In Sint=Maartensknng Onze H. O ar te toonden De Dekenkapelle Daarna, te 3 1/2 u. wordt Onze Lieve Heer in zijn aanbiddelijk Sacrament processiewijze en met luister naar de Kathedraal gedragen. Het kostbare beeld gaat mede van Onze Lieve Vrouw van T uine, patronesse der stad Yper. Vriendelijk verzoek de huizen te willen bevlaggen of versieren op den doortocht der Processie Elverdinghe- str., Boesinghestr.Surmontstr., Dixmudestr., Groote Markt, Neermarkt en Vandenpeereboomplaats. Om 4 u., in de Kathedraal, plechtig Lof gezongen door het volk en gelegenheidssermoen door den beroem den predikant E. Pater De Clippele, S. J. Meer daarover in ons eerstkomend nummer. Wie kent S'-Maartenskring niet, Lange Meersch- straat Nut en vermaak "t Is een flinke Congregatie voor mannen en jongelin gen van heel de stad. En ze doet onzeglijk veel deugd. Hedendaags is voor velen de dag des Heeren een dag van verleiding en veid;rf geworden cinemas en danszalen, slechte makkers, ongebondheid der zeden, alles spant samen om ons volk tot een heidensch volk te maken. Waar is de plaats, den Zondag avond, van de zonen onzer goede burgers en deftige werklieden In een door-en-door christelijke inrichting, zooals de gezellige S'-Maartenskring daar worden zij opgeleid in eer en deugd, onder toezicht van een priester-bestuur der en verdienstelijke bestuursleden daar leeren zij malkaar kennen en waardeeren en steunen daar vinden zij den Zondag avond en ook 's Maandags, telkens van 5 1/2 tot 9 u. gezonde ontspanning en aange naam verzet. Zonder tucht gaat het niet. De ouders moeten zich kunnen vergewissen over de aanwezigheid van hun jon gens in het Patronaat. En daarom krijgen al de leden van S'-Maartenskring een lidkaart, die regelmatig afge stempeld wordt op voorwaarde, dat de jongeling in de patronaat-zaal gebleven is van 6 tot 8 u. (d. i. tot na de korte geestelijke oefening) en zich voorbeeldig gedragen heeft. Luisterrijke feestavond Op half-vasten, Zondag 30 Maart, te 6 u., gaat de jaarlijksche feestavond van S'-Maartenskring door. Het programma ziet er puik uit en heel geschikt om de lachspieren der toeschouwers te doen werken muziek uitvoeringen, twee blijspelen Vlug verdiend en Het laatste oordeel of schilders in huis en daarbij nog een smakelijke operette De Loteling Wie zou dat luisterrijke concert niet willen bijwo nen Men mag echter niet vergeten, dat een uitnoodi- gingskaart streng zal vereischt worden, en bij den ingang afgenomen. Gaat er een vragen aan den ijverigen bestuurder van S'-Maartenskring, E. H. Deconinck, Wallestraat, 2. En ondersteunt zijn werk. Iedereen kan toch verstaan, dat het onderhoud der zaal, de verwarming en verlich ting, de spelen en prijskampen jaarlijks groote onkosten te weeg brengen. Uwe vrijgevigheid zal er toe helpen onzen geliefden S'-Maartenskring te doen groeien en bloeien H. Hartebonden in 't meervoud, want wij heb ben er twee te wege. Mannen en jongelingen gaven het voorbeeld. Zij hielden hun eerste vergadering in 't jaar 1923.En sindsdien, regelmatig op den eersten Zondag der maand. H oe stichtend, die honderd dertig of veertig overtuig de christenen te zien naderen in groep en met orde tot de LI. 1 afel. Daar komt Christus, in de H. Commu nie, hun krachten opbeuren, heel hun leven bezielen En 't mag hier gezeid worden onze mannen en jonge lingen willen geen papierleden zijn Cp den eersten Zondag der maand, zetten zij alle beletsel ter zijde om aanwezig te zijn in de gezamenlijke Communiemie, die gelezen wordt te 7 u. Maar nu willen ook onze Christene vrouwen en jonge dochters hun H. Hartebond hebben. Zij dringen aan. En zoo komt het dat vandaag De Tuinklokke met blijde stem al de christene vrouwen en jonge dochters van Sint-Maartensparochie oproept tot een eerste algmeene vergadering, tot de eerste algemeene Communie, die zal plaats hebben op 30 Maart, den laatsten Zondag der maand. Gedienstige ijveraarsters zullen de namen opnemen zoodat iedereen, in 't vervolg, een uitnoodigingskaart zal ontvangen. Alle maanden, op den laatsten Zondag van de maand, ('t is gemakkelijk om onthouden) wordt een gezamenlijke Communie gehouden onder de H. Mis van 6 en van 7 u. Men mag kiezen. Met die schikking, voorzeker,zal ieder een te vreden zijn. Gods zegen ruste over onzen nieuwen en veelbeloven- den H. Hartebond De oude Yperlingen zullen zich deze merkwaardige kapelle nog herinneren, die vlak nevens den toren van onze Sint-Maartens Kathedraal stond gebouwd. Die Kapelle van het Heilig Sakramant gelijk men ze ook noemde, was van het overige der kerk afgezonderd door een rijke afsluiting in wit, rood en zwart marmer, met bronzen balusters, alsmede een aantal fijn gebeitelde beeldekens. Ter herinnering hiervan, zal een Iichtprente overge drukt worden in een der aanstaande nummers van De Tuinklokke- De Dekenkapelle komt niet terug... Nu daar zijn redens voor. Die Dekenkapelle was maar van veel later tijd dan 't overige van 't gebouw, ze werd bijgevoegd in 1622. Ze was veel eenvoudiger dan de rest, van dien sombe ren trant, halfslachtig gothiek renaissance, zooals men toen in Vlaanderen bouwde. Ze was er noodig geworden, sedert Sint-Maartens Kathedrale geworden was, en de parochiediensten minder bekwamelijk konden geschie den in het koor, dat voortaan hoofdzakelijk moest dienen voor den bisschop en zijn kapittel.

Tuinklokke (1930-1940) | 1930 | | pagina 2