een Vulpen 44.N0DRDZANDSTHAAT, Brugge MESSAGE d GARCIA AchDuy ver-Tantroyon SWAN Versche Groensel <k Fruit Conserven, Kofïles, enz. bij Bemi Werbrouck, Maria Doolaeghestr., 7, Dikmuil Men besteld ten huize Telefoon 2B9 Alsook handel in SCHOENEN en SLUFTERS, en alle VERMAKINGEN. 99 fillaen te bekomen, ter drukkerij van dit blad, Eessenstraat 1? Alle Meubelen WIüGEN Kindervoituren MATKAbSEN GARNITUREN ZETmLS Cinema Wilgendijtc Goed om weten Prijzen op aanvraag N ieuwkapelle. Ispsaat® Kursus te Diksmds XDe xCunst KOOPT VOORDEELIG I KOOPT IN... Voor uw Metselwerk, Vermaking van daken en vloeren en alles wat de stiel betreft, Onze Kring Van het Öide Dihmuide Zondagmis De buien en grillen van het vooraar. Voorzorgen te nemen. BEERST uit Koug^o Volledig e Wasscherij over te nemen. i Leon Despieghel JOe Vösjpexs I zie uitleg laatste bladzijde. R sass f Suikervlekken Men weekt de vlek met een lapje met warm regenwater, tot ze verdwenen is. Verlakt» schoenen. Maak ze schoon met een drogen zachten doek. Smeer ze nu en dan tegen ’t barsten in met vaseline en wrijf na meteen zachten doek. Vuil verlakt leer wordt schoonge maakt met een druppel petroleum en uit gewreven met dun wit was. DE MEEST UITGESTREKTE MEUBELMA- GAZIJNEN DER VLA ANDERS Op 100 meters van de statie. Kleinendijk, 49, OifcSïlltlidö In die parochie van enkel 600 zielen bloeit er een O. L, Vrouwcongregatie van minstens 5o leden. En niet alleenlijk lijste- leden waar werkende leden in de verga deringen zijn er altijd de 3/4 der leden tegenwoordig. Nieuwkapelle staat zonder twijfel aan den kop van heel de dekenij voor wat congregatie betreft. Voor ’t overige is Nieuwkapelle evenwe een van de beste parochies in 1937 waren daar i3 85o H. Communies. Spreek na de anderen, Nooit kwaad van anderen, Maar altijd goed. Nooit om u te verontschuldigen, Altijd met ootmoedigheid, Nooit tegen de waarheid, Altijd met omzichtigheid, Nooit uit kwade luim. Wanneer ijdelheid er Om de Ksperanto-beweging in ons land sneller te doen toenemen, richt de Vlaamschen Esperantisten.Bond in het Vlaamsche Had Lu'sussm in volgens een nieuwe methode. Ook te LiksmUide wordt een kursus inger cht Lesgever is de Heet Nico De Graan uit Nederland gemachtigd Csehleeraar. 'n Inleidende voordracht zal gehouden worden door den Heer Rif. Demöen. De eerste les, een gratis wordt gegeven op Dinsdag 22 te 19 uur, op het stadhuis. Geen gebruik van moedertaal of leer4 boeken, geen moei ijke regels van spraak kunst, maar een aangename conversatie waarin door leeraar en leerlingen uitslui tend Esperanto wordt gesproken en dit om zijne tong te besturen De mondvaa denwijzeligt aan zijn hert. Het hert van dendwazeligt in zijn mond. (Eccl 21, 29) Luister liever dan te spreken, Want het is beter, zwijgen dan spreken Spreek eerder minder dan te veel, Liever goed dan veel. En wel van pas eerder dan dikwijls. Denk na alvorens te spreken. Leer spreken door uw stilzwijgen. Weerhoud uw tong wanneer uw hert ont- [roerd is. Zwijg wanneer gij te groote neiging tot [spreken voelt. 