Mlssiefeest Ons Patronaat voor jongelingen Verval der Palmprocessie Later wilde men in elke kerk of kapel de plechtigheid afzonderlijk vieren. Daardoor kon men minder volk bijeenbrengen en minder priesters. Het gevolg daarvan was dat de plechtigheden werden verkoit en vereen voudigd. De processie kwam niet meer op straat, de geloovigen namen er geen deel meer aan, ook niet meer aan den zang. Daar ze aan de handeling niet meer werkdadig mochten deelnemen, stelden ze er ook weinig of geen belang in... Zoo gebeurde het zelfs dat hier en daar de Palmprocessie wegbleef, in tegenstrijd met de kerkelijke voorschriften. Herleving in 1930 Yper is in ons land de eerste geweest om de Palm processie te hermaken wat ze vroeger was en nog overal zou moeten zijn. Niemand zal de viering van verleden jaar vergeten hebben de wijding in Sint-Maartens noodkerk, den triomfstoet van deze noodkerk naar onze herbouwde kathedraal, de plechtige intocht in dien reusachtigen tempel, het in-bezit-nemen ervan door Christus Nooit hebben de menschen zoo geestdriftig hun Palmzondag gevierd. Alle parochies met de gansche geestelijkheid der stad Ja, we zeggen niet te veel, en zij die meevierden zullen 't met ons meezeggen 't was de verrijzenis en 't herleven van 't godsdienstig Yper. Onze plechtigheid in 1931 En nu In 1931 We zullen 't herdoen, en nog beter I Noblesse oblige zegt de Franschman. De palmen worden gewijd, niet in ons klein armoedig houten r.oodkerke, maar in de ruime en schoone Sint- Pieterskerk. Daar is er plaats genoeg voor iedereen, en iedereen zal op zijn post zijn. Dan gaan we zingend en met den palmtak, door de heerlijke Rijsselstraat de schoonste straat van heel de stad is wel genoeg voor den triomfstoet van Christus-Koning. En al te samen trekken wij op naar de Hoogmis in Sint-Maartens Kathedraal Christen volk van Yper, mannen en vrouwen, hier geldt het een betooging ter eer van Christus-Koning, hier is uw plaats. Ouders, vergeet niet dat op Palmzondag, te Jerusalem, de kleine kinders een hoofdgroep vormden in den triomfstoet de kinderen moeten ook mede, ze moeten ook meezingen Wat een plechtigheid zal dat zijn, met al de bronzen klokken van stad die zullen mee- ubelen Hosanna Binnen kort vertrekt naar de Ruando-Congo een edelmoedige Ypersche Zendelinge, E. Zuster Eleonora in de wereld Juffrouw Gerarda Vanderghote. Ter dier gelegenheid wordt een luisterrijke kunstavond ingericht op Zondag 8 Maart, te 6 1/4 u., in de feest zaal van Sint-Vincentiu3college, ten voordeele van de Witte Zusters Missionarissen van O. L. V. van Afrika. Toegangskaarten aan 5 en aan 3 fr. zullen te verkrijgen zijn aan den ingang der zaal. Bij plaatsgebrek, moet het verxiolg van Onze Reli kwieën verschoven worden tot ons eerstkomende nummer. In Sint-Maartenakring (Lange Meerschstraat) bloeit ons katholiek Patronaat voor jongelingen. t Is een inrichting die voor doel heeft onze Ypersche jeugd te vrijwaren tegen het gevaar der straat verlei ding allerhande en ongezonde aantrekkelijkheden en tevens de jeugd, die na het verlaten der school te dikwijls een te kort aan goeden leiddraad gevoelt, deugd en godsvrucht kloekmoedig te helpen handhaven. Daarom staat Sint-Maartens kring onder de leiding van een Eerw. Heer Bestuurder, bijgestaan door den HeerPrefekt en eenige Bestuurleden, die hun taak met een waren geest van apostolaat verstaan en vervullen. Alle deftige en deugdzame jongelingen zijn welkom in Sint-Maartenskring. Nog meer zouden de zonen onzer welstellende burgerij moeten opkomen en 't werk onder steunen. V ergaderinge n Sint-Maartenskring is open eiken Zondag van 5 tol 9 u. De ouders dienen te weten dat de aanwezigheid dan alleen wordt aangeteekend op de lidkaart wanneer hun zoon in het Patronaat heeft verbleven ten minste van 6 tot 8 u. en er zich voorbeeldig heeft gedragen. Telkens wordt het avondgebed gelezen en, van tijd tot tijd, een korte onderrichting gehouden. De Zondagvergaderingen worden regelmatig en geerne bijgewoond door een 70 tal leden, En ze vinden er ver makelijkheden naar keus vier biljarts, kaartenspel, do minospel, enz., waarrond oprechte gezelligheid heerscht. Voeg daarbij het nieuw ingerichte bollespel, in de gansch opgeknapte en goed verwarmde tr&a, dat iedere week den Zondag, Maandag en Donderdag van 5 tot 9 u. een aantal spelers aantrekt die er in 't aangenaamste ver zet en in broederlijkheid hunnen avond doorbrengen. Onze zaal De zaal van Sint-Maartenskring zag er, tot over korte weken nog, erg armoedig uit en weinig aantrekkelijk. Dank zij den mtlden steun van menig weldoener is in korten tijd eene flinke som bijeengebracht geweest, noodig om de zaal stemmig en fraai te maken. Gedeeltelijk zijn de werken reeds uitgevoerd, en, als 't God belieft, zal alles met den zomer klaar zijn. De gelegenheid nemen wij hier te baat om aan al degenen die zoo edelmoedig het Patronaat een uitstekend jeugdweik hebben ge steund, onze hartelijkste dankbetuiging aan te bieden. Ons avondfeest Om in de zware onderhoudskosten van ons Patronaat te voorzien wordt jaarlijks, met Half-Vasten, een avond feest gegeven door de knappe tooneelafdeeling van den Kring. Het feest heeft plaats op 1 5 Maart e. k.. om 6 u. zeer siipt. Een Uitnoodigingskaart (te verkrijgen bij den E. H. Bestuurder) zal streng geeischt worden aan den ingang. Kinderen niet door hunne ouders vergezeld, zullen niet toegelaten worden. Het programma is veel belovend en de spelers zijn druk aan het werk. De plaatsen kunnen, op Zondag 13 Maart van II tot I 2 u., in Sint-Maartenskring, voorbehouden worden mits 2 fr. Alle giften zullen met dank aanveerd worden door E. H. Deconinck, onderpastoor, 2, Wallestraat, Yper. Postcheckrekening n' 462891

Tuinklokke (1930-1940) | 1931 | | pagina 2