Gebed tot 0. Li. Vrouui Van Thuyne, Uit onze Kerkregisters Te bezoeken S^Maartenskerk van Yper Patrone» van de stad Yper. Heilige Maagd en Moeder Gods, wij achten ons geluk kig en wij bedanken God, omdat wij onder Uw bijzondere bescherming mogen leven in onze Ypersche stede. Wij weten dat onze vrome voorouders, door uitste kende weldaden, de macht van Uw moederliefde herhaal delijk hebben ondervonden. Sta ons ook heden bij, want ook heden dringt de nood. Gedoog niet dat deze stad, die U is toegewijd, ooit verzwakke in haar katholiek geloof of haar reine zeden late verslappe. Integendeel, maak door Uw genadige voorspraak, dat degenen onder ons, die Uw goddelijken Zoon hebben verlaten, rouwmoedig tot Hem terugkeeren opdat wij allen, in eendracht en liefde, den Heer getrouweglijk mo gen dienen en de eeuwige zaligheid bekomen. Amen. Wij verleenen veertig dagen aflaat, eens daags, te winnen door de geloovigen van de stad Yper, die die gebed godvruchtig zullen bidden. "J* G. J. Bisschop van Brugge. Door het doopsel herboren Vier kindertjes hebben door het H. Doopsel hun blijde intrede gedaan in de groote familie van St-Maartens- parochie. 7 Juni, Marcel Desmui, z. v. Jules en Ivonne Debever, Rijsselstr. 8 Juni, Camille Sinnaeve, z. v. Adolf en Odile Degrou, Neerstad. 15 Juni, Aleidis Platteau, d. v. Georges en Jeanne Dethoor, Dixmudestr. 6 Juli, Guibert Compernolle, z. v. Maurice en Ivonne Bolliau, Pennestr. Lieve kindertjes, God beware u, naar ziel lichaam Door het huwelijk verbonden 9 Juni, Marcel Neels en Lizie Claus,Bruggesteenweg. 5 Juli, Julien Pottel en Marg. Debaere, Dixmude-- steenweg. 7 Juli, Pierre-Edouard Baeyens, Wedr van Bertha Nuyts, en Madeleine De Meester, Groote Markt. 12 Juli, Gaston Van Labbeke en Gerardine Vercou- ter, Minneplein. Heil en zegen In den Heer ontslapen Werden aan de liefde van hun familie ontrukt en door God geoordeeld om loon te krijgen naar verdiensten. 4 Juni, Leonie Lowier (1859), echtgenoote van Ri chard Verhoest, Pilkemstr. 8 Juni, Maria-Sophia Ossieur 1858), Surmonstr. 9 Juni, Leopold Plancke ("1850), wedr van Sophie Dumoulin en echtgenoot van Juliette Milleville, Lange Meerschstr. 16 Juni, Jules Muylle (1860), echtgenoot v. Hélène Roscamp, Oude-Houtmarktstr. 19 Juni, Maria-Camilla Devos (1903) dochter v. Ri chard en Euphrasie Accaer, Lombaardstraat. Goede Heer Jesus, wees onze dierbare afgestorvenen indachtig. Iedereen wordt uitgenoodigd. De toegang is vrij en kosteloos. 1) In Sint-Maartenskring (Lange Meerschstraat) de Vlaamsche Kermis ingericht op Zondag 13 Juli, van 2 tot 9 u., ten voordeele van de Vlaamsche leer gangen aan de Katholieke Hoogeschool te Leuven 2) In 't klooster der Capucienen (Capucienen- straat),«'n soort Vlaamsche Kermis op Zondag 20 Juli, alsook de «Vijfde Franciskaansche Missietentoonstelling» open van Zondag 1 3 tot Zondag 20 Juli ten bate van de Franciskaansche Missiën in Congoland. 3) Bij de Zusters der H. Familie (Stuerstraat), van Zaterdag 2 tot Woensdag 6 Augustus, de tentoonstel ling van 't handwerk vervaardigd door de leerlingen van de middelbare beroepsschool, alsook van de lagere en middelbare afdeeling. 4) In 't gesticht der Zwarte Zusters (Rijssel- straat), de tentoonstelling van Misgewaad ten geiieve van de arme kerken en de Missiën op Dinsdag 12 en Woensdag 13 Augustus, telkens van 10 tot 12 u. en van 2 tot 4 u. 5) Bij de Zusters Lamotte (Rijsselstraat), van Zondag 10 tot Zondag 17 Augustus, de tentoonstelling van de werken der leerlingen. voor, onder en na den oorlog. E. H. Bras en Mr J. CoRNILLIE hebben goed en verdienstelijk werk geleverd met deze beknopte geschied kundige schets en gids voor de bezoekers in 't licht te geven. Een schoon boekdeel, met een aantal foto's. Uitgever Bras-Tavenier, Boterstraat. Prijs 6 fr. Gretig zal dit werkje gelezen worden door de talrijke vreemdelingen die onze herbouwde kathedraal komen be wonderen en zich benieuwd afvragen welk het geschied kundig verleden is van dezen reuzenbouw. Vóór de vernieling door den oorlog, was dit verleden als aanschouwelijk door de overtalrijke kunstwerken die, in den loop der tijden, hier waren bijeengebracht. Ieder van de vele geslachten die hier hadden gebeden, had het zijne bijgebracht tot den luister van Gods huis en zoo was het oud Sint-Maartens als een overzichtelijke rijk geïllustreerde kunstgeschiedenis. Betrekkelijk weinig is van dit alles overgebleven. Nu staat het gebouw weer recht, in al de pracht van zijne oorspronkelijke schoon heid, maar zonder dien rijkdom der geschiedenis in beeld En toch die rijkdom hoort er bij. Wat door den oorlog ontnomen werd, werd ons door de schrijver» eenigerwijze terugeschonken. We zijn er hun dankbaar voor. Wat in oude oorkonden en zeldzaam geworden toeken verspreid lag, hebben ze hier in bevattelijken vorm en aangename lezing bijeenver gaard. Een schat van h"rinneringen en daarbij, wat we nog niet bezaten, de lijdensgeschiedenis van het eerbied waardig gebouw onder den wereldoorlog en het blijde verrijzen. Laten we dat boekje aan allen aanbevelen meest nog aan de Yperlingen zelf, die hier een brok vinden van éigen verleden en e gen grootheid.

Tuinklokke (1930-1940) | 1930 | | pagina 4