liggende ZONDAG. ZIELHOMDEN I Schoolboekje Vooi* OBJ! ffslukkiffs Toekomst MOEDER STANS Diksmiude is diene rs van de week Liturgische Kalender Hei goddeloosencongres te Londen De Gouwdag van het M.V.K.A. ONS 6B Zesde Jaargang io September ig38 van Groen mijn Hoogmis (P. Faber.) Vespers 7 uur mis 7,3o uur mis 8 uur mis Solemneel Lol Vermande' Maurice Bruseel Frans Waeyaert Maurice Waeyaert An toon Merlevede Renaat Travers André Vuylsteke Wilfried Ryckewaert Robert Zwaenepoel Carlos Deschoolmeester René Thyssen Robert Maeckeiberghe Walter Vanparys Henri Cattrysse Etienne Cattrysse Willy Waeyaert Maurice Vanalderweirtldt Gilbet Bogaert Francois Deschoolmeester René Ryckewaert Robert Uleyn Urbain Waeyaert Antoon Moeder Stans is verontwaardigd over de neutrale school Drukker-Uitgever H. Soenen-De Craemere Eesenstraat, 17 Postrekening n* 624,64 Handelsregister Veurne n° i52I Telefoon n* 22 Maandag 12 September Allerheiligste naam der H. Maagd Maria. (Vultum tuum). Gloria. Credo. Prefatie v. O. L. Vrouw. (Et te in Festivitate). Groen Voor het leven van een volk is er iets veel gewichtiger dan de vrijheid van de kunstnl de strengheid van zeden. (Pater P. Duden.) Prijs per jaar I2.5®fr Prijs per maand 1,10 f. Per nummer o. 3o fr, van den I. De Gelukkigste en meest volkomen mensch is hij, die de wisselvalligheden des levens met hemelschen vrede en opge ruimd gemoed weet te dragen. Die mensch is een dichter, die het schoonste levenslied gezongen heeft. Zondag 11 September 14® Zondag na Pinksteren (Protector) Gl. G^d. H. H. Protus en Hyacinthus. 3® A cunctis Cr. Pref. H. Drievuldigheid. Groen weer zijn katholieke ziel terugge- Op den tweeden Zondag van September zal de Aartsbisschop van Cardiff, Mgr. Mostyn in den tuin van het klooster van het H. Hart te Hove bij Londen in tegen woordigheid van meer dan twintig Aarts bisschoppen en Bisschoppen van Engeland een openbare Godsdienstoefening cele- breeren als eerherstel voor de gruwelijke beleeüigingen die God worden aangedaan tijdens het wereldcongres der Vrijdenkers dat in die dagen te Londen wordt geheu den. De predicatie gedurende deze open bare godsdienstoefening wordt gehouden door den Aartsbisschop Mgr.Goodier S. J. Talrijke hooggeplaatste seculiere en reguliere geestelijken zullen bij deze akte van eerherstel tegenwoordig zijn. Deze godsdienstoefening vindt plaats binnen het kader van het Coagres der Catholic Truth Society dat tegelijkertijd te Londen wordt gehouden. ZONDAG 11 Septemb. 14de na Sinksen te 7 u. Gez. Mis ter eere van O.L.Vrouw uit hare kapel Troost in Nood te 8,3o u. Gez. Mis voor Hector Ghys- daei vanwege het persooneel der regie van bruggen en wegen. te 10 u. Hoogmis voor de parochianen. Namiddags te 8a. Vespers en Lof. MAANDAG 12 September te 7 u. Gez. Mis ter eere van O.L. Vrouw van Bermhertigheid voor een bijzonder intentie. te 8 u. Gez. Mis voor overledenen A.F. te 8,3o u. Solemneeie Mis met libera voor overiecienen A.F. te 9 u. Soiemneele Mts van den H.Geest voor de school der Eerw, Broeders 's Avonds te 7 u. Lof, en paternoster voor de overledenen der confréries. DINSDAG i3 September te 7 u. Gez. Mis ter et re van den H. Antomus V.T. te 8 u. Solemn. Mis voor Eerw. Heer Baert. WOENSDAG 14 September Feest der Kruisverheffing te 7 u. Soiemneele Mis ter eere van het H. Kruis, ter intentis der vereerders. te 8 u. Gez. Mis voor Marguerite Ciauw- Verbek®, ais lid der confrérie van O. L. Vrouw van de Kapel zameling reikt echter nog verder. Het is de inzet van een nieuw werkjaar, en dit wil wat zeggen voor hem die het mannenverbond kent en volgt. ’s Voormiddags worden de verschillende sectievergaderingen gehouden dit zijn telkenmale de aoodzakelijke halten tus- schen twee veroveringsmarschen. Een terugbhk op den afgelegden weg en de verworven posiiies een uitkijk op het arbeidsveld cLA immer maar groeit en rij ker wordt. ’s Namiddags de algemeene vergadering