ALLERZIELEN van Diksmude en Omliggende CHRISTUS KONINGSFEEST -■ Leering 11* Les leest Tan Sristas-Soaiag Hoogfeest nn AUorhoiligen Allttsitbadsg ’s avonds te 8 u. H. Uur van aanbidding voor al de vereerders van het H. Hert. Jfiitdieners van de week Liturgische Kalender Diksmuide ag October xgS8 Zesde Jaargang Wit Zwart 2: de na Sinksen I Vespers 7 uur mis 7,3o uur mis 8 uur mis Wees gegroet, Ko- Solemneel Lof Prijs per jaar i2.5sfr Prijs per maand 1 ,10 Per nummer o.3o fr, Cattrysse Willy Vereecke Daniel Waeyaert Maurice Merlevede Reuaat Travers André Vancoillie Norbert Waeyaert Antoon Hillebrandt Hilaire Talifré Jozef Hoet Jerome Hoet Hector Zwaenepoel Carlos Cattrysse Willy Cattrysse Etienne Decock Arseen Ryckewaert Robert Vereecke Daniel Bogaert Francois Maeckelberghe Walter Vuylsteke Wilfried Uleyn Urbain Uleyn Christiaen Drukker-Uitgever H. Socnen-Dc Craemere Eesenstraat, 17 Postrekening n’ 624,64 Handelsregister Veurne ne i52I Telefoon n* 22 te 8 u. Gez. Mis voor Robert Maeseman en overleden huisvrouw VRIJDAG 4 November Serste der maand., toegewijd aan het H. Hert te 7 u. Gez. Mis ter eere van het H. Hert K. te 7,3o u. Gez. Mis voor een overleden vader C.V. te 8 u. Gez. Mis voer Marguerite Clauw Verbeke. ’s Namiddags te 5 u. Lof en gezang ter eere van het H. Hert ZATERDAG 5 November te 7 u. Gez. Mis voor overledenen V.G. te 8 u. Solemneele Mis voer de ge zusters De Beerst. ’s Namiddags te 5 u. Lof paternoster ZONDAG 6 November 22de na Sinksen Herste van Novtmbermaand. COMMUNIEMIS voorald# le den van den Bond van Het tl. Hert, te 7 u. Gez. Mis voor de leden van den Bond van het H. Hert. te 8,3o u. Solemneele Mis met uitdeeling van gedachtenissen voor Marie Desmy ter, echtgenoote van Adrien Ringoir te 10 u. Hoogmis voor de parochianen. t Wordt aan de gebeden der parochia nen aanbevolen Emma Minne, echtgenoote van Leon Bouttry, alhier overleden en begraven na ontvangen te hebben de H. Sacra menten. Hoogmis Zondag 3o October Feest van O. H. Jezus-Christus Koning (Dignus est) Dubbel iste klas. Gloria. Ged. en laatste Evangelie v.d. 21* Zondag na Pinksteren. Credo. Eigen Prefatie. Wit Vespers van het feest. Ged. v. d. 21* Zon dag na Pinksteren. Maandag 31 October Vigilie van Allerheiligen (Judicant) Geb. 2e v. d. H. Geest; 3evoor Kerk of Paus. Gewone Prefatie Paars Vasten en Vleeschderven Dinsdag x November Allerheiligen. Dub. xste KI. (Gaudeamus) Gl. Credo. Gew. Prefatie Woensdag 2 November Allerzielen (Requiem) Ieder priester mag drie Missen lezen. Donderdag 3 November H. Hubertus (Sacerdotes tui) Gloria Ged. Octaaf v. Allerheiligen. Credo Vrijdag 4 November H. Carolus Borromeus (Statuit) Gl. Ged. xe Oct. Allerheiligen 2* H.H- Vital en Agricola. Credo Vleeschderven. Zaterdag 5 November H H. Relikwieën (Multae tribulationes) Gl. Ged. Octaaf van Allerheiligen. Credo. Rood In den stillen avond luiden de klokken. Bidt zegt onze Moeder de H. Kerk, voor de overledenen gedenkt de dooden, al de dooden, de dooden uwer familie. Vaderen Moeder, bidt samen met uwe kinderen Wanneer is de Heilige Geest zicht baar over de Apostelen nedergedaald, en wat heeft Hij in hen bewerkt De Heilige Geest is zichtbaar over de Apostelen nedergedaald op den dag van Pinksteren, en Hij heeft ze in het geloof bevestigd, en met overvloed van alle gaven vervuld, om het Evangelie te predi ken en de Kerk over de geheele wereld te verbreiden. Wat bewerkt de Heilige Geest in de geloovigen De Heilige Geest heiligt de geloovigen door de heiligmakende genade, de inge storte deugden, zijn gaven en allerlei soort van dadelijke genaden, Hij verlicht en beweegt hen, opdat zijzelf, aan de genade