4 Wendt 11 in volle vertrouwen naaf stigde landbouw en nijverheid door het maken van groote verkeerswegen. Ook onze streek wordt niet vergelen. In de jaren 1760 vormt men het ontwerp op Diksmuide langs Torhout mat Brugge te verbinden Daartoe hoeft man slechts het einde van den steenweg(mai ége)te Baerst in betrekking tebre -ten met Wijnendaele. Het plan wordt goedgekeurd en het werk uitgevoerd. De nieuwe kalsijde neemt aanvang aan de halve Barri re op de Oos.endsche baan en schiet pijlrecht op Baerst klok- ketoren met een lichte zwenkirg nabij den Hoogen hoek ten einde de reeds bestaande kalsijde te winnen, nabij de marége Beschouwing. De ni- uwe gemeenschaps- weg bracht leven in hat dorp. Gerij en gerots van vrecht- en postwagens van huur- en rijtuigen zetlenden een eeuw lang veel bedrijvigheid bij. Doch de wagens zonder peerden op den ijzeren weg van Gent naar Veurne in de jaren l85o, gaven op korten tij d de genadeslag aan de groote postbaan Diksmuide Thorout. Hetverkeer verlegde op de wegen van ondergeschikt belang leidende naar de spoorwegstand plaatsen en te gelijkertijde verhuisde het leven en de beweging uit de gemeente, om plaats te maken voor de eentonigheid van honderd jaar vroeger. Dlkamuldo Het schoonste en deilgdelij toste gesohenh is Voor den oorlog bestonden er hier ook verstandige menschen die veel hielden van hun geboortestad en al het schoone dat er in te vinden is. Ten bewijze het volgende schrijven uit een aloud weekblad van stad. Eik zegge het voort. Ik leze in de gazette van Dixmude het volgende bericht Afbrake van oude gebouwen. De administratie det burgerlijke Gods huizen, te D.xmude, zal op zaterdag 27 Jannari 1872,0m 10 uren voormiddag, in hare gewone zittingszale, ia de knechtjes Weezenschóle, in de Woumenstrate aldaar overgaan tot de openbare aanbestedinge bij geslotene soumissien der werken bestaande in het afbreken van de oude gebouwen in de Woumenstrate, zijnde de woonsten aanhoudend^ aan de knechten Weezenschóle, de Halle en de oude Capelle met Torretje. De collier van lasten en voorwaarden ligt ter inzage van eenieder in het secreta riaat van regeeringen, tenStadhuizealhier. Elk zegge het voort. Elk zegge het voort, dat in hetjaar ons Heeren Jesu Christi 1872 de eeuwenoude overschot van de Hallê en van het voorma lige sintjans Huis, met de aanpalende Capelle, als oudebrakein destrate gevoerd wierd Elk zegge het voort dat die fraaie capelle gewijd door Bisschop Simons, van leper in 1689, en waarvan te lezen staat, Rond den Heerd, III 219 en 235’t jaar 1 1872, moest plekke maken voor eenen doodt ff en voorgevel,, voor een grillage misschien om de Woumenstrate te moder- niseeren en te verfraaien 1 Doet men alzoo voort te Dixtnude, zoo en zal er welhaast in dat lief s edeken, niet met alle meer te zijtria ’t vak van oude welbewaarde of welherstelde gebouwen vandage de Halle en’t sint Janshu smet zijne capelle over drie jaar de Helm, op de beurt, met zijne vlammenden voor gevel van h;t uiterste ende der jaren i5oo; van kerke van sint Niklaais over dertig jaar de capelle van ’t Beggijnhof ten Wijt gaar- d?, met heur lief eekenhouten choor en muurbekleedsel, binnen korte jaren mis schien, een oorspronkelijk huis of twee in de Beerststrate ’t hu’s van Mr Colas Janseune in de Woumenstrate eindelijk de verlatene capellen van de zwarte en van de grauwe Zusters, en dan, dan zal het punctum zijn Het oordeelvan een kinderrechter. Bijna alle misdadigers en ledigloopers komen uit gezinnen, waar geen orde en geen eensgezindheid heerschen. Niets is voor uw eigen levensgeluk ook belangryker dan een vreedzaam gezinsle ven waarbij de eene echtgenoot