H. Graf omringd van lichtloortsen en vergezeld van vrouwen die een zware offerkaarse dragen. 4d* Groep; «Gilde van den Nood Gods». De gilde is voorafgegaan door de lepersche steedsche- bollen. Deze school bestond reeds in 1253. In 1536 (10 Februari) werd er besloten dat de schoolmeester zijn knapen moest ter kerke leiden in superpli om er den kerkzang aan te leeren. Zij zingen een oud lied Maria der VII smarten ter eereVan liefde comt groot liden Het beeld Van O.L. Vrouw der VII Smarten, voorafge' gaan door de vaan, wordt ook hier gedragen. Vrouwen en kinderen uit de burgerij vereeren het met licht en bloemen. 5de Groep Het oude bisdom Ieper Ook de hoogste kerkelijke hiërarchie stapt in dezen huidestoet van het oude Ieper mede. Hof knapen dragen de wapenschilden der bisschoppen die van uit deze stad ons bisdom bestuurd hebben. Ill Deel Nieuw leper huldigt Maria. In het III*deel komen de vier parochies derstad om de beurt een eerewacht vormen aan Onze Lieve Vrouw van Tuine. Telkens treedt het processiekruis voorop, gevolgd door de pareerkaarsen eigen aan ieder parochie. I,,e Groep: «Parochie van St-Niklaas Deze is vertegenwoordigd door een groep meisjes die de wapens alseok den gulden Kromstaf dragen van de abdessen der Rousbrugge- Damen het sierlijk beeld van O. L. Vrouw van de nieuwe Plant wordt gedragen doer de Rousbrugge-Damen zelf. Door de Arme Klaren Coletinnen, het beeld van O. L. Vr. van Salette vereerd in hun kapel. De Paters Capucienen met hun Derde-Ordelingen dragen de relikwie van hunnen heiligen Vader Franciscus van Assisi! en van de H. Elisabeth van Hongarië. De parochiekerk verschijnt met het heerlijk borstbeeld, de relikwie bevattend van St-Niklaas. Tot slot wordt het beeld gedragen van O. L. Vrouw van de V estenter plaatse sinds aloude tij den zeer vereerd. 2d* Groep: Parochie van St-Jacobs». De Zusters van het eeuwenoud Belle-Godshuis dragen de relikwie van de H. Agnes, aldaar bewaard. De Zusters van den H. Jozef treden op met de gebei telde fierter van de H. Apolonia, en het kostbaar schrijn dat de overblijfsels bevat van verschillende Martelaars (dit alles ontleend aan de relikwieschat van St-Maartens- parochie). De parochie komt ook O. L. Vrouw van Tuin ver eeren met haar wonderschoone beeltenis van O.L. Vrouw van den Rozenkrans, dat dagteekent uit de jaren veer tienhonderd en gedragen wordt door de Zusters van de Goddelijke Voorzienigheid. 3d* Groep: «Parochie van St-Pieters». De zusters van het Godshuis van St-Godelieve nemen deel aan de processie in hun schilderachtige Middel- eeuwsche kleedij. Zij brengen ook hun kunstschatten mede: de beeldjes van St-Jan en St-Lucia met hun relikwiën, alsook de relikwie van hun heilige pratrones, St-Godelieve. De Zwarte Zusters dragen twee vergulde fijngebeitelde schrijnen van St-Bernardus en St-Augustinus hunne patroon, alsook ue relikwie van den H. Livinus. De Zusters Lamotte komen met het borstbeeld van Sint-Agatha. De parochiekerk zelf draagt het borstbeeld van St- Pieter, zijo kostbare relikwie bevattende zij verschijnt ook met een lief O. L. Vrouwenheeldje dat dagteekent uit het begin der verleden eeuw. Het is voorafgegaan door een eeregeltide van engelen die elk een relikwie schrijn ter vereering aanbieden. 4de Groep Parochie van St-Maartens Deze groep wordt geopend door de Eerw. Paters Discalsen die O. L. Vrouw van den Frezenberg dragen, en door de blanke rei der «Juvenisten van den Karmel. Volgt nu de lange reeks der relikwiën en standaarden gelukkig nog bewaard in de Kathedraal. Hier kunnen wij slechts opsommen: het kruis van Therenburg; de reli kwiën van St-Barbara. een zilveren arm met een relikwie van den H. Franciscus van Sales de rijke fierter van den H. Donatus. Deze drie laatste relikwiën worden ge dragen door de Zusters van het hospitaal die in de processie stappen met hun eenigschoone oude kleeder dracht. Daarbij dragen zij nog twee relikwiekasjes bekleed met rijk bestikt fluweel, die dagteekenen uit de jaren zestienhonderd. Volgt nog: het schrijn van St-Maxi- mus de relikwie van het H. Kruis, het zilveren borst beeld van St-Maarten. Moet het gezegd? deze relikwiestoet is een weelde voor oog en hart Tot slot aan dit alles verschijnt het kostbaar beeld van O.L. Vrouw van Tuine zelf, onder een kunstrijk baldakijn, voorafgegaan door den prachtigen standaard der Broederschap en door een engelenstoet, die vooruit- schrijden onder bebloemde hoepels. 5de Groep Hier komt de harmonie Ypriana, door de klaroenen en trommels van het stedelijke brandweerkorps vooraf gegaan. 6d" Groep Door Maria tot Jesus of De Hulde aan het Hart. De H. Margareta Maria treedt voorop met de twaalf beloften die zij ontving van het H. Hart. Een groep van engelen dragen een zinnebeeldige ko ningskroon Van roozen, het H. Hart ter eere. Tot slot van deze laatste groep: de bonte wemeling van al de vlaggen der HHariebonden, gevolgd door het beeld van het H. Hart. Het Allerheiligste Sacrament Het Allerheiligste wordt voorafgegaan door kinderen die bloemen strooien op den weg waar het voorbij moet. Volgt de dubbele haag der mannen met licht en der blanke priesterschaar die het Hoogwaardige voorafgaan. Jesus zelf christus Koning, verborgen ender de brooze gedaanten, wordt zegenend door onze straten gedragen. Hij zal er voorbij gaan als weldoener De processie wordt gevolgd door hun Excellenties de Bisschoppen en gemijterde abten, door het Magistraat, de Turners en het biddend volk Mocht leper's Ommeganck op waardige wijze «leper's schoonsten dag bekroonen

Tuinklokke (1930-1940) | 1933 | | pagina 5