Herleving V asten=preeken Sint Jozefs JVlaand Onze Zondagmis Yper is herbouwd Daar blijft nog in 'l hartje van de stad de puinhoop van onze Halle, 't beeld van onze eeuwen oudevrijheid en stedelijke voorrechten. Ook de Halle verrijst, dat hopen we... Intusschen zijn onze huizen herbouwd, grootscher en schooner dan voorheen, onze huizen... en onze kerken. Zij die op het breede slagveld komen wandelen, zien in de verte de hooge klokkentorens op den gezichteinder teekenen, een weelderig zicht dat ons denken doet aan de sprookjessteden op den ach tergrond der middeleeuwsche schilders, droom van schoonheid en sterkte. Dat is Yper. Onze kerken zijn herbouwd, onze heerlijke kerken. Zooals ze waren vóór den oorlog. Bezie Sint Jacsbs met zijn sierlijke spits. Neen, beter nog. Daar is Sint Pieters, wiens toren eene bekroning heeft gekregen die heel wat beter is dan vroeger; daar is Sint Niklaas, die van onbe- beduidende kerk een juweeltje is gewoiden. En boven die weelde van romaansch en gothiek, rijst op de lucht het witte wonder onzer eerbiedwaardige kathedraal Om die nooit verhoopte algemeene herstelling zijn we den Heer dankbaar maar het werk is nog niet voltrokken. Na de koortsige periode van den heropbouw, komt nu de rustige tijd die geschikt is voor zedelijke en godsdienstige recuperatie Dit wordt bekomen door den parochie geest. Laat iedereen ernstig en gewillig van zijn parochiekerk het middenpunt maken van zijn godsdienstig leven, de diensten niet enkel lijdelijk bijwonen, maar meeleven. Onze parochiekerk is het gemeenschappelijk vaderhuis, waar we ons dus thuis moeten voelen en waar niets ons onverschillig laat. Zoo krijgen wij een Yper terug waar, niet alleen onze prachtgebouwen zijn hersteld, maar waar de oude christelijke geest wordt terug gewonnen en ver meerderd. Sint Jozef De Maarte-maand is toegewijd aan den eeredienst van den H. Jozef, een heilige die hoog in aanzien staat bij onze christenen en niet zonder reden Was hij niet de voedstervader van het goddelijk Kindje Jesus Was hij niet de allerzuiverste bruidegom van deH. Maagd Maria? aakt hij niet, van uit den hemel, als patroon over Kerk en Vanderland? Komt hij ons niet voor als een ver heven toonbeeld der werklieden Wordt hij overal niet erkend en vereerd als de patroon van den Goeden Dood In onze kerk Ook in onze parochie-kerk zal hij bijzonder vereerd en gevierd worden. Gedurende de Maarte-maand wordt zijn beeld uitge steld en versierd, 's Avonds onder het Lof zal de hymne Te Joseph Celebrent gezongen en de Litanie van den H. Josef gelezen worden. Eiken Woensdag, wordt de 7 uren Mis gelezen ter intentie van de weldoeners op 1 9 Maart te 7 u. een Sol. Mis gezongen tot dezelfde intentie- Mocht de H. Jozef in deze maand vele geestelijke en tijdelijke weldaden bekomen voor de parochianen van Sint-Maartens Met Asschenwoensdag begint de heilige tijd van de Veertigdaagsche Vasten. 't Is een tijd van gebed en versterving, voorbereiding tot den grootsten der hoogdagen, namelijk tot Paschen. Ais 't u belieft, dierbare Parochianen van St-Maartens zijt meer dan ooit getrouw aan de Mis van den Zondag! Woont den wekelijkschen kruisweg bij, eiken vrijdag, 's avonds na het Lof. Komt allen, komt in groot getal, naar de Vastenser- moenen, 1.1. z. naar de indrukwekkende meditatiën over het bitter lijden van onzen Zaligmaker. Wij hebben dit jaar een uitstekenden predikantEerw. Pater Miche), Ongeschoeide Karmeliet. Die Vasten-preeken in Sint-Maarten zullen gehouden worden, eiken Zondag, op het einde van Ve'spers en Lof die gezongen worden te 3 u. Geen thuisblijvers, a. u. b! Op alle parochiën van stad worden de oefeningen van den Vastentijd gedaan. De sermoenen zullen gepredikt worden In S' Pieters, door E. H. Socquet In S' Jacobs, door E. H. Faes In S' Niklaas, door E. H. Beele. Elk bezoeke vlijtig zijn parochiekerk Hebt gij den schoonen, indrukwekkenden Vasten brief hooren lezen Onze grijze Bisschop M81 Waffe- laert, wijst met blijheid op verschillende teekenen van christelijke herleving. Één dingen echter bekommert en bedroeft hem; 't is het verzuimen van de zondagmis. Een zware plicht En hier, zegt Monseigneur, herhalen wij met na druk wat wij vroeger reeds gezegd hebben, en de ondervinding heeft hoe langer hoe meer ons gezegde bevestigd degenen die gewoonlijk de Zondagmis ver zuimen zijn na korten tijd geen christen mensch meer, zij hooren niets meer van den godsdienst, en aldus ver vallen zij langzaam maar zeker tot onwetendheid in geloofszaken en tot onverschilligheid. Daaruit kan men beter verstaan dat het een zware plicht is den Zondag de H. Misse bij te wonen, aan welke verplichting men zich niet kan of mag onttrekken tenzij om ernstige reden. Geeft, Zeer Lieve Broeders, aan uwen bejaarden Bisschop dezen troost te mogen zien dat de dag des Heeren in dit geliefde bisdom gelijk weleer gevierd wordt tot glorie van God en tot uw uw eigen geluk. De Zondagmis te Yper De stem van Zijn Doorluchtige Hoogweerdigheid klinkt ontroerd en aandoenlijk. Wie onder ons zou niet willen meewerken om het bijwonen der Zondagmis wederom in eer te brengen En wie zou durven beweren dat hij, hier te Yper, geen gepaste gelegenheid vindt om 's Zondags Misse te hooren Wordt niet op alle uren van den voormiddag de H. Mis gelezen in de parochiekerken en andere bid plaatsen Ziehier

Tuinklokke (1930-1940) | 1930 | | pagina 2