beantwoordend, tot het bezit van het eeu wig lezen zouden geraken. Wat is de Heilige Geest in de Kerk en wat bewerkt Hij in haar De Heilige Geest is als het ware de ziel van de Kerk zelf, in zooverre hij haar voortdurend door zijn allerinnigste werking verlevendigt, haar met zich vereenigt en door zijn gaven onfeilbaar geleidt op den weg van waarheid en heiligheid. zgn. vredesverdrag afgesloten, maar de Paus werd daartoe niet uitgenoodigd, Vreeselijke vredesverdragen waarin de koninklijke naam van Christus niet eenmaal voorkomt. Het resultaat was er ook naar 1 Sinds 20 jaren is de oorlog voorbij maar waar is de vrede?... Waar de verzoening der vol keren En dan zeggen de verbitterden het gruwzame vredesverdrag is het bank roet vau het Christendom 1 Ach wat 1 ’t Is alleen maar het bankroet van het moder ne heidendom 1 Wij zijn te weinig christe nen daar is ’c kwaad te zoeken. Huldigde Europa nog zijn Koning Christus, het ware gespaard gebleven voor zulk een vrede als het nu geniet Maar de groote vertegenwoordiger van den Koning der koningen kwam de Paus van Rome, de wachter op het Vaticaan. Ik ben de Weg, de Waarheid en het Hij wil en moet ons weer den weg wijzen. Menschen, gij hebt geen vrede Ge kunt ook geen vrede hebben, omdat ge op dwaalwegen zoekt. Van Christus wilt ge niets meer weten, van Hem het middel punt der wereldgeschiedenis 1 Op lx December 1925 liet de Stedehou der Christi, die voor de geestelijke gezond heid der wereld verantwoording draagt, een encycliek uitvaardigen Menschen, de pest is uitgebroken 1 Een wereldepide- mie, de» wereldepidemie Christus wordt uit de wereld gebannen 1 Menschen daar aan gaat ge ten gronde 1 Deze noodkreet roept nu reeds i3 jaar over de wereld. Tevergeefs tever geefs I En dat juist bewijst aat onze H. Vader het grootste gelijk heeft. De wereld is door ’s Pausen encycliek niet eens opge schrikt. In kranten, kringen, beraadslagin gen wordt er geen woord over gesproken. De Paus heeft gelijk met te const iteeren dat de huidige wereld doodziek is, nu deze Christus haar Koning heeft wegge jaagd en verbannen. IFy, Katholieken van heden, moetcrin deze wereld onze levensdagen slijten. Wij moeten onszelf de vraag stellen wat is Christus voor mij En wij antwoorden vandaag met ons Ave Rex 1 Wees gegroet Ko ning 1 Tijdens Zijn aardsche rondwandeling zocht Christus aan het meer van Genesa- reth, in de tolhuizen en visscherschuiten Zijn leerlingen en toegewijden. Hij zoekt hen tegenwoordig elders in de werkplaat sen en fabrieken, op scholen en kantoren, in de huiskamers, keukens en leerzalen Geen hutje zoo klein, geen paleis zoo voornaam, waarin Hij niet zijn toegewij- denzoekt: jongemannen, meisjes, mannen en vrouwen en kinderen. Niemand is te jong, niemand te oud, niemand te deftig of te onaanzienlijk, niemand te arm of te rijk: een machtige minister of een onbekende bedelaar kan aan Koning Christus zijn toe gewijd. Ave Rex I Hier ben ik ik ben de Uwe Geef dat ik u steeds meer navol- ge, van dag tot dag meer worde rijper, zachter, reiner, in één woord: christelijker! Jezus Christus, mijn Koning 1 Maar heeft Hij dan gedurende Zijn leven of na Zijn dood hier op aarde een koninkrijk gesticht Ja zeker, het koninkrijk der zielen! Zijn Rijk op aarde is het rijk Zijner liefde. Wat Hij onder ons, menschen, ves tigen wil, is de heerschappij van Zijn lief devol Hart. Slechts één verplichting legt Hij ons, Zijn onderdanen op Aanvaardt de liefde van Mijn Hart. Zoet is mijn juk en licht Mijn last (Matth. 