voorgezeten door Z. E. Mgr. Lamiroy zelf. Daar zal opnieuw het jaarplan in zijn wor- Zoo noemde men in vroeger jaren mannen die op zoek waren naar vrijwilligers voor ’t leger in plaats van andere dienstplichtigen. De benaming kan ook toegepast worden aan mannen die hier en in ’t omliggende rondloopen om kinders aan te werven voor hun nieuwe school. i den door den algemeenen leider. Daar zal opnieuw het vurige en gewijde woord van den Algemeenen Proost de samengestroomde Mannenverbonders dwingen hun organisatie te bekijken zoo- als ze is De keurtroep van de Oude Kerk in de Nieuwe tijden En het laatste woord is er aan Monseig neur zelf. Zijn zegen zal de waarborg zijn dat de Gouwdag geen leugen wordt l Zoo zullen wij hen weer zien trekkenin mannelijke beslistheid en kinderlijke trouw in onverzettelijk geloof en heilige ijver. Dat is het Mannenverbond. Wij groeten hen 1 Inderdaad een toekomst kan niet gelukkig zijn zonder God en Godsdienst. En het is het Onderwijs dat den hoeksteen moet legjen voor de toekomst van den mensch. Alleen het Christelijk onderwys, alleen de Katholieke School cimenteert dezen hoeksteen vast en onwrik baar in den o wan kei bax en gioi.d van het Godsgeloof. Alleen langs den weg van de Katholieke school gaat het kind van heden een waarlijk gelukkige toekomst tegemoet. Wij moeten den goeden, ouden Zondag, die onder het puin materialisme begraven werd, weer ten leven wekken De zondag moet weer de zonnedag der christenheid worden, het levensgevend en vernieuwend beginsel onzer geestelijke wedergeboorte. Daarvoor de algemeene intentie in September van het Apostolaat des gebeds, die luidt dat de geloovigen beter begrijpen en onderhou den het gebod van Mishooren op den Zondag. R. MADEEj Pas een week geleden zag de Bisschep- pelijke stede binnen haar poorten de blijde opmarsch van het puik der jonge K.A.- Strijders uit West Vlaanderen. Studenten en jonge middenstanders, jonge arbeiders en jonge boeren gansch het Diocesaan Jeugdverbond voor K.A. was gemobili seerd om aan den Bisschop hun Aanvoer der, hun hulde en hun trouw te bieden. Ze hebben het gedaan in bruisend op timisme en meeslepende geestdrift. Dat was de jeugd 1 Vandaag 11 September ig38 ziet de Mandelstede, het nijverige Koeselare, de Bisschopshulde van het Mannenverbond. Deze derde Gouwdag vanhet M.V.K.A. werd immers opgevat in denzelfden zin bekroning van een jaar kerkelijk vorming in kernen en miltanten groepen door pu blieke, hooggestemde belijdenis van trouw en gehechtheid, van hulde en dankbaar heid jegens de kerkelijke Hiërarchie. Wie leeft begrijpt de waarde van deze belijdenis 1 De beteekenis van deze algemeene ver- Moeder Stans is verontwaardigd, echt en waar 1 Peinst eens Sarlewietje uit ’t gebuurte zit daar weer met een boekje in de handen, een boekje dat precies niet al te fameus is elke week even goed verslindt hij dat giftig goedje. ’k Weet niet wat z’n moeder peinst ware ’t mijne jongen, hij zou een klets of twee om zijn ooren krijgen, en die vuilig heid ware rap naar de maan ’t Is een levende schande 1 Zóó mompelt moeder Stans,.. Maar kijk wie er daar is I Dag mees ter I Neemt een stoel en zet u 1 J f~ moe^er Stans, hoe gaat het met O zeer goed meester I Maar ja, het kan niet anders, want hij mag nooit bij jongens loopen waarop er iets te zeggen valt. Wat moet er van jongens, zooals Sarlewietje uit de buurt, geworden, die van alles lezen en nog wat 1 Onze Jef mag daar niet bij I Hij heeft heel wat betere makkers op school. Je bedoelt... Wel, die school welke voor Jan en alle man openstaat, de openbare school I En Kareltje van Pier Belle, Louis van ’t hoekje en’t zoontje van Narden Zinders en zijn twee dochtertjes gaan er ook naar toe. Ja, ’t is wvar, Leo van Manten Koó gaat er ook op school maar meester, dat wil daarom,niet zeggen dat het een slechte school is omdat dit kereltje er ook gaat, want ze kunnen er ook