Onze Iepersche Wat hij doen zou... Een uur later.... Heel de familie zit aan tafel, en ze drinken zwarte koffie Krijgen wij dan geen melk vandaag had de kleine Liza gevraagd. De melkvrouw is niet gekomen! en ook 'tis Vasten», zei moeder; en 't was kortaf! Ze had nog de stoof van 's morgens niet vergeten. Vasten meende vader, vasten? Ze zouden dat best al thoope afschaffenLaat nog van Asschen- Woensdag en Goe Vrijdag; maar al de rest, dat is toch overdreven Met al die magere dagen en die Vrijdagen en die quatertemperdagen, 'n roensche is veel te veel gebonden Dat ik moeste Paus zijn of Bisschop... Wat grootmoeder zei God spare u daarvan 1 zei het oude Toriatje, de grootmoeder. Maar, jongen toch, moest gij Paus of Bisschop zijn. gij zoudt gij dat ook alzoo doen, gelijk zij. Eh ja 'k heb altijd hooren zeggen dat wij allemale kranke men8chen zijn en zondaars; en dat er, achter de biecht en de absolutie, nog altijd entwat overblijft om uit te boeten, om te betalen hier op de wereld of ginder in het vagevuur... Al dat vasten is een afkorting op onze rekening Moniekske aan 't vertellen Ja 't, grootmoederke klonk het stemmeke van Moniekske't zat in de groote leering en 't ging van de eerste zitten op zijn plechtige communie; 't was uitermate rap! «Ja 't, grootmoederke; en Masceur heeft dat uitgeleid in de schoolschuld van tijdelijke pijn hier of hiernamaals te betalen En Masceur zei dat het veel beter is hier te betalen op de wereld in plaats van later in 't vagevuur. En Masceur zei dat de Vasten daarvoor ingesteld is, en voor andere dingen nog! En Masceur zei dat we nog met veel andere dingen kunnen betalenals wij ne keer een spekke niet opeten of wachten tot morgen, of aan een ander kind geven of als wij 's morgens rap en zeere uit het bed springen of als wij ne keer niet staan kijken aan de venster van 'ne winkelof als we in de school ne keer een heel uur lang kunnen zwijgen dat is al afkoiting, zei Masceur Treze stond paf voor haar Moniekske en Lowie kroon- halsde erbijwat was dat nen advokaatKwestie zou ze de eerste niet zitten op haar Plechtige Communie Ja, zei Lowie, en wat zei Masceur nog al Wat dat Masoeur nog al zei? Masoeur zei dat, als onze tandjes zeer deden, dat we dat moesten verduldig verdragenen als er ons entwie entwat miszegt, dat we geen vieze gezichten mogen trekken; dat wij dat allemale moeten verdragen voor onze Vasten, en dat dat al telt als afkorting van't vagevuur. En dat als 't koud is en de stoof niet wil branden, dat we... Z' hebben 't verstaan. Ja zei Treze. Ja zei Lowie en ze bezagen malkander... Vrouwtje, zei Lowie, dat is voor ons Als de stoof nog ne keer rookt, verdraag dat voor uwe Vasten. En als gij nog ne keer grommelt en onpatiëntig zijt, dan zal ik dat verdragen voor mijne Vasten 't Is'al afkorting Missionarissen Met het oog op de grootsche Missieweek die alhier zal gehouden worden, van 12 tot 19 Augustus, zouden wij al onze Iepersche Missionarissen willen bekend maken en huldigen. Wij zoeken hun namen op. Helpt ons a. u. b. in die opzoekingen. Bezorgt ons een foto en juiste inlichtingen. Alles zal verschijnen in de Tuinklokk Onze glorieuze reeks zetten wij in met een gezegende familie de familie Seys, El verdingestraat welke drie zonen, drie gebroeders, edelmoedig geschonken heeft aan het Missiefront. De jongste van de drie is reeds gestorven op het eereveld van de Missie. E. P. Maurice Seys Mittionarit van Scheut, geboren te leper I April 1889, ingetreden in de Congregatie van Scheut Augustus 1908, priester gewijd 25 Juli 1914, naar Midden-Mongolië, 15 Aug. 1915, overleden te Charbernoor (Midden- Mongolië) 27 Februari 1918. E. P. Georges Seys Missionaris van Scheut geboren te leper I Aug. 1886, ingetreden in de Congregatie van Scheut, Augustus 1905, priester gewijd 16 Juli 1911, naar Oost-Mongolië 10 Oct. 191 I. AdresRoman Catholic Mission, Ta tun-Feng, Sung Shutsoeitze, Prov. Jehol, Mandchuria. E. P. Albert Seys Missionaris van Scheut geboren te leper 1 4 Aug. 1883, ingetreden in de Congregatie van Scheut Augustus 1901, priester gewijd 14 Juli 1907, naar Oost-Mongolië 14 Sept. 1907, terug in 't land in Februari 1924, voor de tweede maal naar de Missie, einde Mei 1925. Adres Roman Catho lic Mission, Sankia, Sung- Shutsoeitze, Prov. Jehol, Mandchuria. Heil, onze heldhaftige Missionarissen

Tuinklokke (1930-1940) | 1934 | | pagina 3