Palmzondag y leper heeft in de twee laatste jaren Palmzondag ge vierd, zooals dat nergens in ons land gevierd wordt omdat we zijn durven terugkeeren tot het aloude kerkelijk gebruik dat van de Palmplechtigheid een waar volksfeest maakte en eene indrukwekkende betooging, Christus- Koning ter eere Wij wijden de palmen en dit voor gansch de stad met de vier parochiën in een onzer kerken, en trek ken dan stoetsgewijze, met den langen wuivenden palmtak in de hand, het Hosanna op de lippen, en den jubel in onze harten, naar onze aloude kathedraal d: ruime heerlijke kerk die op dien dag het schoonst is, met de voltallige schaar onzer stadspriesters die d>*n ouden kathe draalluister doen herleven, en met de mas;a biddend en zingend volk, die ons doet denken aan den gulden tijd der kerkelijke historie. Het verleden herleeft D.e geweldige plechtigheid, waarvan de indruk ons zoolang bijblijft, is eigenlijk noch nieuw noch onbekend. De kerkelijke boeken kennen ze en prijzen ze aan. Hon- derde en honderde jaren was dit het algemeen gebruik. Zelfs te Rome, de hoofdstad der Pausen, met zijne meerdan driehonderd kerken, stonden die ta'rijke kerken op Palmzondag haast ledig en gingen de parochieherders met hun geloovigen naar Sint Pieters, waar de Paus de palmen wijdde. Hiervandaan ging men stoetsgewijze en zingend naar Lateranen, de kathedraal van Rome waar de heilige Mis gevierd werd. Zoo ging het ook in de andere steden, waar volk en geestelijkheid allen samenkwamen voor de plechtigheid. Zoolang de krachten verstrooid blijven en iedereen zich afzondert, komt men nooit tot een indrukwekkende en grootsche betooging, zooals die door de Kerk zelf gewenscht wordt. Regeling Op Palmzoidag, 20 Maart, iedereen op oost Dit jaar gaan we de Palmen wijden in St-Jacobs. Zoo komen alle parochiekerken der stad aan de beurt. Te 9 1/4 u. in St-Jacobs, wijding en uitdeeling der palmen. De gelovigen worden vriendelijk verzocht, zooveel mogelijk, een palmtak (buksboom) mee te brengen. Zij die er geen hebben zullen aan de kerkdeur een palmtak krijgen die dan ook, onder de ceremonie, gewijd wordt. Op die wijze, wordt de uitdeeling der palmen vergemak kelijkt, en alle overrompeling vermedenalléén de pries ters, kerkheeren en misdienaars zullen hun palmtak gaan ontvangen, in het koor, uit de hand van den celebrant. Te9 I 2u.processie naar St-Maartens,langs de St-Ja- cobsstraat. Markt en Leet. leder zinge mee het Lauda Jerusalem (Hosanna) en Christus vincit Bij de aankomst aan St-Maartens, de indrukwekkende Statie voor de groote kerkdeur. Daarna te 10 u., Hoogmis, Ons besluit Niemand ontbreke Katholieken van de daad, hier wordt een verdienstelijke daad gesteld, Christus-Koning ter eere. Waar een gansche volk zijn Christus-Koning eendrachtig viert, daar zal de zegening van Christus- Koning niet uitblijven voor dit volk, zijn stad en zijne haardsteden.

Tuinklokke (1930-1940) | 1932 | | pagina 3