voor alles het geluk van de ander wil bevorderen. Wat is gezondheid, wat is rijkdom als de huiselijke vrede ontbreekt. Geen misstand is maeilijk^rte verbete ren, wait di li/sasnui flag der echtge noot en hangt in den regel al en vloeit voort uit de algemene geestesmnchting dezer tijden. Waar oppervlakkigheid en genot zucht hoogtij vieren, is van den doorsnee- mensch niet te verwachten, dat hij zich voor deh toestand in zijn gezin veel zorg en moeite zal geven. Waar de gedachten uitgaan naar eigen genoegen, daar is geen bekommernis over het lot van de kit deren en het geluk van de echtgenooten. proefles Er wordt aan de godvruchtige zielen over jaren ^reeds, de zoo ^prachtige aangeradendikwijls huisonderzoek te doen over de kunst zijn» tong te besturen, als een zeker middel om zich zelven te kennen en te hervormen. tusschen komt, zui- [ver uw inzicht. Spreek nog te luid nog te stil. Vraag nooit naar iets uit nieu wsgierigheid. Laat de wereld van de wereld spreken, Klaag nooit over iets.noch o /er menschen [noch over zaken. Spreek nog van u noch van de uwen Weinig over uw werken, weinig over uw [leed, En dan nog maar aan enkele personen, Geen overtollige woorden Maar onder de ontspanning moet gij eenige [grappen weten te vertellen Alles zeggende vóór Gods aanschijn en voor God. Doe dit en gij zult t voorbeeld volgen Van Jozef die weinig sprak, Van Maria die nog minder zegde, En van Jezus die schier nooit sprak, En gij zult volmaakt wezen. (S Jakobus Er wordt aan de godvruchtige zielen Als een der duidelijkste teekens van godsdiens ig verval van een tijdvak of van een land, van een persoon, van een familie of van een parochie, gelat het overtreden van den Zondagsplicht. Zoolang het derde gebod van God en het tweede gebod der H. Kerk trouw onderhouden worden, blij ven het geloof en de godsdienst levendig en levendwekkend wanneer daarentegen de eerbied voor het heilig karakter vanden Zondag en van de geboden feestdagen heeft opgehouden te bestaan, dan is een der bijzonderste veerkrachten van het geestelijk organisme gebroken, hetgeen vroeg of laat ue godsdienstige onverschilligheid met heel haar noudiotti- gen nasleep meebrengt. En het moet ons niet verwonderen 1 De vrijwillige schen ding van deza hoofd wet stelt de ziel niet enkel instaat van doodzond, met het nood zakelijk gevolg haar van de genade en van de goidelijke vriendschap te oerooven, maar, omdat deze handeling den geest, het hart, de ziel langzaam maar zeker van God losmaakt, is zij veel gevaarlijker dan andere fouten die even zwaar of zelfs nog zwaarder zijn. De ervaring, die helaas I maar al te menigvuldig is, bewijst datwie het onderhoudenvan den Zondag verwaar loost, weldra alle godsdienstige praktijken en alle godsdienstig leven opgeeft. Het is nu een tijd van buien en grillen van het voorseizoen Zeer dikwijls wanneer men eene wandeling doet, komt men nat terug. Niets liet voorzien dat het zoo ging gebeuren. Er was geen wolkje te zien, opeens werd de lucht overtrokken het goot water. Daarom is het voorjaar zoo ’n verraderlijk en zelfs een gevaarlijk seizoen. Dan kan men zoo ellendig van eene wandeling terugkomen. De auto ’s hebban uw frak vol s’ijk gespat ge zijt verkleund van de koude, uwe schoenen staan vol water De vallingen beloeren u. Wat zal men doen om de plaag af te wenden Om te b iginnen