Viert de Rozenkrans aand De smeerder DE STER^i.NOORDZANDSTBAAT,Brugge II De stem der Missie is de stem uit Gods diepste Hert. Wat is Jezus’ bestaan anders geweest dan Missie.Christen zielen, luistert, gij, naar de hoogste stem der liefde, de stem der Missie. ▲He Meubelen WIEGEN Kinderveituren MATRASSEN garnituren ZETELS Leke Keiem Be er st De vijf roemrijke misterien, Koopt voordeelt^! Koopt in.... De v;jf droeve mysteries. De gure Winter staat aan de deur Wed. De Ketelaere, Groote Markt, Diksmuide Buitengewone keus, alle modellen, de best gekende merken, en vooral onmogelijke konkurentie. Als U een stoof koopt vraagt naar het kataloog, let wel op, koopt niet aan prijzen welk men zelf voorsteid, Ook groote en voordeelige keus van JCinderrijtuigen. ■SI Burgerstand 20de na Sinksen snauwen 13® meest uitgestrelcte M. eubelma» gazij nen der VlaanderB. Op 100 metare ras de statie, Zondag 23 October Missiezondag Maandag 25 October Dinsdag 26 October Woensdag 27 October Donderdag 27 October Vrijdag 28 October Zaterdag 29 October Zondag 3o October 21 na Sinksen Feest van Kristas Koning Beleefdheid is een munt, die ieder zelf slaat en die toch overal gangbaar is. Met ingang van de maand Oktober wer den wijzigingen aangebracht aan de uur- regelingen der treinen op de lijn Diksmuide Zondag 23 October 20de na Sinksep Algemeene missiezondag te 7 u. gez. mis tot bekeering der heidenen. Maandag 24 October Zondag 23 October 20de na Sinksen te 7 u. gez, mis voor Rmerence Riviere, huisvr van August Costenoble. Maandag 24 October Dinsdag 25 October Woensdag 26 October Donderdag 27 October Vrijdag 28 October Zaterdag 29 OStober «f-DBCfeg October 21de na Sinksen te 7 u. gez.mis voor August Adam, echtgenoot van Maria Depla 1. De Verrijzenis. Wij bieden U, Heer Jezus, dit tientje aan ter eere van uwe roemrijke verrijzenis en wij vragen, U door dit mysterie en door de voorspraak van uwe H. Moeder, de liefde tot God en den iever in uwen dienst. Amen. 2. De Hemelvaart. Wij oieden U, Heer Jezus, dit tientje aan ter eere van uwe zegevierende hemel vaart, en wij vragen U, door dit mysterie en door de voorspraak van uwe H. Moe der, eei vurig verlangen naar den Hemel, ons gekefd Vaderland. Amen. 3. De nederdaling van den H. Geest. Wij bieden U, Heer Jezus, dit tientje aan ter eere van het mysterie der neder- daling van den H. Geest, en wij vragen U, door dit mysterie en door de voorspraak van uwe H. Moeder, de nederdaling van den H. Geest in onze zielen, Amen. 4 De. Hemelvaart van de H. Maagd. Wij bieden U, Heer Jezus, dit tientje aan ter eere van de verrijzenis en van de zegepralende hemelvaart van uwe H. 1. De Doodstrijd. Wij bieden U, Heer Jezus, dit tientje aan ter eere van uwen pijnlijken doodstrijd in het hofken van Oliven, en wij vragen U door dit mysterie en door de voorspraak van uwj H. Moeder, het berouw over onze zonden. Amen. 2. De Geeseling. Wij bieden U, Heer Jezus, dit tientje aan tereere van uw bloedige geeseling, en wij vragen U, door dit mysterie en door de voorspraak van uwe H. Moeder, de versterving van onze zinnen. Amen. 3. De Doornenkroning. Wij bieden U. Heer Jezus, dit tientje aan ter eere van uwe kroning met doornen en wij vragen U, door dit mysterie en door de voorspraak van uwe Moeder, de ver smading van de wereld. Amen. 4 De Kruisdraging. Wij bieden