M. Verscheure. Waarom doet gij den Coffre-fort if. VandenbergheSchepen. 't Is waar er staat geene som ingeschreven in 't budjet tôt het leggen van de graviers. Nogtans beloofik dat men ze zal b>ginnen in den loop van 't jaar. De som van 2500 fr. zal. gelijk M. Schaballie het vraagt, daartoe bestemd worden. En is zij niet voldoende, wij zullen een buitengewoon cre- diet vragen op 't toekomende budjet. Lire la suite lu 4e page. M. A. Schaballie. Geloof niet dat wij zulks vra- gen, ouidat wij geen veitrouweu hebben in den tegen- woordigen weger, 't is enkeiijk oui aile de ontvangers op den zelfden voet te stellen. Af. Vandenberghe, Schepen. Wij zullen de zaak on- derzoeken. Art. 4. Hondetaksen. 1500 fr. Af. Verscheure. Volgens de rekening van 't jaar 1894, zou er betaald geweest zijn voor den ontvangst van de hondetaksen aan eenen Schrijver 130 fr. Is dit het werk niet van den Ontvanger van Slad. Af. VandenbergheSchepen. Ja. Maar hij mag een ander er raede beJasten. M. ASchaballie. Indien hij een andere mit zijn werk belast, moet hij dan zijnen bediende uit zijne beurs niet betalen Af. ?antours, secretaris. De som toegestaan door 't budget is wettig. M. Verscheure. 't Is mogelijk. Maar waarom niet van eersten af de jaarwedden van de bedienden vast- gesteld voor al het werk te doen dat zich voordoet. Vindt gij dat ze niet genoeg betaald zijn in evenredig- heid van hun werk, verhoogt ze. Maar maakt geen postjes zonder naam en zonder einde. Kosten voor het houden van de boeken van bevolking en overlijdens. 150 fr. Af Verscheure. Ik moet hier dezelfde bemerkingen maken, gelijk voor het ontvangen van de hondetaksen. Af. A. Schaballie. Betaalt uwe bedienden wel. Maar legt hun op van 't eene werk te doen gelijk 't andere, zonder bijvoegsels van honderd en honderden franks voor drinkgeld. Brandstoffeu. Af. Verscheure. Zooals ik bemerk in de rekening van 1894, zijn er kolen geleverd geweest door we Le- maigre van Charleroi. 10,000 kilos gailletteries 142 fr. 10, transport 42 fr. Met het voeren en lossen kosten die kolen 20 fr. van 't duist. 'k Peis dat de koolmarchands van hier ook goede kolen kunnen leve- ren aan dien prijs. En gelijk de zaken hier te Pope- ringhe reeds niet te wel gaan, zal ik vragen dat men zou meer peizen op de neringdoeners van de streek. Verlichting van stad. 3000 fr. Af. Verscheure. In 1894 heeft Moncarey 40 stukken petrole geleverd. Waarom koopt gij die petrole al bij denzelfden marchand Af. Vandenberghey Schepen. 't Is jaren dat wij de petrole koopen aan Moncarey, en dat om hem te beloo- nen voor zijne zelfsopoffering als dischmeester. 't Is eene conventie met hem voor één jaar. Wij doen dat, om de petrole geheel 't jaar door aan den zelfden prijs te hebben. Gij weet dat de petrole, sederteen tijd van hier, zeer verandert van prijs. Af. ASchaballie. Ik betwist die verandering van prijs niet. Maar het is toch maar van ve leden jaar, dat wij deprijzen van de petrole zulke groote veran- deringtn zien ondergaan. Af. Verscheure. Wanneer gij nwe conventie ge- maakt hebt met Moncarey voor 1894 aan 0 fr. 15 de kilo, verkocht Markey zijne petrole aan 0 fr. 13 1/2 de kilo, en voorzeker had hij geerue eenen marché ge- daan van 40 stukken aan dien prijs dat maakt een verschil van 100 fr. op 40 stukken. En in Antwerpen was de prijs toen 0 fr. 12 1/4 de kilo. Dewijl dat gij voor uwe kolen naarCharleroi gaat,en dat voor 't profijt waarom gaat gij ook naar Ant werpen niet voor de petrole, uit baat (Niettegen- staande dat zulks het gedacht der rainderheid niet is, die begeert dat ailes in de stad blijve). Een bewijs, dat het moeilijk verstaanbaar is, dat er eene conventie zoude bestaan hebben tusschen de stad en Moncarey voor het leveren vau de petrole aan eenen vasten prijs in "t jaar 1894, gelijk M. Vandenberghe het voorhield, is dat wij bemerken in de rekeningen van Moncarey, dat hij de petrole gerekend heeft aan 0 fr. 15 de kilo de 9 eerste maanden van 1894 en aan 0 fr. 14 1/2 de drie laatste maanden van 1894. Af. A. Schaballie. Gij hobt dus eene conventie met Moncarey voor 't jaar 1896. Om de neringdoeners allen een weinig profijt te doen (en niettemin eenen vasten prijs te hebben), kondet gij bij verschillige, 5 10 vaten commanderen