i der Dekenij Diksmude De kust e,an Christus I OHS SCH03LH0EKJE In de Meimaand Bicept iegea alb daktoa TeWWsbik» Programma O Maria, Onbevlekte VOBMING Goddelijke Diensten ^ereoommunie Werking der V.K.B. aan de kust Plan ^iocssaae da^ d@r ts e^ariaksrk&'Oostttidc 23 keten met 5 schakels Vij/de Jaargang Nr 21 22 Mei iq3j J gestelde Gelegenheidssermoen door Z. E. H. Prijs per jaar io fr. Prijs per maand 0,90 f. Per nummer o. z5 fr, ter redding bescherming Maand onzer Hemelmoeder. Een góed kind van Maria zal eiken dag van Mei iets bijzonders aanbieden aan O.L.Vrouw, met meer betrouwen dan ooit tot Haar gaan, die ééns voor ons moet worden: de Deur des Hemels Uit de apotheek van O.L.H. de beste I Neem een tas vol opgeruimdheid Met één lepel goeden moed En twee lepels zelfbeheersching Waar g’een weinig kalmte in doet. Vindt ge dan in dit recetje Uwen wensch nog met vervuld Zeg dan dikwijls een gebedje, Leg een pleister van geduld 1 Drukker Uitgever H. Soensn-De Craemere Eesenstraat, 17 Postrekening n° 624,64 Handelsregister Veurne n° 1321 Telefoon ne 22 heidscampagne inzetten. In durvend en kuisch geslacht, voor een fier en blijde jeugd. Het GEESTELIJK WEEK-END gaat door van Zaterdag 29 mei (6 3o u.’s avonds) tot Zondag 30 mei (5.3o u ’avonds). Een volle geestelijke afzondering wordt in gericht van Donder dagavond 20 mei tot Maandagmorgen 24 mei IO UL. aankomst te Mariakerke 10,30 u. MIS in open lucht. Lowie, diocesaan proost der V.K.A. Na de MisWijding van de diocesane kustvlag Plechtige hernieuwing van onze toewijding aan O.L.Vr. U. OPTOCHT naar Oostende waai in het Sportpaleis, groote ieestvergadering, voorgezeten door Z. Ex. Mgr Lamiroy TOESPRAAK gehouden door Z. E. P. Aerts De verovering door het V.K.B.J.meisje ven de familie en het ontspanningsmidden. IV egwijzer Optocht naar Oostende Zeedijk, Langestraat, Louisa- straat, Wapenplaats, Adolf Buyktraat, Kristinastraat, Vindiktive kaai, Alfons Pieterslaan, Rogierlaan, Sportpaleis. O Maria, onbevlekte, waaruit God het zaad ontwekte dat den Boom des levens wierd, dien men in Gods Kerke viert. Rêfrein Wil ons, na dit ballingsleven, naast U, rust en vrede geven, naast U, rust en vrede geven I O Maria, die vol zegen, hebt het heilig Kind gedregen, helpt ons worden wijs en zoet, zoo o as herte wezen moet. O Maria, vol van smerten, troosteres van alle herten die daar lijden, dia daar blöên, wil onz’ tranen droogen doen. O Maria, onze Moeder, spaar onz’ stad van schande en doe er altijd eere en deugd in zijn, altijd vrede en vreugde in zijn, zusters van geheel de gouw op 23 Mei. bij de dioceane dag te Mariakerke=Oostende voor de zesde maal de zedelijk- veroverend apostolaat voor een rein en Maandag, Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag ’s avonds te 6 u. in de parochiekerk, lee ring en bereiding tot het H. Vermetel, voor al de eere com municanten en al de vormelin gen De ouders worden verzocht te zor gen dat hun kinders daar tegenwoordig zijn. De brave parochianen bidden b.v. eiken dag het tientje van den paternoster de nederdaling van den H. Geest, voor de vormelingen, ’s Morgens in de Mis van 7 uren worden AL de eere communicanten en AL de vormelingen verwacht anderen bidden voor hun geestelijk welzijn, maar zij ook eerst en meest moeten den Heer® bidden en door herhaalde HH. Communies zich allerbest geschikt maken om de vol wassenheid van het geestelijk leven in het H. Vormsel te ontvangen. ZONDAG 23 Mei Feest van de H. Drievuldigheid te 7 u. Gez. Mis voor overledenen R C, te 8.3o u. Gez. Mis voor Charles Mis- tiaen ea overleden huisvrouw te 10 u. Hoogmis voor de parochianen, ’s Namiddags te 2 u Vespers en Lef te 5 u. vergadering voor den Bond der Christene Vrouwen, in ’t gewone lokaal MAANDAG 24 Mei te 7 u Gez. Mis voor overledenen S. te 8 u Gez. Jaarmis voor Emiel Hosten ’s Avonds te 7 u. Lof en paternoster ter eere van O L.Vrouw DINSDAG 25 Mei te 7 u Gez. Mis ter eere van O. L.Vrouw BI. te 8 u. Gez. Mis voor Désiré Vanheste en overleden huisvrouw ’s Avonds te 7 u. Lol en gezang ter eere van O.L.Wouw. WOENSDAG 26 Mei te 7 u. Gez Mis voor Henri Biervliet- Moenasrt en overleden huisvrouw te 8 u Gez. Mis voor Louis Van den Borae. ’s Avonds te 7 u Lof en paternoster ter eere van O.L. Vrouw. DONDERDAG 27 Mei H. SACRAMENTSDAG heiligdag). te 7 u. Gez Mis voor overledenen R. C. te 8 u. Gez, Mts ter eere van O.L.Vrouw van Lourdes uit hae kapel van Caes- kerke. te 9 u. Solemueele Mis voor Eerw.Heer Baert ’s Avonds te 6 30 u Vespers en Lof en H. UUR van Aanbiddirg. VRIJDAG 28 Mei te 7 u. Gez. Mis ter eere van O.L. vrouw T B. te 8 u. Gez. Mis voor Rer.