O.L,. V. van de Vesten Prijsuitdeelingf Parochiale Processie 1 0 Juli Zaterdag 2 Juli. feest van O. L. V. Bezoeking, begint in St. Nicolaaskerk de jaarlijksche Octaaf ter eere van O.L.V. van de Vesten. Geschiedenis In een boeksken, uitgegeven te leper in 't jaar I898, •vinden wij de volgende aanteekeningen Van onheugelijke tijden, voorzeker van in 't midden der l 3de eeuw, placht er een O.L.V. beeld geplaatst te zijn op de vesten in een kap-lleke niet ver van de plaats waar nu de kazerne is. Toen in I622 de EE PP. Jezu ïeten aldaar hun klooster bouwden, mieken zij een groo- te kapelle waar zij het beeld van O. L. V. in plaatsten en toegang verleenden aan de talrijke bedevaarders die al daar van ten allen ka ite O. L. V. van de Vesten kwamen vereeren. De toeloop vermeederde, en volgen3 de historie ofte Beschrijving der vermaarde Stad van Ipre, hoofdvtadt van Westvlaender in 1768 beschreven door Petrus Martinus Ramaut, schoolmeester dezer stede geschiedden er verscheidene wonderbare genezingen. De kapel bleef bestaan, na achtereenvolgers bediend geweest te zijn door de Paters Franciskanen en de Pa ters Domini'kanen, tot in 't jaarl805. Dan werd het beeld van O. L. V. van de Vesten overge- gebracht r.aar S. Nicolaaskerk; en in 1847, naar de Ka pel van St- Niklaasstraatje. De Broederschap van O. L. V. van de Vesten werd ingesteld, alsmede de jaarlijk- sche Octaaf. In 't jaar I898 werd de 50° verjaardag van de octaaf en de 600 e verjaring van de devotie tot O. L. V. van de Vesten plechtig gevierd. Op Zondag 10 Juli l 898 ging een luisterrijke processie rond de gansche stad. Te dier gelegenheid werd een al lerfijnste kant, waaraan twee spel dewerksters een jaar lang gewerkt hadden en een prachtig gewaad -beiden nog bewaard - voor het beeld gereed gemaakt. Tijdens den oorlog helaas! is het beeld van O. L. V., dat uit arduin vervaardigd was, verdwenen. Een nieuw beeld, zoo getrouw mogelijk het oude namakende, werd ge- wij 1 ter gelegenheid van de opening der ni mwheropge- bouwde kapel, op 2 Juli 1928 en de octaaf werd herin gericht. Nu zooals voorheen .wordt de rustplaats van O. L. V. van de Vesten, in de kapelle Nood zoekt troost dag uit dag in door talrijke geloovigen, zoowel van de stad als van buiten stad bezocht, en de vele exvotos en andere offergaven bewijzen dat O. L. V. van de Vesten blijft de ware troost in nood. De oefeningen 2-10 Juli Ongetwijfeld zullen de bewoners van leper, de Maria- stede, die godsvrucht getrouw blijven en zoo-ls voorgaan de jaren de oefeningen bijwonen,die ter eere van O.L.V van de Vesten zullen geschieden Zaterdag 2 en 9 Juli, te 7 u.. Plechtige Mis en 's avonds te 8 u. plechtig Lof ter eere van O.L.V. 27tdCaandag, Dinsdag, Woensdag, Donderdag, Vrijdag, 4, 5, 6, 7 en 8 Juli. 's morgens te 7 u., plechtige Mis ter eeie van O.L.V. 's avonds l/4vóór 8u. Rozen krans, Sermoen en Lof. Zondag 10 Juli. Te 2 uur Sol. Vespers... Te 4 uur zal de Parochiale Processie uitgaan langs de Stuers-Tempel- Statie- Doorgang- de Stuerstraten; de Maloulaan; de Grachtstraat, de M. Fochlaan, de Ca- pron- Elverdinge- Beluik- en de Stueistraten. De Processie bevat de volgende groepen; 1St- Michielsturners. 2. Het Processiekruis. 3. Beeld van Sl- Nicolais met relikwie. 4. Groep van den H. Gerardus Majella. 5. de H. Margarita. 6. de H. Familie. 7. O.L.V. van de Vesten. 8. Christene jonge werklieden. 9. Woorden uit het H. Evangelie voor a'le tijden. 10. Eucharistische Kruistochters. 1 I Bond van het H. Hart. 1 2. Groep kleine zangers. Het Hoogweerdige H. Sacramert. Na den zegen met h-:t H. Sacrament in de Kerk, wordt het beeld van O.L.V. van de Vesten stoetsgewij ze teiuggedregen naar zijn rustoord het Kapelleken Nood zoekt troost in de S- Nicola isstra-r. De bewoners der straten waar de Processie voorbij komt worden dringend verzocht hun hutzen te bevlaggen en licht te aanstek- n ter eere van het H. S .ciameiit. De mannen en jongelingen worden v-iendelijk uitge- noodigd het Allerheiligste met licht te veisrezell n. Stillekens aan komen wij aan 't einde van het lange schooljaar. En de leerlingen, zij die vl jtig g» verkt heb ben, zien met blijdschap de prij-uitd^eli ig te gamoet. Ouders en leerlingen zullen tevr -den z-jn den datum te vernemen waarop de prijsu;tdeeling is -a3tgesleld, in onze vrije onderwijsgestichten. Voor de jongens St.VINCENTiUSCOLLEGE, Bollirwstraat. Donderdag 28 Juli, te 9 1/2 u in de feestzaal van 't College, Bollingstraat. St. MICHIELSSCHOOL, F.lverding-straat. Maandag Augustus, te 2 1/2 u in de teestzral van het Christen Volkshuis, St. Jacohsslraat. St. ALOYS1USSCHOOL, Hondstraat. Dinsdag 2 Augustus, te 2 1/2 u, in de feestzaal vat» het Christen Volkshuis, St-Jacobsstraat. Voor de meisjes Inde H. FAMILIE (de Sluerstraat Dinsdag 26 Juli, te 9 u, voor al de klassen van 't ge sticht. - De jongere leerlingen gaan nog ter school tot daags vóór Tuindag. Bij de ROUSBRUGGE DAMEN,(Maloulaan) Dinsdag 26 Juli, te 2 1/2 u. voor de bewaarktassen. Woensdag 27 Juli, te 10 u., voor de middelbare en lagere afdeeling.

Tuinklokke (1930-1940) | 1932 | | pagina 2