Voor mostier en dochter. DE STER.44, NOOKDZANDSTRAAT,Brugge GODSDIENST POLITIEK Er -wordt gezegd dat de mannen, die gebruik makend van het goddeloos bestuur van ’t land, hier in een stad van 3ooo inwoners een middelbare school hebben weten te bekomen tegen de twee bestaande middelbare scholen toeko mend jaar zullen rondgaan om handteekens voor een normaalschool en een atheneum, zooals er bestaad in Brugge, en dan later voor éene universiteit, zooals er eene bestaat te Gent en te Luik. Cinema "ONZE KRING,, Een die zijn weg gaat... TARZAN ONTVLUCHT Heerst Keiem a Koopt voordeelig*Koopt in ▲lie Meubelen Nieuwkapelle Dokter B. Ramboer Bond 't pïögïftm v&a S.V.B.O. Op Zondag 18 September, te 3 u. en te 8 u. Maandag 19 September, te 8 uur VoorafJOURNAL i6de na Sinksen M. V. S. Een intervieuw met Moeder Deroo van cHoekske. JOAN CRAWFORD BRIAN AHERNE FRANK MORGAN FRED KEATING De meest uitgestrekte JV1 eu belma* g-a.zijnen der Vlaanders. Op 100 meters van de statie, WIEGEN' Kindervoituren MATRASSEN 0ARNITURBN ZBTJkLS Zichzelf beoorlogen is het lastigste oorlog voeren zicnzelf overwinnen, de schoonste overwinning. Het is de troons bestijging van den Wil na een heeten verdedigings en verovenngskrijg. (M, van Maasveld.) Moeder Deroo, ge hebt zeker ’c lotje van een miljoen gewonnen ’t Lotje van een miljoen I Hoe kom je daar bij Maar ik zie U hier bijna eiken Zondag namiddag een broodopsmjden, en dan nog dikwijls een koekebroou, voor ’k en weet niet hoeveel vreemde menschen, kamera den van uw jongens en meisjes. Ge zijt gij werkmenschen en hebt zeker ook al met te veel, met zoo’n bende kinders ’k Peinsde zoo,x Moeder Deroo glimlachte. ’t Was waar. D’r waren alzooveel broo- den aangegaan de Zondag namiddag I D’r waren al zooveel boterhammen gesneden geweest voor vreemden 1 ’t Was ’n plezier om zien, hoe moeder Deroo mild en goed, het brood nam, er een kruis op teekende met het broodmes en stil zei Heer, zegen dit brood en allen die er van eten. Dit hau ze nog van haar moeder geleerd. En Ons Heer zegen de werkelijk brood en menschen in dit gezin. Zoo was er altijd genoeg. En niet alleen voor eigen volk, ook voor vreemden was er brood. Moederke Deroo glimlachte. Ze wist waarom ze 't deed, al die boter hammen weggeven, en ze had gelijk. Als ik de kameraden van m’n kinders in mijn huis laat komen, verlangen m’n kinders niet om den Zondagnamiddag elders te gaan. Ze vermaken zich thuis. Ik mqet me niet angstig afvragen waar mag nu m’n meisjeziuen Waar is m’n jongen? Zondag 18 September i5de na Sinksen te IS u. gez. Mis ter eere van den H. Jozef en de Goddelijke Voorzienigheid. Maandag 19 September Dinsdag 20 September Woensdag 21 September Quatertemperdag Donderdag 22 September Vrijdag 23 September Quatertemperdag Zateruag 24 September Quatertemperdag Zondag 25 September Groeten Dijk, 12, (bij de Vischmarkt) Telefoon 234 IJ» iRs militie stelt zich ten dienste van het volk bijzon der voor de gewone Algemeene Geneeskunde alsook voor ae OOGZIEKTEN. Hij raadpleegt ’s morgens van 8 tot 9 uur ’s midaags van i,3o tot 2,3o uur ’s avonds van 6 tot 7 u. Dat zegt ge wel 1 Voor, zooveel moe ders is de Zondag namiddag een bekom mernis om hun kinders. Daarbij, ik heb m’n volkske onder de oogen. Zonder precies de wacht te houden als gendarm, zie ik toch heel goed wat er omgaat hoor ik best wat er gezegd wordt l Moedeike, ge hebt het bij het rechte eind. Maar gebeurt het nooit, dat uw Jan of uw Fobs ’n makker meebrengt die zoo maar half en half is Och, die komt geen tweemaal, wees maar gerust. Als die van onzen