ’t H. Hert K te 8 u. Solemneele Mis voor Henri Biervliet Moenaert, overleden huis vrouw en dochter. 's Avonds te 6u Lof cn gezang ter eere van het H Hert. ZATERDAG 3 April te 7 u. Gez. Mis voor eenen overledene BV, te 8 u. Gez. Mis van dankbaarheid ter eere van den H. Jozef te gu. Solemneele Huwelijksmis Octaaf Pollet en Laura Delarue. te 10 u. Solemneele Huwelijksmis voor Charles Leyre en Rachel Cattaert. ’s Namiddags te 6 u Lof en paternos ter ter eere van O.L. Vrouw ZONDAG 4 April Beloken Paschen Eerste der maand COMMU1NIBA1IS voorelde le. den ven den Bond van Het H. Hert. te 7 u. Gez. Mis voor een bijzonder in tentie te 8.3o u. Gez. Mis voor Jozef Leyre. te 10 u. Hoogmis voor de parochianen. Onderpastor der week E.H. WILLAERT. Stoet Door de landen en de tijden. Trekt een lange stoet voorbij Martelaren, Maagden, Belijders. Zij volgen den verrezen Christus. Zij gaan door het leven, zooals Hij, Langs wegen van lijden en dood. Christus vincit 1 Christus heeft overwonnen 1 Wie Hem volgen zijn met Hem Ten zege opgevaren. Wilt gij met Christus triomfeeren, Strijdt met Christus 1 Hebt dien Christus lief, Maar ook zijn Kerk. Aanhoor de Kerk als Christus. Indien gij uw Paschen niet houdt Zegt de Kerk, Wij meenen nog in deze tijdsomstan digheden U ie moeten herhalen, Z. L. B., dat tegen de wet der christelijke naasten liefde regelrecht indruisschen alle kwaad sprekerij exi lastertaal, evenzeer aanhou dende verdachtmaking, stelselmatige afbrekerij en alle aodera middelen, die door sommigen zoo worden gebruikt en misbruikt om tweedracht tusóchen broeders te bewerken en deze tegen elkander op te jagen. Dit alles is zeker wel een gemakkelijk iets cm een vijand uit den weg te ruimen, maar even zeker is h it dat dit alles aan de geloovigen, en zelfs aan de niet-geloovigen, veel aanstoot en ergernis geeft. Hebt gij dan deze zeer ernstige waar schuwing vergeten van Onzen Heer Oordeelt niet, en gij zult niet geoordeeld worden veroordeelt niet, en gij zult niet veroordeeld worden of weet gij niet meer hoe striemend de zachtmoedige Verlosser het gezegd heeft Waarom ziet gij den splinter in het oog van uw broeder en bemerkt gij den balk niet in uw eigen oog?... Huichelaar, trek eerst den balk uit uw eigen oog, en dan moogt gij toezien om den splinter weg te nemen uit het oog van uw broeder Daarom zegt de heilige Paulus, zijt gij niet te verontschuldigen, wie gij ook zijn moogt, die uw broeder oordeelt. Want waarover gij een ander oordeelt, daarin veroordeelt gij u zelven, gij die juist hetzelfde doet, waarover gij oordeel velt En daarbij vraagt de heilige Jacobus, «wie zijt gij, die uwen naaste oordeelt Eén mag oordeelen, Hij die verderven kan of bevrijden God alléén, die harten en nieren doorschouwt en ook alléé .1 weet wat de mensch is, en wat zijn daden, zijn woorden en zijn inzichten waard zijn. Het nooit volprezen boek de Navol ging Christi bevat over dit onderwerp der broederlijke liefde vele wonderschoo- ne hoofdstukken, waaruit Wij de volgende twee gedachten uitschrijven, en U vragen deze aandachtig te overwegen, om er een besluit uit te trekken, dat op ieder van U past. Wacht U wel te benordeelen wat anderen doen, want zóó doet men nutte loos werk men dwaalt daarbij zeer dik wijls en zondigt gemakkelijk. Wie (echter) zich zelven onderzoekt en beoordeelt levert immer vruchtbaar werk Tracht verduldig te zijn in 't verdragen van allerlei fouten en gebreken van een ander gij ook immers hebt er vele, die door anderen moeten verdragen worden Z. L. B., indien iedereen wilde deze gulden raadgevingen naleven, en hoe krank hij ook is, er zich ernstig wilde op toeleggen, om met Gods gratie, die toch alles kan, die koninklijke, die goddelijke wet der christelijke naastenliefde te beoe fenen, wat zou dit een verandering teweeg brengen in onze huisgezinnen, vereenigin- gen, in de gansche gemeenschap, overal, en wat zouden meteen de heiligheid en de waarheid van Christus’leering en zijn Kerk hoog uitschijnen 1 Wij bidden dus, door de voorspraak van Maria, onze Hemelmoeder, dat God zich zou gewaardigen uw verstand te verlichten en uw wil te versterken, opdat de liefde Christi in uwe harten moge heerschen, en gansch uw leven met al uw daden richten naar Hem, die Liefde is. Dinsdag 3o maart 3’ Paaschdag (Aqua Sapient’s) Dubbel 1 klas Wit Woensdag 3i maart Van het Oktaaf (Venite benedicti), Half- dubb. 2e gebed v. d, Kerk of Paus Wit Donderdag 1 April V.h. Oktaaf (Victricem) Halfdubbel a8 ge bed voor de Kerk of de Paus Wit Vrijdag 2 April V.h. Oktaaf (Eduxit eos) Halfdub. Ged, v. de H Francisus de Paula, belijder Wit Vleeschderven Zaterdag 3 April V h. Oktaaf (Eduxit Dominus) Halfdubb. 2egebed voor de Kerk of de Paus Wit (MIESLAD s MM n“ 22 -Qp uw 2U!{ ge u nooit beklagen uw Paschen gehou den te hebben maar, gij zult er wel spijt over hebb n, dat ge BIECHT

Parochieblad van Diksmuide (1933-1940) | 1937 | | pagina 1