H. Sacramentsdag Bloemenhulde Een feestdag De instelling van het Allerheiligste Sacrament wordt eigenlijk herdacht op Witten-Donderdag, verjaardag van het Laatste Avondmaal. In den Passietijd echter kan de feestviering zich niet ten volle ontplooien. En de Voorzienigheid heeft er voor gezorgd dat een luisterrijke plechtigheid ter eere van het Allerheiligste Sacrament zou gevierd worden, in 't begin van den Sinxentijd 't is H. Sacramentsdag, met geprivilegieerd Octaaf. Wij zullen hem vieren, met vrome geestdrift, op Donderdag 19 Juni a. s. Den eersten keer... Gods wegen zijn verholen dichtte Gezelle en voor de grootste werken kiest de Heer soms de zwakste werktuigen. Voor de verheerlijking van zijn H. Sacrament, koos Hij een nederige kloosterzuster, Juliana van den berg Cornillon te Luik. Daar, in ons eigen landeke, te Luik, wierd de feestdag voor den eersten keer gevierd in 't jaar 1246. Weldra werd hij uitgebreid tot de gansche Kerk en verplichtend gemaakt in 1311. Aanbidding en Liefde Daar is in ons katholiek gemoed geen gevoel dat kan vergeleken worden met de gehechtheid vereering, liefde en toewijding aan den God-Mensch, Jesus-Christus. En die kleine, blanke Hostie, dat weten we door ons Geloof, dat is Christus de Christus van de kribbe en van Calvarie, de Christus van de heerlijkheid des Hemels, de Christus die dit groot wonder heeft uitgedacht en uit gewerkt opdat wij ons zeiven heel dicht zouden weten en voelen bij zijn allesvermogende en beveiligende liefde. Dit alles werd zoo schoone gezeid en bezongen in den prachtigen lofzang Lauda Sion opgesteld door den H.Thomas van Aquino, dengrooten godsgeleerden uit den XIII eeuw. En we zingen 't hem na Durf, zooveel gij kunt, Hem loven Allen lof gaat Hij te boven, Hem volprijzen kunt gij niet H. Sacramentsprocessie Het is dan heel natuurlijk dat onze vereering van het H. Sacrament niet besloten blijft binnen de muren van onze kerken en dat de triomf van de plechtige uitstelling ook gevierd wordt, langs straten en wegen 't is de H. Sacramentsprocessie. Een feest voor oog en hart van deChristene menschen, een godsdienstige betooging, ingegeven door liefde en aanbidding De H. Sacramentsprocessie zal uitgaan van Sint- Maartenskerk den Zondag die volgt op H. Sacraments dag dus op Zondag 22 Juni. Bij uitzondering zal, op dien Zondag de plechtige Hoogmis gezongen worden te 9 1/2 u. De processie gaat uit te 10 I /2 u. Onze deelneming Schoone traditie bij onze Ypersche Christene man nen, dat ze eraan houden een eerewacht te vormen met brandend licht rond het Allerheiligste alle standen en alle leeftijden, de werklieden naast de rijken, de jon gelingen naast deouderen, allen zonder schaamte of vrees, maar fier en gelukkig hun geloof zoo schitterend te kun nen bewijzen. Laten we dan die goede traditie in eere houden. Er moet wedijver zijn tusschen onze parochiën en Sint Maartens moet de kroone spannen. En dat de paroc! ianen die op den doortocht der pro cessie wonen hun best doen om door den opschik van hun huis, vlaggen, licht, bloemen en strooisel, het feest- karakter der H. Sacramentsprocess.e te verhoogen Wat is dat te wege Een aandoenlijke plechtigheid die zal plaats hebben op den vooravond van den feestdag van het H. Hart, bijgevolge op Donderdag 26 Juni. Ontelbare kinderen, men mag zeggen al de brave kin dertjes van stad, zullen processiewijze, met bloemen in hun handjes, optrekken naar de groote S' Maartenskerk en daar hun kinderlijke bloemenhulde komen aanbieden aan den Liefde-Koning, wiens Beeld zal prijken, op ons hoogaltaar, in heerlijken glans... De kinderstoet vergadert aan St-Pieterskerk en ver trekt te 6 u. En dan, terwijl een rei van statige engelen die honderden jongens en meisjes langs de Rijssel- straat, Neermarkt en Leet naar de hoofdkerke leidt, gaan al de klokken van heel de stad aan 't luiden en aan *t jubelen. Te 6 1/2 u. wordt S' Maartenskerk als herschapen in een zee van kinderen en bloemen Bloemen, bloemen altijd voort... En al die lieve kindertjes, stralend van blijheid en van vreugde, zingen hun liefste liederen Koning-Jesus ter eere, en al hun geurige bloemkes bieden zij Hem aan, met hun vurigroode hartjes, of Hij zal tevreden zijn, de Goddelijke Kindervriend! En dan houdt de Z. Eerw. Heer Deken een korte aanspraak, speciaal voor de kin dertjes, en hij geeft den zegen met het Allerheiligste... Aan volk zal het niet ontbreken, noch aan blijde god vruchtige stemming. Feestdag moet het zijn, op Vrijdag 27 Juni, de groote feestdag van het H. Hart van Jesus. Dan zullen de vlaggen wapperen aan onze huizen, ter eere van Christus- Koning, met zijn Liefde-Hart. En we zullen allen meevieren, geestdriftig en god vruchtig 's Morgens naar de Mis gaan en ter H. Tafel naderen: 't is algemeene Communie t' huis, het beeld van het H. Hart versieren met bloe men en verlichten met kaarskes 's avonds, te 8 u., het plechtig Lof bijwonen met oefeningen en Sermoen. Mocht de feestdag van het H. Hart van Jesus over- vloedigen zegen meebregen, in geestelijk en tijdelijk opzicht, voor al onze parochianen

Tuinklokke (1930-1940) | 1930 | | pagina 2