PAROCHIEBLAD VAN YPER 1930 ZONDAG 2 /WAART Ons Parochieblad NUMMER 1 DE TUINKLOKKE Hier is ons eigen Parochieblad van Yper, inzonder heid van S' Maartens. 't Komt er, onverwacht misschien, maar zeker welgeko men. *t Komt in al de huizen der parochie, in de gro°te woonsten van rijke lieden tot in 't nederigste werkmans huis, overal en overal met de zelfste vertrouwelijkheid van een besten vriend, die zonder kloppen of bellen bin nenvalt en zegt hier ben ik. En dat zal ongeveer ieder maand gebeuren. En waarom Daar is den dag van vandaag geen kring of genootschap of ze hebben hun eigen orgaan Dat eigen orgaan of eigen blad is een teeken van leven en een middel om "t leven erin te houden en te ontwikkelen. Maar er is geen kring of genootschap die inniger samenhoudt dan... eene parochie. De parochie is een groot huisgezin, en wat er in het huisgezin gebeurt, dat moeten de kinderen des huizes van rechtswege weten. Wat ons blad zal geven Wat er in 't groot huisgezin in de verleden maand ge beurd is: doopen, huwelijken en sterfgevallen; blijde en droevige gebeurtenissen. Daarbij wat ervoor de komende maand op de dagorde staat, en meest nog wat er in *t maatschappelijke huis, de parochiekerk, gebeuren zal van diensten en plechtigheden verslagen over onze pa rochiale inrichtingen en genootschappen. En wat we ook niet vergeten is onze geschiedenis. Ik zei daar zooeven dat een parochie een huisgezin is. Wel, zien we de menschen niet gehecht aan hun familiege schiedenis Bewaren ze niet de portretten hunner voorouders, de gedachtenissen van vroegere, roemrijke gebeurtenissen, de familiemeubels, enz. Maar hebben wij, parochianen van S' Maartens, geen rijke familiege schiedenis, en is ons huis, onze heerlijke Kathedraal, die oprijst uit hare puinen, niet rijk aan kunstwerken en gedachtenissen? Veel is verloren gegaan, helaas in den oorlsgsbrand maar er is ook meer gered dan sommigen wel denken... Dien schat, onzen schat, moeten we leeren kennen. En wat zal dat bijbrengen Wel, met Gods hulp, vele. Eerst samenvoeling en samenwerking, versterking van den familiegeest, 't Spreekwoord zegt onbekend maakt onbemind en is het niet omdat zooveel menschen vreemdeling zijn op hun eigen parochie, dat er zoo weinig van hun parochie houden Wanneer we nu eens beter weten wat er in 't groot huisgezin gebeurt zullen we die gebeurtenissen ge makkelijker meeleven. Dan zal ons blad nuttige inlichtin gen geven voorde komende maand, zoodat afzonderlijke verwittigingsbriefjes kunnen wegvallen. En wat we zullen mededeelen over de geschiedenis van Sint- Maartens zal zeker voor iedereen een aangename lezing zijn, waardoor de kennissen op velerhande gebied zullen uitgebreid worden. En wie zal 't betalen Ja, daar hadden we nog niet aan gedacht. We rekenen altijd op God' Voorzienigheid, en we zijn van meening dat we een goed werk nooit moeten laten voor de onkos ten. Dat er hier onkosten zullen zijn, is zeker maar vele handen maken licht werk. Er is thans geld voor alles waarom zou er geen zijn voor ons nuttig paro chieblad Dat debegoede parochianen hun abonnement betalen; 5 fr. per jaar, een kleinigheid. Die zoover niet kan springen betale slechts een dubbele frank; en die dat ook niet kan... wel, hij neme 't voor nieten. Liever aan die condities, dan dat we een enkel huis zouden moeten voorbijgaan. En, dat weten we stellig, zij die 't doen kunnen, zullen een of meer abonnementen betalen voor de minder begoede parochianen, of een bijzonder gifte doen voor 't werk. Een goed werk is het zeker Ons Heer en Sint Maarten zullen 't loonen. En voor de andere parochiën Alwie belang stelt in de Tuinklokke kan een abonnement nemen tegen 5 fr. bij den drukker van het blad, M. Temperman, Meenenstraat, Yper. Nog iets Met genoegen zullen onze lezers vernemen dat het tweede nummer van De Tuinklokke reeds verschijnt op Zondag 23 Maart, en het derde op Palmenzondag 13 April, den grooten dag onzer blijde intrede in de prachtig-herrezen kathedraal Daarna komt, als 't God belieft, een feestnummer, op Zondag I 1 Mei, ter gelegenheid van de grootsche en diep zinnige plechtigheid van de kerkconsacratie, die 's ande rendaags zal geschieden (12 Mei) met al de pracht der liturgische plechtigheden De geestelijkheid oan Sint-Maartens, Z. Eerw. Heer J. Vermaut, pastor-deken. Eerw. HH. M. Huyghe en M. De Coninck, onderpastors.

Tuinklokke (1930-1940) | 1930 | | pagina 1