spoedig van kleederen veranderen, iets warm drinken en een tijdje bij het vuur gaan zitten, tot men door warm heeft. Het nat van de kleederen afdoppen met eene spons, opdat ze beter zouden opdro gen. Zelfs pelsen mogen zoo bewerkt worden indien men niet te hard wrijft. De natte kleederen ophangen, maarniet te dicht bij het vuur liefst in een luchttocht of in een verwarmde kamer. De vlekken zal men eerst verwijderen wanneer het goed droog is. Dan is het dikwijls voldoende de kleederen met een stijven borstel te wrijven. Op deimperme- abels zal men wrijven met een kleinen kleinen borstel en zuiver water Toch vermijden van al te hevig te wrijven. Om den hoed in form te brengen zal men eerst wat nat er af doppen en hem daarna opvullen met papier tot hij zijn oorspron- kelijken vorm terug heeft. Op een flesch zetten en aan den rand de gewone golving geven. Van de schoenen zal men ’t slijk krabben meteen stukje hout Laten drogen maar niet bij het vuur en niet in de zon. Beletten dat de schoenen hard worden met ze overvloedig in te smeeren met een goed merk schoencrême. Zelfs de zolen besmeeren en de schoenen den heelen dag laten staan. Ze daarna blinken zooals gewoonte. Het is best de schoenen ook met papier op te vullen. Wanneer alles droog en rein is, zal men de kleederen opstrijken om ze weer een fatsoenlijk uitzichtte geven. Geen vochtige kleeren strijken want dan krimpen ze gemakkelijk. Door het strijken zal men de kleederen opnieuw in hui oorspronkelijken vorm brengen. DAN$ Vervolg 5 We zijn onder het wijs bestuur van Maria Theresia. Haar schoonbroeder, van af de eerste les. De gansche kursus omvat 16 lessen elk van 2 uur. Een regelmatig leerling kan na 16 lessen Esperanto lezen, spreken en schrijven. Kom naar de proefles. Yepole-Barisi, 5 Januari 1938 Beste Vrienden uit Diksmuide, Nu wordt het toch hoog tijd dat ik laat weten m Diksmuide of ik nog leef ja dan neen God zij dank alles gaat om ter best. Het is nu ongeveer een jaar geleden dat ik mijn laatste valiezen sloot om de reis naar de Kongo aan te vatten, en ik heb het niet te beklagen terwijl het bij U pitwinter is, is het hier, te midden van het tropisch oerwoud, nogal heet, ook zijn de menschen meegaand en vooral O L Heer is er ook, en Die is overal dezelfde. Dat is zoo wat in het kort de algemeene toestand. Maar daar het nu Nieuwjaar is moeten mijn gedachten nog wat verder reiken dan de omgeving van deze missie, en moet ik ook uitdrukkelijk denken aan de vele vrienden die ginder ver in het oude, goede Diksmuide achterbleven aan U allen dus mijn allerbeste en innigste wenschen voor het gansche jaar ig38 ik wensch het U veel geluk naar ziel en lichaam, in een woord een jaar lijk gij er nog nooit een gekend hebt, zoo goed en aangenaam, zoo koekezoet, precies lijkeen koekestutje. Ik meen dat een weinig ni uwsuitde missie U niet minder zoet zal smaken en U zeker niet onaangenaam zal bevallen, zoo een kort maar oprecht woordeken uit de tropische bosschen ik ben bijna een boschmensch geworden. Voor U zal alles wel nieuws zijn maar voor ons die hier reeds een ja <rtje zij 1 is het eigenaardige van het leven en de ge woonte zoo vertrouwd geraakt dat het ons natuurlijk schijnt. Voor het eerst heb ik Kerstmis gevierd in de Kongo wat een verschil, bij U is het koud en wellicht is het gesneeuwd, hier integendeel is het