van Diksmude'*ttn Omliggende Vader en Moeder Sterfgevallen. Lee ring Jftisdieners van de week Sint Thomas Pater Christian Tant over zijn missiewerk Goed of niet goed. Diksmuide Christenen Kerstdag Vaders en Moeders, Goeden raad om een blij Kerstfeest te vieren Liturgische Kalender 17 December ig38 Zesde jaargaxg Nr 5i Mis.en. Hoogmis Vespers 7 uur mis 8 uur mis Godshuis, voor de arme joodjes die du in ten. Solemneel Lof Menigaeh verwart karaktervastheid diet hardheid. Duitschland honger lijden, voor de kleine Spanjaardjes die nu sterven omdat hun ouders den oorlog boven den vrede verkie zen. En deze wetenschap moet ons helpen om kerstdag tot een vreugdedag bij uitstek te maken. Kristus is voor alle menschen geboren, gij zult Kerstmis met alle menschen vieren die van goeden wil zijn. Prijs per jaar I2.5ofr Prijs per maand 1,10 f. Per nummer o.3o fr, allen met u vcrwach- N.J. Drukker-Uitgever H. Soenen«De Craemere Eesenstraat, 17 Postrekening ns 624,64 Handelsregister Veurne n° i52ï Telefoon n“ 22 Nog nooit sedert den oorlog waren er zooveel sterfgevallen als decs jaar. 20 meer dan de ge wore voorgaande jaren, nog zooveel als in 1928, (64), en in 1934 (35). 0 Les Hoet Jerome Cattrysse Etienne Waeyaert Maurice Waeyaert Antoon Theyssen Fobert Camerlynck Jozef Talifré Jozef Nachtegaele Karei De Craemer Marcel Brusseel Frans Vercruyssen Prosper Travers André Bogaert Fracqois Reynaert Roger 7,3o uur mis Cattrysse Willy Cattrysse Etienne Hoet Jerome Vereecke Daniel Hoet Hector Waeyaert Maurice Uleyn Christiaen Uleyn Urbain Sint Thomas a Becket, Bissehop van Cantelbergen in Engeland, vereerde veel steden en dorpen van Vlandren met zijne tegenwoordigheid. Te Kortrijk, te Diks- muide en elders bewaart men zijn geheu gen en zijne reliquien de vlaamsche tale zelve is met den glans van zijn edel bloed ale doorslegen, luidens despreuke hieron der, die men toepast op een die er schuw en wild uitziet. Hij ziet eruit alsof hij sent Thomas ver moord hadde. Weten de Diksmuidelingen dat hier in onze stad het huizeken van Sint Thomas heropgebouwd is aan den ingang van het begijnhof. Daar in dat huis heeft de bis schop gewoond tijdens zijn verblijf in onze stad. Tot zijner herinnering staat zijn beeldeken aan den hoek van het huis. Het gebed desHeerenis het volmaakt ste want zoo schrijft S, Augustinus Indien wij op juiste en passende wijze bidden, dan kunnen wij niets anders zeggen dan wat in dit gebed des Heeren uitgesproken ligt. Daar immers het gebed eenigszins de vertolker onzer verlangens bij God is, wordt datgene alleen op juiste wijze gevraagd, wat we passend kunnen verlan gen. In het gebed des Heeren echter wordt niet alleen al datgene gevraagd, wat we passend kunnen verlangen, maar het wordt er bovendien gevraagd in de orde waarin het moet verlangd worden en zoo leert dit gebed ons niet slechts hoe we moeten smeeken.maar geeft hst tevens en uitdrukking aan al onze verlangens Dat allen bijgevolg het Gebed des Heeren dikwijls op waardige, aandachtige en godvruchtige wijze opzeg gen. Op maandag 12 september laatstleden was er voordracht door een redacteur van het laatste nieuws in de zaal café du théatre beerststraat alhier. Kunt ge dan nog twijfelen aan de strek king van zulk een blad En als ge waarlijk katholiek zijt en christen mensch zult ge nog verder u abonneeren op een blad dat alles is, behalve katholiek en christen Men kan toch geen twee heeren dienen Men is voor of tegen Christus. ZONDAG 18 D. cember Vierde van den Advent te 7 u. Gez. Mis voor al de leden van