g N° 28. Dimanche, 50e ANNÉE. 6 Avril 1890. JOURNAL D'YPRES ET DE L'ARRONDISSEMENT. Chemin de fer. Nécrologie. 6 FRANCS PAR AN. PARAISSANT LE JEUDI ET LE DIMANCHE. VIRES ACÇUIRIT EUNDO Heures de départ cZ'Ypres pour YPRES-FURNES. FURNES-YPRES. Mardi 2 Avril ont eu lieu, dans la commune de Gheluvelt, les funérailles de M. J. de Lave- leye, Bourgmestre de cette commune. Une affluence considérable de monde attes tait, par sa présence, toute la considération dont jouissait le défunt. Le deuil était conduit par M. Alb. de Laveleye, capitaine commandant d artillerie et son fils M. Emile de Laveleye, professeur l'université de Liège et M. Edouard de Lave leye, ingénieur. Les coins du poêle étaient tenus par MM. Paul Yermeulen, au nom du Willems-Fonds, Maertens, Echevin de Gheluvelt, Cornette, Président de l'Association libérale, et F. Mer- ghelynck, Commissaire d'arrondissement. Un groupe d'enfants, portant les nombreuses couronnes, ouvrait le cortège. Puis vinrent la musique de Becelaere, les elèves des écoles, le bureau de Bienfaisance, la Société de S1 Sébas tien de Gheluvelt, une nombreuse délégation de la Société de S1 Sébastien d'Ypres, dont M. J. de Laveleye a été le chef-homme une dé légation de la Société des Choeurs dYpres, dont le défunt a été le président, enfin le Con seil communal. A la suite de la famille se pressait toute la commune et grand nombre d'étrangers, parmi lesquels beaucoup de personnes d'Ypres. Plusieurs discours ont été prononcés. Nous les reproduisons dans l'ordre où ils ont été pro noncés. Discours de M. Maertens, Échevin. De voor ons openstaande grafkelder zal "welhaast voor eeuwig de stoffelijke overblijf- sels van onzen teêrbeminden Burgemeester verbergen. Yoor aleer die aan ons gezicht ont- trokken worden, dat hetmij toegelaten zij, zoo in naam van den Gemeenteraad als in naam mij- ner medeburgers, den betreurden overledene eenen laatsten vaarwel te zeggen. y, Den ln Januari 1818 te Brugge geboren, werd M. Jules de LAVELEYE voor de eerste maal op 26n October 1869 en daarna bij elke kiezing als gemeenteraadslid uitgeroepeu. Een Koninklijk Besluit van 28" Januari 1870 ver- trouwde hem het ambt van Schepen toe, en, na het afsterven van wijlen M. Frans Keingiaert de Gheluvelt,wiens edele naam steeds met liefde en eerbied uitgesproken wordt, volgde hij hem, in 1876, als Burgemeester op, bediening door Ko ninklijk Besluit van 4n Juli 1878 bekrachtigd. Allen herinneren zich nog de schitterende feesten, hem, bij zij ne blij de intredc als Burge meester gegeven. Dan was ailes in leven, ailes in vreugde, ailes in blijdschap; welgekomen was M. Jules de LAVELEYE, gulhartig werd hij onthaald, omdat iedereen zij ne goede hoedanig- heden kende en zij ne voorzichtige goede handel- wijze als Burgemeester, naar waarde had weten te schatten, gedurende de twee jaren dat hij dit ambt voorloopig vervuld had. Begaafd met een edel hert, een open en vroolijk karakter, eene alomgekende menschlievendheid, eene zachte goedaardigheid, M. Jules de LAVELEYE was van allen geëerbiedigd geacht en bemind. Dienstwillig, onpartijdig, altijd in ailes het goede beoogende. Van het oogenblik af dat hij don eed als Gemeenteraadsheer afgeleid had, nam hij de belangen der gemeente ter harte, haar zedelijk en stoflelijk welzijn betrachtende, de orde handhavende en te vreden toen hij ie- mand aangenaam en nuttig zijn kon. Nooit ver- liet een arme ongetroost zijn kasteel; den be- drukte wist hij altijd een aanmoedigings en troostend woord toe te sturen: deverlegene vond bij hem altoos wijzen raad. r> Toebehoorende aan eene roemrijke familie die het nut van het onderwijs hoog en naar waarde weet te schatten en te verspreiden was zijne eerste zorg voor dit gewichtig punt van be- schaving. Noch moeite, noch zelfsopoffering spaarde hijom zijne ingezetenen die weldaad te verschaffen. Ook is het op zijnen voorstel dat ons prachtig schoollokaal reeds in 1874 opge- bouwd wierd. Daarmede niet tevreden, bekwam hij ook dat den onder wiizeren voldoende jaar- wedden geschonken wierden, en op zijne eigene kosten gunde hij jaarlijksverdiendebelooningen aan onze talrijke schoolkinderen die hem allen lief hadden en als eenentweedenvader aanzagen. De stappeu van zijnen betreurden voorzaat navolgende, hield M. Jules de LAVELEYE er ook aan de openbare wegen, zoo nuttig voor landbouw, nijverheid en de wederzijdsche be- trekkingen tusschen de gemeenten, in goeden staat te houden, zich in plaats der Gemeente stellende wanneer hare geldmiddelendaartoe on- toereikend waren. Het aangenamene met het nuttige willende aren tôt het welzijn, de beschaving en de ver- roedering zijner medeburgers, verzekerde