Qoe Zaterdag of Paaschavond Uit onze Kerkregisters vierende intrede van Christus in den hemel, vanwaar Hij de poorten door zijn kruis voor ons heeft opengesteld. De Hoogmis of derde statie De derde statie is in St-Maartens, voor de Hoog mis. Met de jubelzingende processie staat deze vasten- mis in schrille tegenstelling hier spreekt alles van het lijden en de vernedering... We luisteren dragend in de handen onzen gewijden palmtaknaar het lang Evan gelie, gezongen door drie priesters. Volgt al die schoone gebeden in uw Missale of in het boekske Palmzondag. Reeds heeft T)e 'Cuinklokke breedvoerig uitleg gegeven over de kerkelijke ceremoniën van Witten Donderdag (1931, nr 3) en Goeden Vrijdag (1932, n'2) Nog schooner en rijker is de morgendienst van Goe den Zaterdag of Paaschavond. In oudere tijden Zooals hij nu bestaat, is hij maar een korte en ver vroegde samenvatting van wat er in oudere tijden ge beurde. *t Was een dienst die den Zaterdag avond begon, den heelen nacht duurde en eindigde op den vroegen morgen van Paaschdag zelve. Die omstandigheden maken vele zaken duidelijk. 's Avonds Met het vallen van den avond kwam men ter kerke, 't Nieuiv vuur werd gewijd en daarna ontstak men de Paaschkeerse of Paaschkolomme. Want ze geleek wer kelijk aaneen kolomme, die zware keerse, waarvan de vlamme een ware fakkel was. Maar die groote Paasch keerse was er nog meer om hare mystieke beteekenis ze is een zinnebeeld van Onzen Heere, die over Zich zelf getuigt Ik ben het licht der wereld In de nacht Nu de nacht is gevallen en de groote Paaschfakkel brandt, begint de Heilige Nachtwake. Daar zitten de geloofsleerlingen die straks gedoopt zullen worden, waarover de geestelijken de laatste bezweringen spreken en aan wie de laatste onderrichtingen gegeven worden. Intus8cken staat de lezer op het gestoelte en begint hij de lange voorlezingen uit de H. Schrift, waartusschen smeekgebeden en gezangen geschoven zijn, ter afwisse ling. Tegen het einde van den nachtdienst wordt het vontevater gewijd en worden de nieuwelingen ge doopt. Nu wachten allen in stil gebed op 't eerste licht van Paaschmorgen. Paaschmorgen En van zoohaast het eerste straalke van de witte Paa8chzonne door de vensters priemt, en schittert op de gouden mozaieken en 't gepolierde marmer van de kerke, gebeurt er als een wonder, 't ls d'ure dat de Meester uit het graf opstond, heerlijk en stralend van licht en leven. Evenzoo gaat het blijde leven als bij tooverslag door die menschenmassa die, geknield en gebogen, in roerloos gebed lag uitgestrekt. In eene blijde rilling zijn allen opgestaan, handen rijzen omhoog in plechtig gebaar van uitgestrekte armen, die witte doopkleeren en blanke Paaschmantels in beweging brengen. Op de ingehouden stilte volgt een jubelend Alleluia de vroege Paasch~ mis is begonnen. 't Is reedt volle dag wanneer de christenen huiswaarts gaan voor eene korte rust... want later in den morgen komen ze opnieuw bijeen voor de tweede Heilige Paaschtnis. Hedendaags Heel die plechtige dienst is thans vervroegd en verzet op den Zaterdag morgen het besluit van dezen dienst is dus reeds een blijde Paaschviering en dat verklaart waarom, 's middags, het uit is met vasten en vleeschder- ven. In dien vervroegden dienst kunt ge alle bes'and- deelen gemakkelijk herkennen. 't Is maar jammer dat we de vonte wijden, zonder... doopsel toe te dienen. In 't doopsel zelve ligt de hoogste beteekenis van or.s Paaschvieren, en de H. Keile die wenscht dat onze borelingskens zoo vroeg mogelijk bij hun geboorte gedoopt worden, maakt hier een uitzonde ring aan den regel kinders die in de goe weke ter wereld komen en voor wie 't wachten geen sevaar oplevert, moesten gedoopt worden in den dienst van Paaschavond. De morgendienst van Goe Zaterdag begint om 6 l/2u. en is, liturgisch, geschikt als volgt 1vervroegde avonddienst wijding van 't vuur en van de Paaschkeerse. 2. vervroegde nachtdienstProfetieën en Vontewijding 3. vervroegde Paaschmis en Vespers. Die plechtige feestmis zal beginnen omtrent 8 u. Door het doopsel herboren 5 Febr., Jean-Marie Hosdey z.v. Nestor en Bertha Gobert 8 Febr., Irèie Cherc'hie d. v. Jos. en Martha Vandenbroucke 8 Febr., Jacques Vandevoorde z. v. Abel en Celestine Vanhove 12 Febr., Godelieve Pinket d. v. Jerome en Alice Raekelboom 16 Febr., Willy Huyghebaert z. v. Odiel en Bertha Gallin 19 Febr., Roger Merveillie, z. v. Henri en Augusta Castelein. Door het huwelijk verbonden 18 Febr., Gerard Denorme (Zonnebeke) en Zoë Kes- teloot; 18 Febr.Jos. Kesteloot en Jeanne Vanspranghe; 2 Maart, Gaston Beun en Maria Scrive 4 Maart, Albe- ric Vandeputte en Augusta Jonckheere. In den Heer ontslapen 3 Febr., Octavie Stragier (1859), wed. van Isid. Boudry 9 Febr., Jerome Ségier (1908), echtg. v. El. Dinnecour; I 4 Febr., Caroline Decock(l 845); 25Febr., Alfons Hoornaert (1876). echtg. v. Marie Gilles 26 Febr., Lionel Therry (1923), zoontje v. Alf. en Valen tine Verwaerde 28 Febr., Alfons Santy (1866), echt. v. Emma Samijn 5 Maart, Marie-Jeanne Ducorney (1868), echtg. v. Aimé Burgho.

Tuinklokke (1930-1940) | 1933 | | pagina 2