U, Heer Jezus, dit tientje aan ter eere van uwe kruisdraging, en wij vragen U, door dit mysterie en door de voorspraak uwer Moeder, de verduldig heid m al onze kruisen. Amen. 5. De Kruisiging. Wij bieden U, Heer Jezus, dit tientje aan ter eere van uw kruisiging en van uw schandelijke dood op den Calvarieberg, en wij vragen U, door dit mysterie en door de vóórspraak van uwe H. Moeder, de bekeering der zondaars, de volherding der recht veer digen, en de verlichting der zie len van het vagevuur. Amen. Voor uw STOVBN en KACHELS, wendt U in volle vertrouwen tot het welgekend Huis X>e Paternoster Hoofd agentschap stoven TAM1NE8 Donderdag 27 October te 7,30 u. gez. Mis voor Oscar en Mathilde Hoorens Vrijdag 28 October Zaterdag 29 October Zondag 3o October 21de na Sinksen Feestdag van Christus Koning te 7 u. gez. mis voor René Behaeghel te 10 u. Hoogmis voor de Parochianen. en doet zelfs voor hen de noodige bood schappen. En als de ziekte doodelijk schijnt, weet hij den priester bij het sterfbed te brengen den sterbende te bewegen tot het ontvan gen der laatste H.H. Sacramenten en... houdt ei degelijk den moed in. Zelfs rerlaat hij diegenen niet, die niets van eer priester willen weten, en bidt hij heel bijjonder voor die arme verstokten. En ah men hem benijdt, zegt hij Het hangt maar van u zelf af zoo gelukkig te zijn als ik. Ga tot Hem Hij was de serste werkman... Hij is ootmoe. dig en jachtmoedig van harte. Uit Zijn wonden spreekt zulk een diepe liefde Komt allen tot mij, gij weenenden, komt allen to: Mb, die belast en beladen zijl, en Ik zal u verkwikken... Overtuigt er uzelf van m?n verlaat nooit een kerk, zonder gesterk: en aanhoord te zijn. Ik ga er dan ook iederen dag heen, Naar P. L’ERMITE. Gelijk de naald van het kompas onrustig trilt en beeft, totdat zij, schomlend heen en weer, de juiste richting heeft zoo vindt des menschen hart geen rust, waarheen ’t zich wende of keer, totdat het ruste zoekt in God, zijn Schepper en zijn Heer. Nieuwpoort. Dank zij de werking van den heer Sena tor SOBRY werd trein T 1120 alhoewel niet vermeld in de reisgids toch wederom ingelegd op Maandag en wel aldus Nieuw poort V. 5 u 45 Diksmuide A. 6 u 10 met aansluiting naar Gent en Brussel. Een nieuwe trein rijdt dagelijks Nieuw poort Bad V. Hu. 54 Diksmuide A. 12.24 onmiddeiijk aansluiting richting Gent en Brussel. De gemengde treinen, goederen-reizi gers werden vervangen door reizigerstrei nen met het gunstig gevolg dat de trein die Diksmuide verlaat in de richting van Nieuwpoort om 14 u. 5o’ de weg ailegt in 25 minuten in stede van één uur. Verdere verbeteringen werden in over weging genomen en zullen waarschijnlijk eensdaags worden verwezentlijkt stippen wij o/a aan trein T iia5 zou uit Diks muide vertrekken rond 14 u. 10 in stede 14 u. 5o’, ’t zij 40’ winst voor onze be volking die Nieuwpoort wil bezoeken in den namiddag laat ons hopen dat deze zeer gewenschte wijziging niet lang uit- blijve. Geboorten 14 October Baelde Roger, Cyriel, z,v. Camiel en Julienne Caset, van Klerken, (Moederhuis). 16 October Haerynck Nelly, Emma, Irma, d,v, Georges en Maria Devreker, van Vladsloo, (Maederhuis). 17 October Riviere Albert, Jozef, Pas cal, z.v. Albert en Julia Vanblaere (Moederhuis) 20 October Logghe Daniel, Gerard, z,v. Karei en Maria Deprez, van Koe- kelare (Moederhuis) Huwelijken 14 October Noez Edmond, André, werkman, 24 jaar oud. met Borny Ivo- na, Maria werkster. 