en een tijdstip van levering bepalen. Overigens heh ik vernomen, dat de petrole berustende is in het huis zelve van Moncarey, alwaar de bedienden van stad dezelve gaan halen. Ik vraag Waarom die petrole niet ligt, gelijk ten allen tijde, in de aehtergebouwen van 't Stadhu's Het publiek houdt zich daarmêe bezig, en ik geloof dat het nutte- loos is achterderiken te verwekken, waar het niet noo- dig is. Men klapt alreeds genoeg van Moncarey. van de stad ook niet naar Moncarey's 't Zal alzoo al bij malkander zijn. MVandenberghe, Schepen. Indordaad, de petrole ligt bij Moncarey. Vro<-ger was zij in de gebouwen van 't Stadhuis berustende. En 't is uit vrees van brand, dat wij geraadzaam gevonden hebben ze bij Moncarey te laten liggen. M A. Schaballie. Ik aanveerd de r«den die gij op- geeft. Doch, ik moet u doen opmerkm, dat de petrole zou moeten liggen in eene b.-slotene plaats, waar van de bediende van stad aileen den sleutel heeft. Gij be- grijpt dat het nogal aardig is van de petrole te laten berusteu in de magazijnen van den leverancier zelve. Af. Verscheure. In de rekening van 1894, hebben wij op geene facturen aftrek gczieu van ijdele petrole vaten. Waar zijn ze bevaren Bij dit hooren staat het Schepeucollegie verstomd en weet niet wat gezegd. Eindelijk autwoordt M. Van denberghe, dat Moncarey die vaten in gebruik heeft en dat hij die zal wedergeven met het aindigen der con ventie. M. A. Schaballie. Ik versta dit niet. Aangezien Moncarey sedert jaren de petrole le vert, en ze nog jaren zou kunnen leveren (indien er geen gevolggege- ven wordt aan ons voorstel van verdeeling), zal het ge- tal vaten zeer groot zijn en dat zal t,ot eene hooge som beloopen. Waarom maakt gij niet aile jare efi'en reke ning met hem We®t gij wel dat dit aile jare voor de ijdele vaten 200 fr. is. Af. Verscheure. Gij doet er misschien cadeau mede aan Moncarey. Af. A. Schaballie. Dit jaar gaan de petrole stukken 6 fr., dat is rond de 250 fr. per jaar voor de stad. Mij dunkt dat het de moeite weerd is om er van rekening te b^uden. Aangezien hij, na iedere levering. het be- drag zijner factuur ontvangt, waarom zou hij dan ook de ijdeie vaten met betalen. Ik versta dien hutsepot niet. Geen antwoord wordt hierop gegeven Jaarlijksche toelaag aan 't Collegie. 3000 fr. Af. Verscheure. In onze geslotene zitting hebben wij het kosteloos lager onderwijs bevoordeeligd met 147 nieuwe leerlingen in te schrijven. Waarom zou- den wij ook niet meer uitbreiding geven aan het kos teloos middelbaar onderwijs. Af. VandenbergheSchepen. Dat is voor ons onmo gelijk, aangezien er eene conventie bestaat voor 10 jaren, tusschen den Bisschop en het geraeentebestuur, waarbij 8 kinders kosteloos het onderwijs in 't collegie mogen genieten. Af. ASchaballie. Wij verzetten ons tegen de som van 3000 fr. niet maar wij vragen opdat er een grooter getal kinders in 't collegie zou aanveerd wor- den. De kosten van 't collegie zouden daardoor niet verhoogen geloof ik (één leerling of twee meer in olke klas wat zou dat maken Wat meer is, zouden wij begeeren dat er jaarlijks een concours zoude geopeud worden onder de leerlingen van de hoogste klas der gemeenteschool, en dat men de beste naar 't collegie zoude zenden, in plaats van beschermelingen. Kosten voor het onderhouden van aardestraten. 2500 fr. Af. Dequeker. Ik ben verwonderd dat 't onderhou den van de aardestraten 2500 fr. kost. Men delft toch maar de dijken en nog steekt men slechts de gazons af. In plaats van die gazons in de leegten te leggen, werpt men ze waar ze vliegen willen. Ook zijn de dam- men weinig of niet opengelegd en het water kan moei lijk zijn loop volgen. Waamm zou men die som niet gebruiken voor keizels te leggen zij ware alzoo veel beter gebruikt. Af. ASchaballie. Inderdaad, het delven der dijken gelijk men het doet, heeft weinig weerde, en brengt geene verbetering aan de straten. Aangezien ik besta- tig met verwondering, dat er in 't budjet, geene som voorzien is tôt 't maken van graviers, en nogtans het leggen van graviers in ons beider kiesprogramma stond. stel ik voor een deel dezer som te besteden tôt het beginnen leggen der graviers, en dezelve voort te zetten met de besparingen, die wij voorgesteld hebben in de voorgaande artikels Op die manier zullen wij bewijs geven aau de landbouwers, dat wij onze belof- ten willen volbrengen. Af. A. Schaballie. Een buitengewoon crediet zal niet noodig zijn, gij zult zelfs overkomen met onze voorgestelde besparingen. n St. Bertinus 180 fr. Opwinden van de horlogien j Q L Vro(jw 22 fp MA. Schaballie. Van waar komt dat groot ver schil 22 fr. voor 0. L. Vruuw en 180 fr. voor St. Bertinus Af. Verscheure. 