O.L. Vrouwcongregatie te 8,3o u. Gez. Mis voor Palmyra De vicq, overleden huisvrouw van Emile Deiheye te io u. Hoogmis voor de overleden le den van het stedelijk Pompierskorps. ’s Namiddags te 3 u. Vespers en Lof. Daarna Congregatie van O. L. Vrouw u een vorm MAANDAG 19 December te 7 u. Gez. Mis ter eere van O.L.Vrouw te 8 u. Gez. Mis voor overledenen Dv 's Namiddags te 4 30 u. Lof pater noster voor de overledenen der confré ries. DINSDAG 20 December te 7 u. Gez. Mis voor een bijzonder intentie te 8 u. Gez. Mis voor Bertha Degraeve- Desmyter, vanwege den wijk Bies- broucken WOENSDAG 21 December te 7 u. Gez. Mis voor een bijzonder intentie T.M. te 8 u. Gez. Mis voor overledenen V.H. ’s Namiddags te 4 30 11. Lof pater noster ter eere van den H. Jozef. DONDERDAG 22 December te 7 u Gez. Mis voor August Hindryckx overleden huisvrouw en kinders te 8 u Gez. Mis voor Edmond Dejonghe als lid der confrérie van O. L. Vrouw van de Kapel ’s Namiddags van 4 u. tot 5 u. Heilig UUR van Aanbidding. VRIJDAG a3 December te 7 u. Gez. Mis voor een overleden va der te 8 u. Gez. Mis voor Henri Vandamme, als lid der confrérie van O. L. Vrouw van de kapel. ’s Namiddags te 4 30 u. Lof en Kruis weg ZATERDAG 24 December Vigelie van Kerstdag Vastendag te 7 u. Gez. Mis voor een overleden vader t® 8 u. Solemneels Mis voor de ge zusters De Beerst ’s Namiddags BIECHT vanaf 2 U. in voorbereiding tot de feestdag van Kerst dag. ’s Namiddags te 4 30 ti. Lof pater. poster ter eere van O.L.Vrouw, Op den dag van uw huwelijk werd u de volgende vermaning gegeven door den priester die u voor God vereenigde v De opvoeding der kinders moet het aanhoudend voorwerp zijn van de zorg der ouders. Hierom, indien de Heer u kinderen jont, zult gij zorgen om van hïn alle gevaarlijke medegezellen te verwijderen, en ze niet toe te vertrouwen ncch aan diens’, bod en noch aan meesters wier geloof en deugd niet beproefd zijn.... Gij zult ook zorg dragen om uwe kinde ren op te voeden in de vreeze Gods en ze vroegtijdig te onderwijzen in de grondre gelen der christeh.ke leering. Vaderen moeder, moogt ge dan wel ooit uw kinderen zenden naar scholen waar een op drie leerlingen geen godsdienst wil volgen, in klassen waar geen kruisbeeld mag gezien worden waar nooit geen gebed mag gelezen worden, bij meesters of mee steressen die nooit mogen spreken van God of zijn gebod bereidt u om dit jaar nogmaals Kerstdag kerstelijk te vieren, dat is met Christus, en laat u tot niet verleiden door ongodsdien stige medeburgers die van Kerstdag en van Kerst nacht een gansch wereldsche feest zoeken te maken, 't Woord nochtans zegt het klaar genoeg, Km/dag Christus- dag. Bij de herinnering aan Jezus geboorte dag houden de brave menschen eraan dien dag ter H. Tafel te naderen. Het is ge raadzaam te voren te biechte te gaan, daar op Kerstdagmorgen de priesters veel aan het altaar staan. Op Kerstdag immers mogen de priesters drie H. Missen opdra gen de Nachtmis, de Herdersmis en de Dagmis. Vele brave christen zullen ook dien dag drie Missen bijwonen zeker hier is er geen verplichting, maar troostend moet het zijn voor het Hert van Onzen Goddelijken Zaligmaker menige christene ziel zich met Hem te zien vereenigen in het H. Sacrificie, om hem eerherstel aan te bieden door een tweede en derde Mis voor zooveel ongelukkige zondaars en on verschillige christenen die hem de Zondag mis weigeren. Ziet toe dat geuws kinders op Kerstdag niet afhoudt van Mis en Communie. Vrede op aarde aan de menschen die van goeden wil zijn. Ze kunnen toch niet denken dat ze van goeden