stempel niet is1 blijft hy al rap buiten. Hij voelt zich met thuis bij ons. Maar uw kinders gaan toch ook eens uit Natuurlijk, naar Kajotters- en Kajot- tersvergaderiugen. En ze doen hun best hoor 1 Moeder Deroo keek met trots naar heur gasten die in den hof aan’t werken waren. En naar Kinema of zooiets Wel, wel, ’k moet eerlijk zeggen, dat ze meer de buitendeur zien van al die ver maakgelegenheden, dan den binnenkant. Wordt ergens een bizonder mooi stuk op gevoerd, een feestavond ingericht door Davidsfonas of zooiets, dan gaan we sa men. Anders blijven onze gasten liever thuis. Want plezier is hier niet te kort, geloof me. Ik weet niet waar ze ’t uitha len I De tranen bollen soms over m’n wan gen van ’t lachen De Jeugd he. Wat wilt g'er aan doen. Ja, en de deugd, moeder Deroo, en uw verstandig omgaan met uw groote kinders. ’k Wou dat later ook zoo ging met de mijne. Tot weerziens Dag Wat de omstandigheden in ons land eischen, hebben de hoogste geestelijke Gezagvoerders, verder ondubbelzinnig gezegd. Het is merkwaardig dat zij die een scheidingsmuur willen optrekken tusschen politiek en godsdienst, meer belust zijn om slechte politiek te voeren dan om echten godsdienst te beoefenen. Zij die beweren dat godsdienst veel te verheven is om zichzelf met politiek in te laten, bedrijven even dikwyls de fout de Kerk onverdedigd te laten en ook onbekwaam om een deel van de taak te vervullen, die haar nochtans is opgedragen. De Kerk is niet gesticht voor hemelin gen, maar voor aardbewoners die heme lingën moeten worden. Voor hen, die godsdienstig zijn heeft godsdienst wel met politiek te maken. Wie dat meent te moeten loochenen, onderzee- ke eens ferm zijn geweten, of hij wel degelijk godsdienstig is 1 I Men hoort dikwijls hier de bewering Godsdienst en politiek worden in ons land, veel te veel vermengd. Opa niet uit te weiden, om aan te toonen hoe in het buitenland de vijanden van den godsdienst het stokpaardje van politiek katholicisme gebruiken om de Kerk in zijn goddelijke en natuurlijke zending te dwarsooomen gelijk in Dunschland. Rus land en ook in mindermate Frankrijk en Italië zuilen we eers de grondslagen van een gezonde politiek vastleggen bezorgd heid voor het algemeen welzijn, recht vaardigheid, liefdevolle Verdraagzaamheid voor de personen en ridderlijke trouw bij de Verdediging van de kerkehjke belangen. Derhalve moet men diegenen scherp hekelen, die hun facade van katholicisme gebruiken, niet om God te dienen maar om zich zelf. Dit is immers de handelwijze van die politiekers die ter kerke gaan en de politieke eendracht ondermijnen, het is ook de handelwijze van een pers die gods dienstige artikels geeft, maar zich om de richtlijnen der bisschoppen niet bekom mert. Plicht der katholieken. De katholieken werden reeds dikwijls door de hoogste gezagvoerders m de kerk zeker voldoende op gewezen dat het ver keerd is van te denken dat godsdienst en politiek mjt elkander niet zouden te maken hebben. Heeft godsdienst met politiek iets te maken Op die vraag antwoord ik met enkele wedervragen. Kan ’n waarlijk godsdiensti ge mensch wel onverschillig staan tegen over de wijze waarop stad en land worden bestuurd? Indien wij waarlijk godsdienstig zijn, en Christus’ zedenleer hebben aan vaard, moeten wij dan niet verlangen, dat ook de wetgeving en het bestuur er het hunne toe bijdragen, opdat de zedenleer algemeen worde geëerbiedigd Indien wij godsdienstig zijn en weten dat Christus zijn Evangelie wil verkondigd zien aan alle schepselen, moeten wij dan niet medewerken, opdat geen