Onze doopvont Goudkorreltjes Pro test tin ten Vöór de vernieling van den oorlog hadden wij in Sint Maartens een koperen vont die wijd en ver bekend stond als een der schoonste voortbrengselen der vlaam- sche vroeg-renaissance. Men wist te zeggen dat ze ontworpen was en voor de details geteekend en geboetseerd door den befaamden beeldsnijder of beeldhouwer Urbaan Taillebert (XVIe eeuw). Taillebert was een der beste kunstenaars van zijn tijd., werkzaam te Yper, die veel kunstwerken leverde san onze kathedraal. Het kan wel dat hij de ontwerper is van onze vontin alle geval dit werk zou hem geen oneer aandoen, wel integendeel. Er bleef na de oorlogsramp genoeg yan dit meesterstuk -over om getrouw hersteld te worden. En die herstelling is er, tot groot genoegen van de Yperlingen en van de kunstliefhebbers. De ronde voet draagt vier rechthoekige uitsprongen en een zwaren balusterstam, vergezeld van vier mindere steunstukken die op kariatieden eindigen. De ronde kuip is versierd met vier leeuwenkoppen. Het ronde deksel draagt een eigenaardig bovengestel, een soort kapelletje gedragen door vier figuurtjes, die een zinnebeeldige voor stelling zijn der vier kardinale deugden. De ijzeren hef boom of arm, waarmee het deksel weggeschoven wordt, is nog een waar meesterstuk van vlaamsche smeedkunst. Koperen vonten waren vroeger talrijk, maar zijn meest verdwenen, daar het kostbaar metaal de begeerigheid opwekte van de plunderaars. Er zijn er in ons land te Hal en te Tieghem, maar beide zijn van het gothisch tijd perk. Onze massieve renaissance doopvont is, zooniet het eenige, dan toch veruit het schoonste voorbeeld van dien aard in 't land. 't Zal aan alle Yperlingen een vreugde zijn dat die kostbare herinnering aan 't verleden, is teruggekeerd. Echte liefde, hoe oud zij ook is, blijft altijd jong. Christelijke liefde sterft niet zij volgt de dooden ove* 't graf. Liefde alleen kan menschen bekeeren. Hoe leelijk ook een aanschijn is, liefelijk kan 't worden door mond en oogen. Onbekend is onbemind maar de bekende is niet altijd de beminde. De jonge onbewaakte liefde is een vogel die zijn kooi ontvliegt, en die zoowel in de kruin van den boom als in 't net van den vogelaar terecht kan komen. Ontvangt gij ook somtijds in uw brievenbus of onder uw voordeur een drukwerkje van de Protestanten Ja, nietwaar Bij ons volk Welnu, die Protestanten uit Holland trachten hier ons volk afkeerig te maken van ons christen-katholiek geloof. Dat noemen zij ge moet maar durven Evangelisa tiewerk - Zoo leeren de ketters maar zij dolen Goddank, onze bevolking laat zich niet beetnemen en al die strooibriefjes vliegen algauw de stoof of de scheur mand in. Z. Hoogw. de Bisschop van Brugge, in zijn vasten brief van 1928, heeft meesterlijk den goddelijken oor sprong vastgesteld van de Katholieke Kerk. En terloops wees Monseigneur op Twee kenmerken van de Waarheid, die zienlijk ontbreken bij de Protes tanten. Ten eerste de ware Kerk van Christus moet aposto— liek zijn, t.t.g. ze moet opklimmen met onafgebroken opvolging, tot den tijd der Apostelen. Welnu iedereen weet dat de zoogezegde Hervorming eerst ontstaan is zestien eeuwen na Christus. Ten tweede, de ware Kerk van Christus moet één zijn, één in leering cn gezag. Christus kan toch geen tegenstrijdige dingen geleerd en gewild hebben De waarheid is één Welnu iedereen kan bestatigen dat de Protestanten verdeeld zijn in honderdvoudige secten, alle verschillend in leering en doening Wat ons te doen staat Luistert naar de woorden van zijn Hoogwaardigheid - Al wat ons te doen staat is alle yerkeer met hen zorg vuldig vluchten, en met christelijke liefde bidden opdat God ze verlichte en tot de ééne ware Kerk van Christus, terugleide.

Tuinklokke (1930-1940) | 1930 | | pagina 3