leper In 1934 ZELATRICE - AVONTUREN H. Blasius Uit onze Kerkregisters Op godsdienstig gebied zullen wij zegenrijke gebeur tenissen beleven, als 't God belieft, in 't jaar 1934. St-Pieters herdenkt met een luisterrijk Triduum het derde eeuwfeest van de Broederschap der zeven smar ten van O. L. Vrouw (Maartemaand). St-J acobskerk. zoo sierlijk hersteld en bemeubeld, wordt plechtig geconsacreerd door Z. Hoogw. Excell. M*r Lamiroy, onzen geliefden Bisschop van Brugge. Datum nog niet vastgesteld. St-Vincentiuscollege zal in Julimaand zijn trouwe oud leerlingen uitnoodigen om het honderjarig bestaan 1834- 1934) van ons bloeiend katholiek onderwijsgesticht feestelijk mee te vieren. De Processie van O. L. Vrouw Van Tuine, die zoo schitterend jubileerde in 1933, wordt nog vermeer derd en verbeterd in 1934 (5 Augustus): IepersTuindag moet worden, ieder jaar. «leper's schoonste dag met een kolossalen toeloop van volk. Eindelijk wordt op touw gezet: een Grootsche Missie- Week met Missie-Tentoonstelling (12-19 Augustus). Ons volk beseft hoe langer hoe meer, dat het moet medele ven met zijn Missionarissen, met zijn zonen en dochters, die arbeiden, lijden en sterven in de nog heidensche landen over zee. De Missiën moeten hoog gewaardeerd, de Missiën moeten prachtig gesteund worden. Wij zijn reeds aan 't opmaken van een volledige lijst der Missionarissen (paters, broeders en zusters) afkomstig uit of woonachtig in het Iepersche. ledereen helpe ons alle noodige inlichtingen inwinnen. Later meer daarover. vereerd in St-Pieters'kerk Den 3 Februari viert men in St-Pieterskerk den feestdag van den H. Blasius. Blasius, die te Sebaste in Armenië leefde en er uitscheen door zijne lofvolle deugden, werd tot Bisschop gekozen dier stad. Tijdens de wreede christenvervolging van Diocletianus, verdook hij zich in eene spelonk, op den berg Argeus. Hij verbleef er tot dat officieren op jacht hem ontdekten. Deze namen hem gevangen, sleurden hem bij den bevelhebber, die hem in de boeien klonk. In zijn gevang genas Blasius vele zieken, die omdeswil zijner hooge heiligheid tot bij hem gebracht werden. «Onder dezen was een kind, verlaten door de genees- heeren, hetwelk zieltogend was, ter oorzake van een beentje, dat in de keel stak. De H. Blasius heeft het ervan verlost en genezen, met kruisgewijze twee keersen op zijne schouders en langs den hals te laten rusten. Een éérste en tweede maal werd Blasius vóór de rechtbank van den bevelhebber gebracht, die vruchteloos trachtte met vlijerijen en bedreigingen den H. Bisschop te overhalen tot afgoderij. Hij deed hem dan eerst geeselen, daarna op den pijnbank uitrekken en eindelijk onthoofden Uit het Breviergebed van 3 Februari. Als de priester de gewijde keersen den geloovige op legt, zegt hij Door de voorspraak Van den H. Blasius, Bisschop en Martelaar, dat God u verlosse van keelkwaal en van al ander kwaad. In den naam des Vaders en des Zoons en des HGeest. Amen. Een zelatrice, die 180 almanakken aan den man had gebracht ze had haar hielen afgeloopen, zei ze, maar... de schoenmaker moet ook leven deed op denzelf den dag de volgende zeer verscheidene ondervindingen op. Ze klopt aan bij een rijke dame Neemt ge, a. u. b. een almanak van me, Mevrouw? Neen, daar houd ik niet van... Gij moet er wel veel aan houden, om bij zoo'n slecht en guur weer met die dingen rond te gaan. Och, Mevrouw, ik doe dat ook niet voor mijn plezier, al doe ik het met plezier. Maar als mijn broeder Missionaris er zooveel voor heeft, en er zoo ver voor heen gaat, mag ik er toch ook wel iets voor doen. Slot was dat de dame geen almanak nam. Ze hield er niet van. Even later stapte onze zelatrice binnen bij een oud arm vrouwtje. Kan ik een almanak aan u verkoopen, Juffrouw Ik kan niet meer lezen, schaap... maar hoeveel kost hij Vier frank. Goed, dan kan ik toch de mooie prenten bekijken. Ik zal u een briefje geven. Dan geeft ge een frank te veel. Dat is niets. Houdt maar 't is van mijn armoede voor uw broeder in de Missie. Wat 'n weer, hé En komt gij daar door?... Schaap, zoudt gij niet een kopj'e warme koffie drinken Ik ben wel arm maar 't is n gejund, hoor Toen de zelatrice 't aanbod aannam, straalde de goede ziel van plezier. Wat een verschil van menschen... in dezelfde ge meente... in denzelfden godsdienst. Door het doopsel herboren 3 Dec., Guido Haezebrouck, z. v. Jules en Augusta Ramout, Noordlaan. Door het huwelijk verbonden 6 Dec., Maurice Lignel en Palma Noliet, Rijselstr. In den Heer ontslapen 22 Nov., Camille De Salmon (1862), echtg. v. Elodie Van Beveren, Rijselstr.; 6 Dec., Marie-Louise Lannoo (1864), wed. v. August Dolfen, Boterstr. 7 Dec., Charles Sennesael (1865), echtg. v. Pauline Dedier, de Haernestr. 9 Dec., Charles Lams (1876), echtg. Justine Fasseel, Dixmudestr 1 1 Dec., Camille Devroe (1867), echtg. van Romanie Tempelaere, Mondstr.; 19 Dec., Oscar Danneels I 863), echtg. v. G. Déchêne, Maarschalk Haiglaan; 20 Dec., Camille Louwaege (1861) wed. v. Emma Hersoen, Elrerdingestr. Op 16 December werd ten hemel opgenomen Etienne Leclercq (geb. 9 Sept. 1933) zoontje v. Maurice en Elza Vandenbulcke, Maarschalk Haiglaan.

Tuinklokke (1930-1940) | 1933 | | pagina 2