menschelijke politiek dit goddelijk beleid in den weg sta Indien wij godsdienstig zijn, en weten welke rechten Christus’ Kerk de hare moet noemen op het gebied van eeredienst, van onderwijs, van alzijdige zelfstandigheid, weten wij dan niet als haar zonen mede werken, opdat die rechten in ’s lands wet ten worden erkend Inderdaad, het is niet mogelijk van den eenen kant te aanvaarden en te belijden dat de mensch en dus ook onzen even- mensch zijn volle geluk slechts vinden kan in mede te werken, opdat ook burgerlyke macht de waarheid van Christus, haren machtigen invloed late uitoefenen voor het maatschappelijk welzijn. Ja zelfs op het gebied van de internatio nale politiekindien wij aannemen wat Pauselijke Encyclieken onweersproken verkondigen, ja wellicht persoonlijk ook inzien, dat de vrede onder de volkeren, de vréde in den boezem der volkeren zelf tus schen de verschillende klassen slechts heerschen kan, zoo Christus heerscht als vredevorst in de harten, dan staat het ons niet vrij, te zeggen wat gaat mij dat alles aan l want ieder mensch moet het welzijn van zijn evenmensh ter harte gaan. Op al deze gronden ean moet de Katholieke ge meenschap zich laten gelden op politiek terrein, moet zij opkomen voor recht en waarheid, zooals Christus die heeft uiteen gezet. Hoe dit practisch verwezenlijken Men hoort somtijds in ons land door ge- loovige menschen de nadenkmg maken dat het toch verkeerd is wanneer de katholle, ken -■een polutieke partij gaan stichten, is beter volgens de lieden dat de katholie- ken doen zooals in Engeland en Frankrijk en geen partij stichten maar alle partyen trachten te beïnvloeden. Nochtans men bedenke het welde wijze waarop de katholieken hare politie ke activiteit zal organiseeren is een vraag, die verschillend moet beantwoord worden al naar gelang de omstandigheden. De bui. tenlanders hebben hun tactiek, wij de onze, Maar steeds zal dit gelden hoe groöter het aantal is der Katholieken, die dezen plicht begrijpen en daarom zich aaneensluiten, hoe krachtiger zij ook zullen kunnen medewerken om het heil dat uit Christus is, langs wetgeving en bestuur aan de volkeren te doen toevloe ien. Donderdag 22 September K-V.R.O. vergast zijn luisteraars op een Daverende Donderdagmiadag scena rio van Abel Frans, m.m.v. bet radio or kest o.l.v. Paul Douliez. Te 17 u speelt het jazz orkest o.l.v. Stan Brenders plezierige nummertjes, af- gewisseid met aangename p.aatjes, Het eerste gedeelte van het kiaderuur wordt verzorgd door het knapenkoor Waterslagertjes van de Aangenomen Jongensschool bt. Beneoictus van Mortsel, daarna \oigen de vijl minuten van Krolleke en de begroeting der luister vinkjes door Nonkel Jan en Dome Piet. Te 18,3o u. krijgen we een fonoconcert met opnamen van Helge Roswauge, waar na de lezing volgt der Boekenrubriek van het A.S.K.B. en de Fumkronijk van Do- cip. Als slot der vooravonauitzendmg kan er dan nog geluisterd worden naar enkele fonoplaten door luisteraars gevraagd. Voor het avondconcert komt het radio orkest aan de beurt o.l.v. Paul Louliez, gedurende het eerste geueelte met een ge varieerd concert en gedurende het tweede gedeelte met Vlaamsche muziek beide gedeelten worden afgewisseia met aange paste fonoplaten. Het laatavondconcert is voorbehouden aan het jazz orkest. Zondag 18 September 15de na Sinksen te 7 u. gez. mis voor Pieter Vanlerberghe. te 10 u. Hoogmis voor de Parochianen, te 2,30 u. Vespers en Lof en Congregatie Woensdag 21 September Q uatertemperdag Donderdag 22 September Vrijdag 23 September Quatertemperdag Zaterdag 24 