warm het groot droog seizoen is den i5 December pas ingetreden, wat niet zeggen wil dat het nu niet meer regent, dat zal pas binnen kort volgen maar nu regent het weinig en het is zeer warm. Gedurende twee volle dagen van ’s morgens tot 's avonds hooren wij met vijfpriesters biecht want het volk komt afgestroomd in volle drommen, Kerstmis en Paschen, dat zijn de groote aagen, er zijn er bij die van op 100 Km te voet afgezakt komen voor de deur van de kerk staan ze te wachten, echter niet zeer geuuldig, want wij moeten er een paar Broeders Mansten, die pas op vakan tie zijn, aanstellen om de orde te handha ven anders komen ze nog handgemeen. Met kleine troepjes worden ze de kerk binnen gelaten, om geen oproer te stichten en nochtans komen er een paar vrouwen toe toch, wat ruzie te stoken, en worden zelfs in volle kerk handgemeen die vrou wen toch. En dat omdat de eene de andere is Karel van Lorieisen, de landvoogd begun- voorgeloopen en haar plaats heift ingeno- 1 •----> j--~ >--- men, rap stellen wij een einde aan de schermutseling en alles wordt weer kalm. Nu is het reeds Vrijdagavond en van nacht wordt de nachtmis gezongen. Road 8 uur hebben wij gedaan met biecht te hooren. Al met eens komter een onweer op en het schijnt nogal serieus te zullen worden, het is niets als de donder miaar niet valt en de electrische leiding of lam pen niet kapot slaat, want dan zitten wij in nesten, wij hebben geen enkele lamp meer in huis om ze te vervangen het regent duchtig en het dondert met rake slagen en dat spelletje duurt tot rond negen uur en half, Al de wegen rond de missie zijn overstroomd en slijlc; want hier bestaat natuurlijk geen steenweg allemaal aardewegen ik ga naar de sakristie kijken om nog het een en het ander in gereedheid te brengen voor de pontifikale nachtmis, de kerk staat gedeeltelijk onder water, geen enkele stoel is droog het altaar is nat, gij kunt niet meer, ik ga naar de saknstij, alles nat, wat nu gedaan, ik dweil adts om ter bestop en laat de rest aan het warm weder over, ik keer terug naar mijn kamer om nog wat te brevieren want er is geen tijd overgescho ten binst den dag en op zoo een nacht moet er veel gebeden worden opdat het Goddelijk Kind in de harten van onze zwartjes moge geboren worden. Om kwart voor elf hoor ik reeds stem men en het volk komt aangewaadeld om de Nachtmis bij te wonen ze moeten er vroeg bij zijn om een plaatsken te kunnen bemachtigen, want er wordt veel volk verwacht niettegenstaande het heftig onweer van daar straks. Algauw is de kerk werkelijk bomvol en velen moeten buiten blijven omdat de kerk te klein is en noch tans is het een groote, ruime kathedraal, misschien wel de schoonste van de Kongo. Wordt voortgezet Twee kernen Recta met motor, ma- chien om cols te glaceeren, alles werkende met de gaz, strijktafel en alle toebehoorten Zichtbaar alle dagen, zoo noodig wordt op de hoogie gesteld. 