é Sabbe 's Avonds te 7 u. Lof en Kruisweg ZATERDAG 29 Mei te 7 u. Gez. Mis voor eene overledene te 8 u. Mis ter eere van O. L. Vrouw van Lourdes in de grot op het oude kerkhof. ’s Avonds te 7 u. Lof en paternoster ter eere van O.L. Vrouw ZONDAG 30 Mei 2de na Sinksen te 7 u Mis voor da eere communicanten en hunne ouders te 8 3o u. Gez. Mis voor Charles Mis- tiaen en overleden huisvrouw. te 10 u. Hoogmis voor de parochianen. Daarna PROCESSIE met het Allerhei ligste Sacrament. De stoet wordt gevormd langs de Beerst straat en gaat langs de statiestraat, de Paterstraat, het Hospitaal, de Linde* kens en de Weststraat om te eindigen op den markt waar de Zegen wordt ge* geven. Onderpastor der week E.H. WILLAERT. Donderdag in het pensionsaat der Eerw Dames van S.Niklaas zullen zes leerlingen hun plechtige Communie doen en de ver» pieuwing van hun doopbeloften. Modern verschijnsel. Het is een feit dat tal van menschen beweren ook katholiek te zijn Ze vliegen op wanneer men hun rechtgeloovigheid durft in twijfel trekken. Dit dient hier niet uitgediept. Er is iets dat niemand loochenen kan de Katholieke temperatuur is gedaald voornamelijk in onze burgersmiddens. Ze zijn onverschilliger en kouder geworden. Welk Weermiddel. Om dit te keer te gaan, om die doodende onverschilligheid te vernietigen werd de Katholiek® Actie in het leven geroepen. Katholieke Actie is niet een jachtig, koortsige overbedrijvigheid maar wel de ziel van de daad, de geest die doet leven. Onze V.K.B,meisjes (Vrouwelijke.-Katholieke-Burgersmeisjes) hebben dit begre pen. Ook zij willen leeren met ruimen blik te denken, te werken en te spreken hier bezonder aan de kust waar ze staan in de volle branding van den strijd voor meer zedelijkheid. Geheel de kust door van Knocke tot de Panne daar waar er V.K.B.jers zijn wordt de tegenstand ingericht. Ieder plaats van de kust moet hervormd worden in hun Katholieke Actie burcht, vanwaar het signaal tot den strijd wordt gegeven. De witte meisjes strijden tegen de zedenverwildering aan de kust: ze doen niet mee, waar meedoen aan de systematische ontkleeding der vrouw of op brutale wijze meewerken aan de zedenontaarding van ons volk. Ze willen zijn de golfbreeksters van de aanrukkende baren der zedeloosheid want ze willen aan de kust gezonde zielenlucht, Ze strijden uit zelfverdediging ter bescherming hunner eigene reinheid, opdat ze zouden blijven de witte meisjes met de witte zielen van hun eigen jeugd, daartoe eischen ze eerbied, waardeering en voor wat ook zij als het heiligste en schoonste beschouwen hun deugd en hun eer, hun ziel en hun persoonlijkheid. Ze strijden ter verovering want als oprechte Katholieke Actiemeisjes willen ze door woord en daad zielen veroveren. Dit zullen ze verwezentlijken door hun meetrekkend voorbeeld in het dragen eoner onbe rispelijke kleedij, door het dragen van hun kenteeken altijd en overal. HUN LEUS: Is de strijd soms hard, we versagen met. Met rotsvast betrouwen op he.t onfeilbaar woord van Pius XI, onder de lei ding van hun Bisschop, elkander steunend willen ze hun ideaal tot werkelijk heid brengen. De kust aan K.K1S1 Us-ü.