25 jaar oud, beide van Diksmuide. Overlijdens Vandeputte Rosalia, Ludovica, oud 66 jaren, d.v. Ludovicus en Eugenia Lava, weduwe van 1° Derieuw Vital, 2» Depoorter Edmondus en 3° Degryse Carolus. Riviere Albert, Jozef, Pascal, oud 6 uren z,v. Albert en Julia Vanblaere. Delporte Zenobie, Elodie, oud 63 jaren, 11 maanden, d,v. Benjamin en Debruy- ne Sophie, echtg. v. Tourlouse Camiel. Moeder, en wij vragen U, door dit myste rie en door hare voorspraak, eene teedere godsvrucht tot eene zoo goede Moeder. Amen. 5. De Kroning van Maria, Wij bieden U, Heer Jezus, dit tientje aan ter eere van de Kroning van uwe H, Moeder, en wij vragen U, door dit myste rie en door hare voorspraak, de volherding in deze gratie en de kroon der glorie. Amen. Gratie van deze mysteriën, daal neder in onze zielen. Amen. die aan de Missie actie een vroeger nooit gekende uitbreiding heeft gegeven, heeft, tijdens de audiëntie in Mei 1938 verleend aan de Hoofdraden van de Voortplanting des Geloofs en van het Sint Petrus’ Lief dewerk, zijn oprechte tevredenheid uitge drukt voor het gedane werk, en heeft al de edelmoedige arbeiders van den missie- steun gezegend. Terzelfdertijd,echter heeft de H. Vader zijn diepen en heiligen angst uitgedrukt voor de ontelbare massa die nog gezeten is in de schaduwe des doods, en heeft alle geloovigen verzocht hun ijver en hun liefde hiervoor te verdubbelen. De paus eindigde zijn toespraak met de vol gende woorden Nil actum si quid agendum er werd veel gedaan, maar er blijft nog veel meer te doen. Er zijn menschen, die gaarne eens een heilige zouden willen kennen. Ik ken er een Hij heeft geen uitgedroogde huid. geen, witte oogen hij draagt ook geen paarsen mantel, en houdt in zijn hand geen lelietak, gebonden aan een bezemsteel Hij heeft zelfs geen kaal hoofd, waarmede men, ik weet niet waarom, altijd den H. Jozef afbeeldt, Neen... niets van dit alles. Hij draagt ’n wijde broek, ergens ge kocht in een goedkoop en kleerenwinkel. Zijn ruwe haarbos is steil naar boven geborsteld. Hij is smeerder in een fabriek. Hij staat geregeld ’s morgens om halfzes op en woont in zijn parochiekerk, een arm kerkje in een der buitenwijken van de stad, om zes uur de H. Mis bij, waaronder hij dagelijks met kinderlijke godsvrucht te Communie gaat, Als hij dan zijn hart heeft gevuld met liefde... eet hij zijn boterham op uit de hand en gaat naar de fabriek. Daar gaat hij smeren. Hij begint met den motor, dan volgen de werktuigen en de gereedschappen. En als hij alles onderhanden gehad heeft begint hij weer van voren af aan. Alleen zichzelf smeert hij niet hij is dan ook zoo mager als een graat. Hij heeft een groote voorliefde voor zijn beroep. Nu en dan komt hij in de fabriek zijn patroon tegen en zegt hem dan Ik ben veel gelukkiger dan gij Ik heb,hier beneden minder om mijn hoofd, en ik zal misschien gemakkelijker hierboven komen.. Hij had kunnen hooger geraken en meer verdienen. Hij heeft altijd geweigerd. Hij heeft zijn eigen manier om met 't smeersel om te gaan. Piept een machine, dan kreunt ze, omdat ze pijn heeft hij gaat er dan dadelijk heen, om haar te verlichten en haar tot rust te brengen. Waar iets schrijnt, laat hij een oliedrup pel vallen, en met een