Sint Maarten Van over oude tijden is Sint Maarten te Yper vereerd geweest als patroon van de stad en van de Collegiale, later Kathedrale. Deze vereering heeft nog aan luister bijge- wonnen sedert Yper tot zetel verkozen was van een bis dom, en een der vermaardste kapittels de plaats ingenomen had der reguliere kanunniken van 't aloud Sint-Maartens klooster. Yper's Kapittel of Kanunniken Het Ypersch kapittel was samengesteld uit drie soorten van leden twaalf «prebenden» van 't oud Sint- Maartens klooster, tien overgebracht van de vernietigde Kathedraal van Teiuwanen en tien overgebracht van 't kapittel van Sint- Walburga te Veurne. Alhoewel in een en zelfde kapittel versmolten, bleven de kanunniken der ondeiscneiden prebenden den naam van hun herkomst behouden en hun oorspronkelijke patronen vereeren. Zoo komt het dat op den retabel van 't hoogaltaar benevens den marmeren Sint Maarten te peerde, den lieveling van d'oude Yper- lingen nog de levensgioote marmeren standbeelden stonden van Sint Walburga, en van Sint Maximus, den patroon van Teruwanen (Terenburg). De rijven der patronen Elk lid, zooals men zegde 'tlid van Yper, van Te ruwanen en van Veurne had nog relikwieën van zijn patroon. De njve van Sint Maximus, waarin ook de over blijfsels van Sint Hunfridis bewaard werden, bestaat nog. Van Sint Walburga bezat men een zilveren borstbeeld, dat bewaard werd in een monument van zwart en witten marmer, aan den ep.stelkant in 't koor. En van Sint Maar ten had men insgelijks een zilveren borstbeeld, in een prachtig monument gesteld, aan den Evangeliekant van Y zelfde koor. Zilveren borstbeeld van Sint Maarten De relikwie van Sint Maarten, een deeltje van den schedel, was een geschenk van de doorluchtige en god vruchtige aartshertogin Isabella. Antonius de Haynin, bisschop van Yper geworden in 1614 en gestorven in 1626, liet voor deze relikwie een kostbare zilveren rijve maken, die door den bekenden Sandeius geroemd wordt als «het schoonste borstbeeld van 'tland». Daar is zeker een beetje overdrijving in die beoordeeling.... 't Was toch een meesterstuk, en we zijn er te meer spijtig om dat het niet bewaard bleef. Het borstbeeld was bijna geheel van gedreven zilver, met enkele kleine versieringen in verguld brons. Hets'elde Sint Maarten voor in bisschoppelijk gewaad, met den mij ter en een rijke koorkap. Op de sierbanden van de koorkap stonden medaillons met voorstellingen uit het leven van den heilige. In de borstklep die den mantel samenhoudt was de Telikwie gevat. Op het rijkversierde voetstuk stond het wapenschild van bisschop de Haynin met zijn wapen spreuk In cruce aalus Het heerlijk monument de Haynin Niet tevreden met die kostbare rijve, liet bisschop de Haynin, aan de Evangeliezijde van het koor een heerlijk monument stellen dat moest dienen voor zijn eigen graf en tegelijk voor bewaarplaats van de kostbare relikwie. Dit schoon monument was van boven in drie vakken in gedeeld het middenvak was een diepe nis, waarin het borstbeeld stond, de zijvakken droegen marmeren stand beelden rechts Sint Antonius abt, patroon van den pre laat links de nisschop zelf, geknield en met gevouwen handen. De middt-nnis was gewoonlijk met een luik afge sloten 'twas slechts op groote dagen dat de kostbare rijve zichtbaar was. Maar op de luik stond het conlerfeit- sel van de zilveren relikwiekast geschilderd, met opschrift Verum exemplum reliqaiarii St. Mart ni hic qu;escentis, dat is «waar afbeeldsel van de rijve van Slot Maarten hier rustend Met de Fransche Revolutie is dit prachtstuk, met nog ontelbare meesterwerken en schatten onzer Kathedraal, verloren gegaan. Ons borstbeeld van Sint Maarten Als de kwade dagen voorbij waren, liet men, volgens het «waar afbeeldsel» dat op de luik geschilderd stond, een nieuw houten borstbeeld maken, dat verguld en ver zilverd werd. Er wordt verteld dat zekere oude Yperlingen, toen ze 'tvergulde borstbeeld zagen, meenden dat de oude rijve teruggevonden was. Helaas, die een beetje kenner is zal dat nooit denken.'t Is toch een dierbare gedachtenis, en niettegenstaande de gebreken, is die houten rijve toch een knap werk, dat goed staat in onze herbouwde prachtkerk.

Tuinklokke (1930-1940) | 1931 | | pagina 3