Onze Klokken In dj Kathedralen zullen vandaag de bisschoppen die Voetwassching houden, maar in andere kerken is het eveneens toegelaten. Honderde jaren lang hebben de gewelven van Sint-Maartens de proosten en bisschoppen geknield gezien voor de armen om hun de voeten te wasschen. We zullen deze schoone gewoonte hernemen. Het Mandatum begint te 3 u. Allen worden uitgenoodigd om die plechtigheid met diepen eerbied en ingetogenheid bij te wonen. Het bezoek aan het Allerheiligste Heel den dag blijft het Allerheiligste op het Rust- altaar, omgeven van licht, bloemen en... aanbidders. Zeker, de versiering moet koninklijk zijn we zullen onze prachtige oude kunstwerken daarvoor gebruiken elk drage het zijne bij om door licht en bloemen deze ver siering schitterend te maken. Maar de schoonste ver siering blijft toch altijd de krans van vrome aanbidders. Laten we vandaag die beevaart doen naar kerken en kapellen, zooals het oudtijds in Yper de gewoonte was de menschen gingen Zevenkerken zooals Gezeile het aanteekende in zijn Rond den Heerd, dat is ten minste zeven kerken of kapellen bezoeken. Maar laat ons dit doen met eerbied, in stilte, zonder stoornis te verwekken waar we binnen komen. En vergeten we niet, dat bt .ïevens deze bezoeken, een bezoek van langeren duur, elk in zijn parochiekerk, zeer gewenscht is. In dezen heiligen Paaschtijd mogen we wel ons parochiaal leven wat meer aan zijn recht laten komen dit is de geest der H. Kerk. De avonddienst met Ons Heer in het Hofken Die godvruchtige oefening van bezoek aan het Heil.g Sacrament vindt zijne bekroning in den Avonddienst. Dan komt iedereen vrij wij hebben juist daarom een Iaat uur gekozen de dienst begint te 8 u. opdat iedereen op zijn post zou kunnen zijn. Nog eens moeten we van deze plechtigheid maken een familievergadering wat we in den loop van den dag hebben gedaan elk voor zich en afzonderlijk, dat herdoen we hier samen de aanbidding. Het laat avonduur herinnert ons aan dien droevigen nacht van den doodstrijd in het Hofken, toen Ons Heer zijn beklag ging doen aan zijne apostelen dat ze geen uur met Hem konden waken en bidden. Deze klacht zal Hij ons niet kunnen .toesturen, wij zullen op onzen post zijn voor de zoo aandoenlijke oefening van het Heilig uur. De plechtigheid wordt ingezet met de aangrijpende treurklachten van Jeremias. Dan volgt ons Heilig Uur onze wake bij den Meester, om Hem te troosten over de ondankbaarheid van zoovelen, over de onverschillig heid, de heiligschennissen, de vervolgingen die men Hem aandoet in zijn Heilige Kerk. Daarna wordt het Allerheiligste, onder het zingen van het Pange, lingua processiewijze naar de Sacristie overgebracht ons mannevolk neme deel, met brandend licht, aan deze indrukwekkende processie... Wat een prachtig programma! Laten we nu ons besluit nemen meedoen, in alles. En we zullen ons daartoe bereiden met den Woensdag avond dit artikeltje te her lezen. Moeders, Iaat een uwer kleinen deze regelen luidop voorlezen aan den huiselijken haard, dat zal zoo veel deugd doen. Heel het gezin moet meevieren Ons Heer zal dan onzen huiskring zegenen. We hebben nu onzen heerlijken St-Maartensloren terug. Goed. Maar een toren zonder klokken is een huis zonder kinders. Een kerktoren wijst de menschen naar boven maar bij dit gebaar moet nog de tale komen, de bronzen tale der klokken. Die zingende torens, wat zijn ze schoon Die klank van onze klokken, van de onze, hij blijft hangen in onze herinneringen. Die lang afwezig geweest is en weerom naar huis komt, en de klokken hoort... hij weent van ontroering. We hebben onzen toren terug, maar hij moet weerom worden de zingende toren, die meejuicht in onze vreugde, en meetreurt in onze droefheid. Paschen is de dag dat de klokken terugkeeren. Dat is legende, zult ge zeggen, een lieve legende. Toch niet, dat is vooi ons werkelijkheid. Op Paaschdag krijgen we onze liturgische klokken terug. 's Namiddags, tusschen Vespers en Lof, zult ge onze klokken zien wijden. Wat zeg ik, wijden De menschen zeggen doopen 't Is wel geen doopsel, die wijding, maar uitwendig is er nog al een en ander dat aan de ceremoniën van het doopsel gelijkt. En de klokken krijgen ook een naam en een patroon of beschermheilige. Een heet Martinus, naar den patroon der kerk een tweede Andreas, want volgens oude oorkonden was vroeger Sint-Andries den titelheilige der kerk een derde heet Maria, ter eere van O. L. V. van Tuyne (dat is de Tuinklokke de vierde en vijfde dragen namen die, herinneren aan groote figuren onzer geschie denis Jan van Waasten, naar den gelukzaligen bisschop van Therouanen die ons Sint-Maartensklooster stichtte en Yper een voorbeeldige geestelijkheid gafen Margareta van Yper, naar de heilige Dominikaner kloosterzuster die in onze stad geboren werd en er nog de glorie van is. Paaschdag is de groote doopdag in de H. Kerk, en dan worden onze klokken gedoopt. Komt zien en de plechtigheid bijwonen. Als ge dan later die klokken zult hooren zingen, dan zal het als de stem zijn van een vriend en bekende ge zult de stemmen weten te onderscheiden en zeggen dat is Martinus dat is Andreas nu valt Maria aan 't lui den... Ge zult beter begrijpen dat die gewijde klokken bidden voor ons en met ons. Uit hun hooge en geheimzinnige stede waken ze over de stad ze kijlcen over daken en muren in onze tuintjes en binnenkoeren, en waar ze niet kunnen binnenschou- wen, draagt nog hun bronzen lied. Ons heele leven, dag aan dag, zullen ze onze bedrij vigheid regelen, van 's morgens tot 's avonds bij elke vreugdige of droevige omstandigheid zullen ze hun hertelijke deelneming uitzingen zieken, die op 't bed gekluisterd liggen, komen ze troosten en laten ze, in den geest, aan de troostende plechtigheden der kerk deelne men en wanneer de dood komt en onze lippen niet meer kunnen bidden, zullen de klokken dat voor ons doen. Dank zij den Heere om de bronzen klokken Dank zij den Heere om de vertroosting en den jubel der klokken God beware U in den hoogen toren, dierbare klokken van St-Maartens

Tuinklokke (1930-1940) | 1931 | | pagina 2