Onze Preekstoel Een zicht Van Sint-|Vlaartenskerk Daar waren zelfs menschen die de Dekenkapelle leelijk vonden. Zoo in het boekje Ypres van de Heeren De Deyne ea Butaye staat er produit un dis- gracieux effet dat is misschien overdreven. Die aan bouw was schoon en stond er goed. Maar nu hij teenemaal verdwenen was of daaromtrent, en de noodwendigheid van die afzonderlijke kapelle niet langer bestond, begrijpen we dat zij niet hersteld werd. De grootsche opvatting van de oude kerke komt, zon der dit bijvoegsel, beter tot haar recht. De prachtige preekstoel die vóór den oorlog bestond is verloren, onherroepelijk. Voor onze kerk werd hij niet gemaakt hij kwam uit de kerk der Ypersche Domini- kanen. E.n echt kunstwerk zeker, maar van den baroktijd, en boe schoon ook, hij paste minder goed in onze middel- eeuwsche kerk. Kom, moest hij nog bewaard zijn, wij zouden hem terugstellen op zijne oude plaats, en met veel genoegen alhoewel die preekstoelen van den barok tijd doorgaans te groot zijn, niet gezond van opvatting. Om deze reden, niet zoozeer om 't verschil van stijl, pas sen die preekstoelen minder wel. Wat dan Wel, wanneer in 1794 die groote preekstoel uit de Dominikanen naar Sint-Maartens verhuisde deed men een oude sierlijke preekstoel verdwijnen, meesterstuk van 't begin der 16e eeuw. Verdwijnen Ja naar den zolder Die preekstoel staat afgebeeld op de schilderij van Jan Thomas die als toemaatje in de voorgaande Tuin- klokke stak. Kijk goed, rechts, boven den groep der kleine koralen. In 't begin der jaren 1800 werd hij verkocht, door toe doen van M. Carton, aan de kerke van Winnezeele in Fransch Vlaanderen. En daar staat hij nog ontsierd door een nieuwen trap die eraan toegevoegd werd in 't jaar 1844 en daar gaan vele kunstliefhebbers onzen ouden preekstoel bewonderen. Wie hem gemaakt heeft Naam onbekend. Maar die meester beeldhouwer maakte drie groote werken 't bin- nenportaal in de Zuid-kruisbeuk van Sint-Maartens, onze preekstoel, en dien van Nieupoort. Wie daarover meer wil weten leze Annales du Comité flamand de France jaargang 191 1-1912, bl. 395-415. Dit boek is te vin den in de stadsbibliotheek. De preekstoel van Nieupoort... verdween met den grooten oorlog. Gelukkig had men de nauwkeurige afme tingen en getrouwe foto's. Met deze documenten, en met behulp van den preekstoel van Winnezeele... en dank zij een kunstenaar uit de duizend die met de mid deleeuwen is vergroeid, heeft Nieupoort zijn ouden preekstoel in 't nieuwe. Nu zegt gij zeker konden wij onzen preekstoel van de 16e eeuw terugkrijgen Het ware inderdaad een kostbare gedachtenis onzer oude Sint-Maartenskerk. Maar we moeten er niet op peinzen we krijgen hem niet terug, al gaven wij er een millioen voor 1 (Maart 1930) Hier staat een stuk van onze Sint-Maartenskerke gezien van uit het Noord-Oosten aan uw linkerhand 't koor met de zijkapellen, het transept (dwarsbeuk) met zijn middentorentje rechts een deel van 't oud Sint- Maartensklooster, waar de Sacristie wordt ingericht. Daarboven, nog met de stellingen zichtbaar, den teerling van den reusachtigen Westertoren. Vóór den oorlog stond er op dezen teerling een lage spits. Maar er bestond toen reeds een plan, om een hooge steenen naald op den toren te zetten. Die komt er nu. Of het een verbetering zal zijn? Elk zijn gedacht... In hun archeologische herstelling zijn de gebouwen die we zien. met uitzondering van de toren der» tiendeeuwsch. De zijkapellen zijn van't oudste, begonnen rond 1221, van 't vroegste gothiek overgangsstijl zegt men soms), maar van 't schoonste dat in ons land bestaat. Het geheel van onze herbouwing is prachtig. Veel herstellingen der verleden eeuw, die met slecht materiaal en met slechte vormen tot stand kwamen, zijn vervangen door goed en deugdelijk werk. Hulde aan den bouw meester, Mr Coomans Ze komen van heinde en ver om dat prachtwerk te bekijken. Maar gij, beste lezer, die om zoo te zeggen in de schaduw onzer kerk woont, hebt ge u ooit de moeite getroost te kijken en te bewonderen Dat wilde de prente U zeggen. Ga zien 1

Tuinklokke (1930-1940) | 1930 | | pagina 3