üiNiiNU-n ----- Eén idee moet hen beheerschen KriStUS* Eén groote liefde hen bezielen de Kerk. Eén groote hartstocht hen aandrijven de ziel van hun medezusters. Eén groot ideaal hun leven richtendat van de Paus da wereld hernieu wen in Kristus. Daarna zullen ze samen met hun Cecilia meisjes, op ten kamp voor Christus den koning 1 De daad is aan U Zooals telken jare, staat die dag in het teeken van veroverde K. A. Dien dag zullen duizenden witte meisjes naar de kust komen, om met meer durf in ’t familiaal en openbaar léven, als katholieke meisjes op te treden. Het regent, regent, regent... Boare Verschaete stiat in zijn witte hamdsmouwea met zijn neus tegen de ruiten, mtêwarig te turen naar buiten ginder ligt het land te wachten... en onaf gebroken «triemt de regen uit den grauwen hemel... Is me dat een weêr, zucht hij, en Sinksen zijn, peins ne keer ’t gaat alle maal vorten... Een straffe van ons Heere, oppert moeder de vrouw, de menschen vergeten te vele dat er nog ne God bestaat, ze leven lijk god in Frankrijk kan ’t missen dat...» Klop, klop gaat het op de voor deur. Due, aan zijn kot staat 1«°1ijk te doen, rammelt en snokt aan zyu k.u-u als of er ’n dief aan ’t werk is. Hé, meneer, roept de kleine Jan, ’t is hier gesloten, kom langs de achterdeur» «In zóó ’n weêr, peinst boer Ver schaete, zeker ’n zwijnemarchand. Boven de halve deur van ’t achterhuis ver schijnt de gestalte van een netgekleed heertje, Mijnheer Van Smuide uit Yzergem het nabijgelegen stadje. Goeien dag, boer Verschaete, is er geen belet Absoluut niet, meneer, kom binnen, zet u Wat kan een mensch daar buiten nu toch doen in 2 óó’n weer Inderdaad, boer Verschaete, wordt ’n slecht jaar voor de boeren... «Zwijgt van ’t boereleven, zucht Ver schaete onze Jan, die heeft het beter op dan zijn vader... Jan staat in den hoek van de keuken, met de handen op den rug te kijken naar mijnheer, percies of hij hem verkende. U we Jan, zegt ge, boer Verschaete, gaat hij misschien... Naar ’t College, meneer, te Yzer* gem: hij is daar geerne en ze zijn daar wel Kijk, ’t is percies daarvoor dat ik ne keer tot hier gekomen ben, boer Ver- er zeker reeds van ge* nieuwe school inrichten, waar de kinders van alle opinie zullen kunnen naartoe gaan en voor nieten gij zijt natuurlijk ook partisan van zóó 'n school I Kijk, ’k heb hier een brief ke mtê we zijn wij voor ’t algemeen welzijn. Ziet ge uwe Jan staat er reeds op... en hier is nog ’n plaatske voor uw hand* teeken Mijnheer Van Smuide plooit een gedrukt briefke open. Wilt ge mijn ré servoir Jamaar, zegt boer Verschaete, ja* maar mijnheere, zoo zeere niet met dat teeken... En boer Verschaete zet zijn ellebogen op zijn kniën. Luister eers mijnheer, als gij scholen wilt volgens uw opinie, dan kunt gij doen lijk wij bouwt er met uw geld. Dat is uw recht. Maar mijne Jan en mijn andere kin» ders, die zend ik nooit naar een geuzen* school, of kreeg ik geld toe... «Bal Ba I Geuzenschool, boer Ver schaete... Ja geuzenschool, nu of later.;. Maar, boer Verstraete, ik ga toch ook naar de kerk. Te erger voor u, dat ge daarvoor ■wérkt 1 Kijk, op uw briefje staat er: «Bond der Beschermers van het officieel onder wijs Komedie, meneer Van Smuide beschermers van officieel onderwijs als dat neutraal is, maar bestrijders van dat o^- cieel onderwijs als dat onderwijs christelijk is. En dan, weet ge wel wiens werktuig gij zijt Gij moet toch weten dat sinds lang in ons land bestaat De algemeene Onderwij zersbond in Brussel zeggen ze Ligue de l’enseignement met een vasten vrijge- maakten secretaris, Smelten, een vrij met- ïselaar eerste schakel van den keten... Gij moet toch weten dat die Bondi onder leiding van dien Vrijmetselaar, het Bestendig centrum ter oerdediging der ‘afpenbare school inrichte de centrale die heel de campagne voert voor de neutrale officieels schooltweede schakel van den keten Gij moét toch weten dat het nu juist dit ft Bestendig centrum» is dat uwe bonden der vrienden van het officieel onderwijs inricht, provinciaal en plaatselijk derde schakel van den keten... Gij moet toch weten dat het gouwbe- stuur van West Vlaanderen bestaat uit! een Voorzitter die, professor is aan het Atheneum te Oostende, en uitgesproken vrijzinnig uit een leeraar der middelbare school van Kortrijk; een socialistisch Volks vertegenwoordiger uit leper en de van het liberaal vrijzinnig blad De Vrij* haid vierde schakel vau de keten. Ge moet toch weten dat het de liberal* geuzen zijn uit Yzergem die het vttUr aan de lont stekenen dat is de laatste schea ’t T PAH OCHIEELADT GUIDO GEZELLE

Parochieblad van Diksmuide (1933-1940) | 1937 | | pagina 1