wil zijn, de ou ders die hun kinders beletten op Kerstdag de H. Mis bij te wonen. VERVOLG Daarna begint opnieuw het werk voor de Paters, nu dat al de katechisten hier op de post zijn, wordt ervan geprofiteerd om ze eens onder handen te nemen, gedu. rende twee dagen moeten ze hier blijven, om een soort van kleine retret te doen, elk om de beurt geven wij een sermoentje en dan komt de regeling van alle mogelijk, palabers, deze heeft dit voorgehad, gene is dat vóórgekomen, geraakt er maar wijs uitdan komt eindelijk de betaling, zij zijn niet meer betaald geweest sinds Nieuwjaar, dus dat is drie maanden, en ze zijn met 64. dat is een heel sommetje, onze kas loopt letterli k leeg maar wij bly- ven optimist, O, L. Heer zal ons niet ver laten, is het zijn werk niet dat wij aan het doen zijn En Hij heeft nog veel goede en trouwe vrienden in Europa, en zeker ook in Diksmuide die Hem willen helpen aaa een broeksken of een rok aken en ook nog wel aan een half franksken, hetgeen gij aan de armen geeft, dat geeft gij aan dea Meester zelf, zoo staat het toch in het Zondag aar staande is het kerstfeest daar. U hebt er ongtwijfeld reeds aange dacht. Moeder heeft al eens in de vrou wenhoekjes van de bladen naar de lekkere hapjes gezocht die met Kerstdag van pas komen. Vader is al eens naar de zolder geklommen, zoogezegd om een stuk hout te zoeken, maar in werkelijkheid is hij gaan zien hoe het stalletje het maakte, want ja, een stalletje dat hoort bij het kerstfeest en vader zorgt voor het stalletje. De kinderen komen thuis uit school en zingen al kerslliedekens, moeder zingt mee om het goed te leeren en vader schraapt zijn keel ook al eens tot voorbereiding van den schoonen Kerstavond. Dan zitten allen rond het stalletje, de stoof staat rood Marietje mag het licht uitdraaien nadat Janneke de kaarsjes voor het kribbetje ontstoken heeft. Moeder heeft een kerst- verhaaltje in haar hoofd dat ze nu eens schoon zal vertellen, vader kent nog een schoon liedeke dat hij zal zingen en tot slot kniïlen we allen voor het kribbeke om deugdelijk het avondgebed te bidden. Zoo gebeurt het in vele families, zoo zal het ook bij u gebeuren. Gebeurt het niet, dan wordt het meer dan tijd dat ge die goede gewoonte ook in uw huisgezin inburgert. Is Christus alleen voor u geboren Het kerstfeest wordt gevierd over gansch de wereld. 25 December staat in alle kalenders opgeteekend als een feest dag. Sommige menschen maken er wel een plezierdag van, maar de oude beteekenis leeft toch voort in ontelbare harten Kerst dag, Feestdag omdat Gods zoon op dien datum ter wereld kwam. KerstfeestFamili feest. Moet het nog gezegd Maar hoever gaat onze familie Begrijpen wij in dat woord alleen onze echtgenoot en kinderen Is er buiten de muren van ons huisje niets meer dat ons niet aanbelangt Zijn de andere menschen van onze straat van onze gemeente geen leden van onze familie. Ja, als we rekenen naar de gewone fami liebanden, dan tellen die menschen niet mee. Maar als we rekening houden met de familiebanden door Christus samengehou den, dan zijn wij een groote familie. Chris tus is op de aarde gekomen om alle men- schengelukkig te maken.Omalle menschen voor den hemel te winnen. Christus is niet alleen geboren voor u en voor uw kinde ren. Hij is ook gekomen voor de kinderen van den armen drommel die ginds op den De Heiligen der Kerk zijn niets dan de gecanoniseerde goede wilvan den mensch de verdoemden zijn de geinkar- neerde boose wil. M, van MAASVELD Zondag 18 December. 