veer bereikt hij zelfs de kleinste kamradei tjes. Maar hij is niet alleen machine smeer der hij smeert ook en vooral, de zielen. Eerst door zijn voorbeeld hij is altijd tevreden. Gij bederft den stiel hem sommige arbeiders toe, Maar als gij de werkgever waart, zoudt gij dan niet willen, dat die kostbare j machines, zonder welke ’t werk niet gaat, i goed gesmeerd werden - Ge moest ten minste loonsverhoo- ging vragen Vraagt gij erom, gij, gij hebt vrouw en kinderen, en als uw verzoek redelijk is zal ik dit gaarne ondersteunen. Ik, ik ben maar alleen, en wat ik verdien is genoeg voor mij. Kalm zit hij te luisteren naar de redena ties van een opkomend communisme, en dan opeens weet hij, door één woord klaar als een zonnestraal, weer veel recht te zetten. Gelooft me vrienden, zegt hij dan, er moet altijd een hoofd zijn. Gij kent het tegenwoordige, zijt ge er zoo zeker van dat ’t volgende beter zal zijn Eigendom is diefstal schreeuwde een der belhamers Maar de smeerder ging zachtjes aan 't spreken en de communist stond gauw met zijn mond vol tanden. En zoo heeft hij meer dan eene werksta king belet, die ging ontketend worden niet om loonsverhoogirg, maar uit politieke drijverijen. Als zijn acht werkuren om zijn, gaat de smeerder zijn zieke kameraden bezoeken. Doodeenvoudig en als van zelfsprekend bewijst hij hun alle mogelijke diensten i 99 i te 7 u. gez. mis voor August Van Parys en zijne huisvrouw waaronder algemeene Communie voor de leden van H. Hartebond telOu. Hoogmis voorde Parochianen. te 2 u. Vespers en Lof 3de Orde Onder al de missen omhaling ten bate van de missies. te 7,30 u. gez, mis voor Henri Declerck te 8 u. Sol. Jaargetijde v. Meester C. Veryser. te 7,30 u. gez. mis voor Evarist Brunet te 7,30 u. gez. mis voor overledene ouders van Charles Pollentier en huisvrouw te 7,30 u. gez. mis voor de huisvrouw van Charles Lanssen. te 7,30 u. gez. Mis ter eere van O. L> Vrouw giften kapel te 7 u. gez. mis voor Karei Adam en huisvr. te 10 u. Hoogmis voor de Parochianen. te 10 u. Hoogmis v,oor de Parochianen. te 2 u. Vespers en Lof te 7,30 u. gez. mis voor bijzondere overleden Dinsdag z5 October te 7,30 u. gez. mis August Luca en huisvrouw Sidonie Blomme Woensdag 26 October te 7,30 u, gez. mis voor Sidonie Waeyaert en Elisa Decat, overleden huisvrouwen van Mar cel Bailleul te 9 u. Jongelingen congregatie te 10 u, hoogmis voor de parochianen te 2 u. Vespers en Lof en kleine Congregatie te 7,30 u. gez. mis met libera voor de weldoe ners van het Armbestuur. te 7,30 u gez. mis voor Leonie Verplancke huisvrouw van Seraphin Vandecasteele te 4,30 u. Lof te 7,30 u. gez. mis voor Silvie Huyghe, huisvr. van Désiré Denecker. te 7,30 u. gez. mis voor Arsène Dedeckel, huisvrouw van Leonard Vandevelde, te 7,30 u. gez. mis voor Henri Biervliet-Moe- naert en dochter Maria. te 4,30 u. Lof te 6,30 u. in’t klooster, gez. Mis ter eere van h. Eligius uit dankbaarheid te 4,30 Lof. te 7,30 u. gez. mis voor de overledene ouders van Désiré Ameeuw en Romanie Mahieu, zijne huisvrouw te7,30 u. gez. mis voor een bijzondere intehtie f CELSO CONSTANTINI Titelvoerend Aartsbisschop van Theodosiopolis, Secretaris van de HCongregatie van de Propaganda. Voorzitter van het Panselijk Genootschap tot Voortplanting des Geloofs

Parochieblad van Diksmuide (1933-1940) | 1938 | | pagina 2