't Is 't contrarie dat 't zou moeten zijn. 0. L Vrouw is hooger of St. Bertinus. Af. A. Schaballie. Ik geloot wel Jat er geen redens bestaan om zulk een groot verschil te k'. nnen verrecht- veerdigen en ik vraag dat die son» vau 180 fr. zou gebracht zijn op"80 fr. daaruit zou er nog blijken dat er hier voor nog ander werk te doen valt. Verzonden voor onderzoek. Openbare feesten. Af. Verscheure. Wij zien dat er jaarlijks groote sommeil gegeven worden aan 't stadsmuziek, sommeil weike wij niet betwisten. Maar wij vragen dat de twee tooneelkundige maatschappijen Langboirs Victorinen en Roeische Barbaristen ook eene toelage zouden hebben. Ik stel voor 100 fr. aan elke maatschappij toe te staan. Doctoor Devos. 't Zijn maatschappijen die profijt bij brengen aan de stad. Bij iedere vertooning zien wij veel vreemdelingen aankomen. Af. ASchaballieIedereen weet, dater in deze tijden, veel gewerkt wordt voor den vooruitgang van de vlaatnsche letterku.ide. De Staat verleent hier voor aile jare groote toelagen. Onze twee tooneelkundige maatschappijen geven jaarlijks, meer dan eens, be- wijzen.dat zij de bevordering der vlaamsche taal be- trachten. Daarom bekrachtig ik de aan vraag gedaan door mijnen collega Verscheure, en ik hoop dat de ge- meenteraad de gevraagde toelagen zal toestaan. Doktoor Devos. Mij dunkt dat het plaatsen van eenen reddingstrap in'ttheater ook hoogst noodzakelijk is. D^ gordijn dient vernieuwd en de zaal geschilderd te woidcn. Af. Verscheure. Ik vraag ook dat er volksfeesten zouden ingericht worden met de kermis, en dat er hier voor eene som van 500 fr. zou ingeschreven worden in 't budjet. Doktoor Devos. In aile steden en dorpen worden er volksvermaken gegeven ter gelegenheid van de kermis. Ik vind dat er eene kiosk zou moeten geplaatst wor den op de Groote Markt, alwaar het stadsmuziek in den zomer aile veertien dagen een concert zou geven. Dit ware eene kleine kost. Af. Van Aferris. Waar zoudt gij ze stellen Doktoor Devos. In dezelfde plaats als voorgaande- lijk. Tijdens den komst van den Gouverneur, waar stond zij Af. Van AferrisSchepen. Maar in de kermisdagen zult gij daar moeilijk kunnen plaats voor vinlen. Doktoor Devos. Waar stelt men ze t' Yperen en te Komen Volgt een nieuw plan voor het stellen van kr»raen en barakken en gij zult die plaats gemakkelijk vinden. Af. Dequeker. Ik vraag 500 fr. om paard- en koei- feesten in te richten en prijzen te kunnen geven voor de aangroeiing van die feesten. Af. R. Devos. Voor de paardefeesten zal het moei lijk zijn wij zijn hier in de streek van den peerde- kweek niet. Wat aangaat de prijzen,het zullen meestal vreemdelingen zijn die ze zullen behalen. Maar voor de koeifeesten, geloof ik, dat er middel is van er in te richten en ze te doen aangroeien. Af. Dequeker. Ik moet ook doen opmerken dat de zwijnenmarkt veel te klein is. Onmogelijk is het voor de koopers van bij de karren en wagens te gaan, zon der zich vuil te maken. Doktoor Devos. 't Is jammer dat dien hof daar is, die veel plaats beneemt. Af. R. Devos. De plaats zou groot genoeg zijn, ware er meer orde en règlement. Af. Van AferrisSchepen. Wij zouden kunnen twee feesten houden per maand in plaats van één. Dan zou er plaats genoeg zijn. MM. Devos en Dequeker. Dat is onmogelijk. Gij zoudt alzoo de feesten dood doen. M. Afarquis. Er zouden moeten pompen zijn in de Mees-enstraat, Veurnestraat en Pottestraat. De ver- vangputten zouden in 't vervolg bij tijds moeten ge- ruirad zijn. In plaats van de vuilnissen op straat le werpen, zouden ze in bakken moeten gedaan worden. Voor 't Koeistraatje vraag ik dat men in den ingang wat oude kalsijden zou leggen, en den grooten dijk toel< ggen. Af. Dervulf. Sedert lang heb ik eene pomp gevraagd voor de Meessenstraat.

Le Progrès (1841-1914) | 1896 | | pagina 3