4e Zondag in den Advent. (Rorate cceli), zonder Gl Ged. ie «Deus, qui de B. M.V.» 3e Kerk of Paus, Credo. Pref der H. Drie vuldigheid. Paars Vesp v. d. Zondag aan Magnif. Ant. O Andonai. Maandag 19 December Van den dag. Mis van den vorigen Zondag zonder Gloria. Geb 2e Deus qui de B. M. V. 3‘ Fidelium 4* voor Kerk of Paus na Grad. geen Alleluja noch vers. Gew. Pref. Paars Dinsdag 20 December Vigilie v.d. H. Thomas (Ego autem), Zon der Gloria. Ged. v.d. dag 3* geb. Deus qui de B M.V. Gew. Pref. Paars Woensdag 21 December H. Thomas Apostel (Mihi autem) Gloria, Ged. v. d. dag (Collecte, Secreta, Post- communio v.d- 4de Zondag in den Advent) Credo, Pref. v.d. Apostelen Rood Donderdag 22 December Van den dag. Mis v. d. vorigen Zondag zonder Gl. Geb. 2' Deus, qui de B. M. V. 3e voor Kerk of Paus. Na Grad. geen Alleluja noch vers. Gew. Pref Paars Vrijdag 23 December Van den dag. Mis a’s den vorige dag 22 December Paars Vleeschderven. Zaterdag 24 December Vigilie van Kerstmis (Hodie scietis). Noch Gloria noch Credo. Gew. Prefatie Paars Vasten en Vleeschderven. ZONDAG 25 December HOOGFEEST V KERSTDAG te 6 u. en 6 3o u. Gelezene Mii;en. te 7 u Solemneele Nachtmis- te 8 u. Gelezene Mis. te 8 30 u. Solemneele Herdersmis voor de overleden ouders van Maurice Mis- siaen en Hedwige Swyoghedouw. te 10 u. Solemneele Dagmis voor de parochianen. t Wordt aan de gebeden der parochia nen aanbevolen BERTHA DESMYI'ER, echtgenoote van Alexander Degraeve. alhier overleden en begraven na ontvangen te hebben de H. Sacramenten. Hoe moet dat gebeuren. Och, het is zoo gemakkelijk. Hebt u al eens nagedacht of het spreekwoord ge deelde vreugd, dubbele vreugd waarheid bevat Hebt u al eens met ter daad ge probeerd of het deelen van de vreugde dubbele vreugde brengt. Neen probeer het dan nu. Kerstmis zal u dubbele vreugde brengen zoo gij aan de arme menschen ook wat vreugde verschaft. Er zijn zoveel arme menschen op de wereld. Ik hoef ze u niet op te noemen. Gij weet er wonen in uw straat, in uwYlorp, in uw stad. Ga bij eea van hen wat %reugde brengen. Maak hun koud mistro Alig hart tot een warm stalls- ke waar het xerstkindeke ook met een blij gevoel ontvangen wordt. Daarom dus, zoek een arme familie, een arme eenzaat, ofwel het weeshuis, maak een mandje klaar met een stukje vleesch, wat boter, een versch brood, wat kruidenierswaren, en ga dat mandje op den drempel van hun woning plaa’sen. Doe het liefst ’s avonds wanneer niemamand het ziet. Klop dan op de deur en ga rap in den donker staan. Op uw mandje ligt natuurlijk een briefje waar op by voorbeeld geschreven staat Wij schenken u dit omdat Kristus geboren is. Geen naam, geen adresaanduiding. Dan zult ge de deur zien opengaan. Eerst den ken de inwoners dat het een flauwe grap is van een of anderen kwajongen, maar dan zien ze uw mandje. Ze roepen verwon derd hun familieleden, en op hun gezicht zult ge blijdschap lezen. Die blijdschap zal uw blijdschap vermeerderen. Kunt ge zoo niet te werk gaan, doe hei dan op een andere wijze. Geef een groote gift in de armenschaal met Kerstmis, daar zal het ook goed besteed worden. Maar hce het ook zij, doe vooral met Kerstmis een goede daad. Deel uw vreugde met een armen msnsch en zoo zal er driedubbele vreugde zijn. Uw hart zal warmer zijn, het gemoed van den arme zal ook vreugde kennen en bo. v.w «su venal zult gij een schoon bewijs van chris- uithoek van ons dorp woont. Hij is ook 1 telijkheid aangeboden hebben aan het gekomen voor de weeskinderen in het Kerstkindeke dat wij QU 1 ;PAR0CHIEBLAD1

Parochieblad van Diksmuide (1933-1940) | 1938 | | pagina 1