11, 30). Ik geefu tlijke liefde wil mets anders aan de liefde van mijn konin- Wie haistarrig j klijk Hart te dragen door levendig geloof, door onwrikbaar vertrouwen, door dank bare wederliefde. Ave Rex ning En Christus is mijn goddelijke Koning 1 Wiens heilige gestalte ik bij mijn dagelijk- sche gebeden in mijn ziel afteeken Mijn goddelijke Koning, wiens voor mij bloe dende wonden ik kus 1 Mijn goddelijke Koning, dat is voor mij Christus In Zijn Hart slaat mijn hart. Zijn verlangen is mijn verlangen, elk mijner gedachten staat in Zijn H. dienst. Ja, Christus is voor ons geen mensch, geen goede measch geen heilige mensch Neen Christus is voor ons onze God, de Koning der koning der koningen 1 Wat is dus Christus voor ons Alleen maar een vaag beeld l Dat is niet genoeg 1 Alleen maar een aangename herinnering Niet genoeg Een groot wijsgeer van wel eer? Niet genoeg I De heiligste persoon derwereld Niet genoeg Maar in levende werkelijkheid, een nog heden kloppend leven, waarin ik leef, waarvan ik me niet kan losrukken. Niet kan Nu ja, ik wil ’t tenminste niet. Werk ik, dan helpt Hij mij; ween ik, dan weent Hij met my. Christus, Gij zijt mijn Koning Ave i Wees gegroet, onze goddelijke Koning, onze Heer, Jezus Christus I Amen. De menschheid is in TWEE vijandige legermachten verdeeld voor Christus of Tegen Christus De goddelijke Meester heeft Zelf verklaard Wie niet met Mij is. is tegen Mij en wie niet met Mij verzamelt, verstrooit (Matth. 12, 3o). Er bestaat geen midden TUSSCHEN het rijk der waarheid en het rijk der leugen tusschen de wereld der duisternis ea de wereld des lichts. Tot een van beide moet noodzakelijkerwijze ieder mensch behoo- ren. Deze beide rijken bestrijden elkander in een onverzoenbare, veete. In het rijk van WAARHEID en hemelsch licht is Jesus Christus Koning. Hij heeft het verzekerd en met alle teekenen bewezen Ik ben het Licht der wereld (Joh. g, 5). Ik ben als licht m de wereld gekomen, opdat een ieder die in Mij gelooft, niet in de duisternis zou blijven» (Jo. 12,46). Leven (Jo. 14, 6). Doch ziet 1 Wel is het Licht in de we reld gekomen maar velen hebben de dui sternis meer liëj gehad dan het licht omdat hun werken boos waren (Jo.3, 19). Zij heb ben de donkerheid van godsdienstige dwa ling en zonde boven het glanzende van hemelsche waarheid en heiligheid verko zen. Immers, aan het kwaad was en blijft het bedorven hart gehecht. Het wil daar van de laagheid en ijdelheid niet inzien. Daarom haat de zondige mensch het licht en komt hij niet tot de bron der ware ver lichting, onzen Koning Jezus Christus, Die godsdienstige worsteling laat zich daarom in twee leuzen samenvatten. Zijn aanhangers verklaren met heilige geest drift Oporlet ilium regnare Hij moet heerschen en gehuldigd worden als Koning over al het geschapene, Koning bovenal van hst verloste menschdom. Maar ook de kreet van de weerbarstigen staat in de H. Schrift opgeteekend No- lumus Hunc regnare super nos 1 Wij willen Hem niet als heerscher over ons I (Luc. 19, 14). Wat zal de uitkomst zijn Dit kunnen we zeker zeggen aan Ko- ning-Cnristus zal de RIJK»MACHT niet ontvallen. De menschgeworden Zoon, hoe ook Zijn Rijk wordt aangetast, zaï blijven heersenen en eens al Zijn vijanden onder den voet hebben (I. Cor. i5. 25), Hij is de Koning der koningen, de Heerscher over alle heerschers (Openb. 19. 16). Hem zijn de volkeren gegeven tot erfdeel en de om vang der aarde als gebied (Ps. 2. 8). Hij zelf heeft aan de zwakke apostelen, die Hij ter wereldverovering uitzond, verzekerd Hebt vertrouwen Ik heb de wereld overwonnen (Jo, 16. 33). Hij spreekt nog uit Zijn heerlijkheid tot ieder Zijner leerlingen en volgelingen Vreest niet Ik ben levend in alle eeuwigheid, en als Oppermachtige heb Ik de sleutelen van dood en hel (Openb. 