godsdienstles krij gen l Zoo zoo En ze leeren er ook reke nen Maar natuurlijk, meester en jongen is er vooral rap in 1 Nou dat zou ik willen beproeven. Wilt ge hem eventjes roepen Jef 1 Jef I Kom eventjes Jefke een gemakkelijk vraagstukje schrijf opEen jongen leest elke week gedurende één uur een slecht boekje. Na één jaar is hij reeds een slechte jongen. Hoeveel uren heeft hij slechte boekjes ge lezen na 1jaar 52 uren, meester Juist jongen 1 Moeder Stans, uw Jef is rap in ’t hoofdrekenen. Nog een vraagstukje. Een beetje langer maar toch niet moeilijk. Luister 1 Een jongen gaat reeds een vol jaar tusschen haakjes 440 halve schooldagen van gemiddeld 3 uur naar een school waar in alle lessen over godsdienst niet mag gesproken worden waar boeken ge bruikt worden die neutraal zijn, waar hij soms spreekt met ongeloovige jongens, waar sommige meesters zelf niet meer ge- looven. Hoeveel uren per jaar heejt die jon- gen leeren leven zonder God 1320 uren, meester 1 Jefke, ’tis goed, je kunt gaan l Moeder Stans, trek gij nuhet besluit! Sarlewietje leest hoogstens 5z uren per jaar iets wat niet deugt, en ge noemt hem slecht. Jefke leert minstens i3zo u. per jaar leven zonder God. Ik zeg niet dat hij reeds slecht is, maar onverschillig, dat wordt hij 1 Dinsdag 13 September Van den dag. Mis van den vorigen Zondag (Protector). Geb. 2* A cunctis 3e naar keuze. Gewone Prefatie. (Requiem en Votisfmis). Woensdag 14 September Kruisverheffing. (Nos autem). Gloria. Cr? do. Prefatie v. het Kruis. Rcod, Donderdag i5 September O. L. Vrouw v. zeven Smarten. (Stabant). Gedacht, (in gelez. Mis) v. d. H. Nicome- des. Credo. Prefatie v. O. L. Vrouw, Et te in Transfixions Wit Vrijdag 16 September H. H. Cornelius en Cyprianus. (Intret). Gl. Ged. v, d. H. Eüphemia, Lucia en Geimimauus. 3e gebed A Cunctis, Vieeschderven. Rood Zaterdag 17 September H. Franciscus’ Kruiswonden. (Mihi au tem) Gl. Gew. Prefatie. Wit We moeten aan vele woorden weer hun ware betéekenis teruggenen. De meeste woorden zijn leege bésten geworden, waaruit de vogel reeds lang is weggevlogen. Er zit geen geest meer in. Zoo ging ’t ook met het woord Zondag. Het is verwereldlijkt, ver- stoffelijkt, zielloos. Niet alleen bij de nieuw-heidenen, ook grootendcels onder ons. Wij moeten daarom den Zondag ven. met de lessen van godsdienst in hua nieuwe schoolmaar wat kunnen lessen van godsdienst al veel baten in scholen door de goddeloozen gevraagd en gesticht tegen den godsdienst Nr 37 ’s Avonds te 7 u. Lof en paternoster ter eere van den H. Jozef. DONDERDAG i5 September Feest van O.L. Vrouw van Smarten te 7 u. Gez. Mis ter eere van O.L. Vrojw V.T. te 8 u. Soiemneele Mis ter eere van O. L. Vrouw van Smarten ter intentie (er veritruers. ’s Avonds van 6.30 u. tot 7,3Oa. Heilig UUR van Aanbidding voor de leden van het V erk der Arme Kerkth. VRIJDAG 16 September te 7 u. Gez. Mis voor een overleden moeder B.S. te 8 u, Gez. Mis ter eere Jozef M.D. te 9 u. Solemneeie Mis ter eere van den H. Geest voor de school der Eerw. Dee rnes In de kapel der Eerw. Z war ie Zusters, te 8 u. G z. Mis, ter eere ym den H. Cornelius ’s Avonds te 7 u. Lof en Kruisweg ZATERDAG 17 September te 7 u. Gez. Mis voor overledenen M.L te 8 u. Soiemneele Mis voor de gs- durvende grootschheid voorgedragen zusters De Beerst. teg,3o u. Soiemneele Huwelijksmis voar Guillaume Pil en Simonne Demeester ’s Avonds te 7 u. Lof en paternoster ter eere van O.L.Vrouw. ZONDAG x8 September 15de na Sinksen te 7 u. Gez. Mis voor ai de leden an O.L.Vrouw Congregatie. te 8,30 u. Gez. Mis voor Florentne Vincke- Parmentier te 1© u. Hoogmis voor de parochiamn. Worden aan de gebeden der paroclia- I nen bevolen Sophie Missuwe, weduwe van Rsmi Vanaenberghe, en Esther Houck, echge- noote van Leon Maatman, beiden aliier overleden en begraven na ontvangen te hebben de H, sakramenten,

Parochieblad van Diksmuide (1933-1940) | 1938 | | pagina 1