Uit onze Kerkregisters Sint= Niklaaskerk □oor het doopsel herboren Sint-Maartens 23 Oct., Hedwige Tyteca, d. t. Florent en Magd. Haezebrouck, Veurnesteenweg. 8 Nov., Jacques Souvage., z. v. Petrus en Martha Dury, Neermarkt. Sint-Pieten 30 Oct., Maria Devos, d. v. Gustaaf en Eliza Knockaert. 13 Nov., Jacques Kerremans, z. v. Raymond en An- tonia Vandorpe. Sint-Jacobs 30 Oct., Raphael Dael, z. v. Alphonse en Gsrardine Decaestecker. 6 Nov., Christiane Platteau, d. v. Leon en Germaine Valcke. 13 Nov.. LéonaVandemarliere, d.v. Gabriel en Mar- cella Desender. 1 3 Nov., André Herman, z. v. Arthur en Ivonne Ker- rinckx. 13 Nov.,Louis Odent,z.v.Arthur en Jeanne Defever. Sint-Niklaas 23 Oct., Julien Forrier, z. v. Eugeen en Adrienne Clevers. 2 Nev., Oscar Vanlabeke, z.v. Gaston en Gerardine Verkouter. 6 Nov., Godelieve Craye, d. v. Arseen en Jeanne Desramault. 9 Nov., Karei Decock, z. v. Jozef en Antoinette Pauwels. Door het huwelijk verbonden Sint-Maartens 29 Oct., Henri Voet en Alice Parmentier, Veurne steenweg. 12 Nev., Louis Vermeersch en Juliana De Meerseman, Rijselstr. 15 Nov., Etienne Tahon en Antoinette Baratto, Boomgaardstr. 19 Nov., Lucien Bostyn en Hélène Claeys, Rijselstr. Sint-Pieten 5 Nov., Louis Vermeersch en Bertha Doolaeghe. 12 Nov., Henri Deltombe en Maria Dethoor. Sint-Niklaas 26 Oct. Michel Sedeyn en Bertha Vandenabeele. In den Heer ontslapen Sint-Maartens 26 Oct., Maria De Jaegher (1847), wed. van Frans De Langhe, Neermarkt. Sint-P ieters 1 1 Nov., Albert Monnet (1931) zoontje van Desiré en Maria Catteeuw. Sint-Jacohs 26 Oct., Soenen Eugenie (1864), wed. van Jules Desodt. Sint-Niklaas 22 Oct., August Harteel (1866) echtg. van Maria Willems. Sint Niklaas telt onder de meest geliefde volksheiligen: hij wordt vereerd als patroon van kinders en scholiers, van scheepsvolken visschers, van reizigers en pelgrims, van kuipers, brouwers, waslichtmakers, gevangenen, be schermer tegen dieven en baanstroopers, enzoovoort kortom Sint Niklaas heeft een handje in duizend en een zaken en 't moet zijn dat hij dat steeds wel gedaan heeft, tot voldoening van zijn ontelbare vereerders, zoo als bewezen wordt uit de immer stijgende populariteit van zijn naam en eeredienst. Geen wonder dat aan Sint Niklaas kerken en kapellen werden toegewijd in onze oude vlaamsche steden te Gent, te Brussel, te Brugge, te Veurne, om maai de bij zonderste te vernoemen. En ook te leper, St-Niklaaskerk te leper Volgens een oude traditie was er in onze stad eene Sint-Niklaaskapel vóór het jaar I 180. Dit jaar zou het kleins heiligdom vervangen geweest zijn door een groote kerk. gebouwd door Margareta van den Elzas, en inge richt als parochiekerk voor de steeds toenemende bevol king der stad. Wat er ook van zij, de oorkonden van 't jaar 1 220 getuigen dat in dien tijd Sint-Niklaas gerekend was onder de zes parochies der stad. Het waren Sint- Maartens, Sint-Pieters, Sint-Jacobs, Sint-Jan, O.L. V. ten Brielen en Sint-Niklaas. Van af de stichting als kapel, is Sint-Niklaas altijd gelegen geweest op de eigenste plaats waar de kerk nn staat. Maar het gebouw zelf is in den loop der tijden dik wijls veranderd en vernieuwd. Als we de zeer oude kapel niet meerekenen, kunnen we, in de bouwgeschiedenis onzer kerk, drie groote hoofdstukken onderscheiden de kerk van de middeleeuwen, deze van 1845, en eindelijk deze van 1924. De kerk van de middeleeuwen Een middeleeuwsche kerk, in tegenstelling met onze hedendaagsche, is over 't algemeen een gebouw dat langzaam gegroeid is, ontwikkeld, en aan alle zijden uit- gebouwi en vermeerderd. Moesten we onze oude en schoone Sint-Niklaaskerk nog bezitten, we zouden op d« steenen van't gebouw zelf die ontwikkelingsgeschiedenis kunnen lezen, en zien hoe de kerk van de twaalfde-der- tiende eeuw in den loop der geschiedenis veranderd is geweest. Helaas de oude kerk bestaat niet meer, en om te weten hoe zij er uit zag, hebben we slechts gravuren, schilderijen en beschrijvingen die weliswaar gedachten geven, maar geen volledige noch altijd nauwkeurige inlich tingen. Dit weten we dat ze, zooals al onze middeleeuw sche kerken, een prachtgebouw was. Het was een kerk met hoogen vierkanten toren, met drie beuken, die naar de regels der kerkelijke symboliek met het koor naar 't Oosten keek. Toen in 't jaar 1578, de kerk aan de Geuzen werd afgestaan werd een inventaris van de kerkschatten opge maakt. Uit dit stuk leeren we dat Sint-Niklaas rijkelijk voorzien was van altaren, beelden, schilderijen, en bij zonderlijk van koperwerk. Er was een metaelen of koperen reeze, dat is een afsluitingswerk met negen ko peren heiligenbeelden.

Tuinklokke (1930-1940) | 1932 | | pagina 2