Kruisprocessies Uurtabel der Zondagmissen in de stad Yper Viert de Junimaand Onze Kerkheeren En daarom vraag ik aan Onzen Lieven Heer dat deze heuglijke dag moge beteekenen een vernieuwing, een heropbloei van het christelijk leven in onze dierbare stad Yper dat deze heuglijke dag moge zijn als het gouden opschrift van nieuwe tijden, waarin Onze Heer Jezus- Christus, hoe langer hoe meer, moge gekend, gediend en bemind worden. God gave 't God gave 't, door de machtige voor spraak van Onze Lieve Vrouw van 1 uine, patrones der stad Yper Er wordt Kruisprocessie gehouden de drie dagen vóór Ons Heer Hemelvaart. We noemen ze Kruis dagen Te Yper zien wij op die dagen de Kruisprocessie een gemeenschappelijke voor de vier parochiën van stad uitgaan van de Hoofdkerk om 7 1/2 u. en eindi gen in een andere kerk (of in dezelfde), waar dan de solemneele Kruismis» wordt gecelebreerd. Die plechtig heid zal plaats hebben op Maandag 26 Mei in St-Jacobs, Dinsdag 27 in St-Niklaas en Woensdag 28 in St-Maartens. Wij zeggen Kruisprocessie omdat de relikwie van 't heilig Kruis gewoonlijk wordt meegedragen, mis schien ook omdat de kruisen van de kerken, die aan den stoet deelnemen, in de processie vooropgaan... In kerkelijke taal heeten de kruisprocessies: Litanie» een grieksche benaming die beteekent smeekgebed immers hier worden slechts smeek en boetgebeden ge zongen en geen feestgezangen, zooals in de andere processies. Smeek- en boetprocessies klimmen op tot de eerste tijden van de kerkelijke vrijheid. Ze mogen in allerlei omstandigheden gehouden worden, maar twee zijn er voorgeschreven die van den 25 April (St-Marcusdag), en deze van de Kruisdagen vóór O. H. Hemelvaart. Zij worden gehouden om den zegen des Hemels te bekomen, inzonderheid voor de vruchten der aarde. Moeten wij niet allen leven van hetgeen de aarde, als zon en regen meewillen, zoo mildelijk voortbrengt? Laten wij godvruchtig deel nemen aan de Kruispro cessie en Kruismis. Laten wij althans onze smeekingen voegen bij de krachtige gebeden der H. Kerk. In Gods zegen is 't al gelegen N. B. De namen der parochiekerken zijn in italieke letters. 5 u. St-Jozefskerk. 5 1/2 u. O. L. Vrouwkerk (Capucienen) 6 u. St-Maartens - St-Jacobs - St-Niklaas. 6 1/2 u. St-Jozefskerk - S'e-Godelieve Godshuis. 7 u. St-Maartens - St-Pieters - St-Niklaas - O. L. Vrouwkerk (Capucienen). 7 1/2 u. St-Jacobs - St-Jozefskerk. 8 u. St-Niklaas - Belle Godshuis. 8 1/2 u. St-Maartens - St-Pieters St-Jacobs - O. L. Vrouw Hospitaal. 9 u. St-Niklaas - St-Jozefskerk - O. L. Vrouw kerk (Capucienen). 10 u. St-Maartens - St-Pieters - St-Jacobs - St- Niklaas. 10 I/2u.St-Jozefskerk. 11 l/2u.St-Maartens. Daar is een latijnsche spreuk die zegt Per Mariam ad Jesum door Maria tot Jesus. Wij vieren den Meimaand ter eere van Maria, ter eere van Onze Lieve Vrouw Maria zal ons brengen tot Jesus op de Meimaand volgt de Junimaand, de maand van het Heilig Hait van Jesus. In uw huizen Zorgt ervoor, dat in uw huizen het beeld van het H. Hart binst deze maand op eene eereplaats gesteld worde. En 's avonds zal de familie bijeenkomen en nederknielen aan de voeten van Jesus, Koning en Vader van het huisgezin en er samen bidden, al was 't maar een Onze Vader en een Wees Gegroetje. Herinnert u de belofte van Jesus gedaan aan de heilige Margareta Maria Ik zal de huizen zegenen waar mijn beeld zal vereerd worden In onze kerk Ook in St-Maartenskerk zal het prachtig H. Harte- beeld dat boven het hoogaltaar troont, rijkelijk versierd worden met bloemen en licht. Eiken dag der Junimaand, vóór de H. Mis van 7 u., wordt eene godvruchtige lezing gehouden. Na de H. Mis: Akte van Toewijding aan het H. Hart van Jesus. Eiken avond, plechtig Lof te 8 u., waaronder de Litanie van het H. Hart gelezen wordt, en de Akte van Eereboet. Op al de Vrijdagen der Junimaand, na de H. Mis van 7 u. wordt de zegen gegeven met het Allerheiligste, en *s avonds onder het Lof een korte onderrichting gehouden. H. Hart van Jesus, ik heb betrouwen op U Op elke parochie bestaat er een Kerkraad, samenge steld uit een zeker getal Kerkheeren. Welk is hun ambt? De stoffelijke belangen der kerk te behartigen en te steu nen, opdat de goddelijke diensten naar behooren zouden geschieden.' De Kerkraad van St-Maartens werd, na den oorlog, heringericht en hield zijn eerste vergadering op 19 De cember 1920. Hij bestaat uit vijf kiesbare Kerkheeren en twee leden van rechtswege, *t is te zeggen door de Wet zelf aangewezen. Het zal aan onze lezers niet onaangenaam zijn te ver nemen hoe thans onze Kerkraad samengesteld is. Ziehier: Leden van rechtswege Z. Eerw. Heer J. Vermaut, pastor-deken Heer H. Sobry, burgemeester van Yper. Leden door kiezing: de Heeren Julien Antony, Mau rice Code, Dr Arthur Dochy, Georges Tack die gedurende 28 jaar kerkheer geweest is op St-Niklaas en Fernand Haus, voorzitter van de Rechtbank, tot kerkheer gekozen op 6 April 1930, in vervanging van den diepbetreurden Heer Michel Seys. De beslissingen van den Kerkraad worden uitgevoerd door het Kerk-bureel, in den Raad gekozen en samenge steld als volgt Z. E. Heer J. Vermaut, pastor-deken de Heeren Georges Tack, voorzitter Julien Antony, schrijver Maurice Cocle, schatbewaarder. Veel hebben die Heeren bijgedragen tot den herop bouw van onze kerk en nu ijveren zij voor haar versiering.

Tuinklokke (1930-1940) | 1930 | | pagina 2