September Quatertemperdag Zondag 25 September 16de na Sinksen te 7 u. gez. mis voor Karel-Louis Niville en huisvrouw Silvie Sinnaeve. Men kan rekenen op begrepenheid en steun, ais men de vrienden naar aen mond praat maar zeldzaam kruid is de vriend, die wegens terechtwijzing niet vijand wordt. ’t Ijzer smeden als ’t warm is en ’t zal altijd iemand betalen. Zondag 18 September i5de na Sinksen te 7 uur. gez. mis voor Arsêne Dedeckel huisvrouw van Leonard Vandevelde, vanwege het Broederschap van het H Hart Maandag 19 September Dinsdag 20 September Woensdag 21 September Quatertemperdag Donderdag 22 September Vrijdag 23 September Quatertemperdag Zaterdag 24 September Q uaiertemperdag Zondag 25 September 16de na Sinksen te 7 u. gez, mis voor Henri Ghillebeit en huis vrouw en zoon August Een Metro Goldwyn film onder regie van VAN DYKE met de medewerking van Die film toont ons den studax aan die, stug cp zijn studie, zich door geen geld noch gevoelens laat aflei den om zich heel en al aan de wetenschap te geven en ook zyn meisje daartoe weet te overhalen. Eveneens een Metro Goldwyn film met JOHNNY MEISMULLER en MAUREEN O’SULLIVAN. De liefhebbers van geweldige sensaties zullen hier hun gading vinden, bij de lijf aan lijf gevech ten van den machtigen Tarzan in zijn woest decorum te midden de wilde beesten welke steeds nog de bewondering van den mensch afdwingen. Prijzen der plaatsen 4 en 3 fr. Balkon 5 fr- kinders 2 fr. Voorbehouden plaatsen (zonder opleg) van 4 en 5 fr. te bekomen ten bureele van ons blad of per telefoon 22. te 10,30 u. Hoogmis voor de parochianen te 2,30 u. Vespers, Lof en Congregatie te 9 u. Kerkwijding door Zijn Hoogwaardige Excellentie h. Lamiroy, Bisschop van Brugge, te 11 u. Plechtige Hoogmis' te 7.30 u. mis voor Leonie Moenaert te 7,30 u, mis voor Pharailde Matten te 7,30 u. Barbaradienst voor Ignaes Siaelen te 7,30 u. Barbaradienst voor Emma Van de Woude ’s avonds te 7 u. Lof te 7,30 u, Sol. Requiemmis voor Pieter De Grauwe en huisvrouw. ’s avonds te 7 u. Lof. te 8 u. mis voor eene bijzondere intentie te 10,30 u. Hoogmis voor de Parochianen. Maandag 19 September te 10 u. gez. Huweiijkzmis voor Jules Claeys en Madeleine Allemeersch en voor Jules Fon- teyne en Julia Allemeersch te u- het Lof. Dinsdag 20 September te 8 u- Gez. Mis voor overleden vaders van Jules Claeys en van Madeleine en Julia Alle meersch en voor overledene zuster van Jules Fonteyne. te 5 u- het Lof, te 8 u. gez. Mis ter eere van O,L.Vrouw met Kern gang. te 5 u. Lof te 8 u. gez. mis ter eere van den H. Cornelius ter intentie van de vereerders. te 5 u. Lol, te 8 u. gez. mis ter eere van den h, Cornelius ter intentie van de vereerders. te 5 u. Lof, waarna zegening der kinders te 8 u. gez. mis ter eere van den h. Cornelius, ter intentie van de vereerders, te 5 u. Lof telOu. Hoogmis voorde Parochianen. te "2u. Vespers en Lof en groote Congregatie te 7,30 u. Gez. Mis ter eere van O,L. Vrouw met Kerkgang, te 7,30 u. Sol. mis ter eere van den H. Geest ter gelegenheid van de heropening van de scholen te 7,30 u. gez. mis voor Arsène Dedeckel, huisvrouw van Leonard Vandevelde, te 7,30 u. gez. mis voor Leonie Verplancke huisvrouw van Seraphin V andecasteele te 7,30 u. Sol. mis voor Eerw. Heer Hoet. ’s Avonds te 7 u. Lof. te 6,30 u. in ’t klooster, Gez. Mis voor een bijzonder intentie, ’s avonds om 7 u. Lof teiO u. Jongelingen congregatie te 10 u, hoogmis voor de parochianen Zaterdag* biecht ook door vreemden biechtvader van 6 u, tot na het Lof.

Parochieblad van Diksmuide (1933-1940) | 1938 | | pagina 2