1. 17 ss.). Aan Zijn koninklijke macht ONTSNAPT NIEMAND, Ook zij met die haar misken nen. Hij, Die mensch werd en stierf tot aller zaligheid, heeft over allen een on schendbaar koningsrecht, om in allen den rijkdom Zijner verlossing te openbaren, 't Is voor eiken mensch niet alleen een gelukkig mogen, maar ook 'n heilig en verplicntend moéten, dat hij zich laat redden door de weldadigheid van Jesus, onzen Koning en Heer, ’t Is ’s menschen levenstaak zich door den eenigen Redder te laten voorlichten, ontwikkelen, opvoe den tot het erfdeel der gelukzaligen. Dit recht Zijner koninklijke liefde wil onze Heer handhaven. daartegen ingaat, zal vallen onder de sla- i gen Zijner rechtvaardigheid I En toch 1 Ook na al de weldaden der Verlossing, na in Christus geloofd en aan Chnstus trouw gezworen te hebben, zijn ZOO VELEN AFGEVALLEN van den eenen, waren Koning. Zij hebben Hem den rug gekeerd, Gansche volken, die met Christus’ heilgenade doorvoed waren, heb ben elks belijdenis van Jezus’ Naam uit het openbare leven gebannen. Zoodanige ondank en waanzin, zeide reeds Paus Leo XII1, schijnen met met ’s menschen aard overeen te komen. Maar, helaas de men- schenen volkeren vergeten, en door heil- iooze driften voortgestuwd willen zij ver geten, dat Jezus’ heerschappij, met godde- delijke wijsheid en macnt op niets dan ons welzijn gericht is. Onze H. Vader de Paus heejt daarom het nieuwe /eest van Christus’ Koningschap inge- steld, dat een nieuwen opbouw der wereld moet beteekenen. Toen Pius XI zijn ency cliek over de wereld zond, verklaarde Z. H. openlijk, dat hij daarvan een wereld- vernieuwingverhoopte. Dieptreurige ervaringen dreven den Leider der Chris tenheid tot dit rondschrijven. De groote wereldoorlog (1914 1918) wordt met een Nr 44 ZONDAG 3o October te 7 u, Gez. Mis voor een bijzonder intentie te 8.3o u. Gez. Mis voer de overledenen van den bond der Staatsgepensionneer- den. te ie u. Hoogmis voor de parochianen. Onder al de Missen omhaling voor de Basiliek van Koekelberg ’s Namiddags te 3u. Vespers te 3 u CHRISTUS KOIXHNQ- HULDB in de zaal van den Katholie ken Kring, Woumenstraat. Daarna in de Kerk, Lof én Toewijding, MAANDAG 3i October Vigiliedag van Allerheiligen. Verboden vleesch te eten. te 7 u. Gez. Mis voor overledenen M.C. te 8 u. Solemn. Mis voor Eerw. Heer Baert. ’s N amiddags Biecht vanaf 2 u. in voor bereiding tot Allerheiligen en Allerzielen ’s Namiddags te 6 u. Lof paternoster DINSDAG 1 November te 7 u. Gez. Mis van dankbaarheid E. te 8,3o u. Gez. Mis voor overleden zoon ea familie te 10 u. Hoogmis voor de parochianen. ■K* Vanaf Allerheiligen te middag tot Allerzielenavond voor al de geloovigen, die, na gebiecht te hebbes, te Communie zijn gegaan, is een volle aflaat te winnen, alleenlijk toepasselijk aan de zielen van het vagevuur, voor elk bezoek dat zij doen in eene kerk of openbare bidplaats en daar bidden ter intentie van Zijn Hei ligheid den Paus, 6 maal Onze Vader, Wees Gegroet en Glorie zij den Vader. ’s Namiddags te 3u. Vespers en Lof met Paternoster. te 4,30 u. de getijden der overledenen WOENSDAG 2 November te 7 u. Gez. Mis voor Camiel Vyncke te 8 u. Gez. Mis voor Eugene Vuylsteke te 8,30 u. Solemneele Mis voor Auguste Missiaen, overleden huisvrouw en kin der» te 9 u. Solemneele Mis voor al de Diksmuidelingen overleden sedert 1914, met uitdeeling van gedachtenissen van de overledenen sedert Allerzielen 1937. ’s Namiddags te 5 u. Lof paternoster DONDERDAG 3 November Feest van Sint Huibrecht te 7 u. Gez. Mis voor overledenen V.G. Na de Mis WIJDING van het brood. I I ■1 PAKOCHIEBLAD

Parochieblad van Diksmuide (1933-1940) | 1938 | | pagina 1