Onze foto herinnert aan de plechtige wij ding van Si-Maartens- klokken te Yper op Paaschdag 5 April 1931. Leest Inenonder de merkwaardige toe spraak gehouden door E. H. GifYaSAEHT, godsdienstleeraar aan het Atheneum, te Brugge. Dierbare parochianen van St-Maartens, Dierbare christenen van Yper, V Uw heerlijk-herbouwde St-Maartenstoren is de steenen Godsladder, die uw zielen, midden de drukkende aard- sche bekommering, uit de begoocheling van het stoffelijke, wil opvoeren en als 't ware oprukken naar God... De Godsstem in onzen toren Het gerucht en gedaver rondom uw zielen is zóó over- dadiggeweldig het geraas der autos heeft, naar het woord van een denker onzer dagen, de stem der nachte galen gedempt het gerinkel der kinemabel en de auto claxon pogen zóózeer in uwe ziel den roep naar God te smoren, dat hoog, hoog op den Godsladder, een bronzen stem, verhonderd, verduizendvoudigd in kracht door breede galmgaten, de Godsroep in uwe zielen moet wakker daveren. En hoort dierbare geloovigen van het verrezen Yperop vandaag, het allerheerlijkste Paaschfeest, op den dag dat, naar de zóó mooie legende, de klokken uit Rome terugkeeren, wordt uw tot nog toe zwijgende St-Maartenstoren wederom de jubelende toren.de treurende en de vermanende torende groote Godsstem die, in haar metaal, als 't ware iets van een goddelijke opdracht heeft gekregen door de plechtige wijding die uw Herder zooeven aan uw lieve klokken heeft geschonken de goddelijke opdracht om dóór te zinderen, niet enkel over uwe openbare plaatsen en huizen, maar eerst en meest tot in de diepste roerselen uwer harten. Wat iedere klok ons zegt Sint Martinus-klok zal, in vrome mannenharten, de warme liefde neerklepelen, die zich neerbuigt over den stoffelijken nood van den naaste naar het voorbeeld van haar patroon, die zijn riddermantel stukhakte voor den armen bedelaar... Sint Andreas-klok zal, in sterke mannenharten, de geestdriftige, offergevende liefde doen daveren, die zich weggeven kan, onberekend, waar het gaat om den thans zoo schrijnenden zielenood van velen naar het voor beeld van haar patroon, die niet is terruggeschrokken voor den folterdood op het kruis, uit liefde voor de zielen... De Mariaklok zal, in diep-godsdienstige vrouwen- en moederharten, de vrouwelijk-getrouwe, de moederlijk- heldhaftige liefde neerklingelen naar het voorbeeld van de Vrouw onder de vrouwen, van de moederlijkste der moeders die heet de Lieve Vrouw der dienende Liefde. De Jan Van Waasten-klok zal, in *t hart van Yper's priesters en kloosterlingen, de hooge priesterlijk-weg schenkende liefde doen dreunen die hen naar 't voor beeld van den gelukzaligen bisschop alles zal doen veil hebben voor 't zieleheil hun toevertrouwd. De klok van Margareta van Yper zal, in *t hart van Yper's kloosterzusters hetzij zij zich neerbuigen over hospitaallijders of kinderzielen doen openluiken voor Jezus liefde, of hun biddende hert aan God opdragen als boetende offerande de zelfvergetende liefde neder- beieren die haar zal groeien doen tot zusters van Yper's glorierijke Dominicanerzuster Margareta. In elke levensomstandigheid... En Martinus en Andreas en Maria en Jan van Waasten en Margareta van Yper zullen voortaan, dierbare geloovi gen, uw heele leven uw Godsleven begeleiden... hetzij zij vreugde mogen uitbazuinen: omdat een borelingske ter kerke werd gedragen, om door de heilige wateren tot Godskind te worden her boren omdat een frissche groep jongens en meisjes zich door de plechtige Communie met warmkloppend hart voor altijd aan hun liefde-God wil wegschenken omdat een man en een vrouw voor den priester hun handen hebben samengesnoerd en Gods zegen zijn komen bedelen over hun eeuwige vei bintenis... hetzij zij smart moeten uitgalmen in haastig geklep, omdat een kind der Kerke in doods gevaar verkeert

Tuinklokke (1930-1940) | 1931 | | pagina 3