hij het bestaan der gilde van S1 Sebastiaan, die door M. Keingiaert de Gheluvelt in 1835 ingericht, onder zijn hoofdmanschap onoplioudend aan- groeide en bloeide. Jaarlijks ter gelegenheid der gemeentekermis wist hij de vreemdelingen aan te lokken en alzoo de neringdoeners te bevoor- deeligen met het geven van schoone feesten te danken aan zijne milddadigheid. In de volksver- maken die hij wist te verkiezen gaf hij altijd de voorkeur aan deze die een beschavend, zedelijk ol gezondheidsdoel hadden; alzoo zag men in al zijne programma's uitreikingen van prijzen voor de leerlingen der lagere scholen en beloo- ningen voor het reinste huishouden. Misschien is het daaraan te wijten dat onze gemeente ge- spaard wierd van ziekten, dieinandere, talrijke slachtofl'ers maakten. Bezorgd voor de voorrechten der Gemeente, gedoogde hij nimmer dat die ingenomen waren; van zijnen kant eerbiedigde hij ook eenieder in zijne bediening en, bestond er in gemeente- of dischraad verschil van oordeel wegens de eene of andere op te lossene zaak, 't was door over- tuiging en niet door drukking dat hij de ge- wenschte beslissing betrachtte. Nutteloos te herhalen, Mijne Heeren, dat die altijd strekten tôt algemeen nut zijner ingezetenen. Daar zijn, Mijne Heeren, doch op eene on- volmaakte wijze afgeschetst, eenige der hoeda- nigheden van onzen te vroeg ontnomen heer Burgemeester, die gedurende 20 jaar als Ge meenteraadsheer, Schepen en Burgemeester de belangen der Gemeente met zooveel iever en verkleefdheid verdedigde. De taak van den bestuurder eener gemeente zoo als Gheluvelt valt zoo veel te moeielijker daar hare geldelijke toestand altijd ontoerei- kend was om de verscheidene diensten der Ge meente te verzekeren en den arme het noodige te verschaflen, en met bijlagen van Staat en Provincie, of giften van bijzonderen moest ver- beterd worden des te grooter ook is de zelfsop- oflering van onzen weldoener en de erkentenis die de Gemeente hem verschuldigd is. De tal rijke en diep ontroerde menigte aie rond dit ga- pende graf staat, geeft een levend bewijs van het groot, ja onherstelbaar verlies dat Gheluvelt komt te ondergaan. Te vroeg, MM., is M. Jules de LAVELEYE weggerukt aan de liefde zijner familie, aan de fenegenheid zijner ingezetenenaan de ver- leefdheid zijner talrijke vrienden. H Een zoete troost blijft ons gelukkiglijk over. Onze Burgemeester, wel is waar, is niet meer maar hij overleeft door zijne ontelbare werken en weldaden voor dewelke ik hem, in naam der Gemeente, eenen laatsten dank toestuur. Vaarwel diepbetreurde heer Jules de LA VELEYE, de liefde en de dankbaarheid van al uwe vrienden, van al uwe ingezetenen vergezelt u van den boord uwer laatste rustplaats tôt een ander en beter leven. Vaarwel menschenvrieud, begraven kunt gij zijn op Gheluvelt; maar vergeten... Nooit Discours de M. Boutecainstituteur communal. De nare tijding u Mijnheer de Burgemeester is dood n heeft mij zeer pijnlijk getroffen. Nog onder den indruk dezer wettige ontroering, en in tegenwoordigheid van dit lijk, heb ik ternan- wernood den moed om, in naam van het onder- wijzend personeel der gemeenteschool een laatste vaarwel den afgestorvene te zeggen. Maar de erkentenis legt plichten op, die men moet vervullen, hoe pijnlijk zij ook wezen mogen. Rondom mij geschaard zie ik eene eerbied- waardige familie in den rouw gedompeld Eenen treurende zoon, éenen neerslachtigen broeder, LE PROGRÈS ABONNEMENT PAH AN: Pour l'arrondissement administratif et judiciaire d'Ypres, fr. 6-00. Idem. Pour le restant du pays7-00. tout ce qui concerne le journal doit être adressé l'éditeur, rue au Beurre, 20. INSERTIONS Annonces: la ligne ordinaire fr. 0-10 Réclames: la ligne, fr. 0-25. Insertions Judiciaires la ligne.: un franc. Les annonces sont reçues Pour l'arrondissement d'Ypres aux bureaux du Progrès Pour restant de la Belgique et de l'Etranger I'Agence Rossel, 44, rue de la Madeleine, et 2, rue de l'Enseignement, Bruxelles. Popennghe, 6-50 9-09 10-00 12-07 3-00 4-00 6-42 9-05 9-58. Poperinglie-Hazebrouck, 6-50 9-09 12-07 4-00 6-42 6-05. Houthem, 5-30 8-20 11-16 5-20. Comines, 5-30 7-55 8-20 -9-58 10-03—11-16 2-43 - 2-54 5-20 7-50 8-55. Comines-Armentiêres, 5-30 14-162-545-20—8-55 Roulers, 7-45 10-4512-20 2-45 4-10 6-42 I.angemarck-Ostende, 4-30 (Cortemarck) 7-18 9-57 12-17 3-566-21. Courtrai, 5-30 8-20 9-58 11-16 2-43 5-20 7-50 8-55. (Oép. de Comines Courtrai 9-35.) Courlrai-Bruxelles, 5-30 9-5811-16 2-41 5-20. Courtrai-Gand, 5-30 8-20 11-16 2-41 5-20. 5-00 8-10 11-10 1-40 3-00 6-55. 5-40 7-35 10-20 11-30 3-04 6-20. Ypres, le 5 Avril 1890. Mijne Heeren, Mijne Heeren,

Le Progrès (1841-1914) | 1890 | | pagina 1