Voor onze kinderen Ons Org-el H. Mts van Eerherstel LJit onze Kerkregisters V oor-bereiding Schoone dagen te wege voor onze kinderen. 1. Op Zondag 31 Mei, is't Eere Communie, en plech tige vernieuwing der beloften van het H. Doopsel. 2. Op Maandag 1 Juni, wordt het H. Vormsel toege diend door Z. Hoogw. Mgr Lamiroy, in St-Maartenskerk. 3. Op H. Sacramentsdag, 4 Juni, zullen een aantal lieve kleinen hun eerste H. Communie mogen doen. Dan wordt ook een Dag der H. Kindsheid gehouden. 4. Op Donderdag 1 I Juni, Bloemenhulde aan 't H. Hart van Jesus. Zooals verleden jaar, zal 't aandoen lijk zijn zonder einde Vóór den oorlog bloeide te Yper in onze vier parochie kerken, het verheven «Werk der H. Mis van Eerherstel». En de vrome nagedachtenis der verdienstelijke schrijfster van het Ypersch Comiteit, Mevrouw Bouckenaere, is alhier in zegening gebleven. Thans willen wij, met Gods genade en de medewerking van onze goede parochianen, de oude traditie hernemen en ons broederschap stevig herinnchten. Op Zondag 10 Mei, in St-Maartenskerk, onder al de HH. Missen, zullen doel en voorwaarden van het werk toegelicht worden door E. Pater Van Clé, secretaris van het Hoofdbestuur Norbertijner Abdij teTongerloo. Er moet ook een voorloopig Comiteit van ijveraarsters tot stand komen. Al wie van goeden wil is wordt vriende lijk verzocht de vergadering bij te wonen die zal gehouden worden op Zaterdag 9 Mei, te 8 u. 's avonds, in Sint Maartenskring .Lange Meerschstraat. Daar zal E. Pater Van Clé practische wenken geven, opdat men doelmatig werke, tot Gods eer en glorie. Nu het Zondagmisverzuim overal angstwekkend toe neemt, moet een leger Eerherstellers gevormd worden. Yper neme zijn plaats in Door het Doopsel herboren 28 Maart, Roger Ureel, z. v. Julien en Agnes Maertens, Pilckemstraat. 1 April, Laetitia Brouwers, d. v. Walter en Pharaïlde Plancke, Oude Houtmarktstraat. 6 April, Ghislaine Battheu, d. v. Nestor en Magdalena Ghesquiere, Rijselstraat. 6 April, Bertha Mar^onneau, d, v. Ernest en Julia Molein, Boomgaardstraat. 6 April, Jan Neels, z. v. Marcel en Lisy Claus, Kalfvaart. 6 April, Marie-Antoinette Desimpel, d. v. Henri en Alphonsine Vanderbrugge, Elverdinghestraat. Door het huwelijk verbonden 8 April, Willem Hannebouw en Laura Dewilde, Neermarkt. 17 April, Jules Donckele en Leonie Dhulst, wed. v. Hector Lammers, Bruggesteenweg. In den Heer ontslapen 12 April, Cesar-Jozef Butaye (1849), wed. v. Leonie Declerck, Boesingheatraat. 16 April, Johanna Evers 1873), Korte Thouroutstraat. Men wei kt neerstig voort aan ons orgel, om er een prachtstuk van te maken. Een prachtstuk als meubel, met de sierlijke golving van zijn lijnen, met de rijke orchestratie van zijn kleuren. De opvatting van die orgelkast hebben wij te danken aan onzen bouwmeester, den Heer Coomans. Een prachtstuk vooral op technisch gebied ons orgel is een instrument van eerste gehalte een meesterstuk van den Heer Jules Anneessens, uit Meenen dat de bewondering zal afdwingen van al de kenners. Enkele bijzonderheden willen wij even aanhalen. Op ons orgel zijn drie boven elkaar liggende handkla vieren «groot orgel reciet en positief met elk 61 noten (toetsen) of 3 octaven. Daarbij een voet klavier of pedaal, met 32 noten (toetsen). De pijpen zijn het die de klanken voortbrengen, zware of zachte volgens dat de pijpen groot of klein zijn. Ons orgel bevat pijpen van 16 voeten hoog, die omtrent 200 kilos wegen; maar ook pijpjes die slechts 1 of 2 centimeter hoog zijn en zoo nauw als een klein potloodje. Voor gansch het orgel komen wij tot het verbazend getal van 3110 pijpen. Ieder spel of reeks pijpen mag aanzien worden als zijnde gemaakt ter nabootsing van een of ander speeltuig dat men in een harmoniemuziek aantreft. Zoo vindt men in ons Orgel de nabootsing van een Bombardon, een Trom pet, een Tuba, een Hoorn, een Hautbois, een Basson, een Clarinet, een Saxophoon, een Fluit, enz. Nog van andere instrumenten, zooals een Violoncelle, een Con- trebas; er zijn ook spelen die de menschelijke stem naboot sen, namelijk de Vox humana en Vox caelestis Het kan niet anders of zulk een machtig en kiesch instrument moet door een meester in het vak bespeeld worden. Onze kerkheeren hebben niet geaarzeld de noo- dige sacrificiën te doen en zij hebben tot orgelist van Yper's Kathedraal een uitstekenden kunstenaar be noemd de Heer Jos. Hanoulle, laureaat van het Lemmensgesticht te Mechelen, eerste orgelprijs van het Conservatorium te Brussel, bestuurder der muziekschool te Roeselaere. Binnen eenige weken hoe eerder hoe liever zal ons schitterend orgel een nieuw leven aanbrengen in onze kerkelijke plechtigheden. Als voorbereiding tot den zegenrijken feestdag van het H. Hart van Jezus, op 12 Juni a. s., willen wij de vijf Vrijdagen welke dien grooten feestdag voorafgaan, godvruchtig vieren. Wat moeten we doen Op die vijf Vrijdagen (8, 15, 22, 29 Mei en 5 Juni) Onzen Lieven Heer gaan ontvangen in de H. Communie. Er is een vollen aflaat te verdienen, op elk dier Vrijdagen. En welke zijn de voorwaarden Geen andere dan dat men ter H. Tafel nadere en bidde tot de inzichten van den H. Vader. Ge zult meedoen, nietwaar

Tuinklokke (1930-1940) | 1931 | | pagina 2