19Eesenweg Diksmuide (Bloi) HYMNE. GuD WAS MIJN LICHT, HIJ ZAL HET BLIJVEN. Nu ik Uw weldaden overwogen heb onder den zang van de vijf psalmen, wek uit mijn ziel een fof en smeeklied op. Gij, die ais eerste scheppingswerk, het licht geschapen hebt en oen uag, Gij zijt steedsin mijn leven het go ede licht ge weest. Ik loof en dank er U om. Blij) mijn licht ook in de toekomst 1 Gij weet, dat ik zeer zouuig oeu, Gij Kent al mijn fouten, deze eu gene... al mijn gebre ken... Ik kau afvallen maar ik betrouw dat Uw Licht mijn wankelende stappen verder zal richten. Goede Heer, geen zonde meer, maar eepi heilig leven, een goede dood en de hemel in Uw glonehcht 1 Schenk ons dat, goede Dneeeuheid, Vader, Zoon, H. Geest 1 VERS. Mocht dat gebed als wierook voor Gods aanschijn opkrinkelen! AD MAGNIFICAT. MARIA’S DANKLIED. Mijn zondigheid maakt mij onbekwaam om op waardige wijze aan God mijn uanK- huide te Orengen. Tot Moeder Maria neem ik dan mijn roavxucnc, opdat ik in haar, door haar, met haar en voor haar aan God myn danklied zinge. Na alles wat iktot hiertoe overwogen heb, mag ik wel zeggen 1) Mijn ziel brengt hulde aan Mijn Heer, om al Zijn gaven, en mijn geest gaat heele- maal op in God, die in mij woont, die mij verlost en die mij heilig maant. Wantin Zijn goedneid heeft Uod de schamele kleinheid van zijn schepseltje bezien en heeft die wonderbaar verrijkt jaarom is mijn ziel nu waardig, dat alle menseneage- Siacncea haar zalig prijzen ze is immers de ziel van een Godsnina 1 Waarlijk de Almachtige,de Heilige heeft inmyn arme ziet groot; wonderen te weeg gebracht en niet enkel 111 mijn ziel, maar ook in de ziel van allen, die Hem opreent dienen. Aan Ziju barmhartigheid is geen einde 1... Ik mag mijn ziel vergelijken met Maria 1 Ongetwijfeld is er een onderscheid. Maar toen 1 Ben ik qok niet bevoorrecht Ont vang ik met elKen dag, zoo ik wil, haar Jezus in mijn hart t Help ik ook niet Jezus vóórtbrengen in de zielen 2) Ornaat ik mij vernederd heb voor God, heeft hij mij gezegend gelijk Maria. Indien ik ooit in trotschenhoogmoed tegen Hem opsta, dan zal Zijn krachtige armmij vernederen Zoek ik aardsche macnt en grootheid, Hy zal mij klein maken doch de kleinen zal Hij veriuffen. Zoek ik rijk dom en wereldsche goederen, Hij zal mij laten hongeren, terwijl Hij de hongerigen met hemelsche goederen zal verzadigen. Maria, houd my nederig, verstorven en arm 1 3) Met Maria dank ik U dan, o goede God voor al Uw weldaden. Uw volk hebt Gij tot onverhoopte hoogten upgetild want uij zyt goeu en mud, Wat Gij eens beloofd hebt door den moed van Uw gezanten, dat voert Gij uit. Gij zij een trouwe en goede God. Daarom bid ik in diepen ootmoed met Moeder Maria Om alle gaven en welda den zij eere aan den Vader, den Zoon en den Heuigen Geest. Gelijk het was inden beginne, en nu, en altijd, in alle eeuwep der eeuwen. Amen Eere aan God op heden om het mysterie van dezen dag vooral. Eere aan God altijd en overal I ORATIO. Nu vraag ik aan U, God, dat ik, die dezen morgen aan het groote dankoffer mocht deeluemen dienu uog inniger Uw goedheid ben binnengedronger, zou mo> gen volharden in de dankbaarheid en groeien m de kennis van Uw goedheid. Schenk mij deze genade eer ik de overwe ging eindig. COMMEMORATIES. Zooeven riep ik Maria ter hulp om U een waardiger dankhulde te kunnen aan bieden nu richt ik mij tot Uw heiligen, die de kerk vandaag bijzonder herdenkt. Het wordt een danklied van heel de heilige Kerk 1 SLOT. SAMENSPRAAK. Wat kan ik U anders zeggen, eer ik heenga, o goede God, dan deze ane woor den Gij zyt goed 1 Daarom loven wij U Benedicamus Domino 1 Daarom ook danken wij U Deo gratias 1 Salve Regina. God is goed. Liturgisch Parochieblad. f I I ♦Zl!? I fit STER

Parochieblad van Diksmuide (1933-1940) | 1938 | | pagina 2